***МИТНИЦА*** – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 5

  • 51 216
  • 742
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 3 167
По пощата получавате:
Писмо-покана, с прикрепено към нея
Уведомително писмо с Декларация - съгласие на 2-ра стр. - където се попълват: трите имена, ЕГН, лична карта, адрес и подпис.
Попълнената Декларация - съгласие се сканира и се изпраща на посочен в документите  e-mail.
+ копие от ордера на поръчката
+ банково извлечение или копие от транзакцията при плащане с PayPal   

Дължими такси:
- ДДС /20% от сумата на поръчката/*
- 3,50 лв. митническа такса
- 12,00 лв.  митническата декларация
- 4,00-7,00 лв куриерска услуга /зависи от теглото и адреса на доставка/  Ако решите пратката да Ви я доставят на адрес.
Цялата сума се заплаща на куриера, или на място ако си я вземете вие от митница. Обаждат се по телефона, когато са готови.

За София са им необходими около 3 седмици за обработка.

# 481
  • Мнения: 14
vanian, благодаря много за подробното и ясно обяснение! Flowers BouquetBlush

Страхотно е, че има опция за онлайн подаване на документите, така поне едно разкарване до митницата мога да спестя..

Само искам да попитам и дали има изисквания за формата, в който да се пратят документите - pdf, jpg или нещо друго? Предполагам, че ще пише при документите, които ще получа, но все пак. Иска ми се да се подготвя отсега, за да не ме връщат и да си освободя по-бързо пратката..

# 482
  • Мнения: 11
Здравейте, да се отчета след неуспешният ми опит да подам декларация за внос за освобождаване на пратка от iHerb от четвъртък. Днес на свежа глава успях да подам въпросната декларация с помощта на публикациите на Vigour и Mr. Smith.
Като цяло заключих, че като всяко нещо трудно е първия път - докато успееш Simple Smile
Надявам се всичко да мине нормално и ако стане така като имам вече подадена една декларация мога само с минимални промени да подавам декларации за внос много бързо занапред.
Стискам палци само да успея да приключа всичко успешно Simple Smile

# 483
  • София
  • Мнения: 3 167
Mariana-9511 В текста съм ти сложила и линкове към документите, които ще получиш. Не са упоменали за изискване към формата. Ако имат проблем, ще се обадят. pdf и jpg ги отварят.

 kolfield Браво! Дано всичко бързо и успешно да приключи!

# 484
  • In transit
  • Мнения: 11 812
Здравейте, изчетох обстойно теми 3,4 и 5. Огромно благодаря на всички, които сте писали. Помогнахте ми много в борбата със сайта на АМ. Вече имам регистрация, ЕОРИ и КЕП. Инсталирала съм всички необходими модули за попълване на МД. Идеята ми е да се представлявам сама за пратки от iherb.
Искам да попитам, всички продукти от айхърб с един и същи тарифен код ли ги записвате в МД? Защото от всичко изчетено досега оставам с това впечатление, че се ползва този, който е за хранителни продукти неописани другаде.
Бях намерила тези в комбинираната номенклатура:
Скрит текст:
ХI. ПРОВИТАМИНИ, ВИТАМИНИ И ХОРМОНИ
2936 Провитамини и витамини, естествени или възпроизведени чрез синтез (включително и естествените концентрати), както и техните производни, използвани главно като витамини, смесени или не помежду си, дори във всякакви разтвори
2936 29 00 -- Други витамини и техните производни
и е чудех дали някой ги е ползвал?

Ако в пратката имам няколко продукта, в МД един по един ли ги описвам?

# 485
  • Мнения: 11
Mikkey, ако мога да съм полезна с моя опит с iHerb щом става дума за хранителни добавки:
- в клетка 6/14 Код на стоката — код по Комбинираната номенклатура: се ползва код 21069092
- в клетка 6/15 Код на стоката — код по ТАРИК: се ползва код 00.
Доста съм поръчвала от там и първоначално ми ги обмитяваха DHL - всички декларации са с тези кодове.
Аз днешната декларация също така я попълних, пък ще видим какво ще стане другата седмица Simple Smile
Също щом е един пакет - попълваш 1 стока, а в описанието на стоките колко са опаковките.
Аз декларирах в описание на стоките: Хранителни добавки - 3 опаковки хранителни ензими, но съм купувала различни добавки - просто в клетката се описват (напр. Витамин С, Витамин D, колаген и т.н.).
Предполагам, че ако са различни по същество стоки - например козметика и хранителни добавки, вероятно трябва да изброиш двата вида стоки с двата им митнически кода. Описваш първата стоки и после добавяш втората и описваш и нея Simple Smile

Последна редакция: сб, 24 авг 2019, 22:02 от kolfield

# 486
  • In transit
  • Мнения: 11 812
kolfield, благодаря ти много!

# 487
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Аз декларирах в описание на стоките: Хранителни добавки - 3 опаковки хранителни ензими, но съм купувала различни добавки - просто в клетката се описват (напр. Витамин С, Витамин D, колаген
Кодът ви е абсолютно грешен, нито едно от трите изброени не е хранителна добавка.

# 488
  • Мнения: 11
Това е ваше мнение. Клетка стоки е за кратко описание на стоките, предмет на внос. Едва ли е възможно, а и нужно да се изпада в детайли. На такива пратки не се плаща мито и МОС не се определя -  за ДДС цели едва ли е необходимо.  Имам повече от 10 декларации минали с този код, подадени от DHL на митницата на Летище София (включително в описанието на пратките са фигурирали нори, шампоан и балсам за устни Simple Smile  ) Освобождавани са без проблем. Естествено всеки решава сам за себе си Simple Smile

В предходния пост уточних, че съм подала декларация, но още не е обработена от Митницата - така че на практика още не знам какъв ще е резултата на Митница Варна, за което ще пиша по-късно Simple Smile

По-долу извадка от ТАРИК БГ:

Раздел  I   Живи животни; продукти от животински произход
Раздел  II   Продукти от растителен произход
Раздел  III   Мазнини и масла от животински или растителен произход; продукти от тяхното разпадане; обработени мазнини за хранителни цели; восъци от животински или растителен произход
Раздел  IV   Продукти на хранителната промишленост; безалкохолни и алкохолни напитки и видове оцет; тютюневи и обработени заместители на тютюна
   Глава  16   
ПРОДУКТИ ОТ МЕСО, РИБИ ИЛИ РАКООБРАЗНИ, МЕКОТЕЛИ ИЛИ ДРУГИ ВОДНИ БЕЗГРЪБНАЧНИ
   Глава  17   
ЗАХАР И ЗАХАРНИ ИЗДЕЛИЯ
   Глава  18   
КАКАО И ПРОДУКТИ ОТ КАКАО
   Глава  19   
ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ, ПРИГОТВЕНИ НА БАЗАТА НА ЖИТНИ РАСТЕНИЯ, БРАШНА, СКОРБЯЛА, НИШЕСТЕ ИЛИ МЛЯКО; ТЕСТЕНИ СЛАДКАРСКИ ИЗДЕЛИЯ
   Глава  20   
ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ ОТ ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПЛОДОВЕ ИЛИ ДРУГИ ЧАСТИ ОТ РАСТЕНИЯ
   Глава  21   
РАЗНИ ВИДОВЕ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ
       2101   
Екстракти, есенции и концентрати от кафе, чай или мате и препарати, приготвени на базата на тези екстракти, есенции или концентрати или на базата на кафе, чай или мате; печена цикория и други печени заместители на кафе и техните екстракти, есенции и концентрати
       2102   
Маи (активни или неактивни); други мъртви едноклетъчни микроорганизми (с изключение на ваксините от № 3002); набухватели
       2103   
Препарати за сосове и готови сосове; комбинирани подправки; синапено брашно и готова горчица
       2104   
Препарати за супи или бульони; готови супи или бульони; смесени хомогенизирани готови храни
       2105   
Сладолед за консумация, дори съдържащ какао
       2106   
Хранителни продукти, неупоменати, нито включени другаде
       - 2106 10   
- Протеинови концентрати и текстурирани протеинови вещества
       - 2106 90   
- Други
       - - 2106 90 20   
- - Сложни алкохолни препарати, различни от тези на базата на ароматични вещества от видовете, използвани за производство на напитки
- - Захарни сиропи, ароматизирани или с прибавка на оцветители
       - - - 2106 90 30   
- - - От изоглюкоза     
- - - Други
       - - - - 2106 90 51   
- - - - От лактоза
       - - - - 2106 90 55   
- - - - От глюкоза или от малтодекстрин
       - - - - 2106 90 59   
- - - - Други
         - - Други
       - - - 2106 90 92   
- - - Несъдържащи млечни мазнини, захароза, изоглюкоза, глюкоза, скорбяла или нишесте или съдържащи тегловно по-малко от 1,5 % млечни мазнини, по-малко от 5 % захароза или изоглюкоза, по-малко от 5 % глюкоза или скорбяла или нишесте

Последна редакция: нд, 25 авг 2019, 09:44 от kolfield

# 489
  • Мнения: 1 038
Няма смисъл да спорите за кодовете всеки митничар тълкува различно и аз подавах като гледах декларацията на dhl и пак хранителни добавки е от 2-ма на смяна в митницата всеки беше на различно мнение какъв код трябва да се ползва нищо,че показах декларацията от dhl.

# 490
  • Мнения: X
kolfield, благодаря ти много!
Ако пакета съдържа различни по вид стоки е редно и често задължително всяка стока да се опише на отделен ред.
Добре е да се съобразите и с описанието на съдържанието на самата "алхимична мешаница" продавана и айхърб. Извинете ме за иронията но нямам високо мнение за ползите и качествата на така наречените хранителни добавки

# 491
  • In transit
  • Мнения: 11 812
Аз декларирах в описание на стоките: Хранителни добавки - 3 опаковки хранителни ензими, но съм купувала различни добавки - просто в клетката се описват (напр. Витамин С, Витамин D, колаген
Кодът ви е абсолютно грешен, нито едно от трите изброени не е хранителна добавка.
А може ли да кажете кой код отговаря на посочените по-горе според вас?

Mr. Smith, благодаря, ще го имам предвид.

kolfield, и аз съм за митница Варна, така, че ще се радвам да споделиш как е минало при теб. Козметика отдавна не поръчвам от айхърб...основно добавките ме интересуват.

# 492
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
iHerb на етикета на кашона винаги слагат и ТАРИК кодовете. Ако вече са поръчвани добавките, кодовете могат да се видят и да се знаят за следващата поръчка. От известно време си ги записвам. За витамин С, от iHerb на кашона ми са изписали 3304.99.5000. Имам и доста добавки с 2106.90.7090.

# 493
  • Мнения: X
3304 не може да е витамин C. Под този код в Тарик са козметични препарати - гримове и препарати за поддържане на кожата

edit: И двата кода ги няма в действащата в ЕС тарифа. Има ги само в американската.
21069020 като най близко е ароматизирани захарни сиропи с добавени оцветители. Joy

Може ли да ми дадете линк на това което сте поръчали, че ми се възбуди клетката на любопитството?

Последна редакция: пн, 26 авг 2019, 08:48 от Анонимен

# 494
  • In transit
  • Мнения: 11 812
При мен от етикетите на айхърб, които успях да изровя са използвали винаги код 2106907090. Използвали са го за три различни продукта- колаген тип1 и 3 на прах, хондроитин и витамин Б комплекс.

В европейските тарифи, това се доближава най-много до техния код, но мисля, че според американските тарифи значеше нещо друго:
Глава  21 РАЗНИ ВИДОВЕ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ
2106 Хранителни продукти, неупоменати, нито включени другаде
2106 90 други
2106 90 59 други

Общи условия

Активация на акаунт