(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 37)

  • 54 716
  • 758
  •   1
Отговори
# 495
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
==Питането ми е дали е задължително да ги "завивам" с фолио? ==

Да . Отговорът е да . Обикновено , разсадите се сеят в рохка пръст и семето засъхва.
В първите дни плътно залепвам найлончето , като започва да се "къдри" пръстта , го вдигам на 3 сантиметра. 

# 496
  • София
  • Мнения: 5 184
Домати пирамида са високи и много родовити. Но са тип търговски-вечно твърди Sad

# 497
  • Мнения: X
Тази година сея в торф. Опитах без завиване и се получава. Навлажнявам торфа в чашката, слагам семенцата и покривам със сух торф. Поникват си без проблем. Сях и пипер за оранжерията, но знам, че той не е толкова бърз, колкото доматите и го завих. От време на време ще наглеждам.

# 498
  • Мнения: 705
Скрит текст:
Тази година сея в торф. Опитах без завиване и се получава. Навлажнявам торфа в чашката, слагам семенцата и покривам със сух торф. Поникват си без проблем. Сях и пипер за оранжерията, но знам, че той не е толкова бърз, колкото доматите и го завих. От време на време ще наглеждам.

Ние от години винаги го сеем без завиване. Само пипер го завиваме. Но миналата година сях лют пипер, без завиване в саксия, и стана по голям от другия .
Я кажете да нещо, казват че тиквите обичат много оборски тор, но ако не можем да намерим такъв, с какво можем да го заменим

# 499
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И със завиване, и без завиване сея.
Вчера засях салатки - айсберг, лоло росо и лоло биондо, също и спанак и репички. Разсадих и самозаселите се марулки, боднах малко чесън.

# 500
  • Мнения: 705
И със завиване, и без завиване сея.
Вчера засях салатки - айсберг, лоло росо и лоло биондо, също и спанак и репички. Разсадих и самозаселите се марулки, боднах малко чесън.

Кога пресаждаш марулите в градината на постоянно място?

# 501
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И със завиване, и без завиване сея.
Вчера засях салатки - айсберг, лоло росо и лоло биондо, също и спанак и репички. Разсадих и самозаселите се марулки, боднах малко чесън.

Кога пресаждаш марулите в градината на постоянно място?

Честно казано - когато имам време Blush Обикновено закъснявам с разсада, така че се е случвало и през юли да садя. Дядото съсед ги сади още през есента. Не ги покрива, но в началото на април вече са достатъчно големи за салата. Най-забавното е, че той не яде марули - сади ги за кокошките Grinning

# 502
  • София
  • Мнения: 5 184
Имате ли идеи за най-най -лесното превене на отвори за отцеждане на дъното на кофички от кисело мляко?
Аз кълцам с ножица на три места по самия ръб на дъното, с леко закривяване движението на ножицата.

# 503
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 007
запалваш бамбуково шишче и боцкаш с него.
става и с цигара, но аз не пуша. и с поялник, но милия не си го дава Simple Smile Simple Smile Simple Smile
би могло и със стара игла за плетене, като си предпазваш пръстите все пак. Simple Smile

# 504
  • Мнения: 1 359
Здравейте, съвсем нова съм в самостоятелното градинарство. Имам градинка и тепърва започвам с разсада. Засега само планирам къде какво ще засея. Докато четях как се комбинират зеленчуците в градината срещнах мнение, че в близост до орех не трябва да се сее нищо. Точно в ъгъла на градинката ми има огромен орех, а в другия и край отрязан пън на орех. Според вас, на какво разстояние от тях мога да сея? От пънът няма дори издънки, отрязан е преди 2- 3 години и мисля, че е напълно изсъхнал.

# 505
  • Мнения: 705
Здравейте, съвсем нова съм в самостоятелното градинарство. Имам градинка и тепърва започвам с разсада. Засега само планирам къде какво ще засея. Докато четях как се комбинират зеленчуците в градината срещнах мнение, че в близост до орех не трябва да се сее нищо. Точно в ъгъла на градинката ми има огромен орех, а в другия и край отрязан пън на орех. Според вас, на какво разстояние от тях мога да сея? От пънът няма дори издънки, отрязан е преди 2- 3 години и мисля, че е напълно изсъхнал.

мисля че това е, защото орехите пазят дебела сянка, както я наричат орехова сянка, и слънцето няма да ги огрява. Може би заради това пробвай и ще видиш, предлагам ти да засадиш на разтояние от ореха, и да засадиш малко и до ореха, и по този начин най добре ще прецениш

# 506
  • Мнения: 1 353
Не е само сянката на ореха -  листата на ореха съдържат танини, флавоноиди и юглон, които са токсични за останалите растения. Дъждовните капки отмиват тези вещества от листата и попадайки в почвата, те не позволяват развитието на растителност под короната.

# 507
  • Русе
  • Мнения: 2 604
Точно заради сянката е...съседите имат на границата огромен орех и реално заради него 1/2 от градината ми е неизползваема. През лятото съм засичала до къде точно е сянката, за да знам къде напролет да сея...Верно, че падналите у дома орехи си ги събирам, ама никак не ми харесва това положение, защото имам желание за повече обработваема площ.

# 508
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Преди години под ореха гледахме чудесни краставици Simple Smile

Аз дупча кофички и пластмасови тарелки с макетен нож (трябва да се внимава, разбира се), а ММ - с поялника - за друго и без това не го ползва Grinning

# 509
  • Мнения: 1 359
Ааа, такава ли била работата? Благодаря ви! Аз пак търся свръх тайнствено и сложно обяснение. Simple Smile Имам лъч надежда- мястото, което планувам да засея се пада пред ореха, така че сянката му пада назад. Там някой ден също мисля да обработвам, но може би с по- стелещи култури, че е малко под наклон.
А така и така съм започнала с въпросите, да питам пак. Simple Smile Лятото насипвахме една друга градинка отпред пред къщата с доста тъмна пръст, предполагам от някой изкоп. Запазила съм си няколко кофи от нея уж за разсад. Дали да сея в нея или да си купя торф за разсади?

Общи условия

Активация на акаунт