(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 37)

  • 54 771
  • 758
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 705
Ааа, такава ли била работата? Аз пак търся свръх тайнствено и сложно обяснение. Simple Smile Имам лъч надежда- мястото, което планувам да засея се пада пред ореха, така че сянката му пада назад. Там някой ден също мисля да обработвам, но може би с по- стелещи култури, че е малко под наклон.
А така и така съм започнала с въпросите, да питам пак. Simple Smile Лятото насипвахме една друга градинка отпред пред къщата с доста тъмна пръст, предполагам от някой изкоп. Запазила съм си няколко кофи от нея уж за разсад. Дали да сея в нея или да си купя торф за разсади?
там където казваш че е малко под наклон, може да сложиш дини, те обичат наклонени места но трябва също да хвърлиш там и поне един човал тор. Една рофнина гледа дини под наклон, и стават чудесни дини.

# 511
  • Мнения: 5 997
Ех тази " орехова " тема.Два дни в група в ФБ само това се коментира. В моята градина има един и в сянката в самия край се отглежда всичко, за 3- те години сме минали през какво ли не.На границата със съседа има орех - в тях. Гулията трета година е там, нищо и няма.Обаче на пипера най- близо не му провървя. та това място определено тази година а ще е опитно поле, кое ще стане и кое не.Отделно под нашия бяха кокошките, ама под  самия  орех, както се сещате наторени.... обаче сянка, та и там ще се експериментира. Новия кокошарник е на друго място, че на това - съседа имаше проблем. И да не разваляме отношенията го преместихме.

# 512
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Нищо не расте под орех .
Режете го , ползвайте го за  мебели . Ореховия и черешовия "фурнир" в е много красив. Ако е на комшията го убедете да го отреже или поне му кажете че ще го поокастрите . Комшиите трябва да се уважават.

# 513
  • Мнения: 1 076
Здравейте,

след около седмица ще станем собственици на малка градина. Нямаме предишен опит в градинарството, разполагаме само с голямо желание 🙂.
Следя темата с интерес заради полезната информация и за вдъхновение.

В градината, която ще обработваме, в момента има вече обособена площ за отглеждане на зеленчуци и такава за цветя. Иска ми се част от площта за цветя да бъде превърната в зеленчукова. Има ли нещо специално, на което да обърна внимание? Извинете, ако въпросът ми е малко глупав, просто се не знам как да изкореня/почистя, какво да правя с почвата и има ли други особености. Планувам да стане място за тиква и боб, ако има значение.

Другото ми питане е, как да изкореня чемшир? Мога ли после на негово място да садя зеленчуци? (нали чемширът е отровен, та се чудех)

Благодаря ви предварително. 🙂

# 514
  • Мнения: 705
Здравейте,

след около седмица ще станем собственици на малка градина. Нямаме предишен опит в градинарството, разполагаме само с голямо желание 🙂.
Следя темата с интерес заради полезната информация и за вдъхновение.

В градината, която ще обработваме, в момента има вече обособена площ за отглеждане на зеленчуци и такава за цветя. Иска ми се част от площта за цветя да бъде превърната в зеленчукова. Има ли нещо специално, на което да обърна внимание? Извинете, ако въпросът ми е малко глупав, просто се не знам как да изкореня/почистя, какво да правя с почвата и има ли други особености. Планувам да стане място за тиква и боб, ако има значение.

Другото ми питане е, как да изкореня чемшир? Мога ли после на негово място да садя зеленчуци? (нали чемширът е отровен, та се чудех)

Благодаря ви предварително. 🙂


Здравей. Най добре е първо хубаво да обработиш почвата като внесеш малко торове, а най добре оборски прегорял тор. Защото туквите обичат торт, а и на цветята ще им се отрази добре. Ние миналата година, засадихме няколко нови рози и им сложихме малко оборски тор но дезинфекциран, и цялото лято цъфтяха чак до сняг. Чемшир се изкоренява както всички останали, с копане и дърпане. Едни съседи тук така го изкорениха, но първо го отсякоха с брадва, и на неговото място си засадиха други цветя. Не знаех за него че е отровен, чувал съм само че змии се въдят в него, защото змиите обичат чамшира , за това хората на село не го садят, а тези който имат го махат

# 515
  • Мнения: 6 446
Миналата пролет, когато се сдобихме с нашата градинка, се наложи да правим същото - да освобождаваме терен, посят с всякакви цветя и храсти. При цветните лехи направихме дълбоко окопаване - около 50 см дълбочина, махайки всички грудки и корени. Някои преместихме  - божурите и луковиците на пролетните цветя. Счупихме лопата, толкова голям беше зора с тия цветя,  а и много бавно вървеше работата.
На освободените от цветя места насяхме тикви, малини, къпини, боровинки, оформих и място за подправки. Виждам тия дни , че сме пропуснали някоя и друга луковица - пробиват лалета и нарциси.

# 516
  • Мнения: 431
Здравейте градинари!
Искам да споделя за един инструмент за копане. Дано не се приеме като реклама.
Миналата година си купих Торнадика - няма друг такъв инструмент. Копането с него е удоволствие, няма болки в кръста. При копането есента работих само с него и се справих много бързо и качествено.
Ако някой се интересува, може да потърси из нета. Има доста информация и клипчета как се ползва. Всичко, което показват е самата истина.
Успешен нов сезон на всички!

# 517
  • Мнения: 860
Орехите с защитени. За да се отреже трябва разрешение. Иначе на сянка аз бих пробвала с рукола, спанак, ряпа, червено цвекло, броколи, карфиол.

# 518
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз специално между зеленчуците си сея цветя (едногодишни). те привличат насекомите и се повишава опрашването.  Peace

чемшир се вади трудно, аз имам едни мизерни храстчета, около 20см. който бяха оглозгани от гъсеници и трябваше да ги махнем. голяма занимавка и мъжът ми ме отсвири, та аз ги отрязах издъно, но те си избиват и това не е вариант за теб.

моето зеле показа за 4 дена  Shocked
сега сложих чушки и червено цвекло, след седмица-две ще сложа и доматите.

# 519
  • Мнения: 6 446
Ася, кажи за зелето кьосе, моля. Кога да го сложа, че да е готово октомври-ноември?

# 520
  • Мнения: 705
И ние при зеленчуците, сеем далии и тагетис , богородиче.  А около пипера винаги засаждаме чубрицата.

# 521
  • Мнения: 860
Аз винаги до доматите сея босилек и магданоз, до пипера чубрица.

# 522
  • Мнения: 1 076
Много ви благодаря за съветите.
Вероятно в такъв случай ще махнем многогодишните, ще наторим и ще оставим тук там по някоя луковица.

Чемширът е доста едър, според мен ще е тежка битка. Ще го мисля пак.

asyalein, за разсад става дума, нали?

# 523
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
за мен най-най-най- удобният инструмент беше и си остава плоскорезът.
за съжаление половинката счупи и третия (последен) и сега съм в търсене на нови. Sad
показвала съм снимки, действа като бръснач за тревата и не нарушава релефа Simple Smile не на последно място, не изисква някаква мощна сила за да се работи с него.
всъщност е точно обратното, като удариш съ ссила става това, което се случи и на трите ми "тесачки". Sad

# 524
  • Мнения: 11 334
Добри, добре, че спомена за тоз плоскорез. Погледнах го в нета, че идея нямах какво е. Установих, че съм имала Stuck Out Tongue Winking Eye ще го пробам като почна да влизам в градината. Подари ми го миналата година една приятелка Simple Smile

Аз сега се готвя за новия сезон. Извадих си тарелките за разсада. До петък ще купя пръст и семена за домати, краставици и чушки. Градината ми е малка, но мерака гооолям Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт