Дискова херния - 17

  • 108 785
  • 749
  •   1
Отговори
# 60
  • Другата България
  • Мнения: 37 316
Да питам - от Габровски /баща/ в Пирогов и Каракостов в Иван Рилски кой е по-добрия избор за операция, и то сложна, на ДХ ? Предполагаемо ниво Т10 и Т11.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Аз съм чувала,  че торакален отдел не се оперира,  сигурна ли сте,  че за това ниво става въпрос? 

# 62
  • Другата България
  • Мнения: 37 316
Там е работата, че не съм, затова е важно лекарят да знае какво прави и къде да оперира.
Човекът е с ДХ на почти всички прешлени на гръбначния стълб като почнеш от S и стигнеш до С Sad, сега трябва да се реши къде да се оперира и коя точно херния пречи на движението и причинява изтръпването на краката.
По всяка вероятност и почти сигурно е тази на Т10 и Т11.

Последна редакция: чт, 19 юли 2018, 19:59 от Merri_An

# 63
  • София
  • Мнения: 11 709
Там е работата, че не съм, затова е важно лекарят да знае какво прави и къде да оперира.
Човекът е с ДХ на почти всички прешлени на гръбначния стълб като почнеш от S и стигнеш до С Sad, сега трябва да се реши къде да се оперира и коя точно херния пречи на движението и причинява изтръпването на краката.
По всяка вероятност и почти сигурно е тази на Т10 и Т11.

Merri_An, бих направила и на двете места консултации, колкото и да е неприятно. От предложенията които ще получа вероятно ще се реши кой да е оператор.  Peace

# 64
  • Другата България
  • Мнения: 37 316
То при нас се получи една сага....аз писах де, дори и тема пуснах, но няма препатили явно, които да коментират....
ММ е с проблеми от години - на почти всички нива на лумбални прешлени, сменени две тазобедрени стави и още куп изменения по гръбначен стълб. Но си беше ок, ходеше си. И преди месец хоп - изведнъж, краката изтръпнаха, никаква чувствителност и седна в инвалидна количка. Sad Лежа в нервно, после във физиотерапия - вливания, Нивалин, рехабилитация - нищо. При нас идва проф.Цеков от Токуда всяка събота, отиде при него, междувременно направи нов ЯМР - препоръка веднага операция заради стестнен вертебрален канал, 10 000 лв. минимум и укрепване на всички нива. Thinking Междувременно аз настоявах за Габровски - преглед при него - почти същото казва. От друга страна зет ми намерил някаква препоръчана невроложка от ВМА - д-р Димитрова, преглед и при нея - тя пък била категорична, че проблемите не са от лумбалните прешлени, а от торакални, и препоръчала нов ЯМР в Иван Рилски, и консултация с Каракостов. Хайде нов ЯМР и там цъфнаха ДХ на почти всички Т-та, както и на С-та Crazy, като на Т10-Т11 е най-голямата ДХ, която стеснява спинален канал и притиска нервните коренчета двустранно, като е компресирала в ляво...невроложката е категорична, че от там е проблема. ММ вече е толкова изнервен и му е писнало, не иска вече консултации, иска да влиза някъде, да се оперира и проблема да се решава, не е свикнал да живее като инвалид, изнервил се е ....а болка няма всъщност. Та се е "хванал" за Габровски, още хора са му го препоръчали и вече има уговорка с него за постъпване в неделя. Но той пък още не е видял новия ЯМР  с новата диагноза....изобщо нещата са мамма миа. Crazy Събрали сме парите, сега остава само да уцелят правилното ниво /или нива/ и да се реши някак проблема. Затова се чудех, оператора е много важен предвид това, че при него проблемите са навсякъде по гръбнака, а няма как да се махат ДХ наред. Просто не знам има ли друг толкова увреден човек като него, да се чудиш откъде е това нещо, като цял живот е шофьор....

# 65
  • София
  • Мнения: 11 709
Мери, също съм чувала много добри отзиви за д-р Димитрова - ВМА. Никога не съм ходила, нямам лично впечатление, не мога да съм на 100% сигурна, но зная , че е добър лекар.
При вас е много сложно от това което прочетох, трябва наистина добра предварителна диагностика, затова сте длъжни да съберете всички мнения и там където се покриват поне от двама доктора,  това ще бъде.  Проф. Габровски - баща е изключителен оператор, това му е дадено от свише, но правилното  диагностицирането в момента ви трябва, и това е определящо.
Аз съм с увреждане  по гръбнака, където си искам там си имам проблеми, не зная защо е така, имам и ДХ , имам си и по- много от всичко, кой каквото си пожелае това ще открие. Всеки прешлен гледа в различна  посока, всеки е разместен нанякъде си,  шипове,  защо се е получило, защо е така нямам обяснение. Цял живот съм на бюро, общо взето съм глезена жена, пазена,  камъни не съм носила през живота си, не съм копала на нивата,  тежко... какво значи тежко, роял не съм носила на гръб, а увредите са големи. Може би е до организъм, може би е затова, че не обичам да пия вода, а това се оказва изключително важно, може би е, че не обичам да ходя пеша, още много може би та...Какво да ти кажа, оказва се един голям бич тези костни заболявания при много хора, независимо от възрастта.  Трябва да намерите правилното решение, но нека водещото е покриване на две  еднакви  докторски мнения, това ще е определящо.  Кажи ни после какво сте решили.

# 66
  • Другата България
  • Мнения: 37 316
Много ти благодаря за включванията. Hug
И двамата професори - и Габровски, и Цеков на база ЯМР на лумбален отдел изразиха сходни мнения.
Но тогава нямаше ЯМР на торакален, сега вече го има и според Димитрова там е проблема. Габровски още не го е видял, силно се надявам да прецени адекватно коя точно херния и на кои прешлени е "виновник" за изтръпването, и да оперира нея. ММ тези в лумбален отдел си ги носи от поне 20 години, и доскоро не му създаваха никакви проблеми, затова и аз някак съм склонна да мисля, че виновникът е тази на Т10-Т11. Защото то си пише - "стеснява спиналния канал и притиска двустранно нервните коренчета".
Значи ние сме съгласни да се махнат всички ако може, но първо - не знам дали е възможно наведнъж, и второ - на какви пари ще "стъпи".

# 67
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Когато попитах невроложката от какво може да са се получили хернията и протрузията, които имам, тя ми каза, че може би просто си имам генетично заложена по- слаба съединителна тъкан. Това след като и казах, че имам и пъпна херния след второто раждане. Като се замисля може да има нещо вярно. Баба ми, лека и пръст изкара последните си години превита на 2, пиеща лекарства заради ужасни болки, уж от коксартроза. Никой не я е изследвал за ДХ.Тя имаше и операция от коремна херния. Майка ми( дъщеря и е) преди месец откри, че и тя има дискова херния на същите прешлени като мен. Та така. Вероятно до голяма степен си е генетична предразположеност.
Мери_ ан дано всичко е наред и операцията мине добре.

# 68
  • София
  • Мнения: 11 709
..............Значи ние сме съгласни да се махнат всички ако може, но първо - не знам дали е възможно наведнъж, и второ - на какви пари ще "стъпи".
Това е изключително важно за всички ни, за мен те се подиграват с нас, но това е друга сериозна тема.  #Cussing out В Германия тези операции са по здрв. каса, казвам го защото там се оперирах и го зная , аз си платих, защото съм чужденец, но за тях е по пътеката. Много  сериозна тема , повтарям се, но  тук е геноцид за повечето хора.
Силно се надявам ваш оператор да е проф. Габровски - баща, но вашето мнение е водещо. Разказвай ни.  Hug

# 69
  • Другата България
  • Мнения: 37 316
Да, парите не са маловажен фактор, направо са си фактор. В първия момент, след като Цеков каза, че операцията ще струва около 10 000 лева, ММ отсече - ще си оставам в количката. Sad Както казах е със сменени две тазобедрени стави - около 10 000 лева излязоха, рак на простатата - и там плащахме, и сме капо. Добре, че имаме свестни роднини и приятели, а как ще връщаме и кога.... smile3505
Габровски също е споменал над 6000 лева-кое, защо и колко, засега яснота няма. Цеков му беше казал, че ще се наложи укрепване и щифтове, защото проблемите са от Л1 до Л5-на всички прешлени. Сега с новия резонанс и ситуацията с  Т-тата идея нямаме къде, как и колко. Щото и не идва ММ да каже на Габровски - д-р Димитрова смята, че проблема е в торакални, а не в лумбални прешлени. Силно се надявам след като той самия види новия ЯМР, да прецени адекватно от двата къде да се оперира. Защото то малко като на майтап ходенето при Димитрова беше, но накрая да не се окаже, че точно тя е поставила правилната диагноза...
 spam2
Скрит текст:
Такава беше и ситуацията преди операцията му от рак на простатата. На профилактичен преглед излезе висок туморен маркер. Естествено, веднага при уролог с направление - в нашия град няма избор - предписа антибиотик. Mr. Green Mr. Green Mr. Green Пи го - същата работа. И тръгнахме на частно при светилата в София. Имена няма да споменавам, но година време загубихме в прием на лекарства и гонене на Михаля - професора казваше, че е доброкачествена хиперплазия според него, предписваше лекарства за месеци и след това нови изследвания - естествено, с растящ туморен маркер. Докато накрая ни писна и по препоръка на роднина отидохме в Света Ана, при най-обикновен уролог, работещ там, млад лекар. Веднага направи биопсия и раковите клетки се видяха. Веднага го оперира и така. Добре, че беше малко и локализирано само в простата. И там плащахме едни пари, но малко, за направена пластика. Защо то казвам всичко това - защото понякога и нетитулованите лекари не са за подценяване.

# 70
  • Мнения: 20 172
Мери, невроложката диска с ямр ли е гледала директно, или разчетеното от специалиста по образна диагностика?

# 71
  • Другата България
  • Мнения: 37 316
Разчета, изпратих го по Вайбър. Но преди да отиде за ЯМР го е прегледала и е изказала мнение само въз основа на прегледа, че не може проблема да е от лумбалните прешлени. Затова е и препоръчала ЯМР на останалата част от гръбнака.

# 72
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Здравейте, само информативно да кажа, че моят проблем е в лумбалния отдел и имам изтръпване на краката от 2-3 години. Вашият случай е доста по-различен и може и да не е това, но имайте предвид, че на мен ми казаха, че такова изтръпване може да се появи и дълго време след възникване на проблема в прешлените. В смисъл че това, че дълго време е бил с херния и не е имал изтръпване, не означава, че то няма да се появи в един момент.

# 73
  • Другата България
  • Мнения: 37 316
Благодаря. Hug
Разбира се, че не казвам, че не може да е там. Казвам, че искаме да се установи точно от къде е със сигурност, защото до вчера бяхме сигурни, че е от лумбален отдел, а вече има и различно мнение.
Затова и лекарят ми е важен, защото казусът е олеле мале. Confused
Затова и съвсем лаишки ми се ще да режат там или каквото ще правят наред, та където и да е - да се оправи.
Ама нали не е на моя гръб..... Simple Smile.

# 74
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Сега като върнах времето назад, когато ходех в Софиямед за установяване от къде идва изтръпването, ми направиха ЯМГ на лумбален отдел и се видя проблема /някаква завъртяна диагноза, забравих вече/, невроложката ми спомена, че се съмнява изтръпването да е от това, било "много ниско". И според нея подобни изтръпвания идвали от по-високи отдели.
Бях забравила това изказване, но сега, като ви чета, се сетих ... Та наистина търсете още мнения.

Общи условия

Активация на акаунт