евангелистите секта ли са

  • 59 494
  • 599
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 36 196
Глупости - не е вярно, че всяка "неофициална" религия е секта. Това не го пише никъде - сега си го измисли.

# 106
  • София
  • Мнения: 3 050
Роси, определено Ви липсва информация. Евангелизма е течение в протестантството. Римокатолицизма, източноправославието и протестантството са основните течения на християнството. От това следва, че евангелизма не е секта.

# 107
  • Мнения: 175
Чакалова, живеем в България, според Конституцията ифициална религия е православната! Евангелистите са съвсем друго нещо, така че това е секта!

Не съм Чакалова, но е хубаво човек да се включва с такива категорични заключения, когато има знания по въпроса. Иначе изглежда смешно това цялото напъване.

# 108
  • Мнения: 175
Аз пък ще ви разкажа истинска случка с мен в един манастир. Бяхме да разгледаме един малък, хубав манастир и там се заговорихме със свещеника. Обичаме историческите неща и започнахме да говорим за разликите между християнските църкви. Сравнявахме паленето на свещи и иконите с написаното в Библията. Тогава свещеника тихичко ни каза, че протестантите са напълно прави да не се кланят на икони и да не се кади и палят свещи, защото това наистина не е написано в Библията. Каза, че те по-стриктно спазват нещата в Библията, но каза че той нямал избор и станал свещеник заради заплатата, но убежденията му са като на протестант. Умишлено не пиша името на манастира, за да не злепоставя човека.

# 109
  • Мнения: 24 467
Чакалова, живеем в България, според Конституцията ифициална религия е православната! Евангелистите са съвсем друго нещо, така че това е секта!

Моля ви не си съчинявайте чак толкова. Малко мяра няма да навреди. Как, точно, е "според Конституцията"?
Нито КРБ, нито законите у нас признават само една църква или вяра или религиозно учение. Нито пък има една такава, само, която да е "официална".
КРБ не говори за "официална религия" - това е немислимо за една светска държава, каквато е нашата.
Чл. 13 от КРБ казва друго:
"Чл. 13. (1) Вероизповеданията са свободни.
(2) Религиозните институции са отделени от държавата.
(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели."

Но "традиционна", не означава нито "официална", нито единствено "призната" или "легална". Подобни писания са чисти съчинения без правна и дори религиозна основа.

Има си цял Закон за вероизповеданията, според който вероизповеданията са свободни и равноправни. Държавата осигурява условия за свободно и безпрепятствено упражняване на правото на вероизповедание, като съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи. Религиозните общности могат да придобиват статут на юридическо лице при условията и по реда на този закон.
В България има регистрирани дори няколко евангелски църкви. Лично аз знам за "Българска евангелска църква Блага вест", "Българска евангелска църква божия", "Евангелска църква Огнена вяра", "Евангелска църква Епископска църква в България", а има и още.
Извинявам се, ако не ги цитирам точно. Но не съм с първоизточника под ръка.

Вие за коя Евангелска църква твърдите, че е "неофициална"? И как, според вас, една църква става официална? И по какви причини свързвате "официалната религия" с не-секта?
...

bgtatko81,
Цитат
Вие подхождате леко снизходително към мен в тази дискусия
ако това е конкретно към мен, то мога да те уверя, че няма такова нещо, поне не и от моя страна. Просто не искам да ставам причина и да давам повод за прекомерно излизане извън обхвата на темата, затова отговарям в скрит текст, когато смятам, че малко залитам извън.
Едно от значенията на понятието "секта", и то християнско, а не общотълковно или юридическо, е религиозна група, която отрича една или повече от основите на библейската истина. Вижте колко е разтегливо това! Ако се прилага стриктно, то ще излезе, че всяко вярване, различно от това, което човек приема за себе си като вярно, е сектантско, понеже все ще да излиза по някакъв начин от "библейската истина", която пък за мен като никак не може да се определи като обща, обективна и разбираема по еднакъв начин от всички. Това не е математика, а религия, все пак - "система от вярвания, културни системи и мирогледи, които свързват човечеството с даден порядък на съществуване".
Разликата между секта и деноминация е само в големината на обхвата на съответната група, следваща общи религиозни вярвания, ритуали и принципи. Няма просто спрямо кое "правилно" учение да сравняваме, за да кажем - те това е "секта", а онова - "деноминация", това е "права", а онова - "крива" вяра.
Затова лично аз предпочитам да се придължам към законови дефиниции, които са по-ясни и общоприложими. Всяка религиозна общност, регистрирана по съответния ред по закон, е официална, допустима, има право на защита и право да разпростнавяна учението си. А от там- насетне - кой кое учение ще си припознае като свое и изобщо ще припознае ли такова - това си е лична работа, съвсем личен избор. Няма ни прав, ни грешен такъв. За мен е абсурдно да степенувам религиите като правилни и погрешни.
Защото, пак пиша, религиите са идеалистични житейски философии /вижте отново понятието за "религия"/ - идеи за превъзходството на нематериалното и свръхестественото над материалното и естественото, което схващане битува от хиляди години, та и до днес. Тя е близка до етиката /правила за доброто и злото или по-общо - за допустимото и желано поведение, включващо мисъл, реч и физически актове/, а етиката също произхожда от философията - майка на световната житейска мъдрост.
А да се опитваме да доказваме правилността на религиозните концептии е също напълно безсмислено. Тъй като самата религия не е наука в днешния смисъл за наука и не ползва научен подход. В основата й стои вярата, а не логиката, почиваща на материални доказателства.
Затова и няма как да се разглежда религията от "научна гледна точка". Това би било наистина вече нонсенс.
...
Лично аз нямам притеснения с религиите. Нито с класическата наука. Всяко има право на живот и от всяко човек има нужда, щом те съществуват под слънцето откак ги има хората. Нямам проблем с това, децата ми да ходят на Паневритмия, да посетят католическа меса или петдесятнишки събор. И сме го правили - и те, и аз от ранна детска възраст. Тъй като за мен духовното развитие на човека е водещо, преди материалното такова, което е пък база, нужна за човешкия тленен живот, без която никой не твърди, че може.
Моят малък син има за най-близък приятел дете, чието семейство са адвентисти. Редовно ходи с тях по лагери, които те организират за децата, четем от ранната му възраст и техни книги. За мен дори е чудесно - имат пресъздадени на съвсем достъпен език за възрастни и деца основните постулати и принципи на учението. Чела съм му е детска библия както на Адвентната църква, така и "Нашата вяра" на БПЦ. И не изпадам в див ужас някой да не му замотае главата.
Страхуват се и/или могат да се "омотаят" на първо място незапознатите, фанатиците в дадена насока - определено религиозно учение, пълен нихилизъм или атеизъм /това си е форма на фанатизъм - да убеждаваш с твоите доводи хора, които имат друга насока на вяра и, съответно, други доводи - тогава разговорът ще е на различен език просто и никой не може да схване чуждата концепция/.
Няма страшни и опасни религии. Няма "глупави" и "умни" религии. Религията не е наука.
Има, обаче, опасни фанатизирани хора, често с патологични отклонения /здравият човек не е фанатик/ или просто невежи, незапознати, с твърде високо самомнение, породено от гордост /да си припомним, че тя е най-тежкият грях според християнското учение, от които произхождат всички останали/. Религията не е крива за тяхното поведение, което често пъти е общественоопасно и вредителско. 

Последна редакция: чт, 09 авг 2018, 11:23 от Judy

# 110
  • Мнения: X
Няма страшни и опасни религии. Няма "глупави" и "умни" религии.
Judy, съгласен съм с всичко без горното.

Първо за всичкото - съгласен с това, което казвате, но то просто по удобен начин пропуска нормалния човешки страх, скрит зад думата "секта". Най-лесно е да се пльосне дефиниция, да се обясни защо въпросът е неграмотно зададен и до там темата спира. Изисква около 5-6 реда това. Но това не променя фактите - предразсъдъците и страховете на "средностатистическия българин", които са важните, защото нещата се движат от мнозинството и неговите страхове и желания, не от малцинството, които знаят точно какво е деноминация, секта, религия, наука, философия и т.н.

Сега за цитираното - това е прекалено либерално или дори ще си позволя да кажа релативистко дори за моя вкус.

Ако невръстното Ви дете "избере" да се запише на кръжок по уахабитски ислям в детската градина, защото леличката със забрадката е много мила и прекрасно обяснява как трябва да  бъдат убивани неверниците или че едно момиче може да бъде "чисто" единствено ако се подложи на инфибулация, тогава пак ли ще кажете, че няма "страшни и опасни" религии и че можете всичко да поставите "в контекст" с говорене? Или ако детето не сподели вкъщи точно такива идеи, ще го оставите да си ходи, понеже вярвате, че 4-5 годишно не може да бъде оплетено да си мълчи вкъщи за определени неща и няма как да му внушат опасни идеи без да го разберете?

Религиите не идват свише, още по-малко извират по естествен начин от душата на човека. Релиигиите са идеи и учения създадени от хората. И като такива определено могат да са умни, глупави, опасни, безобидни и всички останали характеристики. И определено са плод на интерес от науката. И определено са предмет на контрол от държавата, както чудесно знаете. Правна дефиниция за "секта" у нас няма, има регистрирани религии и нерегистрирани такива. 110 са регистрираните, сред които и повечето споменати в темата - мормони, свидетели на Йехова, също и дъновистите, независимо дали смятате че е философия, наука, спортен клуб или нещо друго - от гледна точка на държавата е вероизповедание, едно от тези 110.

С това приключвам по темата, защото докато уточняваме някакви наистина нищожни детайли, виждам че все още тече дебата секта ли било евангелизма или не било секта, което за мен е напълно безмислен спор само заради спора.

# 111
  • Мнения: 294
Това относно иконите, и Не искам да се заяждам:
Той си бе избрал между горските дървета едно, Та бе насадил бор; и дъждът го е правил да расте. Тогава, като е станал на човека за горене, Той взема от него и се топли, Още го гори и пече хляб; И същото прави бог та му се кланя, Прави го изваян идол та коленичи пред него! Една част от него той изгаря в огън, С друга част готви месо да яде, Изпича печиво и се насища. Грее се и казва: Ох! стоплих се! видях огъня! И останалото от него прави бог, изваяния си идол. Коленичи пред него и му се кланя, И му се моли казвайки: Избави ме, защото ти си мой бог! Те не знаят нито разсъждават; Защото са замазани очите им, за да не гледат, И сърцата им-за да не разбират: И никой не взема на сърцето си, Нито има знание или разум та да рече: Част от него изгорих на огън, Още и хляб изпекох на въглищата му Опекох и месо та ядох: И да направя ли останалото от него гнусота? Да се поклоня ли на нещо станало от дърво?”
Исая 44:14-19
 Роси, виждам че са ви отговорили доста изчерпателно.Аз нямам какво да допълня,  и наистина е хубаво човек да се поинтересува и да почете малко преди да изкаже мнение Simple Smile
 
Между другото никъде не видях някой да е написал какви са вярванията на един евангелски христянин.В христянството няма крайности, и никой никого не насилва да вярва в нещо, имаме свободна воля.
 Аз Вярвам, че Бог е създал небето и земята и всичко което е в тях и извън тях.Вярвам, че изпрати сина си Исус Христос в плът на земята, за да умре и възкръсне, за да спаси всеки, който вярва в него.И вярвам, че един ден ще бъда с него във вечноста!

# 112
  • Мнения: 24 467
Цитат
Ако невръстното Ви дете "избере" да се запише на кръжок по уахабитски ислям в детската градина, защото леличката със забрадката е много мила и прекрасно обяснява как трябва да  бъдат убивани неверниците или че едно момиче може да бъде "чисто" единствено ако се подложи на инфибулация, тогава пак ли ще кажете, че няма "страшни и опасни" религии и че можете всичко да поставите "в контекст" с говорене? Или ако детето не сподели вкъщи точно такива идеи, ще го оставите да си ходи, понеже вярвате, че 4-5 годишно не може да бъде оплетено да си мълчи вкъщи за определени неща и няма как да му внушат опасни идеи без да го разберете?

Изрично направих разлика между религията и хората, които конкретно проповядват, пречупвайки я през личната си призма.
Моето дете нямам нищо против да научи за исляма от специалист. Но до сега нито един мюсюлманин, който познавам /а имам доста/ не е обяснявал, че някой трябвало да убива неверници. Напротив, изрично са ми казвали, че това не е идеята на религията въобще.
Вече писах - опасни са фанатиците и откровено лудите хора, които реализират "общественоопасно и вредителско" поведение.
И гледам да науча и децата да отличават идеята от нейния приносител. Защото те могат да са и кардинално противоположни понякога.
А "религия", която проповядва откровено насилие, не се регистрира по закон и, съответно, няма да я видим ни в градината, ни в училище. До момента лично аз такава религия точно не знам, обаче. За сметка на това са налице такива хора - и религиозни, и нерелигиозни.
...
По самата тема - и аз писах, че има различни виждания за понятието "секта", дадох едно от много точно за да докажа липсата на смисъл на това деление на секти и не-секти. Понеже първо не знаем какво стои зад това понятие като нещо общо за всички и, второ, липсва ни еталон, по който да го мерим.  Laughing
Затова се спрях на легални понятия, от които барем има някакъв смисъл да се обсъждат.
Та ако минем на нещо по-установено - дали са официално регистрирани тези хора, да, има няколко евангелски църкви регистрирани даже.

