Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 53

  • 50 302
  • 797
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 8 229
Обременяването с глюкоза натоварва... но никога ли не сте изяждали парче торта (гараш например) заедно с чаша сладичък "натурален" сок... захарите са си толкова, колкото изпивате с глюкозата. По-добре натоварване и после адекватно хранене и лечение, вместо догадки и невземане на никакви мерки!
Поне според мен де, всеки сам си преценява.

# 556
  • Мнения: 5 985
Merelеnda, какви изследвания за захар и инсулин си правила?
Питам, понеже на мен една ендокриноложка ни предложи обременяване с глюкоза, ...

Точно това е изследването. Peace

# 557
  • Мнения: 5 985
Обременяването с глюкоза натоварва... но никога ли не сте изяждали парче торта (гараш например) заедно с чаша сладичък "натурален" сок... захарите са си толкова, колкото изпивате с глюкозата. По-добре натоварване и после адекватно хранене и лечение, вместо догадки и невземане на никакви мерки!
Поне според мен де, всеки сам си преценява.

Хората доста се превъзнасят... В една съседната тема четох как няколко потребителки се вайкат дали имало хора, които ядели по 2 парчета торба наведнъж. Crazy А аз на едно сядане мога да изям половин торта от средно големите. Mr. Green

# 558
  • Мнения: 11 779
Когато ми се наложи да правя изследвания, по него време не се интересувах много и не четях разделите във форума относно захар, инсулин, обременяване, гликиран хемоглобин и НОМА индекс, та нямах никакво понятие какви изследвания се правят. И когато докторът спомена, че ще пускаме изследвания, предвид сутрешната ми захар 5,86 венозна, при норма 6,1 и 5,27 капилярна, при норма 5,5, която на пръв поглед е в норма, се доверих изцяло, давайки ми насоки за обременяване с глюкоза, без да се изследва инсулин.
Сега не помня точно стойностите, но беше леко на кантар глюкозата на 2-ри час след обременяване и още там се видя, че има проблем.
След 2 седмици правих кръвно-захарен профил, там се затвърди нарушен въглехидратен толеранс и ми изписа метформин. В моя случай, и да бях изследвала инсулин (независимо в норма или не), хапчета пак трябваше да се пият, защото захарта е висока. Но ако захарта беше в норма, ей тогава щях да съм набутана с обременяването, защото не бях изследвала инсулина, а можеше той да е висок.
Нормалните сутрешни стойности не са много информативни. Може би при хора без здравословни проблеми, без симптоми, с нормално тегло, без оплаквания, само за проверка - да.
Затова, ако ще се прави обременяване, то да се изследва и захар, и инсулин - задължително. Така и така се натоварва с глюкоза. Натоварването може да се повтори чак след 6 месеца (това в случай че се наложи нещо).
Гликиран хемоглобин дава информация най-вече при хора с диабет или преддиабет, за контрол на терапията.
Кръвно захарният профил също дава информация, но доста хора умишлено се пазят преди изследването, не ядат въглехидрати, ограничават се, само и само да не им излезе по-висока захарта, а после си карат през просото. Ей това няма смисъл. Ядеш както си ядеш и си правиш профила, без да си променяш режима. Тогава изследването би било достоверно и би показало как се справя организма и преработва ли захарта в нужните часове.

Последна редакция: пт, 05 окт 2018, 07:34 от Merelenda

# 559
  • Мнения: 725
Да си призная честно, ами да, аз от 20г не съм яла купена торта. Просто не съм много по-сладкото. А от както започнах с четенето на здравословен начин на живот съвсем съм игнорирала и доста неща, които се купуват от магазинната мрежа.
Адекватно лечение по принцип за ИР си е нисковъглеродно хранене, а някои минават направо на кето хранене.
Не ми е проблем да съм на каквото и да е хранене, стига да избегна още едно хапче да пия.
Ще направя обременяването , просто исках мнение на човек, който го е правил.

# 560
  • Мнения: 11 779
От първия ден в който ми поставиха диагнозата, минах на ВМ НВХ, но малко по-либерално хранене, а в някои месеци и стриктно такова.
Първите 2 месеца захарта ми дори скочи още малко. Каза ми докторът, че е нормално. Аз очаквах да се понижи, тя се повиши. От третия месец нататък, захарният ми профил стана перфектен. Без никакви ограничения, ядах си режимно и правех профил всеки месец. Захарта ми не надвишаваше 5. Сутрин 4,5 до 4,9, а другите две измервания по 4,4-4,5. Три години си поддържах перфектно захарта. Свалих килограми доста. Понижих си кръвното налягане.
Даже спирах метформина няколко пъти, защото със стомаха не бях добре и не пиех по месеци, но всичко беше ок.
Допреди няколко години, когато се появиха други здравословни проблеми, зарязах режима заради стомашни проблеми и се върнах в изходна позиция, с върнати килограми, високо кръвно, лека хипофункция на жлезата и не помръдване на теглото с месеци. От няколко месеца се опитвах да се върна на режима, карах 5 месеца на малко по-либерално хранене, като първия месец бях стриктна. Не съм свалила грам. Подозирам, че леката хипофункция не позволява. Пък може и да не е толкова лека. Поддържам я с лекарства, иначе минавам в хиперфункция. Затова от месец пак зарязах всичко и я метнах през просото.  Повиших пак кръвното и много ясно всичко се върна в изходна позиция. И се чудя тоя път какво да правя. Сигурно и захарта и холестерола са скочили пак и явно ще трябва да мина през доктор и да правя нови планове.

# 561
  • Мнения: X
Бихте ли коментирали моите изследвания (обременяване с глюкоза)?


                                  Резултат                    ДГ           ГГ         Пато
Инсулин                              9.0    mIU/ml      3            17.1
Инсулин след 60 мин         21.3    mIU/ml      3            45
Инсулин след 120 мин         6.3    mIU/ml      8.7         30             L

Глюкоза                             5.83    mmol/l      3.5           6.1
Глюкоза след 60 мин          5.99    mmol/l      3.5         11.1
Глюкоза след 120 мин        4.97    mmol/l      3.5           7.2

Притеснявам се, че инсулинът след 120 мин е под долната граница 8.7, т.е. това означава, че панкреасът не произвежда достатъчно инсулин или????

# 562
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Здравейте момичета, пуснах си контролата и всичко е една ужасна каша ...а изкарах толкова хубаво и спокойно лято, изобщо не очаквах тези резултати. Минавам да споделя и да ви питам разни неща, не на последно място и за кураж ...
На контролата през Април щит.хормони бяха ОК,
 вит Д се беше вдигнал от 7 на 23ng/ml, но все още нисък
КЗ 5,56(2.78-6.1)
Инсулин 9 ,34(2.6-24)
Триглицеридите 0,66(0,6-2,20)

Наблягам на тези изследвания, защото в днешната контрола те са най-притеснителни...
Бях писала, че лятото спазвах ВМ НВХ, но си оставих сезонните плодове, овесените ядки за закуска и евентуално -алкохол при поводи. Т.е. не беше най-чистия вариант на режима, свалих 4кг, но не бях и твърде сериозна за по-добри резултати

Три дни преди днешната контрола включих в храненето си ориз, картофи и вчера на обяд -крем карамел .
И да, бях чела, че при намаляване на въглехидратите е възможно да се повишат някои стойности на холестерола, триглицериди, КЗ и инсулин, но моите са доста високи ...

Преди да ги напиша да си задам въпросите - трябва ли спешно да тичам при ендокринолог за високия инсулин и КЗ, мога ли да изчакам месец на строго ограничение на въглехидратите и повторя пак КЗ и Инсулин, или е безсмислено при тези резултати ?

Б12 е доста към долната граница, имам тези таблетки http://www.jarrow.com/product/58/Methyl_B-12_Lemon  На какво разстояние от хормон или вит Д мога да ги пия ?

Вит Д ще го наваксам с Вигантол 10капки на ден
Щитовидните -в момента съм на 50мг, възнамерявам да вдигна с около 6мг всеки ден, т.е. приблизително 56мг

А Триглицеридите ? Тях с Омега 3 ли да свалям, или да очаквам да се повлияят от вит Д и НВХ храненето ?

