Преместване на кухня и ВиК

  • 10 729
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Над нас съседите така им наводниха хола скоро. Сега жалби, разправии, глоби... Но и аз бих пуснала сигнали на тяхно място.
Наводнението е допълнителна екстра.
 
НАРЕДБА № 4
от 17 юни 2005 г.
Чл. 45. Не се допуска водопроводните инсталации да се проектират:
1. вградени във външните стени на сгради;
2. по стени, подове и тавани на жилищни помещения, стаи в почивни домове и хотели, спални помещения в детски заведения, общежития и лечебни заведения, където не се предвиждат водочерпни кранове;
3. в подове на кухни, санитарни възли и коридори, освен в случаите и по реда на чл. 43, ал. 5;
4. по стени, подове и тавани на операционни зали;
5. по разделителни стени между две отделни жилища, с изключение на съседни кухни, санитарно-хигиенни помещения и коридори;

Изградена е нова ВиК инсталация, неотговаряща на изискванията.
Мисля, че се води незаконен строеж по смисъла на чл.225, ал.2, т.3 от ЗУТ
Ще бъде съставен АУАН от РДНСК и издадена заповед за премахването му.

# 16
  • София
  • Мнения: 28 583
Доколкото знам, вече имат акт.

# 17
  • Мнения: 46 518
Късметлии Simple Smile нас толкова пъти на наводняват, но все от законни инсталации Joy

А какво става със завареното положение, т.е. такива, които са узаконени преди 2005-та?

# 18
  • Мнения: X
И преди 2005 не е било възможно да има такава ВиК инсталация,
т.е. не знам  как би била узаконена.
НОРМИ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ НА ВОДОПРОВОДНИ И КАНАЛИЗАЦИОННИ ИНСТАЛАЦИИ В СГРАДИ
(Утвърдени със Заповед № РД-02-14-35 от 25 юни 1986 г. на КТСУ...)
https://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/21 … 465014/issue/3394
Скрит текст:
Чл. 36. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1962 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2000 г.) Не се допуска проектиране на водопроводни инсталация:
1. вкопани във външните стени на сгради, освен в случаите на предвидена топлоизолация;
2. по стени, подове и тавани в жилищни помещения, стаи в почивни сгради и хотели, спални помещения в детски заведения, общежития, здравни и лечебни заведения, в които не се предвиждат санитарни арматури;
3. в подове на кухни, санитарни възли и коридори;
4. по стени, подове и тавани на операционни зали;
5. по разделителни стени между две отделни жилища с изключение на съседни кухни, санитарни възли и коридори;

Последна редакция: пн, 06 авг 2018, 10:10 от Анонимен

# 19
  • София
  • Мнения: 28 583
И на мен ми се върти в главата, че и преди не можеше просто така да си преместиш кухнята.
Обаче определно не бих нарекла съседите над мен "късметлии". Като им видях паркета....

# 20
  • Мнения: X
Като им видях паркета....
milenaka, не мисля, че темата е за нанесени щети от ВиК инсталации.
Ако е незаконна и има нанесени щети, то е непозволено увреждане чл.45 ЗЗД.
Темата е относно законността им. Не са законни.
Такова преустройство е шеста категория и е необходимо разрешение за строеж.
Няма как да бъде издадено, защото противоречи на наредби за проектиране на ВиК инсталации.
Непознаването на закони, наредби и др. не оневинява действия.
Само на Aisha промяната е ОК,
понеже е по една разпределителна стена в едно жилище.



 

Последна редакция: пн, 06 авг 2018, 10:19 от Анонимен

# 21
  • Мнения: 46 518
Попитах, защото съм виждала апартаменти, в които е узаконено. Били са големи, разделени са на 2 по-малки и всеки е с нови документи, има и такива през съд, делба, т.е. с минали и одобрени проекти от всички институции.

Авторката обаче не мисля, че ще успее. Ако иска да го прави, да го прави, но подаде ли веднъж документи, може да забрави за преустройството. Това е един от законите без аргумент и някой ден ще се промени, но едва ли ще е скоро. Масово се прави хоризонтална инсталация за ТЕЦ и тръбите пълзят по пода, но за ВиК е незаконно. Все едно има разлика коя от двете ще наводни. Логиката е страшна...

Скрит текст:
Обаче определно не бих нарекла съседите над мен "късметлии". Като им видях паркета....
Ти да беше видяла нашия след наводнението от ТЕЦ-а или на комшиите 6 етажа след това от банята на 7-ми...
Имах предвид, че са наводнени от незаконна тръба, ние, законно наводнените само съчувствено се потупваме със "Случва се".

