Отговори
# 1 335
  • Мнения: X
Същото беше миналата година на събора в Сърница.
Българи и помаци заедно......брата Сиганин на кестерме. Дънят чалгария до откат.

Помаците и християните песните, танците.....ами еднакви. Не спрях да ги снимам, да им се
радвам, да си говоря с тях. Пък що снимки и филмчета направихме и с едните и с другите.
Пък как ни се радваха, че чааак от морето сме отишли да ги уважим. Мили и обичливи хора.
Така е, мили  обичливи хора са, много чисти и симпатични. Но едни същите такива мили и обичливи хора, дето не знаят и дума турски, живеещи на няколко километра от Сърница, извършват баташкото клане. С. Барутин, до язовир Доспат.
Още от перверзиите на историята.

Но истината е, че тези зверства на башибозука нямаше да се случат ако турския аскер не беше наблизо и не беше санкционирал цялото мероприятие. Нямаше да се съберат всякакви отрепки от помашките доспатски села да колят и грабят. Плюс много цигани, разбира се.
"Накрая ето какво казва 109 годишния Бубале Кираджията от с. Сърница :

“На саа работа Баташката война от нащо село ходиха някои нефелни ора”....на въпроса “Тогава кой потуши въстанието в Батак” отговаря “ Царство са чува /пази/ от аскер а не от пъдар” ....
"

Последна редакция: пт, 22 юни 2018, 18:02 от Анонимен

# 1 336
  • Varna
  • Мнения: 2 595
Жаве,
Точно преди да идем до Сърница, отидохме да видим от де се е пръкнал и оня изверг Барутанлията.

# 1 337
  • Мнения: 1 086
При нас спойката с помаците е много по-силна, защото и двата етноса говорим само на български език. Тук във форума в много теми съм чела как например в Кърджали или Североизточна България християните по-трудно си намират работа и има по-голямо разделение на места между християни и български турци.

Възможно е, аз нямам много познати по тези краища. Българските турци, които съм срещала в Германия, са говорили чист български език. Едни бяха съквартиранти на моя приятелка/колежка и следваха нещо.  Никога не съм ги чувала да си говорят на турски, може би са го правили насаме. Всъщност, само по имената им бих познала, че са турци.  Визуално поне на мен не ми изглеждаха различно от българите, бяха със светли кожи и кестеняви коси/кафяви очи. Със сигурност не приличаха на немските турци от Анадола, които са много по-мургави.  Другите бяха някакви строители, които ремонтираха блока на майка ми, пак говориха чист български, поне с мен.

Между другото, колеги и приятели от Турция имам много,  и никога не съм получавала упрек от тях за възгледите си относно турското робство. Винаги се е подразбирало, че гледните ни точки ще са различни. Те знаят какво мислят и чувстват повечето балканци спрямо османската империя и проявяват разбиране и уважение.
Повечето исторически теми, в които говорим за насилие и жестокост, са винаги и емоционално оцветени. Уважение към жертвите е, обаче, това да се приеме, а не да им се размахва пръст и да се поучават, именно защото за тях това е лична трагедия. Никой не очаква жертвата да е обективна относно извършената спрямо нея жестокост.
Например, гавра и неуважение е да се дискутира с афроамериканците, че и африканците са имали роби, че африканците са търгували с белите и са им продавали роби от други племена, че много малко от белите хора са били робовладелци, повечето са били бедняци и никога не биха могли да си позволят роб.  Робството на афроамериканците е прието като колективна вина на белия американец и никой нормален бял няма да отиде и да начуква канчето на афроамериканеца, че, видиш ли, други черни са го продали.  На арменците никой няма да отиде и да им каже "ама това е било част от първата световна война, по време на война стават зверства". Но, незнайно защо, в този форум се намира за нормално да се говори как българите са си заслужили клането заради въстание. Просто е нелепо и се радвам, че това е едно много шумно малцинство и тяхното мнение не намира подкрепа сред здравомислещите българи.

# 1 338
  • Varna
  • Мнения: 2 595
ett2812
Респект bouquet

# 1 339
  • Мнения: 4 758
Помаците за ДПС ли гласуват предимно?

# 1 340
  • Мнения: 11 360
Например, гавра и неуважение е да се дискутира с афроамериканците, че и африканците са имали роби, че африканците са търгували с белите и са им продавали роби от други племена, че много малко от белите хора са били робовладелци, повечето са били бедняци и никога не биха могли да си позволят роб.  Робството на афроамериканците е прието като колективна вина на белия американец и никой нормален бял няма да отиде и да начуква канчето на афроамериканеца, че, видиш ли, други черни са го продали.  На арменците никой няма да отиде и да им каже "ама това е било част от първата световна война, по време на война стават зверства". Но, незнайно защо, в този форум се намира за нормално да се говори как българите са си заслужили клането заради въстание. Просто е нелепо и се радвам, че това е едно много шумно малцинство и тяхното мнение не намира подкрепа сред здравомислещите българи.

Много хубаво и вярно изказване  bouquet
Поздравления!

# 1 341
  • Мнения: X
Помаците за ДПС ли гласуват предимно?

Не.  Писах и преди в темата, че мнозинството помаци не се припознават с ДПС. Гласуват за ГЕРБ.

Ето примерно за Доспат (изцяло помашка община), кметски избори - кандидатът на ДПС е трети
https://results.cik.bg/minr2015/tur1/mestni/2110.html

# 1 342
  • Мнения: 4 758
Помаците за ДПС ли гласуват предимно?

Не.  Писах и преди в темата, че мнозинството помаци не се припознават с ДПС. Гласуват за ГЕРБ.

Ето примерно за Доспат (изцяло помашка община), кметски избори - кандидатът на ДПС е трети
https://results.cik.bg/minr2015/tur1/mestni/2110.html


Мерси. Аз четох за Рибново, но да кажем, че е изключение. Поради Възродителния процес и т.н.

# 1 343
  • Мнения: X
Помаците за ДПС ли гласуват предимно?

Не.  Писах и преди в темата, че мнозинството помаци не се припознават с ДПС. Гласуват за ГЕРБ.

Ето примерно за Доспат (изцяло помашка община), кметски избори - кандидатът на ДПС е трети
https://results.cik.bg/minr2015/tur1/mestni/2110.html


Мерси. Аз четох за Рибново, но да кажем, че е изключение. Поради Възродителния процес и т.н.

Всъщност Рибново е изключение със своите традиции и самобитност - няма друго такова помашко село. А и Рибново е в община Гърмен. Аз имам поглед върху помаците от Доспат до Смолян, т.н. "ахряни". Предимно нерелигиозни и имат български християнски имена.

Помаците от Пиринско и Югозападните Родопи – Разложко, Гоцеделчевско и Чеча или т.н. "гаджели" са предимно вярващи и практикуващи мюсюлмани и са запазили турско-арабски имена, облекло и обичаи. Част от тях изявяват турско съзнание.

# 1 344
  • Мнения: 6 166
Аз наскоро се запознах с една млада жена, която си казваше, че е туркиня. С майка си говореше на турски. Ами тази жена ми направи сравнително лошо впечатление. Леко нахалничка беше и като не й се получиха номерата започна да ме одумва на мама. По стечение на обстоятелствата се запознах и с други българи, които са с "аз съм турчин" съзнание и крайно неприятни ми ставаха сравненията: ние турските жени / мъже, а пък вие българките. Болно ми е, че циганите се избиват кой по-напред да се напише българин като етнос, а мюсюлманите ни -  "аз съм друг". Сега се сещам за още една. По време на рамадана много се гордееше, че го спазва. До такава степен се гордееше, че само се чудеше кой да посочи с пръст като нисша класа мюсюлманин, за това че не спазва поста. Да се неначудиш на "духовната извисеност" на тази жена, която пости само, за да се изтъкне, но има и много християни, които го правят това за показ...

# 1 345
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Аз наскоро се запознах с една млада жена, която си казваше, че е туркиня. С майка си говореше на турски. Ами тази жена ми направи сравнително лошо впечатление. Леко нахалничка беше и като не й се получиха номерата започна да ме одумва на мама. По стечение на обстоятелствата се запознах и с други българи, които са с "аз съм турчин" съзнание и крайно неприятни ми ставаха сравненията: ние турските жени / мъже, а пък вие българките. Болно ми е, че циганите се избиват кой по-напред да се напише българин като етнос, а мюсюлманите ни -  "аз съм друг". Сега се сещам за още една. По време на рамадана много се гордееше, че го спазва. До такава степен се гордееше, че само се чудеше кой да посочи с пръст като нисша класа мюсюлманин, за това че не спазва поста. Да се неначудиш на "духовната извисеност" на тази жена, която пости само, за да се изтъкне, но има и много християни, които го правят това за показ...

А какво му е лошото да си говорят на турски? Подозирам, че са етнически туркини а не помакини. Някои хора се чувствуват по-удобно в етническата си идентичност, а не националната. Естествено е да има сравнения. Всеки го прави, даже и ти тук. Много западняци се представят като баски, бретонци, корсиканци, а не французи, примерно 

Ох, Рамадана. Тук е особено време. Силно религиозните хора се гордеят с религиозните си постижения. Оня ден в супера един черен, с ислямско облекло, брада и обръснати мустаци попита касиерката дали прави рамадан. Тя каза, че няма да му отговори. Аз звая, че го прави и даже днес и видях къносаната ръка. Има досадни хора.

# 1 346
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Елементарно, та чак клонящо към глупост ми се струва да квалифицирам хора та по мътния признак етнически произход. Глупаци и изверги за съжаление има във всяка човешка общност. И често, пак за съжаление, се случва темите, приоритети и вярванията на по-малоумната част да станат водещи за всички.

# 1 347
  • Varna
  • Мнения: 2 595
То и от кримските българи не е останало нищо.
Иначе от кримските татари тука из Добруджата има, ако не са емигрирали по Турция.
Познавам такива, които емигрираха още през 1977 година и десетина години след това.

Преди около година и половина бях последно в Рибново. Там повечето са ДПС и малко
от ГЕРБ.
Незнам дали се сещате за един техен учител ахмет башев. Нарочно го пиша тоя с малки
букви. На живо не съм го виждала, но това което видях по телевизията преди време
ми стигаше да имам голяма антипатия към тоя.
И явно съм го усетила. Съселяните му се страхуват от него. Така ги е наплашил. Незнам дали
сте го гледали как говори в Народното събрание, до там стигна гадината. Точно ДПС му е моста
първо към кметският стол в Гърмен, после дУпетатин в Народното събрание. С такава омраза
да говори за българите не съм виждала и най големия българомразец да говори. Имах чуството
че пръски слюнки хвърчат от устата му.
Следствен беше, докато беше в Рибново за радикална ислямска литература, която намериха в
селото. Обаче като имаш ДПС зад гърбът си, си оправдан.
Може да видите в интернет какво пишат за него, не искам да си губя времето с тоя ненормалник. От
него става втори Барутанлия

# 1 348
  • Мнения: 4 402
Еййййй кипна ми кръвта от тази тема!!!!
И Оскар Уайлд сигурно работи за комунистическата пропаганда. Поздрав за автора с този негов сонет. Не, не сЮнет, а сОнет.
https://www.bartleby.com/143/6.html

# 1 349
  • Мнения: 1 086
Еййййй кипна ми кръвта от тази тема!!!!
И Оскар Уайлд сигурно работи за комунистическата пропаганда. Поздрав за автора с този негов сонет. Не, не сЮнет, а сОнет.
https://www.bartleby.com/143/6.html

Мен най-много ме притеснява това, че явно наистина тече тенденциозна подмяна на материалите в учебниците. Аз, вдъхновена от темата и особено заплахите на Аглая как щяла да ме дава под съд,  споделих с колеги просто за да чуя и други гледни точки. Та те ми казаха, че от години научни проекти в областта на история, литература и прочее се финансират (с европейски и не европейски средства) само ако са с "правилния" уклон. Същото важи  и за учебни пособия. Та така, лека-полека, тихо и кротко си текат някакви процеси...

Последна редакция: пн, 25 юни 2018, 13:04 от ett2812

Общи условия

Активация на акаунт