Съвсем не очаквах, че за 6 месеца ще скочи толкова Инсулина, и че ще се разбутат и триглициредите и вит Д ....

FT4      15.76      12.00 - 22.00
TSH          3.78       0.27 - 4.20
FT3             4.22      3.10 - 6.80

VLDL-Холестерол      0.47   mmol/L   0.00 - 0.26 -този показател също се е повишил, беше 0,3 през април
Триглицериди ( TRG         1.05    mmol/L   0.60 - 2.20

Витамин В12                                208.90     pmol/L              145.00 - 569.00
Витамин D ( 25-Hydroxyvitamin D )      20.21   ng/mL                   20.60 - 50.00

Глюкоза Серумна ( GLU S )      5.65   mmol/L   2.78 - 6.11

IRI ( Инсулин )                            18.45 mkU/ml     2.60 - 24.90

# 563
  • Мнения: 11 779
За мен тия изследвания са си супер, но нека по-запознатите се изкажат. Аз в тая насока не задълбавам много, защото пия едни хапчета и следя само захарта.

# 564
  • Мнения: 6 347
PURE, не се притеснявай за инсулина, ако е нисък, захарта ще бъде висока.

Г-це Д., триглицеридите ти въобще не са толкова високи, за момента няма нужда да правиш нищо за тях. Омега-3 е със спорен ефект, честно казано, ако въобще има някакъв... Вероятно и инсулинът, и триглицеридите са заради това, че си включила по-въглехидратните храни само 3 дни преди изследването. Ако си имала намерение да ги включваш трайно, мисля, че трябваше да изчакаш поне месец и тогава да пускаш изследвания. Затова мисля, че нямаш причини за притеснения в момента.

Да не би да си се объркала с ОГТТ и затова да си увеличила въглехидратите 3 дни преди това? И така да е, може би времето е било малко. Но така или иначе, като се виждат само тези стойности, няма как да се каже. Според мен си спазвай начина на хранене поне 1-2 месеца и тогава прави нови изследвания. А ако ще правиш ОГТТ, имай предвид да увеличиш въглехидратите няколко дни преди това.

# 565
  • Мнения: 5 985
PURE, на мен всичко ми изглежда много добре. Само може би инсулинът на нулева мин. е малко завишен, но не смятам, че е проблем, като цяло. Peace

Г-ца Д., аз единствено мога да коментирам, че е абсолютно ненужно "спешно да тичаш при ендокринолог за високия Инсулин и КЗ". Simple Smile Хората с години живеят с подобни стойности на инсулина, даже без да знаят, че имат проблем с хормоните, и нищо им няма.
Според мен, напълно безсмислено е да повтаряш изследванията, достатъчно показателни са.
Нали знаеш, че няколко дни преди изследването е желателно да си се хранила високовъглехидратно? Има и още няколко важни условия за правилното протичане на теста.

# 566
  • Мнения: X
Благодаря за отговорите! Сега си сметнах сама индексът HOMA и май всичко изглежда добре.

Индексът се изчислява по следната формула: HOMA = (Глюкоза х Инсулин)/22.5, където "Глюкоза" е нивото на кръвна захар на гладно, "Инсулин" – нивото на инсулин в кръвната плазма на гладно, а 22.5 – постоянна величина.

При мен в случая HOMA = 9.0*5.83/22,5 = 2,332

HOMA, или хомеостатичен модел за оценка на инсулиновата чувствителност, е прост индекс за определяне чувствителността на тялото към инсулин, базиран на стойностите на кръвна захар и на инсулин на гладно.

HOMA варира от 2 до 15, като по-ниските стойности показват по-добра инсулинова чувствителност. Така например стойности на индекса около 2-2.5 демонстрират висока инсулинова чувствителност и добър гликемичен контрол. Стойности около и над 4 са признак за понижена чувствителност на тъканите към инсулин или инсулинова резистентност. Индекс над 8 обикновено се асоциира с наличието на захарен диабет тип 2.


