Разглезено ли е детето ми

  • 3 014
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 242
...е че са свикнали като ги вземам от ДГ, да им купувам по нещо малко. И задължителната реплика след "Здравей, мамо" е "Какво си ни купила?"...

Нарочно има дни /макар и редки/, в които нищо не купувам с мотива, че всеки ден не може да се купува, че всяко нещо струва пари, а мама и татко трябва много да работят за тях. Учудващо е как, ако човек е последователен и твърдо не отстъпва, след като веднъж вече е направил подобно заявление, децата научават, че няма смисъл от "пазарлък" и приемат спокойно факта, че няма да им се купи нищо.
Просто няколко пъти трябва да не се поддадеш на манипулацията, колкото и да е трудно. Докато знаят, че могат да те "убедят", винаги ще им купуваш по нещо.

# 16
  • Мнения: 122
Смятам, че детето ми не е разглезено, защото знае до кога може да настоява и да претендира за нещо. Не считам, че желанието да му се обърне внимание, дори когато сме с приятели е вид глезотия, както и желанието му да му се купи нещо. На синът ми съм обяснила, че преди да иска да му бъде купено нещо трябва да попита дали имаме финансова възможност за това. Естествено е, че има моменти, когато започва да мрънка /то и ние възрастните се държим като разглезени деца понякога/. Идеята ми , че на всеки се случва да бъде "кисел"- остава въпроса "колко често?" и смятам, че мога да преценя кога прекалява и стига границата на разглезването.
Относно съветите- не приемам съвети за възпитанието на детето ми от хора, които нямат деца или са си отгледали своите. Едните не знаят за какво става въпрос и гледат на децата като на кукли или предмети, а другите са забравили как се гледат деца, ако въобще те са ги гледали!

# 17
  • Мнения: 2 700
Под разглезване, в моя случай имам предвид, непрестанните им желания нещо да им бъде купено. ..... След моя отговор "Нищо" следват абсолютно целенасочени, манипулативни действия от тяхна страна - сърдене, рев.....

Това имах предвид, когато казах, че вече съм си давала сметка за разглезването на дъщеря ми. Копирам подхода си от темата за финансовото възпитание.

С дъщеря ми започнахме на четири години, защото бидейки единствено дете, на което се задоволяваха огромен брой желания, трябваше да наложим някаква спирачка. Практиката ни беше следната: след детска градина, тя естествено искаше от всичко и по много. Казвах й, че за седмицата разполага с десет лева /включително и уикендите/, които пари седяха у мен, но тя си правеше сметката какво да се купи – дали вафли и сладоледи или Арена, Патиланци, София ленд и т.н. Естествено не разбираше истинския смисъл на парите и за всяко нещо ме питаше колко струва, на какво се равнява и т.н.
Считам, че имаше ефект, защото днес, в първи клас, не е направила нито една неправилна покупка.

Когато всеки ден си толкова благосклонна /в рамките на разумния харч обаче гледай да стоиш/ в един момент ще започнат да пропускат дни. Ако сами не се сетят да искат - ти не им предлагай покупки.

Иса, това според мен е невъзможно.

# 18
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
следното: Отиваш да вземеш зверчетата от градина. Питат те какво си им купила ти казваш - "Нищо, но сега ще отидем да ви купим нещо. Дъвка ли искаш или близалка?" Или там каквото обикновено успяват да ти измъкнат с ревове. Според мен ще са ужасно изненадани от поведението ти. Когато всеки ден си толкова благосклонна /в рамките на разумния харч обаче гледай да стоиш/ в един момент ще започнат да пропускат дни. Ако сами не се сетят да искат - ти не им предлагай покупки.

Ами аз в повечето случаи така постъпвам - не чакам даже и ревовете. Не действа  Wink.  Купуването започна невинно, като малка наградка за сина ми, че се е държал добре, не е плакал в детската и подобни. Но вече е дотолкова затвърден /с моя помощ/ навик, че или трябва да предприемам крути мерки, или да се предам тотално.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Иса, това според мен е невъзможно.

Ами при Дариа действа, но тя е малка - само на 2. По принцип аз купувам без ограничения, но когато кажа "не" тя рядко настоява.

# 20
  • Мнения: 2 700
Ами при Дариа действа, но тя е малка - само на 2.

Дано да съумееш да продължиш в същия дух, но както хората са казали "апетитът идва с яденето". Когато едно дете е свикнало да получава ежедневно нещо, независимо дали е подарък, дреха, играчка, развлечение или храна, не виждам как ще пропусне да си вземе своето. И точно тогава идват конфликтите.

# 21
  • Мнения: 8 917
Моят мъж смята,че я глезя, аз естественно възразявам. Naughty Смятам,че детето е с характер и е голям инат, което той определя като разглезване  newsm78
smile3521
Същото положение Mr. Green
На мен не са ми отказвали нищо и не мисля, че съм разглезена Naughty

# 22
  • Мнения: 83
Имам приятелка,която казва с гордост за сина си: "Той е на мама най-глезения,най- лигавия,най-гушкания и целувания!"
И тя се бори с години за да го направи такъв,повярвай те ми!

Няма да кажа нищо повече.
Мислете си,дали някой има право на мнение по повод моето (респективно нечие )дете
newsm78

# 23
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не мисля, че е глезен , но и да е, ми е все тая....аз съм на мнението, че по- добре глезено дете отколкото ощетено

# 24
  • Мнения: 515
Рано ми е да кажа със сигурност, но за мен разглезено е станало детето ми, когато системно отказва да разбере защо еди какво си няма да стане сега и веднага, както тя поиска.

С една дума - когато "авторитетът" ми на майка отива по  Twisted Evil-те, т.е. не върши никаква работа. И не признава никой авторитет.
Май няма особенно значение възрастта. И все пак, според мен до около 2 -3 год. е трудно да се каже, че дадено дете е разглезено. Та то още си изгражда характера и се учи  емоции, думи, чувства...

 

# 25
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз пък да попитам за възрастта на детето и разглезването....
Едно да ми се налага и капризничи едно дете на 6-7 г., друго е едно на 2 г.....та според възрастта и критериите за разглезване....евентуално

И аз така мисля

# 26

И аз имам подобни проблеми. Синът ми е на три години и всеки ден като се прибера от работа, ме посреща с "Мамо, какво ми купи?". Искам да променя тази порочна практика, но се почват едни ревове, едни тръшканици и аз се поддавам, защото не ми се слуша. От друга страна, е затрупан с играчки и радостта му трае два часа. Явно трябва да съм по-твърда в отношението си, защото направо си ме изнудва. Embarassed

# 27
  • Мнения: 3 367
здр,
за мен е ? на принцип и толкоз-аз не купувам наградки и буклучки за ядене и толкоз;ако е гладна-прибираме се у дома и ядем; ако не може-винаги нося по коли и чанти солети,плодови желета и пр-иска-вадя-давам..вчера в зоо-то се тръшка като луда за сладолед,предложих моите храни от чантата-не иска-обясних че не купувам буклуци-рев и драма-подминахме сладоледа-мир
и така си караме, децата искат много неща(то и аз искам де),но си има правила ,спазаме ги и всички са доволни..има тръшканици,ревове и сълзи разбира се,но това е част от упражнението;не и се връзвам и бързо престава като няма файда..

# 28
  • София
  • Мнения: 7 242
Е, все пак децата трябва да бъдат оставяни понякога и да се налагат, за да се научат да отстояват интересите си. Много е трудно да се намери точният баланс и всяка крайност е нежелателна.

# 29
  • София
  • Мнения: 13 206
Божееее, той мъжа ми преди 10 г. каза, че съм разглезила кучето, а то просто е чувствително.... Rolling Eyes
Сега и за детето го казва... Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт