***МИТНИЦА*** – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 5

  • 51 296
  • 742
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 3 118
Таксата на БГ-пощи е 12+3,50 лв. (ако пратката е над 30 лв.) За тези пари те ти подготвят декларацията, а ти лично си взимаш пратката от гишето на митницата. Ако искаш доставка до вкъщи или пощенския клон се плащат около десетина лв. още. Плюс ДДС, разбира се.
Ако пратката е под 30 лв (без да се включва в тези 30 лв стойността на доставката) и все пак пратката е задържана на митницата, дължимата сума за освобождаване лично от гишето на митницата е 1,50 лв.

И в двата случая трябва да представиш платежно извлечение и описание на стоката.

Ако решиш да подаваш митническа декларация сам, първо трябва да имаш електронен подпис, (малко по-назад беше писано за това) и после трябва да отделиш известно време за обучение как точно сам да попълниш декларацията, (което идея нямам как става). Документите се подават онлайн, а стоката пак си освобождаваш сам лично. Тук дължиш само ДДС.

Последна редакция: ср, 24 апр 2019, 16:08 от Пит

# 301
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Скрит текст:
Привет!

Попрегледах темата, но не успявам да се оринтирам за плюсовете и минусите за ползване на Български пощи или обратно - лично освобождаване на стоката.

До момента нямам случай с поръчка над 30 лв. и обмислям вариантите за такава, но ми се иска да си планирам не само разходите а и главоболията по освобождаване.
1. Ако правилно разбирам, при "Български пощи" плащам само 7 лв. повече за услугата им (всичко друго което се плаща през/чрез тях, се плаща и при лично освобождаване), нали ?.... или не е така ?

2. Документацията която се подава е една и съща (документи, декларации, извлечения и т.н.) и през "Български пощи" и при лично на Митница ?... Или има все пак някакви разлики - ако да, при кой вариант се попълват по-малко документи ?
Останах с впечатление, че през БГ пощи се попълват, подават по-малко неща.... или не е така ?

Благодаря предварително !

За суми над 30 лв, когато се дължи ДДС:

Ако упълномощиш български пощи, трябва да платиш такса представителство, която е 12 лв, митническа такса 3,50 лв и естествено ДДС 20% върху цената и транспорта.

Ако самостоятелно освобождаваш пратката, трябва да имаш ЕОРИ номер /издава се от митницата/, електронен подпис и регистрация в сайта на митниците. Самостоятелното попълване на декларацията не е толкова лесно, защото  е пълно с разни полета с кодове. И естествено пак дължиш ДДС 20% върху цената и транспорта, но нямаш такса представителство.

При суми над 300 лв има и мито.

И в двата случая трябва да се представи описание на стоките, фактура/разпечатка от сайта, от където са купени и разпечатка от банката. Ако освобождаваш самостоятелно, представяш и попълнена митническата декларация, която иначе, както е обяснила Пит, от пощата ще попълнят и подадат вместо теб.
 



    

Последна редакция: ср, 24 апр 2019, 18:21 от Вела

# 302
  • София
  • Мнения: 4 493
Само ще вметна, че БПощи не подават митнически декларации - те не попълват като нас баламите декларациики с тарик кодове и т.н. Те се водят надежден оператор и са освободени, ние простосмъртните сме ненадежни и получавайки пратка за 40 лв минаваме попътеката дето минават и хората които освобождават тир или кораб ......... яд ме е на БП, че решиха да печелят от това митническо представителство и ако бяха сложили една такса 2-4 лв хич нямаше и да се замислям за декларация, ама това тяхното 15,50 в повечето случаи е повече от дължимото ДДС.

# 303
  • Мнения: 1 039
dioni вече се попълват декларации като ползваш пощите, но митничарите ги въвеждат питала съм ги защото се познавам с няколко човека за това е забавянето.

# 304
  • Мнения: 44
Здравейте! Първите пратки ми ги освободиха БГ пощи да видим тази обявена за $45 (като физическо лице)да попитам как стоят нещата може ли юридическо лице да освободи сам пратката си или да ползва представител пред АМ пратките ми са до м/у10 ,12кг.

# 305
  • Мнения: 1 109
Здравейте, имам пратка задържана на Митница- която е платена изцяло с виртуални пари от Уеб Мъни. В случая как да докажа плащането без банково извлечение?

# 306
  • Мнения: 5 255
Здравейте, имам пратка задържана на Митница- която е платена изцяло с виртуални пари от Уеб Мъни. В случая как да докажа плащането без банково извлечение?
Скрийншот от сайта на WebMoney, както и от сайта с поръчката.

