Параметри на средната класа в БГ

  • 116 289
  • 2 966
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: X
Сирен, няма никакво значение личното ни отношение към образуването на класите и съпътстващите им професии и доходи. Те са такива каквито са, а аз само питам за някакви по-релани параметри, а не общи приказки.

# 121
  • Мнения: X
Ами смей се колкото искаш, но моята хазяйка е точно фризьорка и живее през две къщи в другата си собствена къща. На приятелите ни хазяите пък са медицинска сестра и санитар, руснаци дошли преди 30 години. И те са с две къщи.

Доуточнявай точно в кое германско село хазяйката ти фризьорка има две къщи, защото разликата в цените между град и село варират в пъти. То и ние имаме голяма къща в Северна Швеция, която ако продадем ще си купим точно два квадрата в Стокхолм. И да - в Северна Швеция всяка фризьорка или санитарка си има собствена къща, но не мога да кажа същото за техните колеги по професия в Стокхолм.

# 122
  • Пловдив
  • Мнения: 14 409
Познавал лично двама лекари. И двамата са хирурзи...
Наскоро стана дума с мой роднина за доходите на лекарите. Неговата покойна сестра беше лекарка и дъщеря ѝ е лекарка. Той смята, че както навремето колегите на сестра му вземали малко пари, така сега според него изведнъж лекарите масово се хвърлили в другата крайност, та чак се оливали. Даде няколко примера, вярвам - реални. Единият беше за кардиолог, не от светилата, който се мръщел на заплата 10 хиляди лв. Инфото беше май чрез племенничката му. С две думи, беше убеден, че масата лекари у нас печелят много добре и отгоре. Аз също смятам, че има много такива - и добре, че има, щото иначе ще отидат в чужбина. Сигурна съм, че има и по-скромно печелещи, разбира се. Дано да са по-малко. За моя роднина обаче не съм сигурна дали вярва, че има и такива.

# 123
  • Мнения: 30 802
Всичко е реален пример - по-реално от графиката на ЕЦБ и други централни банки какво искаш?

Аз не знам в коя класа съм, честно.

# 124
  • Мнения: X
Сирен, да ти помогнем?
Напиши доход, активи, жилища, професия  и брой членове на този доход и бам. Всичко излиза в графиката.


https://www.macleans.ca/economy/money-economy/are-you-in-the-middle-class/

https://globalnews.ca/news/3828447/canada-middle-class-income-inequality/

Последна редакция: вт, 24 юли 2018, 06:41 от Анонимен

# 125
  • Мнения: 3 317
Stuck Out Tongue Closed Eyes
Всичко е реален пример - по-реално от графиката на ЕЦБ и други централни банки какво искаш?

Аз не знам в коя класа съм, честно.

A class of your own. Simple SmileStuck Out Tongue Closed Eyes

# 126
  • Пловдив
  • Мнения: 14 409
Цитат на: Barefoot Kontesa
Същото е и за други утвърдени професии като адвокати, инженери, учители, зъболекари, фармацефти, учени и т.н. Просто много от тези професии не са ценени така както трябва и както са оценявани по света.
Аз не знам дали пропорционално на средните доходи е много различно съотношението при тези професии тук и там. Допускам, че по-скоро не е.
За лекарите обаче, предполагам, би трябвало у нас процентът спрямо средния доход да е поне леко по-висок, ако искаме добрите да не отидат на Запад за доста по-висок доход в абсолютна сума.

Иначе не мисля, че е чак толкова трагично и обидно "ставащото" с доходите на лекарите (и се надявам да е така), но би ми било интересно да чуя хипотетичен разговор по въпроса между човек на твоето мнение и например споменатия по-горе мой роднина. Изобщо не се подигравам, наистина би било интересно.

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 19:44 от Магдена

# 127
  • Мнения: 30 802
Ох, Контеса, разбрах ти поантата, искаш да се похвалиш, че си в най-богатите 20% в провинцията си.

# 128
  • Мнения: X
Нищо не си разбрала. Нямам нужда да се хваля.
Работническа класа сме. Нищо повече.

Магдена, абсолютно. Точно това изтичане на малди хора и специалисти навън е пряка последица от ниското заплащане.

Какво по-точно те интересува? Питай.

# 129
  • Мнения: 30 802
Е едно $100 хил. на година не изкарвате ли? и не сте в най-скъпата провинция.

# 130
  • Мнения: X
Сирен, озапти се. Любопитството е вредно.

Има ли такива калкулатори и за БГ?
 Ще е интересно да се видят разликите и приликите в стойностите за Америка, Европа и къде ще се позиционира БГ  в средната класа по доходи и ликвидност.

# 131
  • Пловдив
  • Мнения: 14 409
Не, не съм казала, че нещо искам да питам - казах, че ще е интересно да се чуе спор между човек, който смята, че лекарите у нас са обидно подценени, и такъв, който смята, че са непосилно за населението надценени.
Казах също, че истината според мен е по средата - има и много добре печелещи лекари, и то не чак толкова малко.

# 132
  • Мнения: 30 802
Лекарите у нас не бих ги мислила.

Обаче това чудо канадска средна класа...странно ниска летва изглежда.

# 133
  • Мнения: X
А, ясно. Надали би се стигнало до спор в реала, защото не обичам да споря с непознати и да обсъждам доходи, но аз говоря за масата лекари на заплати около 700-1000лв на месец. Не за онези с частните клиники и практики.

Иначе тукашната средна класа започва от 30-40К на година, което е супер ниско, но това са стандартите.

В повечето американски градове 100К  е непосилната горна граница на средната класа, но явно за Сирен всеки 2ри трябва да ги изкарва. И като тръгнем по тази крива да започнем с нея самата.
 Ти изкарваш ли 100К лв на година доход?

# 134
  • Мнения: 30 802
Сега пък ти любопитстваш.

Моето мнение е, че ако тръгнеш навън, е хубаво да може да постигнеш по-високите им доходи, не да се буташ хем в чужда държава, хем в ниския им стандарт. Нисък стандарт и в БГ може да имаш.

Общи условия

Активация на акаунт