Фентъзи и фантастика - Тема 15

  • 51 219
  • 759
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 36 489
Читанка има строги правила и не пуска нови книги - мисля, че книгата трябва да е издадена поне преди 2-3 години, за да я публикуват. Друг е въпросът, че ако човек иска да я чете на английски, може да я намери още в деня на издаването безплатно и другаде.

# 106
  • София
  • Мнения: 3 833
Аз лично си имам всичко на книжен носител, но си чета на ел. книгата ако мога. Повечето ми книги са големи и е голям зор да ги мъкна по чанти в автобуси и коли, когато пътувам. По-лесно ми е с малката джаджа да си бръмча. Има и много издания, които си купувам на английски в Collectible Editions, защото нашите издания са просто мъка и половина. Аз например това ще си го купя само ако преди това съм паднала на главата си и сериозно съм си увредила мозъка

# 107
  • София
  • Мнения: 44 120
То да не е само читанка, за новите книги има други места,
noragami  доколкото разбрах се сърди, че заради читанка не преиздават имено по-старичките книги.

# 108
  • България
  • Мнения: 6 211
Даже станаха пет години в читанка.
Не всеки може да си позволи тези цени на книгите.
Не като да са по 2лв. Мястото- отделно.
Ако няма безплатни варианти, какво ще се получи?
Бедните ще бъдат бедни и духом. Не е ОК. Но аз съм Везна и търся справедливост навсякъде.
Освен, че не давам по 25лв на книга и мястото ми е вече ограничено. Да си призная, колкото и да обичам фентъзито, пари давам вече само за класика, ако се окаже, че съм пропуснала да купя нещо.

Последна редакция: ср, 20 юни 2018, 21:40 от MoiraineD

# 109
  • Мнения: 36 489
И аз имам всичко на Пратчет на хартия, но сега като препрочитам, тегля от Читанката Simple Smile По-лесно се държи с една ръка четеца и само се цъка с палец за отгръщане на страницата Wink
Иначе често чета на хартия (по-нови книги).

# 110
  • Мнения: 9 822
Четвъртия Малазан не го намерих никъде, имам всички останали, единствено в една антикварна ми искаха 60 лв. при коприна цена 12 или 15. Не преиздават Удхаус и повечето на Даръл, защото ги има в читанка. Никъде не открих и 37,2 градуса сутринта на Джина, примери бол.
За удобството разбирам, понякога и аз като съм си купила хартията, преминава на читанка в автобуса и се връщам на хартията вкъщи.
Обаче в общия случай какво се получава, на 26 съм, масово съм изпуснала тиражите на каквото ме интересува и не преиздават, щото в читанка всичко старо го има.

# 111
  • Мнения: 3 611
Аз предпочитам да чета на хартия (ако е възможно) и за предпочитане в кревата. От друга страна обаче, с многотомните и окичените издания се стига до патова ситуация с мястото и/или с времето на закупуване.
По темата: продължавам да съм в патовата ситуация "чете ми се нещо ново/нечетено и интересно, но всичко което подхвана ми е блудкаво." Хвърлям по някое око на споменаваните заглавия в тази и предишните теми и пак не мога да се зачета или да ме грабне нещо. Препрочитам стари неща и пак същото. Явно тази година ще е сушава до към есента.

# 112
  • София
  • Мнения: 44 120
Даръл има супер много нови издания, сигурно повече от 10 книги

# 113
  • Мнения: 9 822
Ами не е вярно, дали има и пет не знам. При творчество от над 40, еми благодаря.

Спирам, че ми е болна тема и спамя.
По темата, моля за съвет, чете ми се нещо дълго и мащабно като колелото, фийст, Малазан, черния отряд, с смисъл да е много и голямо. Барутният маг биваше, ама докато го почна и свърши. На английски не обичам да чета.

# 114
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Аз чета всички постове в темата, обаче толкова много информация има, добавям в отметки, тегля и в крайна сметка не мога да се сетя, дали тази поредица е коментирана: "Пазители на скритите проходи" Джоел Розенберг  Thinking
С една дума- някой чел ли е книгите? Не ми е познат авторът и се чудя дали си струва четенето  newsm78.
Да, аз бях писала за нея. Много ми харесва, леко наивна, с паралелни светове, но не от космически, а по-скоро от исторически тип.

