евангелистите секта ли са

  • 60 390
  • 599
  •   2
Отговори
# 450
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Направих включване след пост на друг потребител. Постът е извън темата, за това и аз излязох от нея.
Винаги приемам нещата лично, когато се правят обобщения и квалификации по тема, като религията.
Мисля, че както евангелистите имат право да вярват и да проповядват вярата си, така и атеистите имат своето право да не бъдат характеризирани.
По темата ще кажа, че да, евангелистите са секта, ако изхождаме от това, че са клон на християнството.
Имам близка приятелка, част от някаква подобна религиозна общност. Не ми натрапва евангелието, аз също не натрапвам своето виждане за Живота, Вселената и всичко останало. Разбираме се чудесно.

Точно аз съм се числя към групата на хора без религия, но ми липсва някой грамотен атеист да си защити позицията. "Здрав разум" и "опора в живота" не са убедителни аргументи. Дай нещо друго!

Много искам някой, който напълно отрича съществуването на каквато и да е било истина в религията, да ми обясни, как точно, по дяволите, е възникнала Вселената. Не задруго, а защото науката не може да го обясни Grinning

Евангелистите не може да са секта, защото са протетестанти. Все едно ми кажеш, че САЩ и половин Германия са членове на секта.


О да, мога да изпиша 100 коментара против протестантството, особено срещу Лутерантството! Но да твърдя, че са секта ... това вече би било наистина невежество.



И да допълня, че изявления, че някой бил намерил Бог, щото бил забременял, също са напълно несериозни. Подобни теисти само могат да отблъснат атеистите с тъпите се аргументи!

# 451
  • Мнения: 9 152
Цитат
Била е полезна при формирането на човешкото общество. За мен тя е набор от правила и съвети.
Права си, точно така е. Полезна е била и е до ден днешен , за да се усъвършенстваме.
Правилата са само помощно средство.
Както като искаш да сготвиш супа, има правила/рецепта, така и при вярата, когато искаш да я усилваш, има правила.
А Заповедите пък са дадени единствено и само за наше добро- за спасението на душите ни. Защото сегашния ни живот е нищо друго, освен подготвка за вечността.

# 452
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Всяка секта счита себе си за църква , а другите
църкви за секти или неверници.По принцип си
е добро това което правят евангелистите ...

# 453
  • Мнения: 920
Вижда се, че много хора не знаят какво значи "секта". Нямам предвид последния пост, а като цяло потребители, които свързват понятието само с негативен смисъл.
В уикипедия е добре обяснено.

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B0

# 454
  • Мнения: 18 592
Много широко определение.Особено подкрепено с примера-в Латинска Америка-всичко извън католицизма.
Аз смятам, че религиите се използват  от разни безобразни  и си правят от тях секти, лични религии.Заради това си имам лична вяра, дето не връзвам с никоя църква.И вероятно тази ми вяра  прилича на тюрлюгювеч-отвсякъде по нещо носи.Но и в нея не се втренчвам особено.Има една сила, Бог или Дявол е не знам, тя движи света и вселената ,тя е измислила законите и правилата ,физически и духовни.Заради това измисляне ги дирим и се придължаме към тях, независимо от какъв ъгъл ги гледаме.

# 455
  • Мнения: 920
Има една сила, Бог или Дявол е не знам, тя движи света и вселената ,тя е измислила законите и правилата ,физически и духовни.
И двамата съществуват.
Може и да повтарям нечий пост, за което се извинявам - дявола преди да стане Сатана, е бил ангел. Историята е интересна... За съжаление сега той управлява света.

# 456
  • Мнения: 18 592
Има една сила, Бог или Дявол е не знам, тя движи света и вселената ,тя е измислила законите и правилата ,физически и духовни.
И двамата съществуват.
Може и да повтарям нечий пост, за което се извинявам - дявола преди да стане Сатана, е бил ангел. Историята е интересна... За съжаление сега той управлява света.

Чувала съм историята.Писах, че не знам кой  е  мислителя.

# 457
  • Мнения: 2 616
Всъщност почти няма такова нещо като човек който да не вярва в нищо. Всеки си има своя вяра и философия за нещата в живота.

Така е, но религиозните фанатици и институции се пънат да налагат своите над останалите непрекъснато.  Grinning И всячески крият и анатемосват всичко, което не би подкрепило "вярата" им.  Wink Simple Smile


Banned From The Bible - The Stories That Were Deleted From Biblical History

 Simple Smile

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 01:17 от El Mariachi

# 458
  • на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Аз пък съм израснал в атеистична и почти бездуховна среда, та никакви инсtитуции и религиозни фанатици не са ме манипулирали. Имал  съм късмет Smile. Както и повечето от нас впрочем – тези, които сме родени във времената на атеистичен режим. Когато небето бе по-синьо, водата по-мокра и народонаселението по-будно, а примерни граждани залягаха в храстите край черквата и прилежно записваха  кой прекрачва нейния праг.
Хубав линк си пуснал/а в темата. Но някак от тона ти оставам с впечатлението, че аз лично съм  ги анатемосал гностичните евангелия, примерно на Никейския събор. След това с двете си ръце съм изземвал свитъци от притежателите им и съм ги използвал като подпалки за огъня.
Та тези свитъци са достигнали до наши дни именно благодарение на вярващи християни, не на атеисти. И днес не всички вярващи ги отричаме...