# 22
  • Мнения: X
Попитах, защото съм виждала апартаменти, в които е узаконено. Били са големи, разделени са на 2 по-малки и всеки е с нови документи, има и такива през съд, делба, т.е. с минали и одобрени проекти от всички институции.
Да, има такива апартаменти с два вертикални щранга, два водомера.
Те са с две бани, т.е. могат да се направят и две кухни,"залепени" за тях.
Няма тръби по под, таван и т.н. Никаква норма не е нарушена.

Масово се прави хоризонтална инсталация за ТЕЦ и тръбите пълзят по пода, но за ВиК е незаконно. .
Водата за отопление от ТЕЦ е циркулационна, докато от ВиК е напорна.
Все едно има разлика коя от двете ще наводни. Логиката е страшна..
Дали има значение кое МПС с правоспособен/неправоспособен водач ще Ви удари на пътя?

# 23
  • Мнения: 46 518
Не става дума за кухня до баня, а за тръби по пода до друга стая.

Не знам каква е на ВиК-то, но знам от ТЕЦ-а с какво налягане излезе, че нямаше разлика с това от спукан маркуч на казанче, примерно.

Дали има значение кое МПС с правоспособен/неправоспособен водач ще Ви удари на пътя?
Много е относително, всичко зависи от ситуацията.
Но все пак не сме си я правили ние, а правоспособна фирма, която си има всякакви специалисти и проектират ВиК инсталации на цели сгради.

# 24
  • Мнения: X
Не става дума за кухня до баня, а за тръби по пода до друга стая.
И е узаконено това пеустройство с разрешение за строеж?
Не знам каква е на ВиК-то, но знам от ТЕЦ-а с какво налягане излезе, че нямаше разлика с това от спукан маркуч на казанче, примерно.
При Вас по пода ли е ТЕЦ-а?- хоризонтален развой
Но все пак не сме си я правили ние, а правоспособна фирма, която си има всякакви специалисти и проектират ВиК инсталации на цели сгради.
Ами да бяха Ви направили проект и узаконили!
НСЧ, може би малко професионално "залитате", обеснявайки ни за наводнения,
прикривайки същността.
Да, има проблем - незаконно строителство,
което във всеки даден момент може да ти бъде премахнато чрез Заповед!

Това на клиентите пропускате да го кажете, нали?  Praynig
Липса на компетентност или умишлено укриване на информация е такова поведение,
на брокер?

# 25
  • София
  • Мнения: 565
Здравейте, бяхте ми много полезни с информацията. Предвид всички съвети, че това вероятно ще е незаконно преустройство, решихме, че въобще няма да се захващаме и да го правим, не ни е наложително, просто беше идея, която проучвахме. Много благодаря обаче на всички, много ценна информация ми дадохте за материя, от която наистина не разбирам

# 26
  • Мнения: 46 518
PAV1, да, узаконено е с разрешение за строеж. И не е само един случай.

При нас ТЕЦ-ът е вертикален, стара сграда сме от 82 г. (затова и правихме преустройство, архитектът, проектирал разпределението може да си хвърли книжката, нищо че е законна)..

Фирмата, с която работихме ни направиха проект, но неофициален с разрешение, нямаше време, влизах в 9-ти месец, едва успяхме да се нанесем преди да родя. Тези под също са така, разбираме се, ако се случи нещо ще им поемем щетите.

На клиентите съвсем директно казваме, че няма или трудно ще получат разрешение, така или иначе не е масово прилагано. Иначе не споря, незаконно е. Законите имат нужда от промяна, някой ден Simple Smile

# 27
  • Мнения: X
Законите имат нужда от промяна, някой ден Simple Smile
Законите се променят, доближавайки се до европейските.  Wink
Контролът ще нараства, както и санкциите.
Аз виждам и друго нарушение,
изразяващо се в промяна на предназначението на помещения.
Кухнята е станала жилищно помещение, а жилищното помещение е станало кухня.
Цитат
Чл. 40. (1) Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него. Допустимо е помещенията да бъдат пространствено свързани с изключение на тоалетни и бани-тоалетни.
Мда, сега се сещам, че се оплаквахте от шум на миене на чинии, който Ви причиняваха съседите.
А то Вие сте преобразували кухня си в спалня.
Ако ползвахте помещенията по предназначение нямаше да го чувате.
Като променяте предназначението на помещенията къде подвключвате аспираторите?
Скрит текст:

Такива преустройства се правят след надлежна разрешителна документация,
а не в сферата на вероятностите:
На клиентите съвсем директно казваме, че няма или трудно ще получат разрешение, така или иначе не е масово прилагано.