За преиздаването - по антикварните сергии и в олх е пълно със стари издания, с качествена хартия и подвързия.

# 115
  • София
  • Мнения: 3 833
Morríghan - само допълвам, че сега ти видях поста горе - и два лева да е по-малка цената, за мен не се обезмисля, дори и същата като хартиената да е, аз не я купувам, за да ми е по-евтино електронно, а защото предпочитам да чета така, по-удобно ми е, по-приятноми е и наистина и място нямам, а и да имах, нямам желанието да трупам купища хартия. НО разликата не е  2 лв. Хващам произволна книга на Колибри - хартия 20, ел. издание 12 лв. Хващам произволна на Бард - меки корици - 28, твърда - 35, електронно - 15. За мен си е съвсем ок.

За мен така е ок. Просто смятам, че когато няма разходи по отпечатване, разпространяване и всичко подобно е нормално да има разлика в цената на книжния носител и на електронната книга. Аз също си купувам електронни издания ако ги пуснат, защото и аз вече съм в малка чуденка къде да си слагам книгите. Навила съм си на пръста, че ще запозна да си купувам само хубави издания на книгите, които искам.

# 116
  • Мнения: 18 153
Читанка има строги правила и не пуска нови книги - мисля, че книгата трябва да е издадена поне преди 2-3 години, за да я публикуват. Друг е въпросът, че ако човек иска да я чете на английски, може да я намери още в деня на издаването безплатно и другаде.
Петя, извинявай какво значи строги правила?
Според закона за авторското право
 "Времето, през което авторското право се закриля, се различава според това, дали авторът (напр. писател, художник и т.н.) е известен или не. В първия случай закрилата е до 70 години след смъртта на автора. Във втория случай – 70 години от първото разгласяване (напр. публикуване) на произведението. Ако обаче в този срок авторът стане известен или пък псевдонимът му не буди съмнение относно личността му – тогава се прилагат правилата според първия случай. При съавторство срокът започва да тече от смъртта на последния преживял съавтор. "

Читанка не пускат книги в продължение на пет години, преди не пускаха до 3 години. Как е направено в повечето държави? там  се регистрираш, плащаш си услугата и четеш. Принципа с купуването е същия- даваш парите по електронен път и получаваш книгата. Няма пари - няма текст!). Ако книгата струва 15 лева, ти можеш да прочетеш само 7-8 страници от нея, един вид "демо". Ако искаш да четеш повече - плащаш 15 лева. Парите се делят между сайта и автора, и правата на автора са защитени, а той може да даде всеки сайт като Читанка на съд.

Не знам дали знаеш, но съвсем наскоро Маркес осъди България, че е разпространявала масово "Сто години самота" без да му плати и долар. Много хора могат да ни осъдят за милиони, че допускаме да се разпространяват техни произведения. Даваш ли си сметка колко лесно потомците на Тери Пратчет могат да осъдят България за десетки милиони, защото всички техни произведения се намират в Читанка? кой ще плаща тези пари - ние от нашия джоб, чрез данъците.

Знаеш ли, че Читанка работи само в България? Мои близки, живеещи в Германия са ми казвали че там не може да достигнат до Читанка. Нещо повече - ако  смъкнеш песен, книга или каквото и да е без да  платиш на края на месеца, ти пристигат умопомрачителни сметки, а полицията има правото да ти направи обиск на дома, да ти изземе компютъра и да го използва като доказателство какво си свалял.

Лично аз не бих имал нищо против да плащам,  за да чета електронно, ако  получавах достатъчно пари
Скрит текст:
и ако системата работеше.  Преди години за подарък на баща ми купих диск с Андреа Бочели -35 лева - от будка на Славейков. В същото време буквално на метри от мен се продаваха дискове на Бочели за 2 метра, а да не говорим за възможността да си го изтеглиш пиратско. Това действа много демотивиращо. Купувал съм и Енциклопедия на България на диск за 15 лева - след 6 години се скапа. В същото време  дискетите  с голямото флопи повече от 20 години ми работеха.
Изобщо не бих имал против  труда на Читанка, ако те намираха начина да възмездяват  авторите за това което правят - ето един лесен начин - оставят място за реклама на сайта, и после приходите се делят с авторите. Освен това ако Читанка имаха декларация от всеки автор, че доброволно си дарява труда, много повече щях да ги уважавам. Но като крадат хляба на бедният български автор, който си поема сам разходите по издаването на книгата (а те не са малки),  за да може да стигне тя до печат, въобще не ми печелят симпатиите. Така убиват книгоразпространението  в България.