И още нещо... Прочетох едва около 2 страници от темата. И останах с впечатлението, че някои потребители  като че ли се опитват да говорят от името на Бог. Позовавайки се на книги, писани от хора, преписвани от хора, превеждани от хора, вероятно умишлено изменяни от хора. И всичко това в едни мрачни векове, хиляди години преди Христа. Неслучайно и Църквата ни съветва да приемаме Словото на Иисус Христос над всичко, дори и написаното в Свещеното Писание отпада пред неговото Слово.  Дори и Законът (Старият Завет) престава да действа с Неговото слизане в плътта преди  2 хилядолетия.

# 459
  • София
  • Мнения: 38 574
Напоследък има много хубави филми по NG за Стария и Новия завет като книги. Та оригиналната Тора, единствената запазена, при това непълна, май е била изгорена при първата атака над Алепу.
Новият завет и той е малко оттук, малко оттам.
В края на краищата император Константин, подтикван от умната си майка Елена казва на свещениците да се стегнат и да съберат една Библия.
Също така той прави Божи Гроб. Да, прави го.
Също "намира" и Кръста.
С две думи - създава всички митове за християнството с цел да закрепи Византия. И повечето хора му вярват все още.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 15:38 от Free Agent

# 460
  • на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Прощавай, кои евангелисти не са били съвременници на Христос ? Светите апостоли  Матей, Петър, Павел и т.н. ? Те ли?
 Били са. Даже е интересно като се четат Евангелията как всеки е видял Христос през своята призма. И дори се откриват различия и леки противоречия за определени събития от живота на Иисус Христос. Писах вече някъде  как например това, което Христос казва по време на речта на планината според Матей... според Лука е казано на фарисеите.

# 461
  • Мнения: 18 592
Прощавай, кои евангелисти не са били съвременници на Христос ? Светите апостоли  Матей, Петър, Павел и т.н. ? Те ли?
 Били са. Даже е интересно като се четат Евангелията как всеки е видял Христос през своята призма. И дори се откриват различия и леки противоречия за определени събития от живота на Иисус Христос. Писах вече някъде  как например това, което Христос казва по време на речта на планината според Матей... според Лука е казано на фарисеите.


Да не издаваме тайните си все пак...
Във време, когато се пише  и преписва на ръка, дали не вярваме  прекалено във морала на  грамотните?Сега бълват  милиони екземпляри ако поискат, и пак фейк новините са  с доверие пред масите и непрекъснато ги цитират.Кой ли ги създава и какъв морал има.И защо да е било различно в древността?
Всичко, което противоречи на здравия разум е излишно за вярване.И днес са малко такива като Боян Петров например и  остават малко именно заради здравия разум, харесваме ти,  но  малцина ги следват.Екстремното  е за избрани.
Да намериш смисъл на живота си не е чак толкова трудно, при това разнообразие от идеи и възможности дори не си струва да е един.Що пък трябва да се побира в секста се питам и въобще да е в религия?

# 462
  • София
  • Мнения: 38 574
Не са. Прочети малко. Даже в Уикипедия го има. Предполага се, че са писани 70-80-100 г от н.е.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 15:39 от Free Agent

# 463
  • на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Уикипедия е крайно неавторитетен и недостоверен източник на информация. Всеки от нас може да пренаписва, добавя и поправя каквото си пожелае. Историята помни безчет злоупотреби на недобросъвестни потребители. Все пак последвах препоръката ти и  поразлистих въпросния сайт. Та дори там пише, че повечето ученици са починали през 60-те и 70-те години на първи век. За съжаление много от тях като мъченици. Най-късно изглежда умира Св. Йоан Богослов – през 100г. след Христа. Всички те изглежда са били в разцвета на силите си през 33г. , когато е разпнат Иисус Христос. 

# 464
  • Мнения: 187
Във време, когато се пише  и преписва на ръка, дали не вярваме  прекалено във морала на  грамотните?Сега бълват  милиони екземпляри ако поискат, и пак фейк новините са  с доверие пред масите и непрекъснато ги цитират.Кой ли ги създава и какъв морал има.И защо да е било различно в древността?
Именно. Затова смятам, че не можем да имаме пълно доверие на биографичните и автобиографичните писания в Библията и да се уповаваме на това, че тя ни сочи единственият правилен начин на живот.

Но също така смятам, че всеки, който вярва в истинността на Библията и иска да живее колкото се може по-близо до идеала на Бог, има моралния дълг да не причинява ненужно страдание и смърт нито на хора, нито на "одушевените" животни. Затова съм убедена, че принципът на ненасилие е основополагащ и решаващ за всеки искрено вярващ християнин. Спазването на този принцип предполага отказ от всички форми на насилие: дискриминация, вербално, зрително, одиторно, емоционално, физическо, психическо, киберно, кражба, рушене на собственост и пр.

И не, не съм вярваща. Но гореописаният принцип за отказ от ненужно насилие е основополагащо човешко морално правило и това, че съм веган за мен е най-категоричният начин се придържам към принципа за ненасилие. Затова вяра или страх от Бог(ове) не ми е нужна.

Общи условия

Активация на акаунт