За самочувствието и личенето му

  • 10 847
  • 153
  •   1
Отговори
# 15
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
И Барбара Стрейзън има огромен и грозен нос , но е въртяла много елтни мъже на пръста си .
Толкова ли нямаш нещо хубаво да подчертаеш -тяло, кожа , очи , крака...бърз и остър ум ..да ги затапваш
тъпаците.

Самочувствието сам трябва си го изради човек .
Ако е само на база родители -не е обективно .
Има идиоти мислещи че техното гардже е най -да. ама не
и други смачкващи красивите си деца ..
Но, винаги, винаги обществото оценява качествените хора
които имат реална преценка и
изхвърля зад борда "фалшивите" имащи се за умни и красиви,
а всъщност  са едни празни опаковки .



Извинявам се за дублираните постове.

Василена, самочувствието няма нужда от причини, за да е в теб. Или го има, или го няма. Всичко зависи от първите 3 години, това е!
Ако се чудиш, защо на вид посредствени хора имат голямо самочувствие, отговорът ще го търсиш в отношението на родителите им към тях. Родителят е огледалото на детето.

Тези, които си мислят, че тяхното гардже е най- най-, не са идиоти. Това са просто родителски инстинкти. Просто си мислиш, че детето ти е гениално. Природата ни е дала инстинкти да си обичаме и обожаваме децата, независимо какви са. За съжаление, при някои хора тези инстинкти са увредени.

# 16
  • Мнения: 22 036
Никога не съм се харесвала, но пък не ми личи и е факт, че се заглеждат по мен, а съм кюфте.

# 17
  • Мнения: 1 945
Не е от родителите само Елеонора .
Може да имаш родители кретени
и да срещнеш хора които да те оценят като умна, красива ..и да го видиш в очите им .
Знаеш ли, омръзнало ми е от тъпи клишета и психология
всичко свързано с родителите . Това просто не е така
В повечето пъти , да не кажа 99 процента родители си мислят и набиват в кратуните на децата си колко са специални и красиви ..и после ..-греда
Aз сама съм си изградила самочувствието
на база , че бях по умна от галениците и по харесвана ..въпреки че не чух и една добра дума от мама

Последна редакция: сб, 04 авг 2018, 22:32 от ***vasilena***

# 18
  • Мнения: 2 837
В училище децата са жестоки. Усетят ли, че някой е чувствителен и с ниско самочувствие, го превръщат в жертва. Пробват се на много, но усещат къде могат да пробият.
Не съм съгласна, че когато някой има ниско самочувствие, то обикновено има защо. В некраткия си живот съм се срещала с подценяващи се чудесни хора и със силно надценяващи се с нищо неблестящи индивиди. Разбира се, има значение какво са направили родителите, тяхната позитивна оценка е много важна. Може човек да надмогне липсата на родителска обич и подкрепа, но това зависи от характера, от възможностите, които се откриват пред него, от много неща.
При излизане навън е нормално момчетата  да търсят телефоните на най-забелязващите се  момичета. Но това не означава, че останалите никой няма да ги хареса. Когато се комплексираш и си с ниска самооценка обаче ще ти е трудно. Затова е добре да работиш върху това да подчертаеш качествата си, а не липсите си.
П.П. На каква възраст си?

# 19
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Не е от родителите само Елеонора .
Може да имаш родители кретени
и да срещнеш хора които да те оценят като умна, красива ..и да го видиш в очите им .
Знаеш ли, омръзнало ми е от тъпи клишета и психология
всичко свързано с родителите . Това просто не е така
В повечето пъти , да не кажа 99 процента родители си мислят и набиват в кратуните на децата си колко са специални и красиви ..и после ..-греда
Aз сама съм си изградила самочувствието
на база , че бях по умна от галениците и по харесвана ..въпреки че не чух и една добра дума от мама

Греда е Василена, но на онези, на които им е втълпявано, че са най- най- най-, им е все тая, как ги оценява някой в обществото. Те просто си се чувстват добре в кожата си, имат си партньори и приятели.

Разбирам те много добре за клишетата и психологията, но за съжаление много от тези клишета са верни. В никакъв случай не твърдя, че психологията е обективна наука. Психологията може да има само изключително ограничено приложение, защото може да обясни много малко неща.

Барабанчето се притеснява, че носът й не е някакъв перфектен. Ако не беше носът, щеше да се хване за нещо друго. Утре, ако роди едно дете, ще се тръшка, че има стрии по задника и целулит по бедрата. Отглеждането си е казало думата.

Всяка от нас не си харесва по нещо, но не мислим постоянно за това. И най-важното, това, което не си харесва човек, не трябва да го изважда извън строя...и чак да си мисли, че няма смисъл да живее.

Разбирам, че тя е в една много трудна възраст, в която е много важно момчетата да те харесват. Затова мисля, че е добре да продължи да ходи на терапия. Най-малкото ще си говори с някого, ще споделя.


