Westworld- Welcome to the new world- Тема II

  • 33 424
  • 744
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 36 579
Разбирам, но ти какво очакваш да стане, като се осъзнаят? Те пак са същите характери, които са били преди да се осъзнаят, просто вече взимат собствени решения, а не следват предварително написан сценарий. Мисля, че придаваш прекалено голямо значение на думата "съзнание". Човешките съзнания не са чак толкова специални и сложни.

Например Долорес беше мила и добра, преди да си спомни всички цикли и ужаси на които е била свидетел в парка. И след като си спомни, й се отключи Уайът, но това не я превърна в зомби, което  избива всичко живо; тя сама изготви план за действие и започна да го изпълнява, което не би могла да направи, ако не разсъждаваше свободно.

От друга страна, Бернард е с кротък характер и мрази насилието. Вероятно и затова отказва да се намеси активно. Преди да се осъзнае, можеше да бъде манипулиран като кукла (както когато уби онази жена в първи сезон), след като вече е свободен, действа според собствените си решения.

# 676
  • Мнения: 48 002
Не знам. Просто е... скучно по тази линия и неубедително за мен. Може би сравнявам примерно с Айзък Азимов, неговите НЕосъзнати роботи бяха сто пъти по-интересни и имаше повече идеи в някой кратък разказ, отколкото в три сезона тука(айде, два досега). Нещо не достига. Щом ми трябва убеждаване и обясняване Simple Smile
Иначе визуално, екшън, интрига, всичко е топ. Само по линия на съзнанието...не ми достига. Sad

# 677
  • Мнения: 36 579
Аз следя риалитито 90 дни до сватбата - в него участват истински хора, но някои са осъзнати колкото кокошки Wink
Роботите са осъзнати, само защото вземат решения за собствения си живот. Никой не твърди, че имат души или нещо подобно. В Западен свят няма религиозен елемент, като в Бойна звезда Галактика (въпреки че концепцията е почти еднаква).

# 678
  • Мнения: 48 002
С това съм съгласна Joy ТЛС може да те доведе до отчаяние Joy
Ако бяха истински осъзнати, можеха да взимат много разнообразни и нелогични решения Simple Smile. Като кокошките от ТЛС.

# 679
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
На мене сериалът ми харесва, не защото показва, че роботите могат също да бъдат осъзнати, а защото показва, че хората са почти толкова неосъзнати, или действат като роботи. Дали имаме толкова свободна воля, колкото ни се иска да имаме? Не е ли факт, че много от решенията в живота ни са взети вместо нас, а не от нас?

# 680
  • Мнения: 48 002
А, това е друга приказка
Човешката жестокост също

На мен ми беше харесало изкуственото съзнание,зародило се в поредицата за Ендър. Никой не знаеше как и кога Simple Smile, просто се беше случило. Спонтанно.
С роботи е прекалено...изкуствено Joy и насила.

# 681
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
На мене ми се иска да чуя мнението на Нолан за наличието/липсата на свободна воля.

Между другото, знам, че не е популярно мнение, но човешката жестокост е функция на осъзнаването. Много гадно звучи ... знам.

# 682
  • Мнения: 36 579
Но повечето хора постъпват така, както са свикнали, като на автопилот, а не са нелогични и интересни.
Долорес поне има ясен план и цели в живота))

# 683
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Долорес поне има ясен план и цели в живота))
Тя иска да унищожи хората, защото са жестоки.

Тя всъщност не е ли също много жестока?

# 684
  • Мнения: 25 350
Точно по темата за свободната воля и осъзнаването.. Stuck Out Tongue Winking Eye
Ето как HBO GO рекламират новия сезон.
Скрит текст:

# 685
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Точно. Супер.

Аз съм привъженик на непопулярната идея, че ние свободна воля нямаме или, ако имаме, то тя е супер ограничена.

Повечето решения в живота ни не са наши. Замислете се.

# 686
  • Мнения: 1 373
Моето мнение за свободната воля:
Скрит текст:
тяло и душа са събрани в нас и са тотално несъвместими - като да смесиш олио и вода - не става хомогенна смес. Тялото чрез хормоните е подвластно на програмите на "баба матрица". Отделно социума е създал ментални чудовища, които с времето са започнали да имат свой собствен самостоятелен живот и да влияят на хората /наричат ги различно, аз предпочитам думата егрегор/. Душата няма нищо общо с този свят и си гони свои си цели. Но е с изтрита памет на идване насам. Което прави нещата много сложни за нея. Мозъка е преводач, нищо повече. Интерфейс. Него го ползва "кой от където мине", включително и същности извън човека. Осъзнатостта, дори и когато я има, не освобождава никого от нас напълно от "баба матрица". Свободния избор е в рамките на причинно - следствения закон и в рамките на консенсусната реалност в която пребиваваме. Имаме свобода на избора само в точките на избор, не през цялото време. Като се има предвид, че не сме в състояние да надмогваме хормоните си, да опазваме мозъка си от чужди намеси, да си спомним кои сме от преди да дойдем в тези тела, както и да променяме работата на причинно - следствения закон, както и волята на останалите около нас, то свободата ни на избор е именно в тези рамки. Понякога не се възползваме от нея и сме по инерция. Понякога просто нямаме наработени качества за да направим избор в точка на избор. А има и "обективни" /причинно - следствени" причини, на които не можем да  влияем и тогава единствения ни избор е да променим отношението си към случващото се и да чакаме следващата точка на избор.

# 687
  • Мнения: 8 256
Мейв и Акечита, обаче, действат напук на програмирането.

Да кажем, че Акечита не е ъпдейтван от 10 години, но пак е действал въпреки кода.

Много от другите, иначе, си следват програмата.

Вчера, докато прехвърлях каналите, попаднах на повторение на ЗС. Даваха нещо, което бях забравила - срещата на Акечита с Форд. Та от разговорът им останах с впечатлението, че май Акечита не е съвсем осъзнат, т.е. осъзнат в рамки, които са му зададени първоначално.

# 688
  • Мнения: 36 579
Всеки е осъзнат в рамки, които са му зададени първоначално.
 Какво разбирате под "пълно" осъзнаване? Кой е напълно осъзнат (освен Буда, може би)?

# 689
  • Мнения: 6 398
Относно осъзнатостта и свободната воля - мисля, че solar_fields най-добре го е описала. Това, което максимално могат да направят хората е да не действат по навик, да пътуват повече, да търсят страстта в живота си /под страст да се разбира това, да си намерят такава работа, която ги кара да се чувстват живи, да им е леко и да им идва отвътре; дано успявам да го обясня Grinning /.

Иначе аз гледам пак сезоните. Свърших първия, сега почвам втория.

На мене ми се иска да чуя мнението на Нолан за наличието/липсата на свободна воля.

Между другото, знам, че не е популярно мнение, но човешката жестокост е функция на осъзнаването. Много гадно звучи ... знам.
И на мен ще ми е интересно неговото мнение. Grinning
А това с жестокостта - в какъв смисъл, че нещо не го схващам. Къде е връзката?

Общи условия

Активация на акаунт