Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 10

  • 59 742
  • 797
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 537
Предстои ми да сключа анекс за удължаване на договор за наем с още една година.
Обикновено пишем в такива анекси, че всички условия по Договор №...  се запазват. Да цитирам ли отново точките с предсрочното напускане /преди изтичане на 1 година/ и губене на депозита? Млади хора са, променя им се личния статус и само това ме притеснява.

# 571
  • Мнения: 2 465
Предстои ми да сключа анекс за удължаване на договор за наем с още една година.
Обикновено пишем в такива анекси, че всички условия по Договор №...  се запазват. Да цитирам ли отново точките с предсрочното напускане /преди изтичане на 1 година/ и губене на депозита? Млади хора са, променя им се личния статус и само това ме притеснява.
. Не. Пишете, че отпада тази точка. Все пак са били изрядни цяла година и остават при вас. Продължават да дължат едномесечно предизвестие, обаче.

# 572
  • София
  • Мнения: 5 960
То ако се замислиш, доста бели могат да станат в жилище което отдаваш под наем, и изобщо да си нямаш понятие за това. Кой идва на гости там, какъв е, какви свади могат да се получат между хората и т.н.
Аз единствено съм мислила по темата - безопастност за деца.... , за целта всички скринове , гардероби и шкафове са закчени със скоби за стените, терасите са обезопасени. Аааа да, и сменихме стара кутия със всички бушони, обследвахме  ел инсталацията, оставих схема кой контакт за какво натоварване е направен... и т.н... пълна информация.... да няма токови удари, че бяха стари бушоните и горяха .... мен ме беше шубе

# 573
  • Мнения: 14 966
Предстои ми да сключа анекс за удължаване на договор за наем с още една година.
Обикновено пишем в такива анекси, че всички условия по Договор №...  се запазват. Да цитирам ли отново точките с предсрочното напускане /преди изтичане на 1 година/ и губене на депозита? Млади хора са, променя им се личния статус и само това ме притеснява.
. Не. Пишете, че отпада тази точка. Все пак са били изрядни цяла година и остават при вас. Продължават да дължат едномесечно предизвестие, обаче.
И аз бих премахнала подобна клауза.
Стига да са изрядни цяла година наемателите.
Сега обаче си чета проекто договора, който днес ще подписвам и виждам една такава точка :

e) в случай че Наемателят прекрати договора за наем преди изтичане на първите дванадесет месеца от влизането му в сила, не по вина на Наемодателя (без да е налице неизпълнение от страна на Наемодателя), последният има право да задържи депозита в пълен размер като обезщетение.
ж) в случай че Наемодателят прекрати договора за наем преди изтичане на първите дванадесет месеца от влизането му в сила, не по вина на Наемателя (без да е налице неизпълнение от страна на Наемателя), последният има право да получи депозираната гаранционна сума в двоен размер като обезщетение.

Flushed
Дали да не я коригирам ?
то пък остава да търпя повече вреди от наемателя.
Но може и да има логика , аз не я схващам.
Моля за помощ по тълкуването Weary

# 574
  • Мнения: 2 193
Аз бих я премахнала последната точка най-вече, за да не опитат да злоупотребят с нея. Така или иначе наемодателят рискува повече, не е задължително сам да си вкарва автогол с подобни предложения в полза на наемателя.

# 575
  • Мнения: 2 029
Момичета, бихте ли ми пратили и на мен примерен договор на ЛС.
Тези дни ще се разделяме с наемателите/млади хора са, разделиха се и всеки тръгва по свой път/.
Следва почистване, освежаване и ще чакаме нови.
До момента не сме имали проблем с договора, но по- скоро попаднахме на читави наематели.
Преди време имахме сериозен проблем, освен съседите пред вратата, се наложи да извикаме и полиция.
Полицаите ми забраниха да влизам вътре щом наемателите си плащали редовно.
При такова положение, мога ли да прекратя договор едностранно и веднагически?
Ако те не са съгласни, викам ключар и за моя сметка ще е нали?