# 20
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Понеже oт дълги години имам проблеми със самочувствието, родителите ми непрекъснато ми казват,a и често съм го чела в интернет, че когато даден човек няма самочувствие, дори да не говори нищо, просто по държанието му си личало много и околните разбират, че той няма самочувствие и не се харесва. Cмятате ли, че е вярно това и имате ли наблюдения за подобен тип хора? Как сте усетили например при тях, че нямат самочувствие? Изключително много ще се радвам да разбера мненията ви. Simple Smile

Надявам се, че няма да прозвучи агресивно, но именно родителите са виновни за липсата на самочувствие при децата. А сега твоите ти обясняват, че си било личало. Те нямат никакво участие в ситуацията, така ли?

Самочувствието не е генетично предопределено, а се гради през първите години след раждането. Ако родителите харесват и обичат детето си, то просто копира тяхното мнение за себе си и тяхното отношение към себе си.

Детето откъде да знае, дали е красиво и добро? Тези неща ги научава от онези, които го отглеждат.

Толкова е просто!

Не бъркайте интровертността с липсата на самочувствие. Самочувствието е усещане за собствена значимост и относителна независимост от мнението на околните.


При мен по-скоро проблемът е свързан с лицето ми.. не си харесвам носа, той ми загрозява много лицето, но за съжаление нямам толкова много пари за да си позволя пластична операция.. и в трите ми училища, в които съм учила, момчетата непрекъснато са ми се подигравали, че съм грозна, беше си един адски ужасяващ тормоз заради който аз ходих всекидневно на училище с топка в корема. Oтделно, когато съм била в момичешки компании навън, винаги момчетата са искали телефона на останалите момичета, a мен никога не са ме забелязвали, сякаш изобщо не съществувам... и преди да кажете, че вероятно съм била някоя занемарена ужасия, ще ви уверя, че това съвсем не беше така - носех умерен грим, грижих се за външния си вид.. дори приятелките ми правиха отвреме-навреме комплименти, че съм много хубава, но чуя ли комплимент, вече дори не се замислям, а го приемам като просто подметнатa учтивост за запълване на разговора.. Просто фактът, че и в 3-те ми училища бях обект на подигравки от страна на момчетата, никога момчетата не ме и забелязваха, за разлика от останалите момичета в обкръжението ми, и че към днешна дата почти няма никакъв интерес към мен от мъжете и момчетата, ме кара да бъда убедена, че скапаният ми външен вид е виновен за всичко това. Xодих на няколко психолози, но не ми помогнаха, a вече дори се чудя има ли смисъл да живея, като е ясно, че ще си бъда сам сама, тъжна и нещастна..
Ринопластиката, ако не ти я направят както трябва може и да стане по- зле.За мен всяка жена е красива по своему.Както и за всеки влак си има пътници-просто може би не си срещнала още твоя човек.Знаещ ли колко красавици има около мен дали приятелки или клиентки, които са самотни или мъжете не ги уважават.Имах една съученичка която наистина изглежда и до ден днешен ужасна-нито си поддържа косата,нито лицето, огромен хипопотам,но се ожени за доктор имат яко пари и само се чудят по какви екзотични места да ходят и по заведения и мероприятия-според мен е до поведение.Аз за нея недоумявам как му влезе под кожата , а и още са заедно и по снимкете си личи ,че той е още влюбен в нея , а имат повече от 15 години брак

# 21
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Ринопластиката, ако не ти я направят както трябва може и да стане по- зле.За мен всяка жена е красива по своему.Както и за всеки влак си има пътници-просто може би не си срещнала още твоя човек.Знаещ ли колко красавици има около мен дали приятелки или клиентки, които са самотни или мъжете не ги уважават.Имах една съученичка която наистина изглежда и до ден днешен ужасна-нито си поддържа косата,нито лицето, огромен хипопотам,но се ожени за доктор имат яко пари и само се чудят по какви екзотични места да ходят и по заведения и мероприятия-според мен е до поведение.Аз за нея недоумявам как му влезе под кожата , а и още са заедно и по снимкете си личи ,че той е още влюбен в нея , а имат повече от 15 години брак

Всяка жена може да изглежда добре, докато не се оризели (не знам, дали се пише така) с пластични операции. Тогава ситуацията е необратима, а резултатът - смехотворен.

А твоята приятелка, бенибъни, просто си е паснала с доктора. Чувства се добре с него и той се чувства добре с нея. Важното нещо е това, как другият те кара да се чувстваш.

# 22
  • Мнения: 1 248
Имах съученичка с описанана от теб външност. Сега има здраво и хубаво семейство. Очевидно се обичат с мъжа си, имат си вече попораснала дъщеря.

# 23
  • Мнения: 2 837
Ама разбира се, че външността не е проблем да имаш пълноценна връзка. Достатъчно е да се огледаме около себе си  - да не би само красавиците да са щастливо обвързани. Даже много пъти не са, а пък съвсем обикновени хора си живеят мирно и спокойно в разбирателство и обич.
Да не говорим, че  често невзрачни момичета стават много приятни и чаровни жени в последствие, а има харесвани момичета, които бързо повяхват. Външността си има своето значение, това е ясно, но въобще не е единственият критерий да си интересен на околните, да те харесват и обичат. Още повече, че в повечето случаи въобще не става въпрос за отблъскваща външност, а за съвсем нормална, приятна, но не впечатляваща от пръв поглед.
Що се отнася до интервенциите - те са нож с две остриета и резултатът рядко е това, което подложилият се си мисли, че ще се получи.

# 24
  • Мнения: 12 473
"- Видя ли я?
- Да, видях я.
- И как беше? Разказвай!
- Погледът й беше ...
- Остави погледа! Симпатична ли е?
- Да, но погледът й ....
- А в тялото, там как е?
- Ами не успях много да ....
- Ама какво си гледал? Висока ли е, ниска ли е?
- Мисля, че от височината на погледа й ...
- Остави го този поглед. Дълги ли са й краката?
- Не успях много да ги разгледам, защото ....
- А бюста? Там как е!?
- Заради погледа й не успях много да ....
- Абе стига с тоя поглед! Кажи гледката струва ли си?
- Само отпред я гледах, защото в погледа й ....
- Ама ти защо все за погледа й говориш!? Какво толкова имаше в него?
- В погледа й .....
бях ....
Аз!"

Ваян Дечков, из "Разкази в неочаквано начало"

# 25
  • Мнения: 14 635
Много сложна тема.Според мен всичко е между ушите.Познавам мнооого мъже и жени ''кюфтета'' ,''грозни носове'' и други непривлекателни физ.данни.окей са със себе си и околните.Често се шегуват със собствените си  излишни или недостъчни кг.и пр. и са в мир със себе си,и желани във всяка компания.
Познавам една мома с ниско самочувствие.На прима виста уж не и личи,понякога хората не забелязват това.Особено мъжете. Mr. GreenБез да съм психолог  аз го виждам.Нейна близка,с която споделя повдигна въпроса пред мен.Няма да пиша кое не харесва в себе си.Само ще кажа,че много жени искат точно това.Не става дума за  голям бюст.как я виждам аз.Да,наистина младата жена е непривлекателна,НО ако имаше чувство за хумор и не изпадаше в крайности от досадна до пълно мълчание,щеше да ми е приятно да общувам с нея.Пет пари не давам,че е непривлекателна,интересува ме приятният събеседник.

# 26
  • Мнения: 9 196
Тия, които познаваш, са наясно с недостатъците си и са ги приели. Не сто "домашни птици" да им пеят в хор, в някакъв форум - ама, не ти е грозен носа бе, супер е - нищо, че не са го виждали. Когато нещо е кофти, то е такова и точка. Да ти обясняват, как не е, освен фрустрация, друго няма да докара. Просто трябва да го приемат и да не им пука. Всеки си има грозни части/черти.

А много хора обвиняват носа си, защото по-лесно. Само че, безброй други с грозни носове са приятни и търсени личности, проблема не е там, а в самия човек, това също е тема табу ... да се каже на някой - досаден си, обличаш се гадно, мирише ти устата, нечистоплътен си, непохватен си и т.н.

# 27
  • Мнения: 305
Самочувствието е качество, нужно на човек за доброто му съществуване, но не трябва да си личи и да се набива на очи. Не бъркайте самочувствие и комплекси обаче.

Последна редакция: нд, 05 авг 2018, 15:30 от Nice`

# 28
  • Другата България
  • Мнения: 37 306
За съжаление често се случва. Самочувствието да е прикрито /и не толкова/ избиване на комплекси, на определено прости и ограничени хора.

# 29
  • Мнения: 305
Така е, разбира се, но то си личи. Да имам самочувствието, че съм интелигентен и грамотен човек и да пиша с първуписни грежки, веднага ще наведе аудиторията на мисълта, че съм чисто и просто въздух под налягане.
Да имам самочувствието, че съм доктор на науките, е чудесно, но когато говорим за смяна на памперси, аз да изтъквам това, е досадно и ненужно. Да имам самочувствието, че съм красива, е много положително усещане и за тялото, и за мозъка, но да го подчертавам, когато трябва, и когато не трябва, ще ме направи нарцис в очите на хората.
Самочувствието трябва да е това вътрешно усещане, което носиш винаги у себе си, знаейки и осъзнавайки, че вършиш, можеш, знаеш, умееш, изглеждаш по начин, по който малцина други могат и успяват.

Общи условия

Активация на акаунт