198-мо жарко НЕМСКО лято

  • 58 223
  • 736
  •   1
Отговори
# 105
  • Pavlikeni
  • Мнения: 74
Олеееее благодаря ви момичета, сега ще пътувам със самолет до България за 1 седмица, ще си взема акта за раждане, изобщо не знаех че може да ми трябва! Много ми помогнахте и помагате! Бъдете благословени! Сърдечно благодаря Heart

# 106
  • Мнения: 81
Здравейте, записвам се да следя.
 От октомври живот и здраве започвам да живея и да уча в Дортмунд, Германия. Hug Досега никога не съм живяла извън България, така че ми е притеснено, но се вълнувам много.

# 107
  • Мнения: 9 394
Здравейте мами! Някои питат за бебета, а моя въпрос е за малко по-порастнали деца. А той е- на колко години може да се остави детето само в къщи в Германия? Разбира се не много дълъг период около до 5 часа напр.?
Собствен опит: Дъщеря ми е на 11 г. От 5 клас, тогава беше на 10 г.,  отива и се прибира сама с автобус от училище на обяд и до късния следобед стои сама. Справя се. Синът ми е на 8 г. , ходи на занималня до 16 часа. Наши познати, синът им сега е на 10 г., посещава занималнята в гимназията, защото е много буен и те не знаят дали ще се справи сам с домашните в къщи.
Няма еднакво решение, зависи от детето, дали може да се справи само. Училищата тук при нас предлагат до 6 клас включително занималня за децата.

# 108
  • Мнения: 44
Благодаря ти deni-meniБеше ми изключително полезно твоето мнение:four_leaf_clover:
Погледнах от първа страница, че училищата в област Хамбург започват от 1.08 😦Rolling Eyes Дали е все още актуална тази информация. Четейки тук, разбрах, че някои са живели в Хамбург.

# 109
  • Англия
  • Мнения: 1 015
Всяка година и във всяка провинция почват различно, може да провериш в гугъл за следващите няколко години има информация.

# 110
  • Германия
  • Мнения: 3 438
Ваканцийте започват и свършват по различно време в различните райони, особено лятната. Така се избягва проблемът всички родители с ученици да излязат по едно и също време във ваканция/отпуска и да тръгнат на път, защото тогава предполагам ще се заформи колосално задръстване.

Мисля че северните провинции излизат по-рано, сигурно към средата на юни, в Бавария ходят на училище до края на юли. Така че колко му е в Хамбург да тръгват на училище в началото на август 🤔

# 111
  • Berlin
  • Мнения: 11 282
https://www.schulferien.org е сайтът с ваканциите. 😊

# 112
  • Мнения: 6
Здравейте на всички! Нова съм в сайта. Не успях да открия отговори по моите въпроси.Предварително благодаря на всички отзовали се! И така мъката ми  е следната:
Живея в Германия от почти 5 години. Омъжена съм и в момента съм бременна с първото си дете в 9 месец. Съпругът ми работи на пълен работен ден ( с осигуровки и т.н. както си му е реда). Аз работя мини джоб ( както е ясно в момента вече не, заради бременноста). Тъй като ползвам неговите осигуровки не съм наясно от него ли ще ползвам майчинство или от моята работа? Разбрах, имало някакъв платен отпуск за бащата, щом се роди детето- така ли е и колко време е , как стоят нещата там. И не съм много наясно акта за раждане на детото- там как стоят нещата? Извинявам се, ако има нещо по темата, не открих. Ще съм много благодарна на всякаква информация. Благодаря!

# 113
  • Hamburg
  • Мнения: 124
Здравейте на всички! Нова съм в сайта. Не успях да открия отговори по моите въпроси.Предварително благодаря на всички отзовали се! И така мъката ми  е следната:
Живея в Германия от почти 5 години. Омъжена съм и в момента съм бременна с първото си дете в 9 месец. Съпругът ми работи на пълен работен ден ( с осигуровки и т.н. както си му е реда). Аз работя мини джоб ( както е ясно в момента вече не, заради бременноста). Тъй като ползвам неговите осигуровки не съм наясно от него ли ще ползвам майчинство или от моята работа? Разбрах, имало някакъв платен отпуск за бащата, щом се роди детето- така ли е и колко време е , как стоят нещата там. И не съм много наясно акта за раждане на детото- там как стоят нещата? Извинявам се, ако има нещо по темата, не открих. Ще съм много благодарна на всякаква информация. Благодаря!

Mutterschaftsgeld от здравната каса (13 евро на ден) получават само самостоятелно държавно застрахованите т.е. вие няма да получавате. Ако заплата е нила по-висока от средно 13 евро на ден, тогава работодателя доплаща разликата.

