Отговори
# 480
  • Мнения: 14 700
Ами аз не знам кои ме свързват с НБКМ: една в снимки ме разпознава, друга ме праща на работа в библиотеката, при все че не работя там...

Знам,че не работиш там,а си само читател.Поне така писа преди време,но е факт,че и други потребители те свързват с библиотеката или те наричат библиотекарка.Не знам защо и кога си оставила такова впечатление у тях?Факт е и това,което написах по-горе за служителите там.Антибългарска риторика,злоба,суеверия,отровна атмосфера.Всички са им виновни,а те са недооценени.Някакви асоциации правя.

# 481
  • Мнения: 2 843
Ами ето така се създават манипулативни послания. Аглая има общо с някаква библиотека. В библиотеката работят зли хора, антибългари. Следователно и Аглая е такава. Набедената се включва и казва "Не, бе, не работя там, да, посещавам библиотеки (то не е извънредно начинание, по-скоро е притеснително, ако човек никога не е ходил на такива места), но не работя там!". Отговор: знам, ама все пак си антибългарка, асоциации си правя. Така върви разказът - странен мисловен поток. Не особено почтен.

# 482
  • Мнения: 2 843
Нещо по-смислено ще кажа, the Дорис  - в НБКМ (понеже по незнайни причини се заговори за нея) се съхранява третият по големина в света османски архив. Това е наистина ценно. Жалко, че специалистите по османотурски са толкова малко.

# 483
  • София
  • Мнения: 5 884
Аз съм я запомнила не като библиотекарка, а като даскалица, с дисертация към БАН.

# 484
  • Мнения: 11 405
Вярвам, че в Турция си имат достатъчно такива специалисти и в тази тема и в нашата си държава няма за какво да тъжим точно по този въпрос.
За щастие сме светска държава и всяка книга /независимо колко е ценна/ може да бъде изискана от друга библиотека и ползвана за определен период.  

# 485
  • Мнения: 98
Ще повторя и обясня за по-бавните, които очевидно имат проблеми с четенето.
Никой не се фиксира върху думата робство, фиксира се върху някакъв женчо, който "има топки" да се изцепи в женски форум, "при мамите", както се изразява.
Описва националните ни герои като неискрени психопати с користни цели, накратко, еничарите били доброволци, кланета, помохамеданчване, асимилация не е имало, всичко е плод на комунистическата пропаганда. И ред други глупости, незаслужаващи внимание.
За капак се явиха няколко услужливи потребителки да му пригласят и продължават да прииждат.
Евала, ашколсун, аферим!
Базата за писането на коментари Е Тема поставена от автор.
В базисната тема има само един въпрос дали вярваме че било робство или… Само един въпрос.
Дали е робство, владичество или каквото и да е… е въпрос на тълкувания и разсъждения, което и се направи. НО!!!
Останалото, на което и аз самата обърнах няколко пъти внимание бяха последните три въпроса.
Въпросите за „психопата убиец, лъжеца и користния” – ето точно това  zemonti и сие, го подминават, въпреки неколкократните напомняния, че ако е имало провокация, то не е толкова по отношение на  думата робство, а в последните три въпроса от темата му. И не само въпроси, а и констатация изречена като:
бих искал да разчовъркам мамите да видя колко от тях продължават да вярват в ГЛУПОСТИТЕ
… Констатация, че ако отговорите на въпросите са положителни, то това е глупост.
Не, никой от защитниците и припяващите на автора и самият автор няма да обърне внимание на това. Те просто се хващат за сламката, само и само спор да има. Защитават някакви кухи тези, без някой да им го иска.
А защо се забравя. Всичките коментари до тук са върху основната тема. Нарочно я пускам, за да си я припомним.
За да не изпадаме в продължителен офтопик в други теми бих искал да разчовъркам мамите да видя колко от тях продължават да вярват в глупостите, които са има наливални в главата по времето на комунистичаската пропаганда.

Има ли изобщо някакво историческо основание да се нарекат 500-те години османско владичество "Турско робство"?

До колко девширме/набор може да се оприличи на обрисуваният от комунистите "кръвен данък"?

Някой изобщо вярва ли, че за 500 години османците са се опитвали да ни помохамеданчат, но не са успяли?

Кочо Чистеменски герой ли е, или психопат-убиец?

Вярвате ли, че за разлика от днешните активисти думите на Левски, че се бори за "За чиста и свята република" са искрени? Вярвате ли в безкористната мотивация на Ботев?

# 486
  • Мнения: 14 700
Знайно е защо стана въпрос за НБКМ,заради анти-българското им говорене.Факт,пък ти обърна на послание.
Ако пък си учител,разбирам,че бързаш да усвоиш и приложиш всички нови директиви спуснати от ЕС.Напредничава работа.

# 487
  • Мнения: 2 843
Не, не съм и учител, макар че обичам тази професия.

Claire100, да си призная, пропуснала съм написаното за Кочо. Попресолил е манджата авторът на темата. Но не възпроизвежда нови "директиви", както мислите, а някои нагласи от самото възрожденско и следосвобожденско време, когато националният героичен пантеон все още не е напълно утвърден, все още се спори за героите - луди глави ли са били, или мъченици за каузата, или пък непомерно смели личности.

Ето един пример от спомените на Иван Шишманов: „Един ден бях на доклад в министерството при Живкова (става въпрос за министъра на просвещението). Дойде Зах. Стоянов. Тъкмо беше излязла биографията на Ботева. „Абе какво си написал в книгата си. Че аз не знам ли какъв вагабонтин беше Ботев, обирач на каси, крамолник“ – казва му министърът.

Тоест - министърът смята, че в "Христо Ботьов - опит за биография" З. Стоянов е идеализирал неправомерно героя си. От днешна гледна точка това е странно, защото в Биографията има такива пасажи за Ботев: „… като засвиряли гайдите, Ботев почвал да трепери, хвърлял си дрехите, събувал се бос, мазал се с масло, плющял ръце и трошил кокали по мегдана…“. Никак не личи идеализация тук, описва се пехливанска борба с участието на Ботев. Но на министъра и това му се струва разхубавен разказ, тоест, мнението му за Ботев е по-ниско.

И за Левски е говорено така, и за почти всички герои. Самата дума "революционер", "хайдут" е попадала в един синонимен ред с "разбойник".


# 488
  • Мнения: 2 843
 the Дорис, напиши едно "Je suis робиня" и да се приключва работата. В крайна сметка никой не може да ти отнеме тази идентификация.

# 489
  • Мнения: 3 965
Нещо ми е познато. С подобен ентусиазъм да хвалят османлъка съм срещала само едни хора. Не, не турците. Те нерядко са неконфликтни люде. Помаци. Помаците са малко така - повече жалят за Османската империя от чистокръвните турци.
Автора и групичката му... нещо на помашка мяса работата. Очаквам всеки момент да нарекат някой турски паша "бубалеееку". Или най-добре даже самия Ердоган.
А ние, християните, няма ли да захлопнем тази тема вече? Какъв е този ентусиазъм у вас да се обяснявате с помачоци не знам.

# 490
  • Мнения: 12 360
Не се считам за робиня, нито за потомка на роби. Но смятам, че моите прадеди, живели по времето на Османската империя не са били и напълно свободни, поне не и като нас сега.
Личното ми мнение е, че всеки, който отрича миналото погазва паметта на жертвите и героите, дали живота си, за да възкръсне България на политическата карта.
Да, вярвам, че Левски се е борил именно за "чиста и свята република" и то във времена, когато Европа се управлява от монархии. Републиката е идеал, противоположност на самодържавието, при което населението, наистина не е кой знае колко по-добре от българите в Османската империя. Между другото цар Александър I е наречен Освободител, след премахване на крепостничеството в Русия, малко преди освободителната за нас поредна Руско-Турска война. И може да е преследвал собствените си интереси за излаз на топлите морета (свободно преминаване през Босфора), но е и единствен от Великите сили, противопоставил се на това, което се случва след Априлското въстание. Да не забравяме, че Великобритания защитава и подкрепя Османската империя, както и кой и защо не иска България в естествените си и исторически граници.
За мен, всеки дал живота си за идеята България да се освободи от петвековното чуждо владичество, иго, робство (наречете го както искате) е герой.
И трябва да си наистина и луда глава, за да оставиш жена и малко дете (Ботев) и да тръгнеш да събаряш вековна империя. Трябва да вярваш в това и да си готов да умреш за каузата. За идеала. Без тези хора, без милионите мъченици - отвлечени, поругани, избивани, самоубили се България днес нямаше да я има. Всички те са герои.

Последна редакция: ср, 13 юни 2018, 07:13 от Mama Ru

# 491
  • Мнения: 1 412
Вярвам, че в Турция си имат достатъчно такива специалисти и в тази тема и в нашата си държава няма за какво да тъжим точно по този въпрос.
За щастие сме светска държава и всяка книга /независимо колко е ценна/ може да бъде изискана от друга библиотека и ползвана за определен период.  
Извинявай ще те поправя. Ръкописи и документи могат да се изнасят, но при строг режим и след плащане на съответна застраховка. Това се случва изключително рядко, евентуално, за да ги покажат в някоя изложба. Режимът им на ползване също е малко по-специален. За старопечатните книги, т.е. тези отпреди 1878 г. Положението е горе-долу същото, особено за по-ценните, независимо на какъв език са. Ако искаш ползваш на място. За щастие вече много са дигитализирани и достъпът им е по-лесен и извън библиотеки, архиви и пр.
П.п. Да не стане грешка не работя в НБКМ, там съм читател, познавам, част от работещите и не ми е направило впечатление да са злобни и нещастни, освен обичайната българска мрънкаща черта.

# 492
  • Мнения: X
"Тоя народ е направил подвиг, какъвто в историята на народите не познавам друг народ да е направил. От една турска провинция, съвършено изоставена от хората и от Бога и преди всичко изоставена от самите управници, където безправието, плячкосването и т.н. са били нещо обикновено, в 50 години да се създаде съвременна българска държава при едно население 95% неграмотно, при 3 или 4 хиляди села, в които има по едно училище, което прави чест на добродетелите на народа ни, да уредиш самостоятелна държава с 3 държавни железници няколко хиляди километра, държавни пристанища 10–12, държавно социално законодателство за регулиране отношенията между труда и капитала, учебно дело, за което ни завиждат — е, добре, г-да, аз ви уверявам, че в историята на народите подобен скок, подобен подвиг няма." - Атанас Буров

# 493
  • Мнения: X
Нещо ми е познато. С подобен ентусиазъм да хвалят османлъка съм срещала само едни хора. Не, не турците. Те нерядко са неконфликтни люде. Помаци. Помаците са малко така - повече жалят за Османската империя от чистокръвните турци.
Автора и групичката му... нещо на помашка мяса работата. Очаквам всеки момент да нарекат някой турски паша "бубалеееку". Или най-добре даже самия Ердоган.
А ние, християните, няма ли да захлопнем тази тема вече? Какъв е този ентусиазъм у вас да се обяснявате с помачоци не знам.

Помаците не представляват хомогенна общност в България и нямат единно самосъзнание. Писала съм го и в друга тема - помаците, които живеят в Централните Родопи (Смолянска област), са предимно нерелигиозни и имат български християнски имена, с майчин език български. Има джамии във всички смолянски села от време оно, но се посещават от по 5-10 дядки на преклонна възраст. Живяла съм 20 години там и не говоря наизуст.

Помаците в Пиринско и Югозападните Родопи – Разложко, Гоцеделчевско са предимно вярващи и практикуващи мюсюлмани и са запазили турско-арабски имена, облекло и обичаи. Част от тях изявяват турско съзнание.

За помаците в други части на България не съм запозната  - по Ловешко, Бургаско и т.н.

Аз съм възхитена от смолянските помаци и тяхната обич към българското народно творчество, конкретно говоря от Доспат до Смолян, целият този регион. Смятам, че са много по-големи патриоти от голяма част от българските християни. Традиция е във всяка детска градина или училище на всеки празник да се носят родопските носии, да се пеят фолклорни и патриотични песни.

Няколко примера

Гергьовден - детска градина в с. Змейца (село до Доспат, над 1000 души, всички помаци, 90% от тях с български имена, с турски имена са само малка част от възрастните в селото)
https://www.facebook.com/pg/vestnikdospat/photos/?tab=album& … =1908500102528349

Великденска работилница за деца и родители в същата градина
https://www.facebook.com/pg/vestnikdospat/photos/?tab=album& … =1486980161347014

Изпращане на абитуриент, закичени с трикольора и със знамето с Апостола
Скрит текст:





Ето тук всички албуми от страницата на помашката община Доспат - никакво турчеене и османлък не забелязвам, единствено любов към българското народно творчество.
https://www.facebook.com/pg/vestnikdospat/photos/?tab=albums

Да добавя и че помаците в Смолянско не гласуват за ДПС и не се идентифицират с тази партия.

Да припомня и че гласът на помакинята Валя Балканска лети в космоса с тъжната родопска песен "Излел е Дельо хайдутин".

Който е присъствал на Роженския събор е добил най-ясна представа за помаците от Смолянско.

# 494
  • Мнения: 5 639
И аз съм против да се слагат всички помаци под общ знаменател. Писала съм в темата за тези, с които съм контактувала и наблюдавала.
Те са си запазили българските имена след Възродителния процес и продължават да си кръщават децата с такива, единици са с турски, имат коледна украса, давали са ми както баклава за техен празник, така и червени яйца за Великден и нямат джамия. Говорят предимно български, аз поне на турски не съм ги чувала. Казвали са ми като анекдот, че по едно време са имали ходжа, ама той не е знаел турски.

Общи условия

Активация на акаунт