***МИТНИЦА*** – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 5

  • 51 535
  • 742
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 350
Благодаря, stelaartois, ще се пробвам и аз Blush покрай това преместване явно е някакъв кошмар в митница, трябвало е юли и август да не задържат никакви пратки, че забъркаха егати кашите.
А ти на кой телефон успя да се свържеш с тях? Аз звънях над 50 пъти-никой не вдига, а не отговарят и на мейлите. Пълен абсурд, упълномощаваме ги да ни представляват, а нямаме никаква връзка с пълномощника си:astonished:
02 892 2666 - това е номерът на БРСЦ, но трябва да звъниш много, за да се свържеш. Обясниха ми, че били много апарати на този номер и когато някой говори по някой от апаратите, на теб ти дава свободно, но реално е заето Thinking
Лошото е, че повечето ни проблеми идват от самата митница - там се мотаят по 2 месеца, там изчиславят грешно ДДС, там ти пращат пратките обратно към подател... но с тях не знам как можем да се свържем и можем ли въобще. Confused

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 02:20 от ts_mira

# 631
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 860
Едно уточнение, митата се изчисляват на база на информацията попълнена в митническата декларация, грешно попълнена декларация-грешни мита.
Пратките се връщат от пощата, не от митницата. Ако не са освободени след определен срок от датата на подаване на манифеста се връщат обратно.

# 632
  • Мнения: X
@Вела, @Mikkey
Можете да избирате H6 за код на декларацията?

# 633
  • Мнения: 350
Едно уточнение, митата се изчисляват на база на информацията попълнена в митническата декларация, грешно попълнена декларация-грешни мита.
Пратките се връщат от пощата, не от митницата. Ако не са освободени след определен срок от датата на подаване на манифеста се връщат обратно.
Предполагам, че на теория е така, да. На практика обаче е пълен хаос и поне в моя случай 2 декларации за 2 отделни пратки са ги зачислили само към едната, а другата са изпратили обратно към подател без изобщо да я препращат към локалния клон на БГ пощи.

# 634
  • In transit
  • Мнения: 11 955
@Вела, @Mikkey
Можете да избирате H6 за код на декларацията?
Да, аз мога.

Имам чувството, че проблемът при мен идва от това, че имам 3 стоки. Някъде там имам нещо непопълнено, въпреки, че изчетох всички документи + какво сте писали тук в темата с Vigour и неговото описание за МД. Лошото, е, че май и от сървиз деск-а не знаят, защото все още нямам отговор. Sad

# 635
  • Мнения: X
Продължава да ви връща грешка?
За Н6 видях. Избира се в началото а не от полето след започване на попълването

# 636
  • In transit
  • Мнения: 11 955
Да, ето така изглежда:

# 637
  • Мнения: X
Попълнете полето произход на стоката на всяка стокова позиция

# 638
  • In transit
  • Мнения: 11 955
Попълнете полето произход на стоката на всяка стокова позиция
Въведох я..това в поле 5/15 ...и поле 5/8 Код на държавата на получаване ми е попълнено...и става страшно Sad

# 639
  • Мнения: X
Пакетажа ви нещо е сбъркан. Както и въведените цени на стоките

Какво имате в полето допълнителен тип декларация? Confused

# 640
  • In transit
  • Мнения: 11 955
Успях да оправя някои от грешките. Почнах да схващам как се "разчитат" някои от тях. Останаха тези:


Първата ми е странна, защото имам въведена стойност там 1/2 Допълнителен код на декларацията. Въвела съм А.
Последната също ми е странна. Подавам декларацията до Митница Варна...ако не е териториалното управление, кое да задам? Пристанище Варна ли? Малко ми е объркващо това.

редактирам се: Имам напредък..или назадък не знам още. Grinning На всяка стокова позиция бях сложила опаковка с тракинг номера на свободното описание, РК- пакет и брой 1...Реших, че оттам идва някаква грешка защото горе в началото на опаковка пише 1 брой, а така стават 3 броя.  (така разсъждавам)...И чудо..останаха тези грешки само...


Продължавам с редакцията:
Пакетите ги оправих..трябва да има описание за опаковката за всяка позиция, само, че на брой опаковки на стока 2 и 3 писах: 0...иначе явно ги разчита като три опаковки, а то реално е един пакет. Останаха "любимите ми". Някакви идеи с тях какво да правя?

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 15:03 от Mikkey

# 641
  • In transit
  • Мнения: 11 955
Успях! JoyJoy
Имам изходящ и входящ номер...Сега какво? В понеделник трябва ли да ходя с документите в митницата? Трябва ли да преведа ДДС преди това?

Хм...сега прочетох кодът срещу входящия номер: BG906A функционална грешка...обаче е подадена все пак. Какво значи това?

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 15:24 от Mikkey

# 642
  • Мнения: X
Трябва да пише каква е грешката. С първата преди подаването как се справихте?

# 643
  • In transit
  • Мнения: 11 955
Трябва да пише каква е грешката. С първата преди подаването как се справихте?
С първата така:
"Контейнер:
Сет от данни H1 и H2 - H4: Като се използва съответният код на Съюза, се посочва ситуацията при прекосяване на външната граница на Съюза.

Всички сетове от данни: Използват се следните кодове:
0 - Стоки, които не се превозват в контейнери;
1 - Стоки, които се превозват в контейнери."

С втората като избрах Пристанище Варна...

За грешката след приемането това пише( Взех инфото от този файл в актуални документи:MISV_Messages_R&C_CL_v.2.70)
Код      Име – български                                  Изпращач                       Получател
BG906A      Функционална грешка      Всеки (без икономически оператор)   Всеки

# 644
  • In transit
  • Мнения: 11 955
Mr.Smith, според теб как трябва да изчисля пакетажа и какво трябва да запиша в поле 6/18 Общо опаковки и в поле 6/10 Брой опаковки ( за всяка стока отделно) Имам три стоки и 4 броя продукти, т.е от единият продукт имам 2 броя.

Да си допълня поста с малко инфо, което ще е полезно на тези, които попълват МДВ за първи път.
След като си мислете, че сте попълнили правилно МДВ и я подпишете, пак може да не ви е приета. Тогава в съобщения се показват следните елементи:

В черно е отбелязано съобщение: Митническа декларация за внасяне
Ако имате грешка някъде из МДВ и нещо не сте попълнили, веднага ви връща съобщение BG906A(в червено). Вдясно ви излиза "покажи". Като го заредите ви отваря един XML файл с грешката, която трябва да коригирате.
И между другото код: 21069092 00 вече не го приема! Иска вместо 00 да напишете подходящият ТАРИК код.
След като коригирате грешката/грешките си подавате пак декларацията и гледате какво съобщение ви е върнало. Ако е като отбелязаното в синьо, значи на прима виста нямате грешки и декларацията ви е успешно приета и регистрирана.
Когато получите съобщението в зелено, значи всичко е ОК с декларацията ви.
Пълният списък със съобщения и тълкуване на полетата за попълване е намира в Актуални документи, МИСВ, Функционални спецификации ( .rar); MISV_Messages_R&C_CL_v.2.70.xlsx

Последна редакция: нд, 13 окт 2019, 16:28 от Mikkey

Общи условия

Активация на акаунт