Мечта за дете или чувство за дълг

  • 14 545
  • 232
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 4 758
Когато детето го няма и не знаеш какво би било да го има в живота ти, може много неща да ти се струват по-смислени и важни.

Подкрепям. Независимо какво си си мислил, че представлява майчинството, то те променя.

Без да съм експерт, смятам, че буквално ти пренарежда мозъка. И един ден се чуваш да казваш презряното "ние акахме". Simple Smile

(Всъщност има и изследвания - например Pregnancy Causes Lasting Changes in a Woman's Brain. Както и едно скорошно, че жените с поне пет деца са много пъти по-застрашени от старческа деменция - може би поради дългото излагане на високи нива на естроген.)

Сериозно - природата се е погрижила (фигуративно казано) да ти пука за детето поне докато е най-зависимо от теб. Как си представяш майчинството и какво ще бъде за теб реално, могат да са много различни неща.

Ако някой не чувства повик да има деца, това е ок. Днес човешкият вид оцелява и без лудата надпревара в правенето на бебета. Но малко други преживявания могат да се съревновават като емоционален заряд с отглеждането на твое дете.

Пак декларирам, че не съм луда фенка на бебетата и децата и че много държа на работата си и личния си живот.

# 211
  • Мнения: 2 068
Да ви кажа ли колко хора на изкуството, на делата и прочее са неразмножили се , а смисъла им в света е голям? Айде да не би Левски и Лили Иванова да са имали деца? ( примерно) НЕ..но са дали повече от тези със ...така че смисъла сме ние и нашите следи и дела , но не и децата. Аз не съм амеба да се деля Kissing Heart
и май да направим.нова тема за смисъла на живота Joy

Не отричам, че това е така и хората могат да допринесат много, дори ако нямат деца...даже някои допринасят повече точно поради липсата на наследници. Но ние никога няма да знаем, какво е в главите на тези хора и дали като останат сами със себе си не им липсва семейство и деца.
Левски е умрял твърде млад, а Лили Иванова...там са други нещата, тя май даже не е можела да има деца.

Та така, "неразмножилите се творци" не винаги са такива по свое собствено желание...

# 212
  • Мнения: 5 112
Лили Иванова не е хич подходящ пример за тезата със смисъла на живота... Левски още по-малко, но това е друга тема...
Пък го има и другото - колко успешно развиващи се професионално личности, оставящи отпечатък завинаги, които имат един куп деца...

# 213
  • Мнения: 275
Момичета отклонихме темата. И не искам ни най малко да засягам или убиждам някой. Всеки има право на мнение, аз изказах моето. Точка Wink

# 214
  • Мнения: 275
Да ви кажа ли колко хора на изкуството, на делата и прочее са неразмножили се , а смисъла им в света е голям? Айде да не би Левски и Лили Иванова да са имали деца? ( примерно) НЕ..но са дали повече от тези със ...така че смисъла сме ние и нашите следи и дела , но не и децата. Аз не съм амеба да се деля Kissing Heart
и май да направим.нова тема за смисъла на живота Joy

Не отричам, че това е така и хората могат да допринесат много, дори ако нямат деца...даже някои допринасят повече точно поради липсата на наследници. Но ние никога няма да знаем, какво е в главите на тези хора и дали като останат сами със себе си не им липсва семейство и деца.
Левски е умрял твърде млад, а Лили Иванова...там са други нещата, тя май даже не е можела да има деца.

Та така, "неразмножилите се творци" не винаги са такива по свое собствено желание...
Само да вметна, че не причината да няма деца е смърта на Левски, а защото е дякон. Но не сме в час по история. Дадох пример спонтанен за хора които нямат деца.

# 215
  • тук-там
  • Мнения: 5 704
Според психолозите, за да се чувстваме реализирани и доволни, следва да “седим” като минимум на трикрако столче. “Трите му крачета” да са еднакво застъпени в живота ни, а те са: личен живот, професионален и интереси (хобита, занимания, спорт и т.н.) Децата са само един елемент от личния живот (от едното краче). А за да сме пълноценни и удовлетворени, следва и трите крачета да са здрави Simple Smile Така че ...

# 216
  • Мнения: 24 349
Според кои психолози е това трикрако столче, че ми стана смешно?!

# 217
  • тук-там
  • Мнения: 5 704
Психолози ли?, може и да са били астролози Wink

# 218
  • Варна
  • Мнения: 36 607
Какво значение има кои са? Звучи доста логично?

# 219
  • Мнения: 321
Колкото хора, толкова и мнения...аз съм от тези жени, които родиха късно( на 36г) основно поради наличието на кариера и интересен живот, работех в чужбина, пътувах много, не страдах от липса на пари или приятели..НО, в един хубав ден нещо почна да липсва и тази празнота не можеше да се запълни нито от марковите дрехи, нито от екскурзия до Дубай или Индия...сега от няколко месеца съм мама на прекрасно дете и да, понякога когато не си доспивам, ми липсва онзи живот на свобода, но само като ми се усмихне тя, си спомням каква благословия е да имаш дете....така че не изпадайте в крайности, животът  е пълноценен ако имаш от всичко по малко...

# 220
  • Мнения: 2 560
Последният пост все едно аз съм го писала🖒

# 221
  • Мнения: 4 758
Какво значение има кои са? Звучи доста логично?

Лесните и универсални рецепти за щастие са най-често пълни глупости.

# 222
  • Мнения: 5 112
Въх, че то лесно ли е да го постигнеш туй "трикрако столче"?! Wink

# 223
  • Варна
  • Мнения: 36 607
Къде в поста ми пише, че е лесно и универсално? Писах, че е логично. И е.

# 224
  • Мнения: 2 368
Подкрепям. Трябва да има баланс, като това се отнася за всичко в природата. Не мижем да отречем, че като биологична единица основната ни функция е да се размножим, за да оцелее популацията. Да, надрастнали или надградили сме тези първобини инстинкти-водещ е индивидуализмът, имаме страшно много изкушения, ценим си живота и спокойствието. Но..какво от това, не можем да се преборим с времето и естествения ход на нещата. Та дори и чувство за дълг да е -нама лошо е това, пак си е естествено. Като се появи човечето, явно нещата се променят.На мен лично ми е много интересно какво е усещането за безусловна любов -дано се развием и у мен де Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт