Параметри на средната класа в БГ

  • 116 334
  • 2 966
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 30 802
Kontesa, какво иска да кажеш - че има една голяма бройка хора, които на практика са бедни, ама някаква статистика им е сложила етикет "средна класа"? А всъщност са супер стресирани и са някакъв нов вид прекариат, на път да изпаднат?

Също така е много различно дали 2,000 лева се харчат за потребителски стоки и дребни луксове, или има къде да ги наместиш за доходна инвестиция. От това зависи дали в държавата има средна класа, или всъщност има само "консуматорски прекариат".

# 76
  • Мнения: 290
Ако доходът е 2000 за цялото семейство, трудно ще си позволят неща, присъщи за среднатс класа. Според мен за да си стедна класа в България, доходът на семейство трябва да е над 5000лв и пак ми е малко на кантар ще успяват ли да живеят като средна класа американец.

# 77
  • Мнения: 1 985
Абсолютно не по мое мнение.
Обаче тези с доход 1000 лв ще ги гледат като богаташи.

# 78
  • Мнения: 1 050
Сигурно е видяла във фейсбук снимка на къщата от Сам вкъщи, придружена с въпроса: откъде бащата на Кевин има пари за такава къща и за екскурзия за деветима в Париж, или нещо подобно беше

# 79
  • Мнения: 30 802
Да, за това се сетих - какво работи таткото, защото наистина имат къща в невероятен и богат квартал.

С 5,000 в БГ...може да пунтираш средна класа Ю Ес ъв Ей с къща тип американска в някое село и БМВ на старо:)

# 80
  • Мнения: X
Сигурно е видяла във фейсбук снимка на къщата от Сам вкъщи, придружена с въпроса: откъде бащата на Кевин има пари за такава къща и за екскурзия за деветима в Париж, или нещо подобно беше
Хаха, то самият факт, че имат 9 деца е явен показател за много неща. Но не съм убедена, че са позитивни.

Да, за това се сетих - какво работи таткото, защото наистина имат къща в невероятен и богат квартал.

С 5,000 в БГ...може да пунтираш средна класа Ю Ес ъв Ей с къща тип американска в някое село и БМВ на старо:)
5К си е точно средна класа, според мен. Но не знам какво влагате толкова в тази средна класа, че все я бъркате с богаташите?

# 81
  • Мнения: 290
С 5000 може да си стедна класа ако имаш наследствени имоти и си харчиш парите само за живот. Иначе според мен за средна класа в БГ трябва да имаш доход към 10000 на семейство, но се зачудих да го напиша ли. Но да речем доход от над 100000 на година ти дават добър среден стандарт за родната действителност, а и ако си в чужбина.

# 82
  • Мнения: 30 802
Kontesa, точно ти пък в другите теми, дето си разправяла, че 4К на месец едвам стигат за храна на двама възрастни и бебе - да ми говориш, че с 5К си средна класа...

# 83
  • Мнения: X
Kontesa, точно ти пък в другите теми, дето си разправяла, че 4К на месец едвам стигат за храна на двама възрастни и бебе - да ми говориш, че с 5К си средна класа...
Това никога не съм го твърдяла.
Сумата беше различна, а и нали не вярваш, че ще заговоря за доходите си из форума?

И самият факт, че не съм била в БГ от едно 5-6 години и никога не съм работила там не ми позволяват да правя такива кардинални заключения на база липса на личен опит. Затова питам вас, които живеете там.

# 84
  • Мнения: 30 802
Kontesa, ама ти не говореше за доходите, а за разходите. И ми обясняваше как в Пловдив сте харчели по около 4К на месец и не са стигали. А и за доходите си говорила често, макар и непряко. Сега, като обясниш как в БГ без 2,000 disposable income на член от семейството си жив загинал...все пак потребителите имат някаква памет, колкото и да триеш.

"5К си е точно средна класа, според мен." - според теб, но се разминава доста с последните данни и възможности.

В тоя форум ми се подиграват на "живееш в тристаен", все едно 95% от българите живеят в къщи тип американска мечта. Всички знаем какви са материалните измерения, дори на хора с 5-10К доход - някои от тях живеят в ЕПК-та, не всички са в къща с ливадка и басейн. Даже това им е доста далеч и от възможностите, и от стила на живот в държавата.

