Майчинството счетоводно-77

  • 54 195
  • 755
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 1 008
Ако се върнете на работа и детето не посещава ясла ще вземате 190 лв.
Това е,всички сме така.
И аз така знам, питам във връзка с този пост.

# 661
  • Мнения: 296
Здравейте, сигурна съм, че е коментирано някъде назад, но нещо откривам. Как се процедира ако искам да работя по време на 45-дневния болничен? Чувствам се добре, лекарят ми смята, че няма да имам проблем от здравословна гледна точка, но документално трябвало 45 дни преди термина да ми напише  болничен. Може би трябва да попитам в НОИ, но реших първо да се консултирам тук.
Благодаря предварително Simple Smile
Чл. 30, ал. 1, т. 1 от Наредба за медицинската експертиза.
Благодаря. Май ще трябва да го покажа и на лекаря си това Simple Smile

# 662
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
А длъжни ли сме ако пуснем детето на частна ясла да се върнем на работа? Предполагам, че в началото ще има много боледувания и пак няма да се работи като хората.
КТ
Чл. 164. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) След използване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст.

Никъде не се прави разлика м/у частна и държавна. Еднакво се боледува и на двете места. Т.е. ако детето посещава детско заведение, то майката няма право на този отпуск по чл.164. Може да ползва друг вид отпуск или болничен.

# 663
  • Мнения: 2
Здравейте мами,  дали има някоя от вас върнала се в България след раждане. Чудя се дали има вариант за получаване на майчинство в България, на база стажа в чужбина.
Много ще съм благодарна ако споделите опит. Хубав ден.
Коя чужбина? Ако е страна членка на ЕС стажа  се признава с формуляр Е104 или S041, но трябва да си осигурено лице в България.

За стаж от Англия става въпрос.
Благодаря за отговора.

# 664
  • Мнения: 151
Маменца,при изчисляване на болничен/майчинство, средно аритметичната стойност между бруто и нето /за съответния месец/ ли се взима?Как точно се тълкува "24 месеца назад брутото,но не повече от нетото"?

# 665
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Момичета, среднодневното обезщетение за бременност (45 дни преди раждане) не би ли трябвало да е 10% по-високо от това за общо заболяване (болничен преди 45-те дни)? При мен разликата в двете е няколко стотинки ...

# 666
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Момичета, среднодневното обезщетение за бременност (45 дни преди раждане) не би ли трябвало да е 10% по-високо от това за общо заболяване (болничен преди 45-те дни)? При мен разликата в двете е няколко стотинки ...
Различен период обхващат. Няма такава закономерност за 10%.
Маменца,при изчисляване на болничен/майчинство, средно аритметичната стойност между бруто и нето /за съответния месец/ ли се взима?Как точно се тълкува "24 месеца назад брутото,но не повече от нетото"?
Това означава, че събираш брутното за 24 месеца, делиш на броя работни дни и умножаваш по 90% и получаваш Х.
След това събираш нетното за същия период, делиш на работните дни и получаваш У.
Сравняваш Х и У и по-малкото ти е дневното обезщетение.

# 667
  • Мнения: 5 381
Момичета, жените минаващи през Ин-Витро процедура имат ли някаква защита от освобождаване? Говорим за случай на постоянен ТД.
Ако да, то трябва ли работодателя да бъде предварително информиран?

# 668
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Момичета, жените минаващи през Ин-Витро процедура имат ли някаква защита от освобождаване? Говорим за случай на постоянен ТД.
Ако да, то трябва ли работодателя да бъде предварително информиран?

