Подправки в саксии 2-ра тема

  • 68 255
  • 775
  •   1
Отговори
# 375
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 12 146
Ако ти бяха поникнали малко по на рядко, можеше и изобщо да не го разсаждаш. Аз моя само го прореждам, като изскубвам и изхвърлям част от поникналото.
При сегашното положение имаш два варианта. Загребваш 3-5 стръкчета заедно с пръстта, внимаваш да не нараниш коренчетата, и ги пресаждаш в новия съд. Новото им "гнездо" трябва да отстои поне на по 6-7 см от краищата на съда и на около 12 см от следващото "гнездо". Значи в голямо сандъче се събират 3 или 4 такива гнезда, а в средно сандъче 2 или 3. В саксия широка 20 см може да се сложи едно гнездо, но 3 стръкчета, в този случай са малко.
Другият вариант е да изчакаш да станат големи поне колкото това най-дясно, с добре развитите второ коляно листа, даже да изкарат и трето коляно листенца.  Тогава можеш да ги пресадиш всяко самостоятелно, шахматно разположени в сандъче, на по 7-8 см диагонали между стръкчетата. Може и по нагъсто, ако е дребнолист сорт.
Имай предвид, че след пресаждането първоначално стръкчетата изглежда като умрели, но до 24 часа се "съживяват".
Босилекът не е капризен и при достатъчно слънце и вода ще вирее, както и да го оставиш.

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 17:04 от profi_1

# 376
  • Мнения: 10 773
Не го закачай босилека, чуден си е

# 377
  • Мнения: 361
Засях в няколко саксии босилек и риган. Вече 3 седмици нищо не се е показало. Да ги отписвам ли?

П.с. Саксиите са на открита тераса, половината ги поливам веднъж седмично, другата половина ги вали дъжда.

# 378
  • Карлово
  • Мнения: 4 708
И моите не са поникнали, само че босилек и магданоз. Тези дни засях червен босилек. Чакам.
Риган и мащерка имам многогодишни  в градината. Показали са се, но са мънички и не бера още.

# 379
  • Мнения: 10 773
На мен босилека ми тръгва за 3 дни.
Да не са дълбоко?

# 380
  • Мнения: 361
На мен босилека ми тръгва за 3 дни.
Да не са дълбоко?

На около 1см са. Но съм пишман градинарка аз Simple Smile

# 381
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219

Все е каня, но утре вече ще снимам новия си босилек от семенца и миналогодишния. Мислех, че ще загине, ама той държи още.

# 382
  • София, Лагера
  • Мнения: 3 004
Момичета, запалихте ме! Искам да си сложа на тераската саксиики. Предимно за украса, не толкова за ядене. Може ли да ме посъветвате: кои подправки са с малки корени? И кои стават кичести и красиви?

# 383
  • Мнения: 10 773
На мен босилека ми тръгва за 3 дни.
Да не са дълбоко?

На около 1см са. Но съм пишман градинарка аз Simple Smile
В офиса отглеждаме един, нафъчкан буквално едно в друго семенцата.. расте като луд, 2 педи е вече, колежката се шегува, че ще превземе сградата (щото е сама в офиса сега и всичко и е екстремно Satisfied)
Вкъщи имам миналогодишен - от свекито от двора, миналогодишен лидълски, тазгодишен лидълски и тазгодишни бебета от семена Simple Smile плантация цяла...

# 384
  • In transit
  • Мнения: 12 065
Засях в няколко саксии босилек и риган. Вече 3 седмици нищо не се е показало. Да ги отписвам ли?

П.с. Саксиите са на открита тераса, половината ги поливам веднъж седмично, другата половина ги вали дъжда.
Прибери ги в стаята. Навън е още много студено за босилек и семена на други билки. Сложи ги на слънчев прозорец. Ако не поникнат до седмица, сложи нови семенца. Максимум на 1см се слагат, не по-дълбоко. Поникват до около седмица. След това ако навън пече и е над 15С може да ги вадиш за по някой час след като пораснат малко за да ги закалиш. После ги прибираш обратно на топло. И така докато навън Т не пада под 15-16С през нощта.

# 385
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Ето ги и моите босилеци. Снимах с телефона на детето, та снимките не са добри:





На първата снимка е миналогодишният, а на втората - новия разсад, от семенца.

# 386
  • Варна
  • Мнения: 5 421
Здравейте. Миналата година сях чери доматчета от семена от Кауфланд, но продукцията беше едва два домата общо. Вчера бучнах в дълбока саксия семенца от едни поомекнали черита. Даже докато ги отделях, забелязах, че някои вече са леко покълнали. Дано имам успех.
Другото, което искам да садя, е мента. Миналата година доста избоя, купена в саксии от Кауфланд, но се завъдиха много мушички и приятелят ми реши да я пръска със слаб разтвор с веро и я изгори и умря. Тази година купих две саксии от Кауфланд пак, но се оказа, че са пълни с листни въшки. Пръсках с препарат за мушици, но пак умря ментичката. Семена ако купя, за колко време ще имам листенца?

# 387
  • Мнения: 2 433
Pescheck, миналогодишния босилек става ли още? Гледам, че е нацъфтял, нали уж не е хубав след цъфтеж? Аз спрях с нахвърлянето на босилек толкова гъсто, после умира голям процент, мината година доживяха само две растения.
А тази година уморих две "реколти" с изкарване навън. Първите ги сварих буквално, а вторите ги отнесе един вятър. Сега се мъчат едни три босилека, люта чушка, три домата, но всичко дръпна три пръста от земята и спря да расте от седмица насам. Мистерия.
А, и лавандула май се показва, за първа година пробно посях в малко контейнерче за раздад, ако покълне хубаво ще засадя много в някоя голяма саксия. Ей така, за разкош.

# 388
  • In transit
  • Мнения: 12 065
Това е моят босилек
този е на 3 седмици

Този е около 7-10 дни

Този е купуван преди ИП от Лидл. Беше на половина като големина. Но го пресадих почти веднага в по-голяма саксия. До него е малката ми салвия, която е на 2 години.
 Голямата пак направи пъпки и ще цъфти.

# 389
  • Мнения: 2 433
Мики, моят три седмичен босилек прилича на тво едноседмичен.. явно слънце му липсва.

Общи условия

Активация на акаунт