Брат може ли да кръсти брат си

  • 8 333
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4
Кръстникът трябва да е над 14 год, да е кръстен и да не е родител.

Това защо?

# 16
  • Мнения: 19
А добре де, щом нямате финансова възможност и ще трябва после да връщате пари, защо е нужно толкова разточително тържество, не може ли в тесен кръг?




Аз исках да е в тесен кръг,но майка ми и мъжа ми ме подлудиха, защото с него не правихме сватба,а само подписахме и поне кръщенето да бъдело както трябва.

# 17
  • Мнения: 19
Правилно ли разбирам, че братът на мъжа ти е предвиден за кръстник, а ти не искаш доведената му дъщеря (това, че е семейна, не е от значение) да присъства? Отделно явно те не искат детето ти на техни тържества, въпреки идентичната ситуация? В този случай проблемите са много по-сериозни. Дъщерята е племенница, независимо дали е доведена или не. Същото важи и за братът/сестрата на кръщелника, независимо дали е доведен или не. Или цялото семейство ще се събере, или от началото казвате, че ще присъстват само кръщелника, кръстникът и евентуално майката и бащата. И това говорене с единия, а не и с двамата, е изключително грозно. Преди да организирате кръщене - най-добре е ти и мъжът ти да се уточните каква визия имате по въпроса "що е то семейство" и кои са неговите членове. Ти също се замисли дали неприемането на твоето дете от другите роднини не е отговор на твоето неприемане на другото доведено дете в семейството. Не коментирам, че термините "доверени", "заварени", "природени" и т.н. ми звучат грозно за хора, които са избрали да са едно семейство.


Ами те използват такива термини и за това ги използвам и аз...но..съгласете се,че едно дете на 7 год ще бъде много по-засегнато от показната разлика между него и братчето му отколкото една 30 годишна жена, която виждаме на два месеца веднъж....ако не и 2 пъти в годината....от друга страна може да прозвучи тъпо,гадно и т.н.,но колкото по-малко хора дойдат по-добре.....така малкото по-бързо ще се успокои след кръщавката,ще е по-малка лудницата около него и 2.от финансова гледна точка ще е по-лесно,защото за съжаление мъжа ми и семейството му не са от дашните....

Последна редакция: пт, 06 юли 2018, 10:43 от Tatti

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Кръстникът трябва да е над 14 год, да е кръстен и да не е родител.

Това защо?
Не знам защо. Такива са правилата на църквата. Питай някой свещеник.  Grinning

# 19
  • Мнения: 1 726
Кръстникът става "духовен баща" на кръщелника си. Как се получава това ако кръстникът е дете??? Много е важен човекът, който ще изберете, защото се предполага, че ако нещо се случи с вас, той ще е достоен ваш заместник. Т.е. ще се отнася към кръщелника си като към свое собствено дете.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Точно за това е изискването за над 14 год възраст на кръстника, което според мен е разумно. Той трябва да е духовно осъзнат, за да въведе кръщелника си в религията и да го възпитава духовно, което е и основната му функция.
Но в днешно време много често се прави кръщене не заради религията. От хора, на които религията не им е толкова важна. Просто заради традицията и заради купона. Та предполагам за тях не е много важна точно тази функция на кръстника.

# 21
  • София
  • Мнения: 13 155
Кръстникът трябва да е над 14 год, да е кръстен и да не е родител.

Това защо?

Вече ме изпревариха - кръстникът става духовен родител, затова не може да е нито дете, нито някой от родителите.


Ами те използват такива термини и за това ги използвам и аз...но..съгласете се,че едно дете на 7 год ще бъде много по-засегнато от показната разлика между него и братчето му отколкото една 30 годишна жена, която виждаме на два месеца веднъж....ако не и 2 пъти в годината....от друга страна може да прозвучи тъпо,гадно и т.н.,но колкото по-малко хора дойдат по-добре.....така малкото по-бързо ще се успокои след кръщавката,ще е по-малка лудницата около него и 2.от финансова гледна точка ще е по-лесно,защото за съжаление мъжа ми и семейството му не са от дашните....

Използването на подобни термини в едно семейство говори много за отношенията или по-скоро за липсата им вътре в него. И не, не мога да се съглася чия ще е по-голямата обида. Еднаква е. Дори голямата жена ще е по-засегната, защото при нея обидата ще е осъзната, а и от останалите роднини (майка, баща). Защото хората или са едно семейство, или изобщо не се събират избирателно. Едно е кръстникът сам да прецени, че присъствието на семейството на дъщеря му ще ви натовари или самата дъщеря да откаже (особено ако усеща отношението на авторката/лелята към себе си), съвсем друго е да не поканите дъщерята на кръстника - явно нито като чичо в семейството го уважавате (респективно, жена му - майка на дъщерята, нито дъщерята), нито като кръстник (църквата определя кръстника и семейството му като духовно семейство на кръщелника, а тук дори т.нар. духовна сестра не е желана на кръщенето).
И защо изобщо ще правите кръщене, щом отсега имаш лоша нагласа за него? Кръщенето не е редно да се направи за отбиване на номера. Предполага се, че е решение на хора, които вярват и го правят с чиста душа. Имам 4 деца и всички са били кръстени на около 1 г. Никога не е било нужно да се успокояват, защото децата бяха влизали в църква и се чувстваха добре там. Начинът, по който се говори за семейството на бащата, ме погнусява. Надявам се пред него не говориш по подобен начин за близките му.
Ако едно кръщене/сватба/рожден ден или каквото и да е друго събитие би ме натоварило финансово, няма сила на земята, която да ме принуди да си хвърля парите, за да угодя на някого.