Доста обяви има, че е възможно преустройство.



Последна редакция: вт, 07 авг 2018, 08:31 от Анонимен

# 28
  • Мнения: 46 518
Нашето жилище има всичко изброено в Чл. 40. (1).
Освен това целия имот е за жилищни нужди. Тези за нежилищни - офиси, ателиета, са си по документи такива.

Мда, сега се сещам, че се оплаквахте от шум на миене на чинии, който Ви причиняваха съседите.
А то Вие сте преобразували кухня си в спалня.
Ако ползвахте помещенията по предназначение нямаше да го чувате.
Мне. В бившата кухня нямаме проблем., съседите над нас са с нормални действия.
Проблемът беше под нас, както вече написах:
...първо, никога не бих направила кухня в тихо помещение, т.е. спалня (под нас така са го направили...), само в шумно, т.е. в хола...
Доста хора се хранят в хола си, защото кухнята е проектирана с такива нечовешки размери, че няма как да се случва там, така че тракането на чиниите е неизбежно така или иначе. Но пак подчертавам, спалните за мен са табу за пипане.
Иначе тези под нас просто бяха шумни, тропането се чуваше в целия апартамент, за съжаление и то като водата не стои затворено в една стая. Но вече няма проблем, превъзпитаха се и ползват нормално всичко Simple Smile
От наша страна - ядем около 19 ч., в 19:45 ч. всичко е в миялната, пускаме я тогава или на следващия ден в 11-12 ч. Те си лягат около 24 ч., но въпреки това след 21 ч. гледаме да няма шумни действия от наша страна в нито една стая.

За аспиратора има различни варианти, зависи от сградата, ползват ли се комините, дали си на последен етаж и т.н. Не е проблем изместването му, прикрито с колона по стената, ако няма къде.
В нашия случай е в комина, който не се ползва за друго. Под нас въобще няма коминни тела, всички етажи са си ги махнали. Над нас има 2 етажа, ако решат да го ползват ще почистим и ще намерим друго решение. Но точно в тази стая едва ли. Сградата е топлофицирана, ужасно топла, а това е най-южната стая, в която никой никога не пуска дори ТЕЦ-а, нищо че го има на разположение.

За обявите - не мога да нося отговорност за чужди обяви, само за нашите Simple Smile

# 29
  • Мнения: X
...първо, никога не бих направила кухня в тихо помещение, т.е. спалня (под нас така са го направили...), само в шумно, т.е. в хола...
Доста хора се хранят в хола си, защото кухнята е проектирана с такива нечовешки размери, че няма как да се случва там, така че тракането на чиниите е неизбежно така или иначе. Но пак подчертавам, спалните за мен са табу за пипане.
НСЧ,
Помещенията в жилище са:
- баня, WC
- кухня
- жилищни (спалня, детска, дневна)
Всяко е с различно предназначение.
Никъде не намирам класифициране на жилищните помещения, на тихи и шумни.
Има и друго, че с това преместване на кухнята в жилищно помещение има промяна в натоварването,
за което според Чл.151, ал.1, т.3 от ЗУТ е необходимо Разрешение за строеж.
Цитат
в)променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях
В нашия случай е в комина, който не се ползва за друго.
Сградата е топлофицирана,
В топлофицираните панелни сгради това е вентилационна шахта.
Материалът, от който е изграден не е предвиден за:
- димоотвод (печки, камини - високи температури....)
- принудителна аспирация от кухненски уред
(пореста структура, по която полепват мазнини и не може да се почиства - предпоставка за пожар)
ПП Нищо лично, просто обсъждаме!  Hug

Скрит текст:
Цитат
Във всеки панелен блок съм виждал системата от въздуховоди, електрическите табла и на доста места седяха и вентилаторите, но рядко със моторите си на тях.Включително съм виждал и напълно непокътнат, само със спряно захранване.Въздуховодите им със сигурност са към мокрите помещения.Отделно има отдушници за останалите, с коминни розетки, примерно в кухнята и хола.
Предполагам, че идеята е била да се изтегля влагата.Както споменах, задействат се като стълбищното осветление и вентилатора работи определено време.Във всеки случай, по далновидно е било да се поставят индивидуални вентилаторчета, но по онези години електромоторите са имали по високи цени, отколкото сега.
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=2991.1240

Последна редакция: вт, 07 авг 2018, 14:57 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт