1 ЕГ Варна

  • 68 566
  • 800
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 2 073
Следващата учебна година генерално за страната намаляват езиковите паралелки за сметка на професионални и СТЕМ такива, предполагам, че по всички ЕГ ще се появят такива профили, за да не си изгубят бройките.

# 361
  • Мнения: 3 877
Точно това е, както е казала Славена.
Само не знам защо не са го направили с НЕ. Все пак наплива точно към този профил в МГ е най-голям

# 362
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Преобладаващата част от класа на сина ми са избрали в анкетите профил за 11 и 12 кл математика, включително и той. А и това, че гимназията е езикова, не означава, че има хуманитарен профил. Мисля, че е чудесно, че децата могат да се развиват във всички посоки и едновременно с това да научат и език/ци.

Това с информатиката не знам как точно ще им се получи, но е факт, че им е било обяснено, че училището ще се развива и в тази посока.

# 363
  • Мнения: 3 877
Манжелка, не става въпрос за 3 и 4-ти профилиращ, а това че от догодина ще има една паралелка математически профил с АЕ + Мат + Инф., а не чуждоезиков профил.
Дано имат достатъчно добри математици и информатици.

# 364
  • Варна
  • Мнения: 201

Това са заявили за следващата учебна година.

Дидева, а какво означава последната графа, където пише Да и Не.

# 365
  • Мнения: 21 455
Нова ли е за училището.

# 366
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Чудесна нова паралелка.
Училището има добри преподаватели по МА. Резултатите от ДЗИ го показват.
Жалко, че една такава се пенсионира преди 2 години.
Ако нямат - ще наемат и това, че ще се развиват в тази посока е само в плюс за учениците.
Иначе излизат след 12ти клас с по 1-2 езика - и? Нищо и половина без знания по останалите предмети.

# 367
  • Мнения: 21 455
По отношение на обучението и явяването на ДЗИ дали математиката ще е първи или трети профилиращ няма никакво значение. ПП са равнопоставени. Просто два от тях са определени на национално ниво за даден профил. Задължителните модули са еднакви, броят на часовете при четири профилиращи - също.

# 368
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Не знам.
Това излизане на МА напред /аз така го виждам/ според мен е много добре.
Като часове и обем материал може да са равни, но като отношение и съответно фокусиране или неглижиране, не. В тази насока беше моето мнение.

# 369
  • Варна
  • Мнения: 201
Въпросът е как ще бъдат разпределение свободните часове преди 11. и 12. клас

# 370
  • Мнения: 5 250
Преобладаващата част от класа на сина ми са избрали в анкетите профил за 11 и 12 кл математика, включително и той.

Моят избра Биология и Химия, надява се на добри преподаватели, защото това ще са и предметите с които ще кандидатства. И все пак едно е да има профилиращи предмети, друго Математика с АЕ. Аз продължавам да не разбирам, защо се прави. Децата на приятелките ми, които искаха да учат математика са в МГ, за тях опция ЕГ не съществуваше.

# 371
  • Мнения: 21 455
И все пак едно е да има профилиращи предмети, друго Математика с АЕ. Аз продължавам да не разбирам, защо се прави.
Профил Математически си е профил като всички останали. Има си всичко необходимо. Simple Smile
Тази година има ограничение за броя на паралелките с профил  " Чужди езици" за  всяка област. Ако една гимназия иска да приема същия брой паралелки, може да се наложи да промени профила на някои от тях.
Един добър директор ( и педагогически съвет) могат така да изготвят учебния план на паралелката, че тя да извлече максимума поне по първия чужд език. Друг въпрос е дали избралите тази паралелка ще разчитат на тази възможност.

# 372
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Преобладаващата част от класа на сина ми са избрали в анкетите профил за 11 и 12 кл математика, включително и той.

Моят избра Биология и Химия, надява се на добри преподаватели, защото това ще са и предметите с които ще кандидатства. И все пак едно е да има профилиращи предмети, друго Математика с АЕ. Аз продължавам да не разбирам, защо се прави. Децата на приятелките ми, които искаха да учат математика са в МГ, за тях опция ЕГ не съществуваше.

Ами то по тази логика може да се каже, защо тогава не кандидатствахте направо в 3 ПМГ, където химията и билогията са с традиции, а сте решили да учите език в ЕГ Simple Smile. А всъщност, без да аз да съм гледала конспектите за кандидатстване в МУ, потребители в наборните теми бяха споделили, че конспектите, поне до сегашния момент, покриват само материал от ООП, но не и от ПП. Предполагам, че догодина, след като завърши първия набор по новата програма, ще станем свидетели до колко и въобще университетите взимат под внимание изучаваното в ПП.

А иначе, много от децата в ЕГ искат да кандидатстват инженерни специалности и затова се насочват към математика.  Хубавото на  ЕГ е, че дава комбинация от отлично общо образование плюс език, който няма как да се научи по този начин на школи.

# 373
  • Варна
  • Мнения: 201
Проблемът е, че избираемите часове в 9 и 10 клас  (особено е 9-ти) са много малко. Училището има два варианта - първият - отделя часове основно за математика и информатика и евентуално нещо за първи чужд език, а вторият си остава с това, което е предвидено (почти нищо). И втори вариант - отделя избираемите часове за езиците (както е сега) и почти нищо за математика и информатика,  което обезсмисля наличието на такава паралелка. Тя е начин да се запазят сегашните 9 паралелки.

А какъв език ще научат учениците от тази паралелка, ако не изберат ПП - езици!? Никой не може да ги накара да изберат езици.

# 374
  • Мнения: 5 250
Защото не могат да задължат детето да учи Математика и Информатика, това се избира след 10 клас, как ще продължи. Той влезе в 1 ЕГ за да учи езиците, АЕ и НЕ. Моето имаше ясна представа какво иска да учи  ( в случая Медицина), но искаше да научи както трябва езиците, затова е в 1 ЕГ. Ясно е, че има промени, отпада втори език за сметка на Математиката, и за там ще има пътници, но езиковата си е езикова.

Общи условия

Активация на акаунт