Има Еlternzeit - това е неплатен отпуск за отглеждане на дете, който е до 3 години и може да се вземе до осмата годинка на детето и от двамата родители.

Освен това има и Elterngeld от общо 14 месеца за двамата родители общо. Как ще си го разпределите, решавате вие. Той е около 65% от средната нетна заплата за изминалите 12 месеца. За да се получават, трябва да се вземат минимум два месеца (но не повече от 12 за един родител). Заявява се 7 седмици преди желаната дата пред работодателя.

Акт за раждане се изважда от общината, на чиято територия ще родите. Мобе да се заинтересувате още от сега какви документи ще са ви нужни.

# 114
  • Мнения: 9 394

Мисля че северните провинции излизат по-рано, сигурно към средата на юни, в Бавария ходят на училище до края на юли. Така че колко му е в Хамбург да тръгват на училище в началото на август 🤔
Няма такава зависимост. Живея в Хесен. Досега 6 години, децата са започвали училище средата на август, края на август, началото на септември, средата на септември. Различно е всяка година и се измества с по една седмица напред или назад. Тази година започнаха на 3 август, догодина ще е около 15 август, после септември и обратно назад.

# 115
  • Мнения: X
А, то имало нова тема...?! 😂
Връщам се да чета.

# 116
  • Германия
  • Мнения: 3 438

Мисля че северните провинции излизат по-рано, сигурно към средата на юни, в Бавария ходят на училище до края на юли. Така че колко му е в Хамбург да тръгват на училище в началото на август 🤔
Няма такава зависимост. Живея в Хесен. Досега 6 години, децата са започвали училище средата на август, края на август, началото на септември, средата на септември. Различно е всяка година и се измества с по една седмица напред или назад. Тази година започнаха на 3 август, догодина ще е около 15 август, после септември и обратно назад.

Много интересно, не знаех че е така в Хесен. В Бавария винаги започват около 13-15-ти септември

# 117
  • Германия
  • Мнения: 3 438
mimsi90, честито и леко раждане

Отговорите на почти всичките ти въпроси можеш да намериш като прочетеш последните 2-3 страници в темата. Пишем едно и също, отговаряме през няколко дни на едни и същи въпроси, защото никой не си прави труда да погледне поне дали няма да намери това което търси ако попрочете темата.

Отделно всичко, което те вълнува можеш да намериш онлайн с едно търсене в Гугъл, или в безбройните списания и списанийца за бременни, които са и безплатни - погледни в аптеките, дм, Росман и т.н.

В сайта на дм има и списък с Behördengänge около раждането, със сигурност ще ти е полезен, както и за всичко около бременността и раждането

Ето ти линка: https://www.dm.de/glueckskind/schwangerschaft/

# 118
  • Berlin
  • Мнения: 11 282

Мисля че северните провинции излизат по-рано, сигурно към средата на юни, в Бавария ходят на училище до края на юли. Така че колко му е в Хамбург да тръгват на училище в началото на август 🤔
Няма такава зависимост. Живея в Хесен. Досега 6 години, децата са започвали училище средата на август, края на август, началото на септември, средата на септември. Различно е всяка година и се измества с по една седмица напред или назад. Тази година започнаха на 3 август, догодина ще е около 15 август, после септември и обратно назад.

Много интересно, не знаех че е така в Хесен. В Бавария винаги започват около 13-15-ти септември

Стана ми интерсно и проверих, май да, около 1 седмица е разликата в началната дата на уч. година в Бавария са идните няколко години. Не знам дали е изключение или има и други провинции така, но ви завиждам. Simple Smile В Берлин напр. има голяма разлика - миналата година започна на 04.09, тази - 20.08, другата 05.08 и така се измества с по една седмица напред след това. Някакси ми е странно август месец да се стягаме за училище. Simple Smile

# 119
  • Мнения: 6
mimsi90, честито и леко раждане

Отговорите на почти всичките ти въпроси можеш да намериш като прочетеш последните 2-3 страници в темата. Пишем едно и също, отговаряме през няколко дни на едни и същи въпроси, защото никой не си прави труда да погледне поне дали няма да намери това което търси ако попрочете темата.

Отделно всичко, което те вълнува можеш да намериш онлайн с едно търсене в Гугъл, или в безбройните списания и списанийца за бременни, които са и безплатни - погледни в аптеките, дм, Росман и т.н.

В сайта на дм има и списък с Behördengänge около раждането, със сигурност ще ти е полезен, както и за всичко около бременността и раждането

Ето ти линка: https://www.dm.de/glueckskind/schwangerschaft/

Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт