Студенти в Холандия/Нидерландия - 3

  • 82 813
  • 742
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 5 371
Това е служебна бележка от работодателя.  Счетоводството от местоработат на родителите ти знаят какво представлява.

# 496
  • Мнения: 2 992
[quote author=Mishh link=topic=1044475.msg37236633#msg37236633 date=1535044517

От НАП по местоживеене, декларация за доходите на двамата родители за предходните 2 календарни години. Но за тази субсидия, трябва и да работите там 56 часа месечно
[/quote]

Благодаря за отговора. Свързах се с познат човек в НАП и ми каза че такъв документ не се издава от тях ами от работодател. Много се чудя какво да правя понеже в сайта на ДУО за субсидията пише че се изисква документ от данъчните органи. Има ли някой минал през този път? Моля за още информация
[/quote]

Трябва да има някакъв документ от НАП, от който е видно, че нямате други доходи.
Принципно бележката от работодател не доказва, че нямате доходи от наем или хонорари от консултации и т.н.
В Холандия затова ти искат Годишната декларация. Но в Холандия всеки има годишна декларация.
Все има някакъв документ, удостоверяващ , че нямате друг доход.

# 497
  • София
  • Мнения: 1 207
Не знам какъв е тоя ваш познат в НАП, заблудил ви е доста....
Процедурата е следната: Отива лицето  (в случая родителя) в НАП по местоживеене и подава формуляр "Искане за издаване на документ", в който има изредени видовете документи. Отбелязва се квадратчето с "Удостоверение за декларирани данни" като се дописва на ръка периода, за който се иска. Обяснява се допълнително на служителя, който го приема, че се искат данните от годишни декларации или ако няма такива - информацията от подадените Декларации 1 за лицето.
По принцип, срока за издаване на това Удостоверение е 7 календарни дни. Но според настроението на данъчния, може и веднага да го издадат. На мен са ми се случвали и двата варианта.
Удостоверението се издава само лично или с изрично пълномощно. Аз съм вадила на мен лично и на съпруга ми с пълномощно.
След като го получите, трябва да се преведе, може и на английски, в DUO-то не държат да е на холандски. Аз лично съм го превеждала при легализиран преводач, за да бъде максимално истинско.
Със служебни бележки от работодателите също става, но както казах- хубаво би било да е максимално истинско. Още повече, че когато лицата са самоосигуряващи се, няма как да вземат такива бележки от работодатели.
И между другото, всичко това е обсъждано по темите. Ако не по тая, то със сигурност го имаше на няколко пъти разисквано в Тема 2.
С риск да се обидят много хора, хубаво би било откриването на нови поредни теми да служи, за да се запознаваме с важни нови неща, а не да повтаряме едно и също навсякъде. Понякога буквално се е случвало през 2-3 страници да се задава и дебатира един и същ въпрос, защото просто никой не си прави труда да чете назад... Sash го каза много правилно - това е форум, не чат....

Последна редакция: пт, 24 авг 2018, 09:50 от kaly69

# 498
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 327
Преди време бяхте писали, че при плащане на таксата за университета, казвате споделени банкови такси, нали така? А какво пишете за основание за плащане освен три имена и ЕГН на студента?

# 499
  • Мнения: 5 371
ЕГН не е инфо извън България.  Сложи му студентския номер.  Напиши годишна такса за академичната 2018/2019.,името и номера

# 500
  • Мнения: 24 467
Преди време бяхте писали, че при плащане на таксата за университета, казвате споделени банкови такси, нали така? А какво пишете за основание за плащане освен три имена и ЕГН на студента?

Писах по-назад, по съвет от Интеграл, основанието за плащане са три имена на студента, студентски номер /от писмото за прием - цифрите горе вдясно/, дата на раждане, такса обучение 18/19 г.

# 501
  • под Витоша
  • Мнения: 185
Относно заема от ДУО - дъщеря ми миналата седмица успешно подаде документите - справка от работодателя на единия родител , копие от данъчната декларация за фирмата на другия ( кажете, че ви трябва за изпращане в чужбина!!!), Акт за раждане( за да удостовери, че всъщност ние, дето изпращаме справките сме родителите😊) - всичко преведено и легализирано на английски!
Отделно справка (банково извлечение за заплащането), че е работила ТРИ месеца БЕЗ ПРЕКЪСВАНЕ по 56 часа! Пиша го, тъй като имаше прекъсване и я връщаха, че няма последователи месеци - може да сменя работите, но не може да има непълен месец!

# 502
  • под Витоша
  • Мнения: 185
Само да допълня, че с тези документи тя кандидатства за заем (тя си го определя - мисля ,че е искала 100евро на месец).
След това само ако бъдеш одобрен за такъв заем - можеш да кандидатстваш за социалната помощ(максимум 380евро на месец - ако имаме доходи под 30 000евро на година).

