91 НЕГ "Проф. Константин Гълъбов"- тема 3

  • 79 078
  • 750
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 567
И от мен поздравления за дванайсетокласниците! В момента пътувам за Мюнхен при моето бившо негърче.

# 706
  • Мнения: 2
Здравейте,
Моята дъщеря завърши лайстунг класовете преди 2 години.
В момента е студентка в Мюнхен, медицина и се справя отлично.
Това, което мога да кажа от личен опит и наблюдения е, че най-важното е детето да иска да учи в тази гимназия.
Лайстунг класовете не са за всеки. 4 години по немската система, с немски преподаватели е изпитание, но който успее да мине през тази школа и да преодолее себе си и психиката си със сигурност би се справил с всичко.
Аз бих казала,че е изпитание и за нас родителите, тъй като ние сме свикнали на съвсем различен начин на преподаване и учене.
Със сигурност обаче, тези, които успеят да минат през 4-те години лайстунг, излизат нестандартни, мислещи, борбени. Малди хора, които могат да се преборят с всичко ( и е факт, че тези деца са изключително успешни по-късно).
Има и още нещо, по-късно, като студенти, тези деца се открояват. Те имат различно мислене, различен подход.
Но пак казвам, едно дете може успешно да премине през 4 те години лайстунг, само ако го иска и е готово да положи нужните услия.
Когато дъщеря ми завършваше 8 клас и след като стана ясно, че влиза в лайстунг, нейната класна ми каза - Лайстунг класовете са най-хубавото нещо, което може да се случи на едно дете.
Биолигия, Химия и други предмети може винаги да се научат, но е доста по-трудно да се научат да мислят и учат с разбиране, а това е нещо, което лайстунг дава със сигурност.

Написах горното, защото ми стана носталгично.
И сега след почти 6 години от изпита за лайстунг и две години след завършването мога да кажа - струваше си  и това беше наистина най-доброто, което можеше да се случи на дъщеря ми.
Срам ме е да си призная, но аз бях против тя да влезе в тези класове.
Времето обаче показа, че тя, просто по усет е направила правилен избор, въпреки мен и моето несъгласие, въпреки, че се готвеше за изпита по немски сама.

Надявам се да не съм досадила .

Желая здраве и успех на всички!

Вслушвайте се в децата си. Това ще бъде техния живот и избор. Тяхното бъдеще.
Най- доброто, което можем да направим е да гио подкрепяме, защото тези деца, които стигат до 91 НЕГ, със сигурност си стружат усилята.

# 707
  • София
  • Мнения: 18 043
Заслужават си децата похвала,  понеже справянето и на втория ДЗИ  им отрежда четвърта позиция. А за разлика от училищата на 1и 2 място, където най-вероятно има концентрация на явили се по мат (това НЕ омаловажава успеха им, подчертвам, браво на тях),  за Чепинци не зная,  в НЕГ избраната втора матура е  била винаги доста шарена. Имаше и тази година явили се деца на немски,  на английски,  на математика, на физика,  на химия.. Затова и преди време спорех в една друга тема,  че втората матура може да бъде някаква база за сравнение,  ако навсякъде я има тази шарения откъм избор. А не като миналата година,  когато по справяне на втора матура най-напред бяха все училища с основен език английски,  в които преобладаващата част просто беше избрала тази матура - Колежът,  първа и втора английска,  Дорис Тенеди,  Златарски и не помня кой друг.  А има и още нещо, липсват файлове като минали години, където се вижда колко души са се явили на ДЗИ и участват в средната оценка. Понеже през годината на  голямата ми дъщеря освободените от 2 ДЗИ деца от лайстунг заради шестица на немската матура не бяха включени в бройката и в общата оценка на втората матура. Сега не знам как е, но със сигурност пак имаше освободили се.