В Канада за средна класа ли се броите?

# 85
  • Мнения: X
Сирен, опитваш се да налучкваш от случайни фрази и разговори, но няма значение.

За мен 5К в Б-я си е средна класа като слагам уточнението, че разполагат с жилище извън тези доходи. За други може и 10К да е.

Не знам каква класа сме.
Прекалено съм заета да си оправям моята трева и къща за да забележа дали нечия друга  е по-зелена и класна.

# 86
  • София
  • Мнения: 13 303
Собствен дом - разликата между по-ниските слоеве и по-високите е дали се налага да отделят средства да го изплащат или е придобит вече/наследен и за него няма други разходи, освен режийните. Може да е както къща, така и самостоятелен етаж от къща или апартамент с минимум 2 спални.
Кола, покриваща реалните нужди на семейството - минимум 1 или оптимум 2.
Вила/къща в някое село - ако е наследена, а не купена - още по-добре.
1-2 пъти в годината семейни почивки.
2-3 пъти в годината разширени уикенди в страната и в чужбина.
веднъж на 1 или 2 месеца екскурзии в страната - без нощувка или с 1.
Постоянна работа.
Здравни и пенсионни осигуровки - по възможност и допълнителни, освен задължителните.
Възможност за ползване на отпуска или за спиране на работа за няколко дни/седмици при належаща необходимост.
Минимум 1000 лв. чист доход на член от семейството - т.е. всеки да разполага с такава сума за харчене след удържане на данъците и плащане на режийните.
Определена образователна степен на родителите - минимум бакалавър.
Определени категории професии.
Образование на децата в държавни училища, но подбрани по определени критерии и посещаване на допълнителни (платени) образователни форми и курсове.
Така ги виждам аз нещата за БГ.

# 87
  • Мнения: X
Собствен дом - разликата между по-ниските слоеве и по-високите е дали се налага да отделят средства да го изплащат или е придобит вече/наследен и за него няма други разходи, освен режийните. Може да е както къща, така и самостоятелен етаж от къща или апартамент с минимум 2 спални.
Кола, покриваща реалните нужди на семейството - минимум 1 или оптимум 2.
Вила/къща в някое село - ако е наследена, а не купена - още по-добре.
1-2 пъти в годината семейни почивки.
2-3 пъти в годината разширени уикенди в страната и в чужбина.
веднъж на 1 или 2 месеца екскурзии в страната - без нощувка или с 1.
Постоянна работа.
Здравни и пенсионни осигуровки - по възможност и допълнителни, освен задължителните.
Възможност за ползване на отпуска или за спиране на работа за няколко дни/седмици при належаща необходимост.
Минимум 1000 лв. чист доход на член от семейството - т.е. всеки да разполага с такава сума за харчене след удържане на данъците и плащане на режийните.
Определена образователна степен на родителите - минимум бакалавър.
Определени категории професии.
Образование на децата в държавни училища, но подбрани по определени критерии и посещаване на допълнителни (платени) образователни форми и курсове.
Така ги виждам аз нещата за БГ.
Почти по същия начин ги виждам и аз, с малкото уточнение, че ако децата са повече от 1 то и доходите трябва да са поне с 1К повече за всяко следващо дете. В смисъл с 4-5К, собствен дом и едно дете е едно, но за 2-3 деца вече доходите трябва да са поне 7К на месец.

# 88
  • Мнения: 30 802
При такъв начин на живот предвидено ли е спестяване и инвестиции? Защото за мен опукване на дохода до стотинка, па макар и за приятни екстри, е доста рисково. Тоест ако имаш тия неща, но не може да си позволиш да спестяваш или имаш значителни кредити, не си точно средна класа, а си нещо друго - консуматорски прекариат.

Описаното от Fever Ray в някои аспекти може да мине за по-заможна класа.

# 89
  • Мнения: 13 337
5 000 хиляди лева за София на четиричленно семейство стигат да си посрещат спокойно разходите без никакви екстри, а ето и статистиката за минимума на издръжка
https://offnews.bg/obshtestvo/3003-lv-nuzhni-za-izdrazhka-na-sem … t-s-d-669252.html
А това как го вмествате в подоходния критерий за средна класа незнам.

Общи условия

Активация на акаунт