Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 6

  • 44 001
  • 752
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 4 042
Герито, метформинът ти подтиска апетита. И аз бях така. Но аз не ядях месо, само риба и почна да ми се гади от всякаква риба, а да ми се яде месо. От рибата ми се гадеше преди да почна да я ям, просто вкусът ми се промени много.

savina_33, възможно е да ти се гади, да се препотиш, да ти причернее, да те боли глава,...
Все от хапчето. То ти смъква инсулина и кръвната захар се покачва заради приетата храна.

Няма такова нещо. Даже има хипогликемичен ефект.

Цитат
Основен механизъм на действие (препаратът е от групата на бигванидите и повишава чернодробната и периферната чувствителност към ендогенния инсулин, без да влияе на неговата секреция) е понижаването на продукцията на глюкоза от черния дроб. Без да оказва преки ефекти върху β-клетките, метформинът подобрява секрецията на инсулин, като понижава глюкозотоксичността и концентрацията на свободни МК (липотоксичност). Първичният хипогликемичен ефект е предизвикан от понижаване на глюконеогенезата и гликогенолизата, а също така на продукцията на СМК, на окисляването на ендогенните мазнини. Едновременно с това се повишава поглъщането на глюкоза от черния дроб, от скелетните мускули и мастната тъкан, което съпътства преместването на транспортьорите на глюкоза от микрозомите в клетъчната мембрана.

Цитат
Фармакодинамика
Метформин снижает концентрацию глюкозы в крови путём угнетения образования глюкозы (глюконеогенеза) в печени.

# 226
  • София
  • Мнения: 3 291
Е, аз хипогликемия се опитах да обясня, ама явно не като хората. Може би по-правилно е: смъква кръвната захар, за да не се покачи инсулина. Мислиш ли?

# 227
  • Мнения: 7 197
Добре, аз пак ви връщам към моя случай:
първоначални данни - КЗ 5,43; инсулин 10

след 6 месеца Сиофор и диета - КЗ 5,55; инсулин 8,7

По какъв начин Сиофора ми понижава захарта? И защо така се получава при мен? Заради намаления инсулин ли се е покачила захарта? Наистина не разбирам...

# 228
  • Мнения: 12 801
Поне доколкото аз съм го разбрала, при ИР захарта може да си остава в нормални граници, просто на цената на твърде много инсулин, така че не е задължително лекарствата да я свалят, те нали инсулиновата чувствителност би трябвало да коригират, за да не се отделя толкова много инсулин за целта.
Не съм специалист де, с такова впечатление съм останала поне аз. Дано се изкажат и другите, с повече "стаж", аз още чета къде каквото намеря, сравнително от скоро се заинтересувах повече по темата.

# 229
  • София
  • Мнения: 3 291
Стела, веднага след хранене захарта се повишава. Работата на инсулина е да я намали и затова се покачва. ИР е когато имаш нужда от повече инсулин, за да падне захарта.

Захарта ти съвсем не се е покачила. Тя не е константа и варира постоянно. 0,12 разлика не е нищо. На теб ти е важно кривата на инсулина да е камбанка и да не са високи стойностите.

# 230
  • Мнения: 1 684
Здравейте. Имам въпрос относно страничните ефекти на метформина. Пия Сиофор от 1 месец. В момента 3х500 мгр. Първите 3 седмици нямах особени оплаквания, освен че понякога правех едни кризи (средно веднъж седмично) с гадене, разстройство и болки в стомаха, които продължаваха около 1-2ч и минаваха. Сега обаче от 4 дни ми се гади непрекъснато. Понякога много силно. Не повръщам, нямам разстройство. Но непрекъснато ми е лошо. Разбира се, няма как да съм сигурна, че е от Сиофора, просто той е най-вероятната причина. На някого случвало ли му се е?  newsm78

Savina_33 и на мен ми се е случвало да ми се гади, намали дозата на 2 х 500 за 10 дена и пробвай пак да увеличиш. Другия вариант е просто да увеличиш леко въглехидратите. На мен и това ми помага.

# 231
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Да, и аз забелязах, че като хапна едно редче черен шоколад ми става по-добре. Ама някак си хич не ми се иска нито да увеличавам  вх,  нито да намалявам сиофора, че КЗ на гладно още ми е 7. Ама явно ще трябва да направя нещо. Ще изчакам още 2-3 дни, ако продължава така ще звънна на ендокриноложката да видим какво ще каже.