# 22
  • Мнения: 2 111
Аз продължавам да не разбирам кой е този брат, който ще кръщава брат си? Има се предвид, че братът на мъжа ще кръщава братовото си дете или авторката иска голямото ѝ дете да кръсти малкото?
Също не разбрах кой дискриминира детето на авторката от първия брак - мъжът ѝ или семейството му?
Още, как така пищно кръщене може да бъде компенсация за липса на сватба? Това са два изцяло различни повода. Че и заеми ще се теглят. Авторке, вземете се в ръце ти и семейството ти и се изяснете как да празнувате според повода и бюджета.

# 23
  • Мнения: 10 379
Била съм кръстница няколко пъти и не помня такива пищни тържества. Двата пъти роднините на кръщелниците бяха извикали попа в къщи, след това се събрахме на обяд, пак в къщи. Единият път отидохме всички - десетина души) на пицария. При кръщелниците, които ми бяха роднини (с обяда в къщи) бях с родителите ми. При другият случай (на дете на приятелка) отидох сама. Не че някой ме е ограничавал, но не виждам защо трябва да водя цял род със себе си

# 24
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
............ те казват,че искат,но без те да си платят куверта на поканените ,а да го платим ние със съпруга ми.Някой му бил казал,че имало "гости на кръстниците" ............
Това е много меркантилно, как така ще поставят условия? Те искат да са кръстници на детето, или просто да доведат приятели да хапнат на аванта?
Аз също не съм чувала за "гости на кръстниците", което не означава, че няма такова нещо, но да се поставя като условие да кръстят детето, е меко казано, грозно.

# 25
  • София
  • Мнения: 13 155
Г-це, прочети и по-натам. Не става дума за довеждане на приятели на аванта, а за планирано семейно събиране - кръстник е чичото на детенцето, но майката не иска да присъства дъщерята на същия този чичо и кръстник. Но е съгласна кръщенето да "компенсира" липсата на сватба. Т.е. иска "джумбуре", но без племенницата, че била "доведена". И после се чуди защо в същото семейство гледат недобре на нейното дете, което също е "доведено".

# 26
  • Сф
  • Мнения: 10 664
То и аз не разбрах.
Кой кого ще кръщава? Брата- брат си, или брата- малко дете( племенник)?
При такива роднински отношения, ако кръщавам детето си няма да е роднина кръстника!
И аз се изумявам какво си причиняват хората..Ей сега, една позната се вдигат с все роди, на Рилския манастир за кръщене на 8 мес.бебе .

# 27
  • Мнения: 12 790
Благодаря ви за отговорите.Колкото до втория ми въпрос те казват,че искат,но без те да си платят куверта на поканените ,а да го платим ние със съпруга ми.Някой му бил казал,че имало "гости на кръстниците" или нещо такова и за това ми стана интересно,защото го чувам за пръв път,а и честно казано много се ядосах.

Много ясно, че няма такова нещо.
И аз бих се ядосала, защото ми се струва нахално.
Освен ако те финансово не допринасят страшно много за сватбата и от там да идват някакви техни очаквания, че срещу това могат да ви "натоварят" с някакви разходи.

Но изглежда, че проблемът не е в нахалните кръстници, а между теб и съпругът ти. Майка ти не я слагам в това число. Седнете и се разберете с мъжа ти, за да сте единен фронт. Направете компромиси, така че никой да не се чувства притиснат до стената. Разберете се кой пие, кой плаща, кой се чувства засегнат и да излезете с него на чисто. Другите хора ще трябва да приемат вашето решение.

Последна редакция: ср, 20 юни 2018, 08:50 от Uncommon

# 28
  • София
  • Мнения: 13 155
Чукча - писатель, чукча - не читатель!

# 29
  • Мнения: 19
Г-це, прочети и по-натам. Не става дума за довеждане на приятели на аванта, а за планирано семейно събиране - кръстник е чичото на детенцето, но майката не иска да присъства дъщерята на същия този чичо и кръстник. Но е съгласна кръщенето да "компенсира" липсата на сватба. Т.е. иска "джумбуре", но без племенницата, че била "доведена". И после се чуди защо в същото семейство гледат недобре на нейното дете, което също е "доведено".


Не си разбрал....аз не я искам точно,защото те показват неуважение към моето дете ,а сега искат да уважавам тяхната дъщеря

Общи условия

Активация на акаунт