# 567
  • Варна
  • Мнения: 5 193
HugМомичета, от цялото си сърце ви благодаря за положителните коментари, но мисля ,че нещо пропускаме -или аз, или вие ...
Някой в темата, и то не отдавна беше писал, че Инсулин на гладно около 10 си говори за ИР и има не малко лекари, които ще изпишат Метформин и диета.
Тогава моя беше около 9, явно е било пролетта, когато съм го чела. Дори помня, че имаме момиче от нашата тема, която май е с подобен Инсулин и започна да пие Метформин за сваляне на килограми ...

Аз първо нямам обяснение за това драстично качване от 9 на 18 при мен ....
Второ -за обременяване с глюкоза никога не съм мислила, но явно съм объркала въглехидратното хранене -т.е. да се яде по-въглехидратно преди обременяване е правилно, а не преди изследване на венозна КЗ и Инсулин ...Дано да е така ...

Трето -и все пак НОМА индекса с тези стойности ми е 4,63, което не е за пренебрегване. Но той пък си е чиста и вярна математика на фона на изследванията ...

Спомням си, че Триглицеридите ми от 1,6 намаляха на 0,66 при ударния прием на Вигантол -3 месеца всеки ден по 10капки, за да попълня бързо огромния дефицит. Сега се надявам на подобен ефект пак.

Все пак , тревожи ме този Инсулин. Но това пък е много добра причина да изчистя още по-добре храненето , по дяволите толкова грозде и смокини изядох последния месец ....

Още веднъж, благодаря ви Heart  Blush . Като се знам, каква съм паника, със сигурност след месец ще повторя Инсулина -само от вена, но със сигурност няма да се овъглехидратвам допълнително преди изследването

Ако Весито намине, ще се радвам да сподели за подезичните таблетки Б12, помня че пиеше по едно време ...

# 568
  • Мнения: 5 985
Някой в темата, и то не отдавна беше писал, че Инсулин на гладно около 10 си говори за ИР и има не малко лекари, които ще изпишат Метформин и диета.
Както аз, така и други потребителки, сме го писали неведнъж. А и, доколкото имам спомен, горната референтна граница на показателя Инсулин на гладно в лаборатории "Бодимед" понастоящем е именно 10 - т.е. предполага се, че над тази стойност вече налице е проблем или казано с други думи - ИР.

Аз първо нямам обяснение за това драстично качване от 9 на 18 при мен ....
Никой не би могъл да даде адекватно обяснение на това. Странно е наистина, особено предвид, че си се хранила относително здравословно. Гроздето и смокините да направят чак такава поразия? newsm78 Не ми се вярва, честно казано. Айде, да бяха вафли и банички, да, ама...

Аз мисля, че и когато изследваш сАмо Инсулин + КЗ на гладно, без да правиш обременяване, е желателно да си се хранила по-високовъглехидратно поне няколко дена преди изследването. Не виждам логика да диетуваш преди теста, защото по този начин инсулинът няма да има никакъв стимул "да скочи", какъвто би имал при консумацията на въглехидратна храна, и не съм сигурна доколко показателни ще са резултатите.

# 569
  • Варна
  • Мнения: 5 193
 В такъв случай си имам доказана ИР само с КЗ и Инсулин на гладно ...
Гърненце , благодаря за разясненията Blush. Лека по лека се тушира тревогата ми, но мерките трябва да се вземат
Не е от грозде и смокини, както писах -вкарах картофи, ориз , сладко -крем карамел, сладко капучино, сушени плодове в закуската ...Като цяло ВМ НВХ храненето ми не беше силно рестриктивно от към въглехидрати -да, без брашно във всичките му форми, без ориз, с минимум присъствие на картофи -и то в началото на лятото, като преход , за да не е драстично спирането на всичко, което обичам ... Но, явно има причина за тези цифри
Ще пусна контрола след месец-два, ако има движение надолу, ще бъде добър стимул да не излизам от рамките на ВМ НВХ

...а това, че хората с години си живеят в неизвестно за високи Инсулин и КЗ как се отрязава на здравето-щетите не са ли много по-големи и необратими в повечето случаи ?

Общи условия

Активация на акаунт