Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 10

  • 59 715
  • 797
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 711
И аз това щях да кажа. При твърде нисък наем, по-добре да ми стои заключен. Дадох в Люлин за 700 лв, не за 650 както е в статията.
Наемът си е супер голямо перо, това е самата истина. Наемите се съобразяват с цената за закупуване - която пък не се съобразява със заплатите.

Точно там е грешката, че цената на закупуване не е съобразена със заплатите.

# 31
  • Мнения: 18 501
Напротив, в момента имотите са много по-достъпни отколкото преди 10 години - точно спрямо заплатите.

# 32
  • Мнения: 4 572
Преди 10 години, по-скоро преди 11, витаеше доста силно еуфория - икономиката расте, вече сме в ЕС, всичко ще върви нагоре, борсовите инвестиции растат (кризата беше само по развивите пазари все още). И аз се хващам, че имам нереална представа за онова време и се оплаквам от сегашното. Относително обаче, не мога да знам какво би било, ако тогава съм изплащала имот. Тогава лихвите бяха много различни.

# 33
  • Мнения: 18 501
Времето, когато всеки втори беше борсов играч. Някои даже залагаха апартаменти, за да се наиграят на борсата.

# 34
  • Мнения: X
Тези поръчкови статии и статистики, не  на мен.
Ще се вдигат, колко да се вдигат наемите. Мисля че са ударили тавана вече. Две минимални заплати само за наема, ами сметки, храна, транспорт, облекло, образование, мед разходи...Колко е средната РЗ в София, че наем на двустаен да я надвишава вече...

Според мен средната заплата в София е около 1300-1500 лева, чисто. Така че наем от 800 лева за младо семейство например не е супер непосилен. За хора, които са сами и искат самостоятелно жилище вероятно е по-тежко.

Средната заплата в София за началото на 2018 година по данни на НСИ е 1450 лв, което нето е около 1100 лв. Изобщо пък не е нормално наем на ДВУСТАЕН апартамент да се доближава до тази заплата... Тоест, ако семейство от 2-ма млади със средна заплата имат общ доход от 2200 лв, излиза че наемът на жилището им е около 40% от общите доходи. Това за мен си е тежък разход.
Не случайно съм написал ЧИСТО. НСИ не отчита парите дадени под масата, а те хич не са малко. Средно са поне още няколко стотин лева месечно на човек. Което значи чист доход за двама към 3000 лева.

# 35
  • Мнения: X
Не случайно съм написал ЧИСТО. НСИ не отчита парите дадени под масата, а те хич не са малко. Средно са поне още няколко стотин лева месечно на човек. Което значи чист доход за двама към 3000 лева.
Сериозно? 1500 лв заплата и осигуровки на 500? Леле, къде са тези фирми с такава ножица между плик и банка?

# 36
  • Мнения: X
Не случайно съм написал ЧИСТО. НСИ не отчита парите дадени под масата, а те хич не са малко. Средно са поне още няколко стотин лева месечно на човек. Което значи чист доход за двама към 3000 лева.
Сериозно? 1500 лв заплата и осигуровки на 500? Леле, къде са тези фирми с такава ножица между плик и банка?
Има на 1000 лева официално и още 700-800 под масата. Веднъж си говорих с човек, който е така и го попитах защо не иска да го осигуряват на пълна заплата, а той ми каза, че не бил луд да дава още примерно 150 лева на държавата вместо да ги похарчи за нужни за него неща.

# 37
  • Мнения: 4 572
Не е задължително всичко да е на черно. Може да се декларира с отделни граждански договори, като възнаграждение извън трудовия и т.н. Дълги години точно така съм била, не по свое желание.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 165
Здрвавейте,

Сблъсках се със следната ситуация. Наехме ателие в което да живеем наскоро, като имаме подписан договор в който е посочено, че предназначението е "жилищни нужди". Сега е излязла първата сметка за ток, която е на цени за "небитови" клиенти. Можем ли да направим нещо?

# 39
  • Мнения: 9 875
1. Да говорите с хазяите да плащат те разликата
2. Нищо да не правите ако наемът ви устройва

# 40
  • Мнения: 25 739
Здрвавейте,

Сблъсках се със следната ситуация. Наехме ателие в което да живеем наскоро, като имаме подписан договор в който е посочено, че предназначението е "жилищни нужди". Сега е излязла първата сметка за ток, която е на цени за "небитови" клиенти. Можем ли да направим нещо?
Как разбрахте, че цената е за небитови нужди...

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 165
В сайта на ЧЕЗ има обявени цени, за битови и небитови клиенти.

Здрвавейте,

Сблъсках се със следната ситуация. Наехме ателие в което да живеем наскоро, като имаме подписан договор в който е посочено, че предназначението е "жилищни нужди". Сега е излязла първата сметка за ток, която е на цени за "небитови" клиенти. Можем ли да направим нещо?
Как разбрахте, че цената е за небитови нужди...

# 42
  • Мнения: X
Вие сте го наели да живеете. Не можете да го ползвате за офис, склад или производствен цех.
Дали наемодателят е длъжен да ви даде помещение, което е жилищно, а не предназначено за производствен цех - не знам дали е описано някъде такова задължение.

# 43
  • Мнения: 6 874
Вие сте го наели да живеете. Не можете да го ползвате за офис, склад или производствен цех.
Дали наемодателят е длъжен да ви даде помещение, което е жилищно, а не предназначено за производствен цех - не знам дали е описано някъде такова задължение.
Даже и да не е описано, пак е некоректно. Освен ако наемът не е нисък, за да компенсира.

# 44
  • Мнения: 25 739
В сайта на ЧЕЗ има обявени цени, за битови и небитови клиенти.

Здрвавейте,

Сблъсках се със следната ситуация. Наехме ателие в което да живеем наскоро, като имаме подписан договор в който е посочено, че предназначението е "жилищни нужди". Сега е излязла първата сметка за ток, която е на цени за "небитови" клиенти. Можем ли да направим нещо?
Как разбрахте, че цената е за небитови нужди...
Говорете с наемодателя си, евентуално да ви приспада разликата.

Общи условия

Активация на акаунт