СЕДМИ клас – 5 – Химикалка приготви и спокойно всичко си реши! Мами, оммм 😊 (19.05.2018–27.05.2018)

  • 91 354
  • 1 318
  •   1
Отговори
# 615
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 35
VillyM , Благодаря Sweat От много взиране......

# 616
  • Мнения: 154
Ето това откривам за употребата на кавичките, копирам от източника дословно:

"Кавичките ( „  “ ) са препинателен знак, чиято основна функция е разграничаването на чуждата реч или неизвестните, странични спрямо контекста, названия на обекти.
Кавички се употребяват в следните ситуации:
*за отличаване на приложения, възприети като условни названия, които са съставени от собствени или нарицателни имена(например сладкарница „Неделя“).
*при пряка реч или цитиране на чужда реч (например, „Дали да ѝ кажа истината“ – чудех се аз).
*за изразяване на ирония или недоверие (например, Казаха, че заплатите щели да бъдат „големи“).
*Непознати думи и изрази, както и термини, които разясняват в рамките на същото изречение, могат или да се поставят в кавички, или да се изписват с друг шрифт или в курсив. При названия на географски или топографски обекти, без значение степента на тяхната известност, не се използват кавички."

Това не означава ли, че цитат не е правилен отговор във въпросното изречение? Според последната опция за непознати думи, изрази и термини, които обаче се разясняват в рамките на изречението.
Thinking    Triumph  Rage

# 617
  • Мнения: 3 927
Според дъщеря ми 13-ти въпрос е цитат. Така са го учили и в училище, и на школата.
След прочетените страсти тук я попитах за спорните въпроси и тя каза как и защо е отговорила....
За снега мисля, че влизате в излишни детайли Wink - децата трябва да отговарят на база поднесената информация в текста. А и всеки знае, че от сух сняг не стават топки...

# 618
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 367
Странно...в текста пише, че трудно стават топки newsm78, според поднесената информация.

# 619
  • София
  • Мнения: 6 591
По въпроса с подчиненото изречение:

БЕЛ през 2016 г.

Прочетете изречението от текста и изпълнете задачи от 10. до 14. включително.

Във връзка с това се е съхранила традицията, според която домашно изпеченият хляб се разчупва, а не се реже.

Каква е функцията на първата запетая в изречението?

Отговор (ключ) на МОН: Напр. отделя подчинено определително изречение/отделя подчинено изречение/отделя главно от подчинено изречение

И отговор: "запетаята въвежда подч.опред. изречение" не е зачетен за верен,  защото трябвало да е написано "отделя", нищо че има въвеждаща и затваряща запетая като термин по учебниците.

Последна редакция: вт, 22 май 2018, 15:45 от bibi

# 620
  • София
  • Мнения: 2 383
Странно...в текста пише, че трудно стават топки newsm78, според поднесената информация.
А и като прочете, може да види, че от див сняг не стават или пък стават още по-трудно.
То всеки знае и, че от твърд сняг не стават топки ( защото твърдият сняг се състои от ледени парченца). Четене с разбиране е задачата....” трудно” допуска възможност...Хайде да учим децата на грамотност, все пак, а не на ТОТО 2 първо теглене!

Последна редакция: вт, 22 май 2018, 15:35 от Skiorche

# 621
  • Мнения: 46 601
Според дъщеря ми 13-ти въпрос е цитат. Така са го учили и в училище, и на школата.
Е, най-сетне намерихме кой да го разясни. Моля, напишете защо е цитат, за да спим спокойно Joy

# 622
  • Мнения: 5 167
Иска ми се авторът на въпроса да разясни защо това е отговора. Да се обоснове и да ни убеди, че това е правилния отговор.

# 623
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
Странно...в текста пише, че трудно стават топки newsm78, според поднесената информация.
А и като прочете, може да види, че от див сняг не стават или пък стават още по-трудно.
То всеки знае и, че от твърд сняг не стават топки ( защото твърдият сняг се състои от ледени парченца). Четене с разбиране е задачата....” трудно” допуска възможност...Хайде да учим децата на грамотност, все пак, а не на ТОТО 2 първо теглене!

Логиката на моето дете: Само за сухия сняг е обяснено може или не може да се направи снежна топка, затова няма как друг отговор да е верен.

И за двете ни: да, "трудно" допуска възможност, но клоняща към нулата. Simple Smile

# 624
  • Мнения: 253
Не разбирам, това ли са учили "Видиш ли кавички, значи е цитат"? Защото и четвъртокласничката ми се сеща за други приложения на кавичките. А иначе, чудесно е, че детето е дало верен отговор.
Проблемът е, че въпросът (и на само този) е безсмислен, защото идеята на "Четене с разбиране" е изцяло опорочена...

# 625
  • Мнения: 9 912
За пръв път в живота си чувам за див сняг, как да очаквам от 13годишно да знае...

# 626
  • Мнения: 12 013
      И аз искам да прочета смислено, обосновано мнение защо е цитат.
Защото никак не ми се иска догодина пак децата да си играят на гатанки, вместо да излагат истински знания.

# 627
  • Мнения: 61
Изпратих запитване до Езикови справки, както и до МОН за незабавна проверка и корекция на ключа относно въпрос 13. Сега ще адресирам и до медиите и дано децата имат късмет да коригират ключа. Ако не, остава горчилката, че който е учил ще е ощетен с точки.

# 628
  • София
  • Мнения: 12 307
На 13-ти въпрос дъщеря ми е написала, че е за отличаване на приложения. Като я попитах защо, каза, че на всички пробни, които е правила с кавички, винаги това е бил отговора, а тя никога не го писала. "Веднъж да го напиша и да се окаже грешно!" Joy

# 629
  • Мнения: 46 601
Хубаво е, че се шуми около въпрос 13, но не вярвам да променят ключа. Това значи да признаят, че те самите не са усвоили добре този материал, в/у който са изпитващи, което е... малко вероятно.
Но пък трябва да сме оптимисти, може да се измъкнат с обяснението, че И това е вярно, но не само.
Ако четат тук, сгрешили-сгрешили, всеки греши. Постъпете достойно и не ощетявайте децата Hands Plus1

Общи условия

Активация на акаунт