# 232
  • София
  • Мнения: 3 291
savina_33, значи ти пада много захарта, щом се оправяш с малко шоколад.
И едно квадратче от 85% черен шоколад не съдържа толкова въглехидрати, колкото мазнини!

# 233
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не ми пада. Имам глюкомер и я следя. По-скоро стомахът ми е раздразнен и като хапна нещо ми става малко по-добре.

# 234
  • Мнения: 31 719
Успях да редактирам първия пост в word да е  готов за следващия път.
И на Обич Синеока съм добавила постовете, но като линкове. Не ми даде толкова дълъг текст  Laughing
Добавила съм в началото и други линкове.

# 235
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Скрит текст:
Герито, метформинът ти подтиска апетита. И аз бях така. Но аз не ядях месо, само риба и почна да ми се гади от всякаква риба, а да ми се яде месо. От рибата ми се гадеше преди да почна да я ям, просто вкусът ми се промени много.

savina_33, възможно е да ти се гади, да се препотиш, да ти причернее, да те боли глава,...
Все от хапчето. То ти смъква инсулина и кръвната захар се покачва заради приетата храна.

До колкото ми е известно метформина не влияе директно нито на инсулина нито на кръвната захар - влияе само на инсулиновата чувствителност на клетките т.е отваря рецепторите им да са по чувствителни към инсулина и да усвояват глюкозата , която иначе неусвоена циркулира в кръвта и дига КЗ

Добре, аз пак ви връщам към моя случай:
първоначални данни - КЗ 5,43; инсулин 10

след 6 месеца Сиофор и диета - КЗ 5,55; инсулин 8,7

По какъв начин Сиофора ми понижава захарта? И защо така се получава при мен? Заради намаления инсулин ли се е покачила захарта? Наистина не разбирам...

Сиофора не намалява КЗ , а подобрява Инсулиновата чувствителност - КЗ е индиректен показател за Инсулиновия проблем , но няма как да измерваме инсулин в домашни условия затова мерим КЗ
По нагоре видях цитати за действието на метформина
Прекалено високите нива на Инсулин водят до нечуствителност на клетките към него т.е повреждат им се рецепторите - глюкозата не се усвоява и се вдига КЗ
Тук целта е да се "поправят" и помогне на увредените рецептори да станат чувствителни към инсулина и да не се налага да се бълва огромно количетво инсулин за да се регулира КЗ

При добра Инсулинова чувствителност клетките се хранят и функционират пълноценно т.е здрави са
Иначе гладуват и боледуват , а неусвоената захар в кръвта води и до други проблеми и болести

А в твоя случай вероятно си пила Сиофора И за подобряване качеството на яйциклетките / при проблеми със забременяване и т.н  предписват и Сиофор/
А и инсулина ти е намалял значи е имало ефект все пак

Последна редакция: пт, 10 авг 2018, 10:54 от MAMA GALQ

# 236
  • София
  • Мнения: 3 050
Някой консумира ли кюфтета от тиквички, и ако да как ги правите?

# 237
  • Мнения: 31 719
Някой консумира ли кюфтета от тиквички, и ако да как ги правите?
Правя ги на фурна вече - на хартия. Не пържа.
Иначе всеки сместа я прави както си иска.
Аз слагам:
тиквички оцедени, копър, чесън,яйца, сирене, чушки, черен пипер, лук /понякога не слагам лук/. Понякога слагам малко настъргани картофи, но те са малко количество. Брашно пълнозърнесто лъжица, ако ми се стори рядко. Като са ми на фурна слагам повече мазнина. Овалвам в галета и така.

# 238
  • Мнения: X
Успешно замествам всякакви брашна/картофи с кокосови стърготини.Не се усещат като такива, не мирише на кокос.

# 239
  • София
  • Мнения: 3 291
А аз със кокосово брашно.
Много добре ми се бяха получили: тиквички, кокосово брашно, яйце, сирене, кашкавал, подправки някакви. А понякога слагам и кайма или скумрия, варена на пара.

Общи условия

Активация на акаунт