МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 64-та ТЕМА

  • 71 564
  • 756
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 1 361
Вивичка, имай впредвид,  че казанчето и бъркалките са като консумативи,  т.е подменят се, защото се износват при употребата. В случай, че за машината няма сервиз и резервни части,  покупката не си струва.

През колко време ги сменяте, какво да следя за износване?

# 346
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
времето е различно при всеки.
най-често се надрасква незалепващото покритие.

# 347
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Да допълня само, че меся непрекъснато /хляб, тесто за питки, сладки, козунаци и пр./. Хляб не съм купувала от 2009 год. и освен, че се надрасква тефлоновото покритие, ми се изтъркваха и осите на казанчето. Съответно, започва да пропуска, отначало капе, а после... Няколко пъти съм сменяла до сега. Последно пролетта поръчвах казанче и бъркалки.

Никога не съм  правила сладко в хлебопекарната. Чела съм, че уплътненията прегарят по-бързо от сладката. Сладката си ги правя чудесно и в най-обикновена тенджера.

# 348
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
..., ми се изтъркваха и осите на казанчето.
по-вероятно е да са се износили уплътненията около осите, отколкото да се изтъркат самите метални оси. уплътненията са гумени/силиконови.
Никога не съм  правила сладко в хлебопекарната. Чела съм, че уплътненията прегарят по-бързо от сладката. Сладката си ги правя чудесно и в най-обикновена тенджера.

# 349
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Да, възможно е, но се получаваше и луфт между бъркалките и осите. Искам да кажа, че бъркалките не бяха плътно по осите, както в началото, а за това уплътнения нямат намеса.
Както и да е, каквато и да е причината,  следствието е подмяна.

# 350
  • Мнения: 3 997
Да допълня само, че меся непрекъснато /хляб, тесто за питки, сладки, козунаци и пр./. Хляб не съм купувала от 2009 год. и освен, че се надрасква тефлоновото покритие, ми се изтъркваха и осите на казанчето. Съответно, започва да пропуска, отначало капе, а после... Няколко пъти съм сменяла до сега. Последно пролетта поръчвах казанче и бъркалки.

Никога не съм  правила сладко в хлебопекарната. Чела съм, че уплътненията прегарят по-бързо от сладката. Сладката си ги правя чудесно и в най-обикновена тенджера.
Може ли рецепта за козунак и царевичен хляб ако имате?

# 351
  • София
  • Мнения: 2 917
Не е лошо да научите за съществуването и на тази тема - http://www.bg-mamma.com/?topic=24722

# 352
  • Мнения: 3 997
Много благодаря!
Не е лошо да научите за съществуването и на тази тема - http://www.bg-mamma.com/?topic=24722

# 353
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
...
Може ли рецепта за козунак и царевичен хляб ако имате?

За козунака съм доволна от тази рецепта:

Скрит текст:
Козунак в хлебопекарната
Адаптирана рецепта от тук: http://kulinarenelixir.blogspot.bg/2011/02/blog-post_23.html

Продукти:
150 мл. мляко /ползвам овесено/, топло за по-добро втасване
3 яйца  XL /1/2 жълтък e за намазване/
90 мл мазнина /слагам кокосово масло, мас, олио или смес от мазнините, стопени/
150 гр. захар /слагам кафява/
14 г.  прясна мая
есенция ванилия, течна или 3 сухи
700 г. брашно  /или колкото поеме/

При сплитането: до 200 г. добавки
озахаросани портокалови кори
сушени стафиди
сушени боровинки
бадеми
/За детето слагам само 2 кутии локум, предварително нарязан, че то не обича други неща/
сусам и кафява захар за поръсване

Програма: сладък хляб за 1500г.  За Мулинекс е 3 ч. и 55 мин.
Избирам  слабо препичане на коричката.

Бъркалките се омазняват /с четка/.. Добавят се яйцата, разбити с вилица със захарта, ванилията и брашното. Маята натрошавам най-отгоре. Ако я разтворя в млякото, козунакът опира в капака. При необходимост количеството брашно или мляко се коригира, за да стане хубава топка, която не лепне. Следва добавяне на мазнината лъжица по лъжица, като се изчаква след всяка лъжица да се поеме. Аз слагам мазнината в бехерова чашка и наливам по малко от нея.