Последна редакция: чт, 21 юни 2018, 00:47 от Джон Сняг

# 117
  • София
  • Мнения: 17 592

Аз пък дълбоко уважавам Читанката. Понеже винаги, когато ми хрумне, мога а си изровя цитат, който ми е нужен...
И, най-вече понеже е насочена към хора които не могат да си позволят друго. Поради най-разнообразни причини - и далеч не само финансови създателите й са мислели най-вече за слепи и почти слепи хора които не са в състояние да четат шрифта на печатните издания (или изобщо могат само да слушат аудио-вариантите).
За протокола изобщо не чета от ридър купувам книжните издания - често на два езика като нерядко купувам българското издание само за да подкрепя издателите - примерно Пратчет от много години изобщо не чета на български... но методично го купувам.
Изобщо библиотеките (вкл. и електронните каквато е Читанката) са полезни неща - при все че аз лично никога не съм ги ползвала - винаги искам да притежавам завинаги книги които съм харесала.


Сега - бих искала да помоля за по-подробни мнения за Геймън... по възможност и от харесващите го и от не-харесващите го - най-вече стилът какъв е изказът какъв е... Много ще съм благодарна - понеже стилът на Добрите Поличби си е на Пратчет отвсякъде ми е трудно по нея да съдя. Много ще съм благодарна.

# 118
  • Мнения: 18 153
аз не съм казал, че електронните библиотеките са лоши неща. Само че електронните библиотеки по света функционират така, че да се заплаща четенето, и парите да отиват за поддръжка на сайта, за скенери и сканиращи програми, както и да се заплаща труда на авторите. Читанка се опитва да се представи за Робин Худ, но  друг е въпроса дали Робин Худ е положителна личност. След като той окраде  хазната, шерифа не може да направи нищо друго освен да наложи нови по-жестоки данъци на селяните, така че не ще да е много положителен герой Робин Худ. Не приемам, че шрифта може да е решаващ, в нашия век има огромен брой  аудиозаписи на  художествени произведения направени специално за слепи. Дори "история славянобългарска" бе направена на аудиозапис.http://www.ssb-sofia.org/index.php?option=com_content&view=a … 33&Itemid=184
ОСвен това законът си е закон. Ако тръгнем да не го спазваме за дребните нека като пресичането на световарите или краденето на книги, утре няма защо да се чудим че държавата ни е в такова състояние. Щом пише 70 години - значи 70. Все повече  личности ще ни осъждат, защото сме в ЕС и правилата трябва да се спазват, независимо дали ни харесват.

В тази връзка още нещо - в ЕС се готвят да въведат съществени промени за авторско право, или "данък линк".
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2018/06/20/320 … lati_si_za_linka/ а Мария Габриел въобще не ни е защитила.  Ще се искат специални лицензи от платформите, за да дават линкове, ще се плаща за да се пускат линкове и т.н. В Испания вече почти спрели да пускат линкове. Според Меркел това ще е полезно да интелектуалното право, макар че има съпротива,  защото според някои държави това ще убие свободното слово и ще ни напълни с фалшиви новини.

Последна редакция: чт, 21 юни 2018, 03:03 от Джон Сняг

# 119
  • Мнения: 18 153
за Геймън - от един нехаресващите го. Прегледах накратко Дългата земя - за около петнадесет минути - в книжарницата. Стори ми се сух, без хумора, характерен за Пратчет, дори - досаден. Не бих си го купил, но пък има хора  на които той много им допада, а Пратчет не им допада. В Дългата земя не видях много от Пратчет, явно повече е писал Геймън, но видяното не ми допадна, прекалено скучно ми беше.

Общи условия

Активация на акаунт