# 503
  • Мнения: 6
Относно заема от ДУО - дъщеря ми миналата седмица успешно подаде документите - справка от работодателя на единия родител , копие от данъчната декларация за фирмата на другия ( кажете, че ви трябва за изпращане в чужбина!!!), Акт за раждане( за да удостовери, че всъщност ние, дето изпращаме справките сме родителите😊) - всичко преведено и легализирано на английски!
Отделно справка (банково извлечение за заплащането), че е работила ТРИ месеца БЕЗ ПРЕКЪСВАНЕ по 56 часа! Пиша го, тъй като имаше прекъсване и я връщаха, че няма последователи месеци - може да сменя работите, но не може да има непълен месец!

Тоест дори само справка от работодател би ми свършило работа за двамата ми родители? Аа защо на единия сте подали данъчна декларация за фирмата, това задължително ли е към справките?

# 504
  • Мнения: 6
Не знам какъв е тоя ваш познат в НАП, заблудил ви е доста....
Процедурата е следната: Отива лицето  (в случая родителя) в НАП по местоживеене и подава формуляр "Искане за издаване на документ", в който има изредени видовете документи. Отбелязва се квадратчето с "Удостоверение за декларирани данни" като се дописва на ръка периода, за който се иска. Обяснява се допълнително на служителя, който го приема, че се искат данните от годишни декларации или ако няма такива - информацията от подадените Декларации 1 за лицето.
По принцип, срока за издаване на това Удостоверение е 7 календарни дни. Но според настроението на данъчния, може и веднага да го издадат. На мен са ми се случвали и двата варианта.
Удостоверението се издава само лично или с изрично пълномощно. Аз съм вадила на мен лично и на съпруга ми с пълномощно.
След като го получите, трябва да се преведе, може и на английски, в DUO-то не държат да е на холандски. Аз лично съм го превеждала при легализиран преводач, за да бъде максимално истинско.
Със служебни бележки от работодателите също става, но както казах- хубаво би било да е максимално истинско. Още повече, че когато лицата са самоосигуряващи се, няма как да вземат такива бележки от работодатели.
И между другото, всичко това е обсъждано по темите. Ако не по тая, то със сигурност го имаше на няколко пъти разисквано в Тема 2.
С риск да се обидят много хора, хубаво би било откриването на нови поредни теми да служи, за да се запознаваме с важни нови неща, а не да повтаряме едно и също навсякъде. Понякога буквално се е случвало през 2-3 страници да се задава и дебатира един и същ въпрос, защото просто никой не си прави труда да чете назад... Sash го каза много правилно - това е форум, не чат....
Благодаря страшно много! Първо ще опитам със служенбите бележки( споменавате, че може и само с тях), пък ако се направят на интересни ще изискам декларация от НАП. Blush

# 505
  • София
  • Мнения: 1 942
Тоест дори само справка от работодател би ми свършило работа за двамата ми родители? Аа защо на единия сте подали данъчна декларация за фирмата, това задължително ли е към справките?
Mishh, точно обратното - данъчната справка е достатъчна, защото тя включва всички евентуални работодатели на един човек (ако той получава доходи от повече от едно място). А ако работещият родител е самоосигуряващ се, то няма работодател, няма справка, затова прилага данъчна.

# 506
  • под Витоша
  • Мнения: 185
Единият родител работи на заплата и има работодател, а другият има собствена фирма и се самоосигурява - затова на единия справка от работодателя, а за другия копие от данъчната декларация.

Последна редакция: пт, 24 авг 2018, 15:23 от ДиВа ツ

# 507
  • Мнения: 6
Тоест дори само справка от работодател би ми свършило работа за двамата ми родители? Аа защо на единия сте подали данъчна декларация за фирмата, това задължително ли е към справките?
Mishh, точно обратното - данъчната справка е достатъчна, защото тя включва всички евентуални работодатели на един човек (ако той получава доходи от повече от едно място). А ако работещият родител е самоосигуряващ се, то няма работодател, няма справка, затова прилага данъчна.
Тук не разбрах..извинете...значи и двамата ми родителя работят и имат работодатели и ще поискат Служебна бележка, която според вас върши или не върши работа в този случай.

# 508
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Тоест дори само справка от работодател би ми свършило работа за двамата ми родители? Аа защо на единия сте подали данъчна декларация за фирмата, това задължително ли е към справките?
Mishh, точно обратното - данъчната справка е достатъчна, защото тя включва всички евентуални работодатели на един човек (ако той получава доходи от повече от едно място). А ако работещият родител е самоосигуряващ се, то няма работодател, няма справка, затова прилага данъчна.
Тук не разбрах..извинете...значи и двамата ми родителя работят и имат работодатели и ще поискат Служебна бележка, която според вас върши или не върши работа в този случай.

Никой от нас не може да каже ще ви свърши ли служебната бележка от работодател работа или не. Най-добре си вземете документа от НАП, след като искат да е от даначното.

# 509
  • под Витоша
  • Мнения: 185
Само справка от работодателя върши работа. На нас не са искали справки за допълнителни доходи. Дъщеря ми отиде лично да подаде документите, за да е сигурна,че всичко е наред.
Сега погледнах какво точно сме изпратили - само служебни бележки от работодателя. Документите ги изпратихме сканирани и там тя си ги е разпечатила и ги е занесла лично.

Последна редакция: пт, 24 авг 2018, 16:52 от ДиВа ツ

Общи условия

Активация на акаунт