Обсъждане на имотни обяви - 3

  • 65 759
  • 763
  •   2
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 694
Предполагам е третият вариант... но моля да споделите Simple Smile
Ще си купи къща във Врачанския регион (подаряват дори в някои села) и ще копа домати.... друга опция няма да има Wink

# 61
  • София
  • Мнения: 5 953
Живяла съм доста години под наем когато един ден изчислих,  че за 5 години наем съм изплатила 50% от 35 кв.м. мансарда ( поредно жилище под наем), в която живея Grinning Хазяите , с които се имахме доста, ми бяха пъхнали под вратата заедно с някакви квитанции за плащане , една брошура - реклама на банка за ипотечен кредит. Thinking
Първо си викам: тия нещо искат да ми кажат , да напускам. Hushed  После: ами ясно е, ще трябва да си купя жилище !!!! Това 2005та. После преживях 3-4 пъти поскъпване на лихвите. Общо 40 евро скочи месечната вноска, само истерията беше огрома.  Grinning Заплатата ми за същите години стана 2война.
Никога повече под наем !!!
Сега,  пак изплащаме с мъжа ми общо жилище, НС, но купено 2013 -ста на ниските цени. Под 20-30% от дохода са ни плащанията по кредита. Не ме плаши да се вдига лихвата. Никак. От 3% колко ще се вдигне, на 5-6 % колко???

2005г. теглих първия кредит на 9.4%  Stuck Out Tongue Winking Eye

Не че е приятно да имаш заеми и ипотеки. Но по - лошо е да пълня гушата на хазяин, който посред зима може да се сети че апартамента му трябва ( и това съм преживяла) . Ако нямате жилище, по - добре с ипотека. Но разумно, без изхвърляне ! Thinking по джоба ви да е...

Последна редакция: вт, 29 май 2018, 12:18 от Yangdze

# 62
  • Мнения: 294
Аз само да попитам, ако живееш 20 години под наем, като се пенсионираш какви са плановете:
- след 20 години си събрал пари да си купиш жилище без ипотека
Ако говорим специално за БГ,ще си купи 2 имота поне в сф ,или 5 в някой районен град,или 5 къщи на село, със спестените от лихви пари .

Е как така,ще попита някой ? Ами след 20г, БГ ще е 4-5 млн. по прогнози,от който 2 млн. + цигани. Простата сметка показва че при 25% празни жилища в момента и усиления строеж на нови жилища,тогава празните имоти ще са 60-70% .
Нека някой икономист каже каква е цената на нещо,при такъв голям излишък  Laughing

# 63
  • Мнения: 2 694
Правилно. ОТ 1990-та насам жилищата постоянно поевтиняват, почват без пари да ги дават дори Simple Smile
Чекай ти дедо попе Wink

# 64
  • София
  • Мнения: 1 869
Аз само да попитам, ако живееш 20 години под наем, като се пенсионираш какви са плановете:
- след 20 години си събрал пари да си купиш жилище без ипотека
Ако говорим специално за БГ,ще си купи 2 имота поне в сф ,или 5 в някой районен град,или 5 къщи на село, със спестените от лихви пари .



Това ми прозвуча точно като един виц за пушачите, които ако не пушат ще имат пари за ферари.... Grinning 

# 65
  • Мнения: 294
Това ми прозвуча точно като един виц за пушачите, които ако не пушат ще имат пари за ферари...
Няма значение как му е прозвучало на някой.Това са си фактите .Бг намалява с най-бърз темп от всички държави в света ! Демографията е фактор,както се казваше.Факт е и ,че при една ипотека ,изплатената накрая сума ,главница +лихви ,се равнява приблизително х2 от първоначално взетата .
А щрауса колкото и да си зарива главата,това няма да промени нищо.

# 66
  • Мнения: 2 694
При кредит 120 000лв връщаш 167 000лв за 20г. Напълно нормално ми се вижда. Отгоре на това.... в момента дори лихвата ми е паднала и ми е намаляла вноската Wink

Ти си просто "въздух" човек Simple Smile

# 67
  • Мнения: 1 756
Да разбирам ли,  davidorentol, че твоето решение е да чакаш скромно и тихо, за да направиш своя удар с н-брой имоти?

# 68
  • Мнения: 3 945
Това ми прозвуча точно като един виц за пушачите, които ако не пушат ще имат пари за ферари...
Няма значение как му е прозвучало на някой.Това са си фактите .Бг намалява с най-бърз темп от всички държави в света ! Демографията е фактор,както се казваше.Факт е и ,че при една ипотека ,изплатената накрая сума ,главница +лихви ,се равнява приблизително х2 от първоначално взетата .
А щрауса колкото и да си зарива главата,това няма да промени нищо.

Болднатото пък изобщо не е факт.

# 69
  • Мнения: 9 664
Добре де, ама на мен лично не ми се чака пенсия, за да живея Simple Smile То пък я доживея, я не. Сега опциите ми са да живея под наем в тясна кутийка с електроуреди Crown и мебели Виденов, или да давам над 1000 лв. наем за нещо прилично. И на всичкото това и да пестя за след 20 години. Ако имаш ипотека разбира се в края си дал едни грешки пари за лихви (далеч не х2 между другото), ама иначе ще ги дадеш не за лихви, а за наеми - в крайна сметка същата работа. 20 години по около 1000 лв на месец са си 240 000 лв... А пък като имам деца романтичната идея, че ще съм свободен дух, който се мята на самолета и живее където си реши, ми се вижда малко трудно осъществима. Но това сигурно е, защото съм задръстена. Може би трябва да ме успокояват тези тенденции за намаляване на населението и да очаквам светлите дни, когато хубав тристаен апартамент, с що-годе добра локация, ще се отдава за 500 лв, ама ...
Аз съм ЗА да имаш някаква доволна доза самоучастие, а не да взимаш ипотека 90%, че и потребителски кредит, да си допълниш, ама пък да чакаш 20 години..

# 70
  • Мнения: 888
За съжаление при очартаващата се като необратима вече демографска КАТАСТРОФА , не криза,  перспективата на davidorentol е съвсем реалистична и приближаваща. Игнорирането на факта не променя действителността и не намалява опасността.

Ако се върнем тук и сега, не след 20 години:
От онлайн ипотечен калкулатор, при 3% ГПР ( не лихва!) за 360 месеца за 150 000 лв. кредит (средна цена на двустаен апартамент в момента и таксите вкл.) месечната вноска би била 632 лв. при анюитетни вноски. Платените лихви - 77 666 лв.
При 6% ГРП и равни други условия вноската скача до - 899,33 лв. месечно, а платените лихви  до 173 757 лв..
Дали е все едно?
На тези на които, за разлика от някои форумници, месечния доход не  е петцифрен и живеят в заблуда, че дохода им ще расте, а лихвите ще падат или няма да се вдигат... май не.....


Ако си купил в спада на цените както споменават повечето тук и си хванал спада на лихвите печелиш двойно. Ако купуваш в пика на цените и хванеш последващ пик на лихвите, при около средни за София доходи,  по-вероятно ще изгърмиш. Само, че в истерията "всеки купува" повечето от последните купили не си дават сметка.
От ЕК искат да спрем с бързия темп на растеж на доходите (които са далеч от европейските), че сме ставали неатрактивни за западните инвеститори и това бе споменато като условие за чакалнята за Еврозоната, за която се натискаме и за която според тях не отговаряме.
Без реален бизнес, при който щяха да се отпускат кредити за поощряване на малки и средни фирми и техните бизнес начинания, които да съживят икономика и вдигнат стандарт на живот,  се дават за ипотеки почти на всеки, депозитите се увеличават до рекордни стойности постоянно, вместо да съживят потреблението,  въпреки отрицателната доходност от тях и банките няма нямат много избор какво друго да го правят този за тях пасив.
Не се блъскайте, ще има за всеки Grinning

# 71
  • Мнения: 2 408
Стига с тая демографка криза - да не би да можете да предвидите какво ще става 2050 година?
То и Бай Тошо през 1985-та предвиждаше 2000-та да сме 10 милиона, ама ей на - не позна човека.
Вие сега залитате в обратната посока.
Тази земя празна няма да остане. Хората по света се бутат като сардели в кутийка, светът от 5 милиарда само за 20-30 години мина 7 и гони 8, а след още 20-30 може и 10 да мине.
Китайци ли ще дойдат тук, руснаци ли като в Поморие, украинци ли, или недай боже сомалийци, но празна няма да остане територията.
То има милиарди хора дето няма какво да ядат, живеят в пустинни и безводни места, пък някой ще ни остави нас да ни буренясва плодородната и зелена земя ли? Или ще ни я купят, или ще дойдат и ще си я вземат, ако не можем да я опазим.

# 72
  • София
  • Мнения: 5 953
Това ми прозвуча точно като един виц за пушачите, които ако не пушат ще имат пари за ферари...
Няма значение как му е прозвучало на някой.Това са си фактите .Бг намалява с най-бърз темп от всички държави в света ! Демографията е фактор,както се казваше.Факт е и ,че при една ипотека ,изплатената накрая сума ,главница +лихви ,се равнява приблизително х2 от първоначално взетата .
А щрауса колкото и да си зарива главата,това няма да промени нищо.

Така е, 2 имота може да са, дори и 3 да съм изплатила накрая, пак бих си купила с ипотека.
Ако няма къде да живея какво?
То и това има значение,
Или пък,  ако трябва аз сега да живея при свекърва ми в една стая с 2 деца и да спестявам за имот, ами по- добре да се закопая веднага, че да не мъча и себе си и децата.
Няма как да си прахосам живота ( 10-20 години в една стая да живея) , а да си спестявам парите. Пък някой може да смята че е разумно.  Thinking
Искам сега да имам прилично жилище, скъпо е, Да ! Двойно по - скъпо , така е!

Но,  то това жилище не е мое, а на банката,  и това е така. Иначе щеше да е на хазяина. Накрая ще видим. Thinking

Последна редакция: вт, 29 май 2018, 15:32 от Yangdze

# 73
  • Мнения: 2 694
Ясенски, нещо не ти хващам смисъла на поста, честно Simple Smile Тези ГПР-та как си ги измисляш и какъв е смисъла от тези твои сметки...? Simple Smile

# 74
  • Мнения: 285
Не виждам какво лошо има в това да купиш с ипотека, ако въпросната е съобразена с доходите ти или имаш сериозно самоучастие - да разбираме над 50%. В такива случаи вноската ти не повече от 3-4 излизания в клуб... Проблемите се получават, когато семейство с доходи от около 2000-2500 лв, се налага да плаща по 700-900 лв ипотека. Но и тези хора биха се справили с известни лишения, ако не се разболее някой от двата, да не дава Господ на никой. Все пак се предполага, че доходите растат постоянно.

Общи условия

Активация на акаунт