Обсъждане на имотни обяви - 3

  • 65 678
  • 763
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 321
Относно духовете - от фирмите за дезинфекция и дератизация може да предлагат и услуга прогонване на стари духове. Предполагам, че ако настоявате и си платите, няма да откажат.

Относно страха от кредити и заробването - добре, че не разсъждаваха всички така. Представям си как 20 години живея в стаичка под наем или се сбутвам с още няколко души в малък апартамент, пестя пари и събирам, за да не вземам заем. Може и на палатка да излизам през топлите месеци, а може и каравана... А, а може би е най-добре да забраним банките, че много изкушаващи кредити дават, че и за стари апартаменти, моля ви се!

# 46
  • Мнения: X
Относно духовете - от фирмите за дезинфекция и дератизация може да предлагат и услуга прогонване на стари духове. Предполагам, че ако настоявате и си платите, няма да откажат.

Относно страха от кредити и заробването - добре, че не разсъждаваха всички така. Представям си как 20 години живея в стаичка под наем или се сбутвам с още няколко души в малък апартамент, пестя пари и събирам, за да не вземам заем. Може и на палатка да излизам през топлите месеци, а може и каравана... А, а може би е най-добре да забраним банките, че много изкушаващи кредити дават, че и за стари апартаменти, моля ви се!

 Хаха, много са изкушаващи. Самото изкушение. Да плащаш всеки месец в продължение на 20 години 1000 лева примерно. Неустоимо.

# 47
  • Мнения: 4 321
Ами представете си, не всички плащат 1000 лв. Може да плащаш колкото наем, защото така или иначе трябва да живееш някъде.

# 48
  • Мнения: X
Ами представете си, не всички плащат 1000 лв. Може да плащаш колкото наем, защото така или иначе трябва да живееш някъде.

 Аз имам два наследствени имота, но не съм си купила мой личен. Искам да си купя, за да знам че и сама съм постигнала нещо. И пестя за тази кауза, наеми представете си не плащам. Всеки си знае положението и всеки си има свои възгледи. И с банки не желая да се занимавам освен като собственик на влог. Ако нямаше къде да живея и трябваше да плащам наем вероятно щях да действам по друг начин.

# 49
  • Мнения: 294
Ами представете си, не всички плащат 1000 лв. Може да плащаш колкото наем, защото така или иначе трябва да живееш някъде.
Ама плащаш сега на евтините лихви.След 2 г. ще плащаш вероятно 20% повече за кредит отколото за наем.

Ако  си под наем:
-Не даваш 12 000 лв такси по прехвърлянето /базирайки се на средена цена на имот в сф/.Пари на вятъра.Просто изчезват на следващия ден .
-Не даваш 20 000-30 000 лв да си  стегнеш имота/ тук може и доста повече,ако е на мазилка /
-Не даваш   5 000-10 000  лв на всеки 2-3г за освежаване
-Не даваш   5 000- 10 000 лв на всеки 2-3г за подръжка
-Съюза ви с банката е по-силен от брачния ви ,понеже сте свързани за 30г или през целия ви съзнателен живот !!! Незвисимо от здравословно състояние,възраст ,работно място, и всичко друго ,на 30-то число на всеки месец трябва да платите една огромна сума,която е около 30-50% от бюджета ви (при високи лихви и повече )
-Ако сте под наем може да се местите в друг по-хубав апартамент,квартал,град,държава когато поискаш.Или пък намерите любовта някъде другаде,или пък искате по-добро у-ще за детето ви,или каквото и да е, вие сте вързани с вашия имот ,понеже вече сте наляли огромно количество пари за покупка,обзавеждане и т.н.
-За 30г не плащате средно около 200 000 лв лихви на банката
и още и още

Как човек да не се изкуши за кредит.Толкова е изкусяващо ,направо и леко възбуждащо Laughing

На другия полюс .Ако вече сте  решили да свивате семейно гнездо,или пък имате 2 деца,не мислите да се местите и професията/работата ви е стабилна,тогава е по-добре ипотека,независимо от моментните лихви.

В подкрепа на наема е и това,че вече света стана доста космополитен и трудно човек може да живее/работи през целия си живот на едно място.

Последна редакция: вт, 29 май 2018, 09:41 от davidorentol

# 50
  • Мнения: 888
Няма как да плащаш  вноска ипотека колкото месечен наем, при наем от 550 лв. месечно за 20 години са 132К лв. , колкото е имота в най-добрия случаи, при сегашните цени. Сложи 10 години лихви и такси, комисиони и може да излезе сметката, да плащаш колкото наем, стига да не скочи драстично лихвата, да се сринат цените на наемите със спукването на балона, което предстои.

И за мен да станеш роб на един коптор, треперейки му 30 години дали ще можеш да го изплатиш, дали ще си здрав да работиш,  няма ли да ти го опишат ЧСИ си е чиста доза БГ идиотизъм. Смелите се качват на самолета, незаробени и отиват да живеят където си поискат по света. Затова и не остана много народ тук.
Хипотезата на нарастване на доходи в бъдеще и падане на процента от прихода, отиващ за ипотека е добрия вариант, но в обратния....
За съжаление не сме "бедните" германци, на които отпускат ипотеки на 1-2% лихви, нито сме на техните доходи и икономика.

# 51
  • Мнения: 2 694
@davidorentol Да ти имам сметките мой човек Wink Всичките тези писания са оправданията... чист въздух под налягане.

Сега да ти кажа аз какво направих... купих си апартамент с ипотечен кредит, сам самичък, без помощ от никого. Спестих си пари за самоучастие и се заробих на банка. Аз негативи не виждам нито един, а плюсовете са ми:
1.  Вноската ми в момента е равна или по-малка от сумата, която бих давал за наем за същия апартамент, който след 20 г няма да си остане на хазяина, ами ще си остане за мен.
2. Купих си го там, където винаги съм искал да живея. На по-хубаво място едва ли мога да отида на тази цена.
3. Дори  и да емигрирам в друга държава, този имот се пуска под наем и сам се изплаща.
4. Обзаведох си го както аз искам, с електроуреди, които лично аз съм харесал и избрал.
5. В момента 1000лв няма да имат същата стойност след 10 години. На мен вноската ми е доста по-малка.

Сигурно има и още... но не виждам смисъл Simple Smile

# 52
  • Мнения: 294
@davidorentol Да ти имам сметките мой човек Wink Всичките тези писания са оправданията... чист въздух под налягане.

Сега да ти кажа аз какво направих... купих си апартамент с ипотечен кредит, сам самичък, без помощ от никого. Спестих си пари за самоучастие и се заробих на банка. Аз негативи не виждам нито един, а плюсовете са ми:
1.  Вноската ми в момента е равна или по-малка от сумата, която бих давал за наем за същия апартамент, който след 20 г няма да си остане на хазяина, ами ще си остане за мен.
2. Купих си го там, където винаги съм искал да живея. На по-хубаво място едва ли мога да отида на тази цена.
3. Дори  и да емигрирам в друга държава, този имот се пуска под наем и сам се изплаща.
4. Обзаведох си го както аз искам, с електроуреди, които лично аз съм харесал и избрал.
5. В момента 1000лв няма да имат същата стойност след 10 години. На мен вноската ми е доста по-малка.

Сигурно има и още... но не виждам смисъл Simple Smile
Явно си младо момче и хвърчиш в небесата още.Аз съм минал и по двата пътя, и то няколко пъти.Имам над 16 места в който съм живял повече от 6м Trollface А също съм бил и наемодател.
Ето защо твойте  сметки са въздух под налягане ;

1.Вноската ти в момента обаче.Смята се за целия период 30г ипотека +разходи който ги нямаш като наемател.
6% такса прехвърляне,10% такса стягане(подове,стени,бани и обзавеждане) .5% на всеки 5г както казах за освежаване+подръжка /тук този % може да иде и на 50% според зависи).Като сметнеш и че поне през 80% от тези 30г ипотека,тя ще е по-скъпа от наема с 20-30% (погледни исторически данни) накрая излиза ,че ипотеката е
около 100% по-скъпа от наема за целия период.

2.Имот под наем на дадено място може да намериш винаги по-лесно,отколкото да купиш.Факт ! Наемите се дават винаги донре обзаведени+подържани,докато при покупката е точно обратното.

3.Даже и в най-добрите случай,както моментния,трудно може да правиш повече от 3-4-5% възвращаемост.Имаш данъци 1 месец и 1 месец за подръжка на имота.Сложи обаче ,че както казахме в 80% от времето на ипотеката или 30г ,тя ще е по-скъпа от наема,ще трябва да доплащаш за да си платиш ипотеката.И всичко това при положение ,че наемателя ти е свестен,не те запали със сметки или не ти направи жилището леш.При тези ситуации ще трябва да доплащаш и то доста .Също така да имаш наемател на 100% от времето е нещо леко невъзможно.

4. Ами има и лукс обзаведени квартири под наем,с много по-хубави от твоите.Може и да наемеш и необзаведено жилище с дълъг договор,и да си вземеш каквито искаш уреди.Местенето става за 1 ден в друг апартамент.

5.Ами то важи и за наема това.

# 53
  • Мнения: 3 918
Ами представете си, не всички плащат 1000 лв. Може да плащаш колкото наем, защото така или иначе трябва да живееш някъде.
Ама плащаш сега на евтините лихви.След 2 г. ще плащаш вероятно 20% повече за кредит отколото за наем.

Ако  си под наем:
-Не даваш 12 000 лв такси по прехвърлянето /базирайки се на средена цена на имот в сф/.Пари на вятъра.Просто изчезват на следващия ден . - За имот от 100 000 Евро, таксите са наполовина
-Не даваш 20 000-30 000 лв да си  стегнеш имота/ тук може и доста повече,ако е на мазилка /Които даваш еднократно
-Не даваш   5 000-10 000  лв на всеки 2-3г за освежаване - Какво е това освежаване за 10,000? Освен ако не сменяш мебели на 2 години, не виждам как си ги сметнал тези 10,000
-Не даваш   5 000- 10 000 лв на всеки 2-3г за подръжка Каква поддръжка? Интересно ми е това какво включва? Живея пет години в мой апартамент, това перо явно съм го пропуснала.
-Съюза ви с банката е по-силен от брачния ви ,понеже сте свързани за 30г или през целия ви съзнателен живот !!! Незвисимо от здравословно състояние,възраст ,работно място, и всичко друго ,на 30-то число на всеки месец трябва да платите една огромна сума,която е около 30-50% от бюджета ви (при високи лихви и повече )Съюзът с банката може и да е за доооста по-малко от 30 години Wink
-Ако сте под наем може да се местите в друг по-хубав апартамент,квартал,град,държава когато поискаш.Или пък намерите любовта някъде другаде,или пък искате по-добро у-ще за детето ви,или каквото и да е, вие сте вързани с вашия имот ,понеже вече сте наляли огромно количество пари за покупка,обзавеждане и т.н.Също така хазяите могат да те изгонят по всяко време. И в общия случай един пирон не можеш да заковеш.
-За 30г не плащате средно около 200 000 лв лихви на банката Но се хвърлят пари на вятъра, по имот, който накрая не притежаваш.
и още и още


В момента плащам ипотека, която е доооооста по-ниска от средния наем за района, да не говорим, че след няма и пет години ще приключи, тогава аз оставам с апартамент, а тези с наемите - с нищо. Масово около мен плащат безумно високи наеми за коптори, защото хазяите хам искат да прибират парите, хем да не влагат и стотинка.

# 54
  • Мнения: 2 310
Спокойно, бе хора. Тя икономиката си върви така и пазарът наглася всички цени, лихви и заплати така, че средният човек да може да свързва двата края. Хем да не забогатява (защото тогава ще спре да работи, а само ще рентиерства и няма да създава БВП) но хем и да не остава на улицата (защото тогава пак няма да създава БВП).
Така че който има увереност в способностите си и не го мързи да се труди и да създава стойност колкото подобните нему потребители и консуматори, може спокойно или да си наема или да си купи (като си натрупа първо един буфер 6 месеца разходи за непредвидени случаи).

Апокалипсис не е в интерес на никого, банките не искат да вземат жилищата на половината народ, защото какво ще ги правят - на кого ще ги продадат при евентуален срив?

Вярно, лихвите могат да се качат, но нима наемите няма да се качват? Който е наемал преди 3-4 години хубав двустаен в София за 500 лева сега виждате, че днес трябва да плаща 7-800. След още няколко години може и 1000 да е. Всички други цени - храни, горива, услуги - се качват с по 5-10% на година (макар официалната инфлация нарочно да замазва това), та жилищата ли само ще паднат?

Ако ви трябва жилище и ако вноската по ипотека ще ви е докъм 40% от дохода, купувайте си спокойно. И да паднат малко в близко бъдеще, в дългосрочен план ще сте напред от спестен наем и дългосрочен ръст.
Виж, друго е положението при следните ситуации:
- не сте уверени в дохода си, работите на комисионни или сте в бизнес, който е цикличен или зависи от конюнктура, примерно консултирате по еврофондове, търгувате биткойни или други такива непостоянни неща
- нямате пари за първоначална вноска, а затъвате в потребителски кредити
- надскачате си стандарта, изхвърляте се на по-престижен квартал отколкото може да си позволите или по-голяма квадратура отколкото ви е нужна
- купувате за инвестиция с ипотека, като се надявате от наема да си плащате вноската и нямате солиден буфер средства
Тогава да, и аз бих казал, не сте много далновидни да купувате имоти точно сега, при тези цени.

# 55
  • Мнения: 1 756
Смелите хващали самолета и се изнасяли Joy Нееее, смелите остават тук и могат да си позволят няква тъпа ипотека без това да ги заробва, защото е по-малко от 20% от доходите им щото не са бляли. Самолета си го хващат за почивки. И готините германци дето ги споменахте с лихва 1-2%, ми то тук лихвата е 3%, да не кажа, че може да се договори за 2%+, ама не става само с ядене.

# 56
  • Мнения: 4 321
Достатъчно се оспами темата от пишман-специалисти, които много държат всички да живеят точно така, както драгоценните им, непоискани съвети гласят.

DonJon, правилно си го обяснил. В момента съм си пуснала собствената пералня, избрана и купена от мен (дори не е със заем, представете си), точно такава, каквато искам. Вместо да се занимавам с изперкали хазяи, търсене на квартири и гадаене ще издържи ли още няколко ползвания старата техника на наемодателя (защото тя в 90% от квартирите е стара/най-ниския клас), си избирам мебели и врати. И, представете си, харесва ми.

А колкото до това какво ще се плаща след 30 години - има едно нещо, което му се казва инфлация.

Частен (или държавен) съдебен изпълнител стига до опис и търг на имот след дълго неплащане, отказ от разсрочване и като крайна мярка при задлъжнялост. Стига сте го размахвали като плашило. Между другото, не е особено трудно и сам да сметнеш колко ще ти се промени вноската при хипотетично вдигане на лихвите - имаш твърда част и плаваща.

Иначе, да се върнем към темата: Арко избиват с цена над 1800 евро/кв м на зелено:

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b14810386060325 … k=3rt32f&f1=6

# 57
  • Мнения: 9 576
Аз само да попитам, ако живееш 20 години под наем, като се пенсионираш какви са плановете:
- отиваш да живееш при децата
- отиваш в старчески дом (понякога обаче пенсията не покрива разходите за старчески дом)
- след 20 години си събрал пари да си купиш жилище без ипотека
Предполагам е третият вариант... но моля да споделите Simple Smile

# 58
  • Мнения: 888
В момента плащам ипотека, която е доооооста по-ниска от средния наем за района, да не говорим, че след няма и пет години ще приключи, тогава аз оставам с апартамент, а тези с наемите - с нищо. Масово около мен плащат безумно високи наеми за коптори, защото хазяите хам искат да прибират парите, хем да не влагат и стотинка.

Уцелила си момента.
Едва ли си купувала в пика на цените по 1500 евро/кв.
Късмет е, че сега лихвите са на най-ниските си нива, но няма да са все така за новохваналите се на хорото Wink
При покачване на лихвите и срив на наемите съотношението ще се обърне.
Псевдоикономиката ни издиша, БАН-аджии са изчислили  вчера ръст за 2017 г. между 3 и 4% ,равен или по-малък на инфлацията, и според тях далеч недостаъчен.
Отчитайки инфлацията ипотечен кредит в момента е почти безлихвен, което едва ли се харесва много на банкерите,  донякъде компенсиращи с  какви ли не таксии  и комисиони..... за сега.


 
Смелите хващали самолета и се изнасяли Joy Нееее, смелите остават тук и могат да си позволят няква тъпа ипотека без това да ги заробва, защото е по-малко от 20% от доходите им щото не са бляли. Самолета си го хващат за почивки. И готините германци дето ги споменахте с лихва 1-2%, ми то тук лихвата е 3%, да не кажа, че може да се договори за 2%+, ама не става само с ядене.

Доста повърхностно и самонадеяно изказване, но птичка пролет не прави.
Дано "смелите" са трудоспособни и все на такива доходи в далечна бъдеща перспектива, за да им е все този нищожен процент от доходите вноската... Grinning
Ако се погледне съвсем малкооо по-глобално, поне сантиметър пред носа, да се види, че както зад океана, така и ЕЦБ говори за тенденция за покачване на лихвите и то в съвсем обозримо бъдеще. 
Ипотекар на 3% лихва, или дори зарибяващ по-нисък, (гледах 2,2% на един плакат в петък),  трябва да е доста наивен (да не потребя друга дума) да мисли, че ще е на този процент следващите 10, 20 или 30 години...Grinning

Ако смелите оставаха, ставайки или не крепостни селяни на ипотека,  на ден нямаше да се раждат средно само по 159 бебета в цялата страна,  85-90 от които орки, превръщайки след 30 години българското население  малцинство в собствената си държава. А нетната миграция нямаше да е на минус няколко хиляди годишно, за съжаление.

# 59
  • Мнения: 9 576
А защо никой не казва, че лихвите няма да станат 8% от днес за утре. Вчера четох някъде, че очакванията са да се вдигат доста плавно в следващите 10 години и така докато не дойде следващия спад. Аз лично не мисля, че ще стигнат чак толкова високи нива като преди, при нормални обстоятелства, но все пак съм си калкулирала тази възможност.

Общи условия

Активация на акаунт