# 576
  • Мнения: 14 966
Забранила си личните , иначе се опитах да ти изпратя договора , който днес ще подписвам Blush

# 577
  • Мнения: 13 311
Не  е коректно да се премахва,а и няма нищо притеснително в нея. Наемателя прекратява наемодателя си задържа депозита, наемодателя прекратява изрично упоменато без вина на наемателя трябва да върне депозита.
Това е търговски договор и след като наемодателя изисква коректност от наемателя, добре е и той да е коректен, че му причинява неудобство, за което е и това обезщетение - все пак го карате непредвидено да се изнесе.


Значи хем го гоните, без да е виновен в нещо, хем му взимате парите - нито от никаква гледна точка нито от правна, нито от каквато и друга да го погледнете не звучи добре.
Сега ако сте решили да сте некоректи наемодатели никой не може да ви спре.

Какво точно губи наемодателя в случая, не мога да разбера, че трябва да си плати, ако просто му хрумне без причина да гони наемателя.
Това изключва казуса, в който наемателя не плаща или прави поразии.

# 578
  • Мнения: 2 029
tays  Надявам се го оправих, никога не съм си забранявала ЛС,  но явно така са преценили хората Simple Smile
Благодаря!

# 579
  • Мнения: 1 275
Tays, може ли и аз да помоля да ми изпратиш договора...Благодаря!

# 580
  • Мнения: 14 966
Tays, може ли и аз да помоля да ми изпратиш договора...Благодаря!
Може , но той е от Агенция. На мен ми харесва, защото има текстове за гонене на наематели. С предишните , с които се разделих на петия месец, ползвяях клаузите от договора.

Зари, така е , но представи си , че ми се наложи да отиде там примерно , синът ми. Или родителите ми / не дай си боже , някакви форсмажори и т.н./ , не зная, някак ми се струва прекалено да ги обезщетявам. Не че някакви пъклени планове имам. Просто сега забелязах тази точка и се зачудих.

# 581
  • София
  • Мнения: 4 122
Здравейте,

В търсене съм на ново жилище под наем. Този път поради други обстоятелства започвам да търся тристаен обзаведен до 750 лв., дали някой може да ми помогне с предложение? Може пак да е в Гоце Делчев, Бели брези, Лозенец, Стрелбище, Хаджи Димитър, Суха река.....

# 582
  • Мнения: 13 311
Simple Smile На вас ви се налага и затова притеснявате коректен наемател и му създавате неудобства. Като решите да го ползва сина или родителите, не е трудно да се съобрази по време, за да не се връща депозита като обезщетение.
А за възникването на форсмажорни обстоятелства отговорността е на собственика, а не на наемателя, когато не са причинени от него.
Може да си я махнете тази точка, но  ако имате насреща правно грамотен човек дори и да не реагира при договора, после пак ще трябва да му плащате, защото има на какво да се позове, нищо че не го пише в договора, ако реши да търси обезщетение.За мен не е притеснителна, но всеки с разбиранията си.

# 583
  • Мнения: 9 879
Преди време имахме сериозен проблем, освен съседите пред вратата, се наложи да извикаме и полиция.
Полицаите ми забраниха да влизам вътре щом наемателите си плащали редовно.
При такова положение, мога ли да прекратя договор едностранно и веднагически?
Ако те не са съгласни, викам ключар и за моя сметка ще е нали?

И на какво основание полицията ще ти забрани да влизаш в собствения си имот?
Те могат да плащат редовно, но да палят индиански огън в хола. Ти как ще разбереш?
Напиши си клауза - всеки месец имаш право да преглеждаш имота си, и в тези прегледи трябва да е чист и изряден

# 584
  • Мнения: 2 193
Zari, моята логика е, че депозитът е предназначен да покрие не само евентуално предсрочно освобождаване, а най-вече за щети, които в много от случаите надвишават размера му. От тази гледна точка наемодателят е в  достатъчно неизгодна търговска ситуация. Няма смисъл сам да си поставя допълнително капани. А и не винаги договорите са благосклонни по равно и към двете страни - например договорите за работа и прекратяването им най-често са в полза на работодателя. Така или иначе едва ли ще има наемодател, който да иска да изгони предсрочно коректни наематели.

Общи условия

Активация на акаунт