Съгласно РАЗЯСНЕНИЕ НА МТСП ОТ 5.05.2011 Г. ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 157,
АЛ. 2 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА на МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА:Относно това, служителка, която е в напреднал етап на ин-витро, колко пъти през годината може да ползва отпуск по чл. 157, ал. 2 КТ и в какъв размер? Отговора на МТСП е:
„Съгласно чл. 157, ал. 2 от КТ от Кодекса на труда работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка, както и на работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177 от КТ.
Разпоредбата не предвижда ограничения нито в рамките на календарната година, нито в друг период. Единственото, което е необходимо, е всеки път да се представя документ, издаден от компетентните органи - чл. 313 от КТ”
Съгласно чл.313а от КТ Бременната работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2/забрана на нощния труд/, чл. 147, ал. 1, т. 2/забрана на извънредния труд/, чл. 157, ал. 2/платен отпуск за мед.прегледи/, чл. 307/забрана за възлагане на опасни работи/, 309/трудоустрояване/, 310/забрана за командироване без съгласие на работника/ и чл. 333, ал. 5/закрила при уволнение/, след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.
Документът, който следва да се представи е такъв, който удостоверява състоянието на лице, че подлежи на ин-витро лечение и е в напреднал етап на лечение на същото. Относно ползване правата по чл.157,ал.2 от КТ съгласно разяснението на МТСП за всеки преглед следва да се издава, съответно представя и документ от здравните органи, че лицето подлежи на медицински преглед през работното време на съответния ден/дни.
В случай, че се отказва освобождаване от работа на основание чл.157, ал.2 от
КТ при наличие на основанията по същия текст, същото представлява нарушение на трудовото законодателство и подлежи на административно наказване от органите на ИА”Главна Инспекция по труда”.
Съгласно параграф 1, т. 13 от Допълнителните разпоредби на КТ работнички (служителки) в напреднал етап на лечение ин витро са работнички (служителки), които са в етап на лечение чрез методите на асистирана репродукция, включващ периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера, но не повече от 20 дни.

# 669
  • Мнения: 5 381
Lady Brinne, благодаря много за подробния отговор.
Само това с периода, който се смята за “напреднал стадий” малко ме обърква.
Според написаното, служителката е защитена замо в периода м/у пункцията и трансфера. Това значи ли, че в дните докато чака за резултата от процедурата и евентуално за потвържаване на бременност, няма никаква защита?

# 670
  • Мнения: 547
Аз само искам да попитам нещо,тъй като не мога да го разбера.Защо всеки път размера на дневното обезщетение е различен и на какво се дължи това?

# 671
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Аз само искам да попитам нещо,тъй като не мога да го разбера.З

Защото си на минималното обезщетение 510 лв месечно.Тази сума се дели на работните дни в месеца,които са различни всеки месец

# 672
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Lady Brinne, благодаря много за подробния отговор.
Само това с периода, който се смята за “напреднал стадий” малко ме обърква.
Според написаното, служителката е защитена замо в периода м/у пункцията и трансфера. Това значи ли, че в дните докато чака за резултата от процедурата и евентуално за потвържаване на бременност, няма никаква защита?

Така е написано в КТ.

# 673
  • Мнения: 211
Здравейте, на всички! Благодаря предварително за отделеното време и помощта.
Как бихте препоръчали да се процедира в следния случай: бъдещата майка се е самоосигурявала на тавана през тази /2018-та/ и миналата година, а следващата – 2019-та – й предстои раждане. Иска да продължи да се осигурява на реалната сума до излизането в 45-дневния отпуск за бременност, но да спре 3,5-те процента за общо заболяване и майчинство. Вариант ли е отказът от това осигуряване през януари, спиране за месец на дейността и подновяването й с осигуряване /за да има право на майчинство/ месец, месец и нещо преди 45-дневния отпуск?
Рових се в темата, рових се и в КСО, член 48а-54, ще се радвам да чуя мненията ви.

Последна редакция: ср, 26 сеп 2018, 15:59 от leo75

# 674
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Здравейте, на всички! Благодаря предварително за отделеното време и помощта.
Как бихте препоръчали да се процедира в следния случай: бъдещата майка се е самоосигурявала на тавана през тази /2018-та/ и миналата година, а следващата – 2019-та – й предстои раждане. Иска да продължи да се осигурява на реалната сума до излизането в 45-дневния отпуск за бременност, но да спре 3,8-те процента за общо заболяване и майчинство. Вариант ли е отказът от това осигуряване през януари, спиране за месец на дейността и подновяването й с осигуряване /за да има право на майчинство/ месец, месец и нещо преди 45-дневния отпуск?
Рових се в темата, рових се и в КСО, член 48а-54, ще се радвам да чуя мненията ви.


И какъв е смисълът на подобно "упражнение"? Напълно безсмислено ми изглежда, та даже тоя месец без ОЗМ няма да влиза в базата.

Общи условия

Активация на акаунт