За и против кучетата в градски условия

  • 48 282
  • 1 307
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 28 631
С вербална агресия толерантност не се налага.

Абсолютно! И на мен това ми направи впечатление. Учудена съм, че има толкова стопани, които са против толерантността.

# 61
  • Мнения: 15 619
А защо хората се размножават, натикват 2 си деца в една стая и ги пращат на детска градина по цял ден, а лятото ги заточвар някъде, питам аз?! То е същото!
Щом си намерила добра причина за себе си, значи си ок.

# 62
  • Мнения: X
Изглежда дори садистите-отровители имат някаква обществена функция, ако заради тях хората, отглеждащи куче, го водят на повод 1.5м. както изискват наредбите. Но виждате как нещата ескалират лесно и заради ненормалници (както сред кучкарите, така и сред некучкарите) двете групи се настройват една спрямо друга.

Аз пак ще кажа, че нормалните собственици на кучета са голямо мнозинство - даже съм виждал женичка теглена от 3 огромни песа, към която отначало си съставих негативно мнение, да спира и да събира изпражнението на животното си от уличката, по която вървяха. Браво на такива стопани!

За добро или лошо не живеем в австралийската пустиня, където на 100км. да няма друга къща - по-нагъсто сме и има различни хора с различни житейски избори. Единственият начин да съжителстваме що годе нормално е да се спазват правилата, въведени за тази цел.

От там насетне когато ме обобщават в някаква група (хора серящи в парка, хора отравящи животни и т.н. и т.н.) и карат с множественото число, понеже нямам куче, ми е малко трудно да почна да горя за проблемите на кучкарите Simple Smile Единственото, което искам от хората с кучета, е да си събират лайната на животните и да не съм в постоянно напрежение кой пес без повод ще се хвърли да ближе детето ми по лицето със същата тази уста, с която преди 100 метра е хапнал димящото лайно. Само това. Толкова ли е много? Нито ще седна да тровя кучета, нито ми пречат гълъби, катерици, свраки, бездомни котки и т.н. Но ако някой обича да се целува с животното си уста в уста, аз не се кефя и още по-малко се кефя игривото животинче да лигави детето ми. Сигурно съм прекалено невротичен, но това си е мой личен избор - пак казвам, който иска да се ближе на воля с домашния си любимец, аз не искам и не искам и моето дете да го ближат. Ще забележите, че изобщо не говоря за случаите на разкъсани деца от някой пес - те са достатъчно редки, за да ги сложим в същата категория както садистите режещи лапите на бездомни кученца и да не обобщаваме на тяхна база. Но игривите сладки кученца, тичащи без повод в парка, са едно 20-30% и за да има мир и разбирателство, трябва да почне да се пипа много здраво, докато хората, чакащи "информационна кампания" спрат да се правят на луди. Така преди години и шофьорите в София чакаха информационна кампания да им обясни как на пешеходна пътека се спира на пешеходец, КАТ проведе няколко много успешни такива "кампании" и сега масовото е да спират. Същото е решението и с кучетата.

# 63
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Изглежда дори садистите-отровители имат някаква обществена функция, ако заради тях хората, отглеждащи куче, го водят на повод 1.5м. както изискват наредбите.
Не знам дали имат обществена функция тези изроди, защото зачестяват случаите, в които мятат отрова в дворовете на хората - там, където кучето може да се разкарва свободно, защото си е вкъщи. Не ми трябва изрод садист да ми казва как да си водя кучето, защото съм достатъчно съобразителна да знам, че големите размери на голдъна са в състояние да плашат. И независимо от това, че е лигня безподобна и че точно тези кучета се обучават за водачи именно заради нрава и обичта им към хората, едно от основанията ми наред със страха от отрови е именно това - да не стряска хората. Което не пречи и като е на повод, всякакви да се хвърлят да го пипат и мачкат, без да помислят, че реакцията му към непознати не може да се предвиди. Това при възрастни, при бебета и деца няма грешка, търпи безропотно да му се радват.
За събирането на лайната - ми свикнах да ме гледат като че ли съм ненормална и да се подсмиват. При това хора, които най-много врещят срещу кучетата, че цапали.

# 64
  • София
  • Мнения: 38 539
Е това ми е проблема и на мен!
Това, че едно куче изглежда добре, не значи че всеки може да го гняви както му дойде. Всяко куче си има характер и много от тях просто не обичат да ги пипат непознати!

