Майчинството счетоводно-77

  • 54 283
  • 755
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 423
Е както казахме, то не са само болничните. За всяка една декларация има различен срок. Надали така щяхте да мислите, ако имате да обработите 500 фактури за ДДС. Отделно ичзисление на заплати и още куп други. За всяко едно нещо си има законен срок. Било то осигуровки или болнични. Съгласна съм, че зависим от тези пари, но за заплатата си чакате цял месец нали така. Сега болничните ми ги изплащат вече като изтече месеца, макар, че болничният е подаден след издаването му. На НОИ ли да се оплача, че чакам цял месец?
Повече няма да спамя и аз темата, но все пак не е лошо да се уважава и труда на другите.

# 196
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
То не е само БЛ на един човек, нали? Моят ПП формира файл за НОИ след начисляване на ведомостта за заплати. Логично е да се подадат всички, постъпили БЛ при работодателя на веднъж, а не всеки отделно при постъпването му. Подкрепям, че подобни изказвания са несериозни. Счетоводителят няма само БЛ за подаване, та да чака само него ...

# 197
  • София
  • Мнения: 3 042
Здравейте! Дъщеря ми е 1.2 г. Прекъсвам август майчинството си и се връщам на работа, а прехвърлям майчинството на съпруга ми.
Кои документи са ми необходими - Приложение 7, втората част ли?
А на съпруга ми? От работата са му дали само приложение 8. От негово име ли да е попълнено? А Приложение 7?
Много благодаря!

# 198
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
За мен и двамата попълвате прил. 7, ти в частта ІІ. Промяна в обстоятелствата, бащата в първата част.
Прил.8 е  когато ти прекъсваш майчинството, връщаш се на работа и имаш право на  1/2 от обезщетението.

# 199
  • Карнобат
  • Мнения: 689
Здравейте!Искам да попитам следното:Работих до октомври миналата година като агроном,след това напуснах и започнах на друго място,но след първия месец ме съкратиха и отидох на борсата,където получавам обещетение.Междувременно забременях.Термина ми беше за 2.07 като за болничен трябваше да е от 18.05 но родих преждевременно на 26.05 Въпроса ми е какво майчинство ще получавам,защото детето ми се роди с малки килограми и успях да си я взема на 2.07 и още не мога да подам документи,защото няма на кой да я оставя.Благодаря предварително

# 200
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
А към 18.05. назначена ли сте някъде на работа?
Ако да, обезщетението се изчислява на база дохоа от 24 месеца назад, как да отгатнем какъв е бил при вас;)
МРЗ е гарантирано обезщетение.

# 201
  • Карнобат
  • Мнения: 689
А към 18.05. назначена ли сте някъде на работа?
Ако да, обезщетението се изчислява на база дохоа от 24 месеца назад, как да отгатнем какъв е бил при вас;)
МРЗ е гарантирано обезщетение.

Не не съм на борсата съм си все още.Август ми изтича.

# 202
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Ами в такъв слуачай имате право само на социално обезщетение за бременост и раждане и за първата година, в зависимост от дохода ви.

# 203
  • Карнобат
  • Мнения: 689
Ами в такъв слуачай имате право само на социално обезщетение за бременост и раждане и за първата година, в зависимост от дохода ви.


Благодаря ви Simple Smile

# 204
  • Мнения: 53
Здравейте,разрешено ли е по закон да не взимам 45 дневният болничен преди термин,налага ми се да остана повече на работа?

# 205
  • Мнения: 4 755
Здравейте,разрешено ли е по закон да не взимам 45 дневният болничен преди термин,налага ми се да остана повече на работа?
здравей, писах ти на лични преди няколко дни, явно не си го видяла

# 206
  • Мнения: 296
Здравейте, може би въпроса ми е глупав, но не можах да изчета всичко, а от това което прочетох не ми стана ясно. В болничен съм от 5 юли до 8 август, преден е в НОИ на 11 юли. Въпроса ми е кога мога да очаквам превод? 10 дни след подаването или в началото на следващия месец? В сайта на НОИ с ПИК излиза само "в момента се обработва" и на "статус на документа" и на "статус на плащането"

# 207
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
10 работни дни от подаването в НОИ. Т.е. другата седмица евентуално.

# 208
  • Мнения: 3 213
Здравейте, момичета. Изтече 2 годишното ми майчинство и в момента ползвам платеният ми отпуск, който изтича в началото на идния месец. Тъй като яслата на децата няма да работи през август, искам да си взема платен отпуск до 01,09 и съм се разбрала с работодателя. Но се получават някои разминавания в информацията, която ми дават от фирмата, с това, което чета в интернет. Те настояват да си плащам социалните осигуровки по време на неплатения отпуск, а щели да поемат здравните. Въпросът ми е: наистина ли е така или социалните осигуровки не се дължат през първия месец на неплатената, както пише в тази статия например ? https://www.karieri.bg/k3/choveshki_resursi/2757102_nai-vajnoto_ … e_za_neplateniia/

Изобщо....какъв е случаят при тези обстоятелства ? Притеснявам се да не ме подведат в работата, тъй като има голямо текучество на кадри в момента и момичето, което се занимава с ТРЗ е съвсем отскоро.

# 209
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте, момичета. Изтече 2 годишното ми майчинство и в момента ползвам платеният ми отпуск, който изтича в началото на идния месец. Тъй като яслата на децата няма да работи през август, искам да си взема платен отпуск до 01,09 и съм се разбрала с работодателя. Но се получават някои разминавания в информацията, която ми дават от фирмата, с това, което чета в интернет. Те настояват да си плащам социалните осигуровки по време на неплатения отпуск, а щели да поемат здравните. Въпросът ми е: наистина ли е така или социалните осигуровки не се дължат през първия месец на неплатената, както пише в тази статия например ? https://www.karieri.bg/k3/choveshki_resursi/2757102_nai-vajnoto_ … e_za_neplateniia/

Изобщо....какъв е случаят при тези обстоятелства ? Притеснявам се да не ме подведат в работата, тъй като има голямо текучество на кадри в момента и момичето, което се занимава с ТРЗ е съвсем отскоро.

Платен или неплатен ще ползваш до 01.09.?
Ако е неплатен, то за гледане на дете до 8 год. възраст ли ще е? Той е по чл.167 от КТ. За периода на този отпуск не се дължи друго, освен здравна вноска и тя е за сметка на работодателя.

Общи условия

Активация на акаунт