Тестото и бъркалките се изваждат  след последното месене. Капакът се затваря, за да не изстива машината. По най-бързият начин тестото се разстила в омазнена тава, слагат се добавките, реже се на три и се усуква. Прави се плитка, която се връща в казанчето, но без бъркалките.

Последните минути от втасването, точно преди печенето се намазва с жълтък /може жълтъкът да се смеси с малко мазнина/ и се поръсва със сусам и захар.


Случвало ми се е маята да дойде повече и да опре в капака. Тогава около 10 мин. преди края на печенето премествам казанчето в предварително загрята фурна и доопичам там, за да не остане отгоре суров.

Ако не се надигне достатъчно, при следващия опит маята може да се активира.
Ако се надигне прекалено и опре в капака, при следващия опит може да се сложи студено мляко, вместо топло.


За царевичен хляб не мога да помогна. Това е единственият хляб, който не ми се получава, както очаквам. Няколко пъти съм опитвала, но обикновено не се надига достатъчно. Всички други хлябове ми се получават фантастично, и пълнозърнестите и белите и ръжено-пшеничните, с добавки, с подправки, със семена и пр., но на царевичния явно не му научих тънкостите.

# 354
  • Мнения: 12 624
Царевичен хляб обикновено е или нещо не особено надигнато, или с прилично количество бяло брашно в него, а не само царевично. Средно положение не мисля че има, просто няма как само от царевично брашно да стане.
Другият вариант е пак някакви царевични неща, но по-скоро от сорта на содените питки - къде със сода, къде с бакпулвер, но и там става по-добре ако не е само царевично, вече зависи какво търсите и какво очаквате, рецепти много.

# 355
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Слагам около 1/3 царевично брашно и 2/3 бяло или смесвам бяло и пълнозърнесто. Винаги става сбит. Пробвала съм да увелича маята, но тогава превтасва и знаете, как се надига и после спада и остава "хлътнал" по средата. Както доста пъти писах, от години не купувам хляб, но когато купувах царевичният хляб не беше сбит. Така, че явно нещо не мога да уцеля.

# 356
  • Мнения: X
Здравейте.Прочетох част от темата и другата за препоръки при избор и се спрях на този модел.Търся нещо максимално изчистено и лесно и опростено,за баба ми е.Добре ли съм се ориентирала?
https://zora.bg/product/fbm-1480

# 357
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте.Прочетох част от темата и другата за препоръки при избор и се спрях на този модел.Търся нещо максимално изчистено и лесно и опростено,за баба ми е.Добре ли съм се ориентирала?
https://zora.bg/product/fbm-1480
Баба ти 2 различни вида хляб на едно печене ли прави всеки път? Ако не - няма да й е удобна. Да не говорим, че тези 2 малки кубчета, които ще се получават след опичане са с повече кори /спрямо същото количесто в 1 бр. хляб/, а до колкото знам възрастните хора не са им фенове на корите. Според мен избери някоя с кошница за 1 хляб - там може и малък и голям да опече или дамо са меси.

# 358
  • Мнения: X
И аз се чудех на казанчето,значи трябва да са 2 бъркалки в едно за да стане по пухкав така ли?Ще ме простите за невежеството,никога не съм имала такова чудо избрах си и хубав подарък,но снощи ми се оплака че много я болят вече ръцете сама да си меси и реших да е това.Значи с 2 перки,едно казанче,тефлоново покритие и 2 реотана,капацитет около1 кг.На това съм се спряла,продължавам търсенето тогава благодаря 🤔

# 359
  • София
  • Мнения: 12 006
И аз се чудех на казанчето,значи трябва да са 2 бъркалки в едно за да стане по пухкав така ли?Ще ме простите за невежеството,никога не съм имала такова чудо избрах си и хубав подарък,но снощи ми се оплака че много я болят вече ръцете сама да си меси и реших да е това.Значи с 2 перки,едно казанче,тефлоново покритие и 2 реотана,капацитет около1 кг.На това съм се спряла,продължавам търсенето тогава благодаря 🤔
По-пухкавия зависи от рецептата, материалите и възможностите на машината, а не от броя на бъркалките. Моята е с 2 бъркалки, едно единично казанче, 2 реотана, капацитет 1,5 кг., мощност 1600 W. Големият капацитет ти осигурява възможност за месене на повече тесто, кото може и в пчеката да си опечеш /ако е питка примерно/. Повечето ватове ти осигуряват по-добро опичане, вкл. и отгоре. С какъв бюджет разполагаш?

Общи условия

Активация на акаунт