# 65
  • Добрич
  • Мнения: 933
Имам 2 деца и куче,мелез на Западносибирска лайка.Бяха 6 парченца,захвърлени от неприятен индивид в гората на 7 дни.Отгледахме ги,направихме ги кучета,единия запазихме за нас,а другите раздадохме на добри хора.4-те женски са кастрирани от собствениците.
Сега за наш Роко-редовно ваксиниран,обезпаразитяван,чипиран,регистриран в общината,два пъти в годината му се правят кръвни и фекални изследвания,има направена вазектомия и винаги се води на каишка.Живеем в блок и според съседите ми не лае,когато е сам.Изключение прави посещението на чужди хора на етажа(инкасатори например).Бабите във входа го наричат"Нашата охранителна система."
Наредбите трябва да се спазват,т.е. кучетата,не зависимо от породата трябва да са на каишка,защото както етдра, така и дребна порода може да изплаши или ухапе някого.Нашия го пускаме свободно само в алеята за кучета в нашия парк.Винаги си носим торбички за продуктите от храносмилателната му система.
P.S.Неделя вечерта,при семейната ни разходка на нас петимата,свободно пуснат померан скочи в количката при сина ми на 1,4 години.Кучето изръмжа детето ми,а стопанката му,вместо да го прибере и извини каза"Спокойно той е добричък.
P.S.Редовно се изпишкват деца пред входа ни!Незнам защо при порожение,че на около 20 метра има 3 заведения.

# 66
  • Мнения: X
Не ми трябва изрод садист да ми казва как да си водя кучето, защото съм достатъчно съобразителна да знам, че големите размери на голдъна са в състояние да плашат. И независимо от това, че е лигня безподобна и че точно тези кучета се обучават за водачи именно заради нрава и обичта им към хората
И аз пак ще кажа, правилата не са до "съобразителност" или до кой как решил за себе си. И не са само за големите кучета, а за всички. Изобщо не ме е страх от кучета, никога не ме е било страх, нямам никакви трудности да се справя с домашно или бездомно куче/кучета, независимо дали с малката или не. Просто не искам да лижат детето ми, към което тези с обичта към хората са особено склонни. Аз контролирам напълно поведението на детето си, но кученцата са малко по-бързи и когато има такова без повод, се създава ненужен стрес, защото човек не знае как (не) е дресирано, дори да е от сладките, игриви породи.

Ако Ви пипат кучето по начин, който не му харесва, то и Вие не носите отговорност дори да разкъса натрапника - наредбата неслучайно уточнява, че задължение на собственика е:
"- да предотврати всяка проява на необоснована агресия на кучето- домашен любимец, проявена на обществени места и не допуска ситуации, застрашаващи живота или здравето на хора и животни".

Нямам наблюдения от всички паркове, междублокови пространства и подобни в София. Там, където имам наблюдения (южен парк и голяма част от южните квартали), виждам, че са предвидени напълно адекватни заградени пространства - голяма, прекрасна поляна, с пейчици за собствениците, втора поляна с катерушки за кученца. Във въпросните пространства виждам по 2-3 кучета макс, докато извън тях е пълно с десетки отвързани кучета (пак казвам, че повечето са завързани, но 20% от кучкарите не са никак малко като бройка). Не е имало нито един път да не видя кучешко лайно примерно на поляната, където се провежда "Цвете за Гошо". По кварталите - хора с кучета, често без повод, ги оставят да тичат напълно неконтролирано и около детски съоръжения, да пикаят и серат в пясъчници (по тази причина детето никога не се пуска на пясъчник - веднъж вече се разболя почти сигурно от пясъчник, че и майка си зарази). Вместо нормалните хора да се разправяме колко добричко и обичливо било конкретното куче на конкретния потребител и колко прекрасна била някоя порода (естествено породата, която конкретният потребител си е избрал), би помогнало доста да се борим със задружни усилия както с ненормалниците, които измъчват и убиват животнинки, така и с недобросъвестните собственици, които не си ваксинират кучетата, не ги регистрират, не им слагат чип, не ги кастрират, но не контролират сексуалното им поведение (което увеличава популацията на бездомните кучета), разхождат ги без повод, не им събират изпражненията и ги оставят да уринират безконтролно включително и на места, където си играят децата ни и т.н. и т.н.

Но никога не се получава това и съответно не го виждам края на войната между кучкарите и некучкарите.

# 67
  • Мнения: 2 127
bgtatko, аз съм напълно съгласна някой да се оплаква, че дадено куче ходи без повод, без намордник, не му се събират изпражненията, и се допуска да стане инцидент с него. Приветствам всеки, желаещ да го погали, като предупреждавам, че е избирателен към хора и го дръпвам още преди човекът да се е доближил, ако видя индикация, която разпознавам от зародиш, че кучето няма да реагира добре към някого. Също, ОК съм, ако някой се страхува от него - затова гледам да предпазя и отсрещния, и кучето си от неприятни емоции. Не съм ОК да го гледат на кръв и да го коментират, обаче, защото, видиш ли, изглеждал страшно. Ами, дай да не го изкарвам изобщо.
Но да ми обяснява някой, че съм си била мъчела животното, защото живеело в апартамент?! И, о, ужас, голям е (тежа цели 13 кила повече от него, а като се изправи, е близък до моя ръст), от опасна порода, но дори да тръгне да се спуска, не може дори да се доближи, тъй като хилавата му стопанка си го удържа безпроблемно, а и за всеки случай ходи със строг нашийник.
При условие, че в закона си пише в каква квадратура трябва да се гледат, как да се извеждат, какво да се и да не се допуска от страна на стопаните, и при условие, че няма законова наредба, която да не съм спазила, при условие, че всяка негова нужда от разходка, игра и движение е задоволена, айде да не идва някой да ми грачи как трябвало и как - не да си гледам кучето.

# 68
  • Мнения: X
При условие, че в закона си пише в каква квадратура трябва да се гледат
При условие, че спазвате закона за квадратурата и извеждате кучето си и се грижите добре за него, така че да няма миризми и постоянен лай, който тормози съседите, никой няма основание да прави забележки и подобни забележки са единствено тролене.

А що се отнася до правилата - който каквото иска да си прави в собствения си дом, стига да не пречи на другите. Ако иска и кон да гледа (то някои породи са си с размерите на дребно пони). Пак казвам - правилата са доста добре и балансирано измислени, може би защото обикновено ги внасяме отвън, нашите тикви не мисля, че могат да измислят нещо умно.

И да, трябва да има повече специални места, предназначени за кученцата, но ще се включа в борбата общината да осигури повече такива места тогава, когато хората с кучета също се включат в борбата с тези, които не спазват правилата и наредбите.

Последна редакция: вт, 17 юли 2018, 10:03 от Анонимен

# 69
  • Мнения: 30 802
От една гъстота на хора нагоре, каквито и правила да се спазват, става гнусновато. Кучето наистина трябва да стане лукс.

Който се чуди как се гледа куче в града - да се премести в провинция, в малък град. Не може хем лъскав град, хем куче. Да, и в Токио гледат кучета, но не всеки трети човек.

То не е до правила, а до усет и здрав разум - ама днешният човек иска от всичко, тук и сега. Ми като няма условия за куче - няма да имаш куче, това е. Ако искаш куче, намери си условия. Не е нужно другите да те търпят в сгъстения град. Като искаш густо от куче, ще живееш в град, дето става за кучета. Няма да тормозиш хората с избора си. Намери си друго хоби и така...

Хората са проблема, не кучетата.

# 70
  • Наблизо
  • Мнения: 6 101
Какво значи условия за куче?То наредби си има?Или ти ги определяш наредбите?Както каза една потребителка по-горе,то си е същото и като с децата и например в Китай това го бях ограничили например.Закони,какво да правиш.
В големите градове хората си гледат преспокойно куче,спазвайки закона и наредбите.

# 71
  • Мнения: X
Естествено, че хората са проблемът. И естествено, че всичко Е до правила, а НЕ до усет и здрав разум, защото последните следват нормално разпределение и няма как да ги има у всеки. Точно затова се въвеждат правила, когато е нужно правилата се променят и т.н. Не искам да разчитам на усета и здравия разум на хората, защото статистически погледнато половината от хората са с усет и разум под средното, а някъде 1 на 100 няма нито усет, нито разум. И като се съберат на едно място 1000 човека, това 1 на 100 почва доста да вмирисва нещата.

# 72
  • Варна
  • Мнения: 36 622
Ако се вдигнат данъците, таксите и санкциите за притежателите на кучета, по естествен начин ще се ограничи бройката. В смисъл - ако се спазва събирането им.

# 73
  • Мнения: 2 127
Аз визирах тези, които коментираха как било зверство, едва ли не, гледането на куче в апартамент.
Не знам кое беше по-голямо зверство - да го затворя в апартамента, или да го оставя на улицата, с риск да се изрепчи на някой по-голям и по-силен от него и да му бъде прегризан на бърза ръка врата. Да, с предишните си "стопани" е живял на много по-широко, тичал е по цял ден, в резултат е бил блъснат от кола, понеже повод май не беше и виждал.
Ще се повторя, има правила, ако се спазват - ОК е. А това, че на някого не му харесват наложените правила, вече си е изцяло негов проблем и е напълно свободен да емигрира там, където законите му отърват.

# 74
  • Мнения: 30 802
Какво значи условия за куче?То наредби си има?Или ти ги определяш наредбите?Както каза една потребителка по-горе,то си е същото и като с децата и например в Китай това го бях ограничили например.Закони,какво да правиш.
В големите градове хората си гледат преспокойно куче,спазвайки закона и наредбите.

Остави ги наредбите, има си здрав разум, усет за естетика и не-пречене. Има си среда, в която кучето стои добре и такава, в която е измъчена работа, ако ще сто закона да разпишеш.

По принцип който изобщо е написал правила за кучета в града, няма много здрав разум. Както казах, трябва 10 пъти по-строги правила. Да кажем само таксата да имаш куче да е една солидна сума всяка година. 2,000 ще откаже доста хора - 5, 000 лева е по-добре. Ще има една шепа кучета, само който може да си позволи. И ще са добре гледани.

Проблемът е панелен уайт траш с хайванчета. Сложи им едни такива такси и веднага заминават всички, дето имат куче, ама нямат акъл да събират акита.

Не може да си позволиш таксата? Лошо. Няма да имаш куче. Ще трябва да си го заработиш, ако толкова обичаш животни.

Общи условия

Активация на акаунт