# 113
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615

Което поставя някои много интересни въпроси. Защо ССБ реагира толкова дръпнато към протестантските църкви? Някои от тях имат много старо представителство в България, примерно петдесятната църква. И ако ССБ се плаши, дърпа и гледа с подозрение евангелските църкви - защо приема БПЦ с всичките ѝ особености?

Какво очакваш, православната църква да одобрява демонични практики ли?!
 
 Според теб, нормален мислещ човек ще врещи ли така като обезумял, ще се тресе ли като епилептик и ще се въргаля ли по земята като пияница? Не, нали?
 На тези събрания изглежда, че всичките или са луди, дрогирани епилептици, или са обсебени от някакви бесове или зли духове.
 Става ми страшно само като ги гледам. Тия изобщо не са на себе си, на мен ми изглеждат като че ли са пияни, дрогирани, или обсебени. Не мисля, че изобщо помнят какво правят.
 
 Евангелисти ли са кви са не ги знам, но всеки, който има поне малко мозък в главата ще стои настрана от такива секти.

За никакво християнство не може да става дума при тези сборища(не могат да се нарекат църкви), само ги вижте как врещят, крещят и се тресат като луди.

Последна редакция: чт, 09 авг 2018, 17:37 от BlueIce

# 114
  • Мнения: 24 467
Някои може да са преминали на нещо по-яко от едната му вяра само.

# 115
  • Мнения: 294
Това е шоу бе хора.Ние човеците сме способни на какво ли не, за да сме известни да има много народ на събирания които организираме.Напоследък и в България правят такова” шоу” и аз съм възмутена.Предполагам, че получават солидна сума, за да може “ служението им” да има добра реклама, народ  да идват от всякъде и да бъде манипулиран  от алчни хора
Не във всички евангелски църкви се случват такива неща!Недейте слага всички под общ знаменател.Това за мен е цирк.
Не казвам, че не може да има освобождение на някой обладан, но те сме смеят и обръщат всичко шоу😔

# 116
  • Мнения: 18 363
Всеки е в правото си да вярва ,дори шоу да си прави.Отстрани е все тая,стига да не съм вътре в шоуто.Защото лека -полека ,заради обкръжението или заради пълзящо превземане на личността,става нещо повече от шоу.
Владимир Мегре изгради  движение, Анастасия стана култ, а книгите бяха толкова надеждни за добро бъдеще на земята.Всеки да има хектар земя и да бъде търсена продукцията,далеч от модерното промишлено и вредно земеделие.Какво значение отдава само на това да милваш земята ,да си обърнат с любов кам нея,то като помисля, при дребното градинарство поне по 6 пъти я  милваш и пипаш.То  и сега много хора пазаруват по села и ферми директно от дребни стопани,но няма да затъмнят другото,натъпкано с химия.
Та идеите,както и тази на Мегре са красиви,докато не ги подемат  "пророците" и направят източник на печалби.
Библията е сборник от евангелия, някъде при разпада на католици и православни са затрили което не им изнася и преписват което е изгодно.Исторически извор е повечето и етичен кодекс на човека преди 2000 години. Аз мисля,че е пораснал вече този човек.Поне повечето човеци.

# 117
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Това е шоу бе хора.... те сме смеят и обръщат всичко шоу😔

Това "шоу" на мен ми прилича на дяволско сборище.
И как така припадат и започват да се тресат и клатят само като ги пипне, или махне с ръка?! Сякаш "пасторът" по някакъв начин има контрол над телата им.

Моята логика е проста - за мен секта е всичко, при което хората от заблуждение или незнание вярват и служат ня дявола вместо на Бога.

# 118
  • Мнения: 10 012

Не казвам, че не може да има освобождение на някой обладан, но те сме смеят и обръщат всичко шоу😔
А, и за обладани ли ви говорят във вашата църква?
Вероятно си виждала такива.

# 119
  • Мнения: 237
Гоненето на демони си е библейска практика. Има го и в четирите Евангелия, както и в Деяния на апостолите и в посланията.
Има го и в православната църква:

Общи условия

Активация на акаунт