Параметри на средната класа в БГ

  • 116 327
  • 2 966
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Ами смей се колкото искаш, но моята хазяйка е точно фризьорка и живее през две къщи в другата си собствена къща. На приятелите ни хазяите пък са медицинска сестра и санитар, руснаци дошли преди 30 години. И те са с две къщи.
Германците не си купуват много много жилища, не защото им е проблем, а защото няма проблем да живееш под наем, особено ако искаш да си мобилен. Иначе сума ти българи са с купени жилища тук.

Тази мантра с най-многото собствени жилища не знам какво трябва да значи, особено като знаем какви са жилищата и най-вече къде са.

# 31
  • Мнения: X
В Бг няма средна класа.
Има хора със средни доходи.
И, погледнато средно аритметично, ядат свинско със зеле
Скрит текст:
(10% ядат свинско и 90% зеле, следователно средно аритметично ядат свинско със зеле).

# 32
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Според мен, класите в България са две т.е. средна класа почти няма.

+1 🙂
+1  Peace

# 33
  • Мнения: 1 985
В България парадоксите са толкова много, че понятията за богат/беден са твърде размити. Ако погледнем масовката, която кара лъскавите коли в нашата мила родина и демонстрира богатство бързо осъзнаваме, че в голямата си част това са новобогаташи, не привикнали на много и показващи нещо, което реално никъде по света не се смята за уау. Просто стандартът тук е толкова нисък, че всяко камъче дето блести се мисли за диамант.
Всъщност, това има и елементарно обяснение. Не можеш да очакваш от една нация, чиято буржоазия е била натикана в миша дупка, да има нормално отношение към парите. Въпреки че в последно време почват да се забелязвят наченки на нормалност, дано така продължи.
В нашето семейство сме it (прожект мениджър) и юрист. Навсякъде по света би трябвало да клоним към горната средна класа. Само дето у наше село нямаме ни басейн, ни къща, ни ограда. Stuck Out Tongue Winking Eye
Но пък разделението между класите е толкова голямо, че в нечии очи сигурна изглеждаме големи богаташи.

# 34
  • Мнения: 1 086
Чек Плийз, напротив, мила, проблемът със жилищата в Германия е огромен.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-04-19/bubble-what-b … -property-company

Преди 30 години си е преди 30 години. Говорим за сега.

Последна редакция: сб, 21 юли 2018, 15:25 от ett2812

# 35
  • Мнения: 1 121
Съгласявам се с повечето - в България нищо няма средно. Относно стандарта на живот има само бедни и богати. Богатите ги наричам не милионери, а мутрионери. Мога да съм още по-краен - живеещите финансово добър живот В Бг  трябва да се срамуват. Пари печелят само мошениците.

# 36
  • Мнения: 290
А тогава с доход на семейството над 10000 как ги наричате? Аз тези с милионите ги наричам милионери, а тези с доход от бад 100к на година бедни ли са?

# 37
  • Мнения: 30 802
Впрочем класа - средна или всякаква - се мери не само по доходите, ами и по това как се харчат.

Също и в какъв квартал ти е къщата - тук няма улици и зониране, купуваш котка в чувал и се чудиш какви ще са ти съседите. Още няма квартали от лекари и адвокати. Дори скъпите къщи може да крият доста изненади.

# 38
  • Мнения: 6 676
В България повечето са собственици на жилища, защото са ги наследили, не защото са ги купили.Мъжът ми по този критерий е богат-има апартамент и къща, но от родителите му. Иначе и двамата сме образовани с престижни (в нормалния свят) професии, но с нашите доходи щяхме да си купим имот през крив макарон.
Както казват-в нормалния свят бедността има различни измерения, но не и при нас.

# 39
  • Мнения: X
Запис в интересна тема.
Какво представлява средната класа в Б-я?!

# 40
  • Мнения: 30 802
Запис в интересна тема.
Какво представлява средната класа в Б-я?!

Съдружие от хаирсъзи, пиратски екипаж от кол и въже. Съгласихме се, че няма такова нещо:)

# 41
  • Мнения: 290
Ами не знам колко сте прави, но аз все повече виждам разделение поне в София на южна и северна, на скъпи и евтини квартали, на хора живеещи в затворени комплекси и такива по панелки като тези в неуредените южни квартали из комплексите масово са с нови коли, докато другите със стари...все си мисля, че това са наченки на зониране макар и кварталите да не са уредени, в повечето случаи да няма инфраструктура и ГТ и т.н. Но то ако се замисли човек, на човек с доходи и няколко автомобила за какво му е ГТ. Та надали човек с 1000лв заплата си купува жилище по 200-400к, но пък щом толкова се предлагат значи се и купуват. Ето като се напълни един такъв затворен комплекс и е станало зониране от средна класа, защото тези с милионите обикновено си живеят в самостоятелни за милиони
Същото и с училища и ДГ. Масово в частни за по около 800-1000лв на месец са децата на адвокати, ИТ, лекари и т.н. Ами за мен това е средна класа.

Последна редакция: нд, 22 юли 2018, 10:04 от Syringa

# 42
  • Мнения: 18 575
Зависи. Ако началните училища и градините в квартала\околността са добри, всички се натискат за тях, особено за градините. Частните училища стават привлекателни в по-горните класове.
Едно добро начално общинско училище напълно оправдава по-високата цена на жилището, особено ако семейството е с повече от едно дете. И обратното - по-евтиното жилище в перспектива излиза твърде скъпо на семейството, ако заради района децата им трябва да посещават частно.

# 43
  • Мнения: 290
Е и? Ако семейството няма доходи и да иска, няма да си позволи тези неща, а ако има е въпрос на личен избор. Класата е обвързана с възможностите, поне в моята представа, без да изисква да се съобразяваш финансово за нещо. Тоест, това, което си позволяваш да не го правиш преко сили, а защото това са ти възможностите. Това, че в затворения комплекс искат по 200-300лв поддръжка да не ти натоварва бюджета или градинара на детето да не те лишава от скъпо жилище. С две думи да не се накага да избираш, а просто да можеш да си позволяваш определени неща.
Това вече го има в София, определено. А това, че някое държавно било много желано или пък някой не счита началното частно за оправдано е чисто и просто личен избор. Ако човек има въпросната възможност лесно може да премести детето (макар че като гледам как добрите частни се запълват още от предучилищна, та ман не е толкова лесно), докато тези без колкото и да искат, или ще го направят с цената на много лишения, или просто няма да го направят.

Последна редакция: нд, 22 юли 2018, 12:55 от Syringa

# 44
  • Мнения: X
Частните училища стават привлекателни в по-горните класове.
Всъщност, в началните класове. Още след 4 клас започват да се оглеждат дали няма да ги приемат в СМГ, а частна гимназия, конкурентна на утвърдените държавни няма. Изключвам АК, но той е специфичен случай, за който въпреки доброто образование, поради други недостатъци аз и други като мен не бихме платили.

Общи условия

Активация на акаунт