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 21:04 от пенсионирана русалка

# 708
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 322
Diliana Djamiarova, благодаря ти за споделените лични емоции!  Hug Децата ни са прекрасни, само да са здрави и щастливи, и да имат късмет!  bouquet

Русалке  Peace

Никой нищо не казва за писмения за Leistung. Аз пък да се похваля, че от нашата паралелка до устен са допуснати 9 деца. Желая им успех и утре!  Hug

# 709
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Успех на устния!

# 710
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз пък не се сетих да питам от нашия клас колко са допуснати до устен! Мой синчо не е сред тях, остава си ДСД Grinning Сега ще имаме драма с избора на език...Той иска английски, за да не учи, за мен пък е пълна загуба на време...Как е руският в училището? Ще научи ли въобще нещо поне на елементарно ниво или и там е загуба на време? Да уточня, че руски досега никога не е учил.

# 711
  • София
  • Мнения: 18 043
При ограниченията, заложени за втория език като ниво, не виждам как  ще се стигне до някакво прилично ниво по руски на финала. Аз бих избрала английски, там също са поставени тези ограничения, да, но предвид факта, че болшинството са учили езика активно до 7 клас, учителите ще имат доста повече свобода при желание да заобиколят лимитите с допълнителни материали. А не забравяйте и матурите.. Нали се спряга, дано не се лъжа, понеже не съм следила детайлно, че ще могат да избират децата ви само между 4-те профилиращи предмета - едно е да избираш между немски и английски, друго между немски и учен-недоучен само в училище руски по новите стандарти, ако няма твърдо да залагаш на примерно биология/химия, история или математика. Отделно аз поне знам само за една учителка по руски в гимназията, на сериозна възраст, ако се има предвид, че преподаваше и по мое време..Ще ги изкара ли до 12 клас, ако не - ще намерят ли добър учител на мястото й?

Споделям мнение, някой да не се засегне сега.. Simple Smile

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 14:22 от пенсионирана русалка

# 712
  • София
  • Мнения: 18 679
Оу, да, това за матурите не го бях помислила, права си. На нашите втория език ли ще им се води един от тези 4 профилиращи? Трябва да питам Дидева, че им изпуснах спатиите вече на мончовци...

# 713
  • София
  • Мнения: 18 043
Мисля, че да. Първи - немски, втори - другият език, трети и/или четвърти - каквото решат децата сред предложеното им в училище. Все си мисля обаче, че НЕГ няма да сменят опциите за 3 и 4 профил спрямо досегашните. То дори и за сегашните зрелостници, които са по старата програма, беше невъзможно да се явят на ДЗИ по английски, ако са били в паралелката с руски. За другите по новата - съвсем.

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 14:24 от пенсионирана русалка

# 714
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 322
Русалке, да, същата е госпожата.  Wink

Белинда, май е по-добре да си продължите с английския, руския ми е неясно колко точно ще го научат в НЕГ. Нека споделят майки с деца, избрали този език.

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 15:06 от Mileto

# 715
  • Мнения: 1 165
Нищо няма да научат по руски в училище. Налага се да се търсят школи. Аз направих грешка като настоявах за руски като втори език, тъй като нивото й на английски е С1. Здраве да е. Ще се справим с общи сили.

# 716
  • София
  • Мнения: 2 768
А деца, които са учили руски като първи език в периода 1-7 клас има ли смисъл да избират руския в НЕГ като втори език?

# 717
  • София
  • Мнения: 1 154
А деца, които са учили руски като първи език в периода 1-7 клас има ли смисъл да избират руския в НЕГ като втори език?
Може да изберете руската паралелка (нямам представа колко се научава), да се запише на СИП и/или да посещава съботната школа за подготовка за олимпиади и да поддържа езика.

# 718
  • София
  • Мнения: 18 043
Руският, Звездица, дори и по старата програма, почваше от АБ. Английският не, но вкараха и него в тази законова рамка. И все пак си мисля, че там шансът да кривнеш малко от зададеното елеменатарно ниво със странични материали е по-голям.

# 719
  • Мнения: 934
8А - 16 деца
8Б - 9
8В - 11
8Г - 11
8Д - 12
8Е - 7
8Ж - 19

Това знам аз за броя на класиралите се даца за устния утре.
Моята дъщеря е от 8Ж. Ще се явява първа - в 8.30
Успех на децата утре!

Общи условия

Активация на акаунт