# 307
  • На черешатааа
  • Мнения: 1 012
Имам нужда от съдействие е съвет. Явно са правили промени в тарик, не откривам кода на колаген. Незнам как да го попълня в митническата декларация. Моля ако някой има идея, да сподели Relaxed и едно друго питане. В града ни, митн вече не освобождавала пратки, трябва до град, който е 100 км. Но аз искам да се представлявам сама, а не с Бг пощи. Подавам си нещата онлай, но как си получавам пратката? Идеи или някой сподобен казус Rolling Eyes

# 308
  • Мнения: X
Явно никога не сте виждали TARIC Grinning
Фармацевтичните продукти са в VI раздел, глава 30. Допускам че имате пакетче от айхърб което спокойно може да декларирате като 3001209000 освен ако не е 3001909100 или 3001909800 но това няма как да ни е известно. Вие знаете съдържанието

По добре оставете на БП да ви освободят пратката. След като подадете декларацията отивате до митницата да ви поставят печата, след което отивате в пощенския клон в който е складирана стоката и я освобождавате с декларацията

# 309
  • На черешатааа
  • Мнения: 1 012
Mr. Smith Благодаря  Ви. Да от айхърб ми е пакетчето. Колаген и ванилия имам. Не искам БП да ми я освобождават, все пак ще се справя и сама- с помощ от и от тук Sparkling Heart . Пакета ми е на 100 км от мен, в тамошната митница ще се освобождава.

# 310
  • Мнения: 9
Здравейте,
Моля за малко помощ.
Имам пратка от aliexpress на стойност 25долара(43 лева). Пратката е поръчана на 24.02,пише че е в България на 13.03 и чакат да си я взема. От сайта на бг поща не може да се проследи,проследявам я от 17 track и съобщението е следното:
 BG, The shipment is ready for pick-up at the retail outlet. The recipient has been notified. 18.03.19 година.
Писмо с покана от митницата ме съм получила.Ходих до пощата в града в който живея казаха ,че пратка няма и не могат да я проследят.
Звънях в митницата никой не вдига на телефоните (искам да разбера в коя митница ми е пратката)
Явно трябва да отида в по -голям град , където предлагат митническо посредничество(в сайта пише ,че го има в 17 града и моя не е един от тях)(за което ще платя 16.5 някъде не зная дали ще има доставка на пратката от София или където е)
Въпроса ми е какво да правя сега?
Ако реша да използвам бг пощи за митническо посредничество (трябва да си принтирам декларация , която да попълня,може ли скрийншот на банковото извлечение и скрийншот от пратката в aliexpress, пише също че ми трябва писмото от митницата, което нямам) .Трябва ли ми това писмо покана изобщо и какво да направя за да ми го изпратят. Какво друго да направя за да не се връщам 2 пъти в пощата(в съседния град) за подаването на документите?
Благодаря за вниманието и съжалявам ,ако въпросите ми са глупави просто ми е за 1 път. Прочетох тази и предишните теми и не намерих отговора. Благодаря на всички отзовали се.

# 311
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Ама по какво съдиш, че пратката ти е спряна на митница?! Според мен, изобщо не може да се каже къде е... Най-вероятно – не е в България дори.

# 312
  • Мнения: 9
Ама по какво съдиш, че пратката ти е спряна на митница?! Според мен, изобщо не може да се каже къде е... Най-вероятно – не е в България дори.
Ами в 17track ми излиза това след въвеждане на проследяващия номер

# 313
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Това нищо не ми говори. Т.е., като буквален превод от английски, не ми е логично. Безсмислица някаква. Но нека и някой, който разбира повече от проследяване, се включи с мнение.
А и щом пратката не излиза в сайта на "БГ-Пощи", според мен, по-скоро е загубена или тракинг номерът не е валиден.

# 314
  • Мнения: 9
Това нищо не ми говори. Т.е., като буквален превод от английски, не ми е логично. Но нека и някой, който разбира повече от проследяване, се включи с мнение.
А и щом пратката не излиза в сайта на "БГ-Пощи", според мен, по-скоро е загубена или тракинг номерът не е валиден.
Вчера ходих в пощатата и питах за таьи пратка и ми казаха че в сайта на бг поща не проследяват пратки които започват с YT. А най-странното е че след  тази пратка бях поръчала друга пак от този купувач, пак за същите пари и беше с подобен проследяващ номер(започваше с yt) пратката си дойде още Март месец. Затова помислих ,че е задържана на митницата и сега започнах да се отчайвам. Благодаря на  Black Cat ,че се отзова.

Общи условия

Активация на акаунт