Децата и компютърът?!?

  • 2 120
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
Как се справяте с желанието на децата ви да стоят пред компютъра било да гледат филмчета , било да играят игри?! Аз ограничавам много , но то са едни ревове и роптания ...ужас! А при вас как е?

Аз не ограничавам... защо да го правя след като самата аз по цял ден вися пред компютъра....
Освен това съм забелязала, че колкото повече ограничавам дадено нещо, толкова повече се стреми тя към него... Специално Александра ако я оставя се насища.... предпочитам така.. и без това се хващам, че непрекъснато крещя не прави това или онова... за филмите и компютъра я оставам да гледа, тя сама си пуска всичко... само искам да идва и да ме пита дали може да си пусне компа... не знам дали е правилно, но мисля, че би имала само полза от това.... от една страна ще се научи на неща дето аз на 20 г. не съм знаела, а от друга ще мине по-бързо периода на пристрастяването. Аз в началото съм се пристрастявала по игри, чатове и др. Сега нито играя, нито влизам по чатовете... просто съм се наситила...

# 16
  • София
  • Мнения: 13 206
Да си живее детството

Честно казано този израз ми е много странен.. употребяват го като кажа, че искам детето ми да тръгне на учлилище на 6 г. "Аман, заман, защо? Нека си поиграе и изживее детството си!" Shocked Че детството не свършва с компютъра и училището....Освен това тази дума е много различна за всеки.... Едно време детството е било да тичаш по поляните и да играеш на калъч (така ли се казваше  Rolling Eyes). По мое време скачахме на ластик... Сега вече и аз не знам какво правят днешните деца... Във всеки случай детството си е детство... Както и моето не е било прекратено, защото съм тръгнала на училище на 6. Да не говорим, че човек получава 50% от интелигентността си до 5 г. възраст (справка д-р Додсън). Така че колкото по-разнообразни дейности извършва в този период, толкова по-добре! Има време за всичко и за компютър и за писане и рисуване... Не сързвайте думата "игра" само с кукли и тичане навън... по принцип в тази възраст всичко е игра...
Ей такива мисли ми минаха през главата... Grinning

# 17
  • София
  • Мнения: 13 206
Не знам как ще е по-нататък като поотраснат още.

Ухааа, ще видиш... пубертета не прощава  Twisted Evil. Висят нон-стоп пред компа.... не четат книги... абе пълен провал... Wink

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
 Vache, просто време не достига. Не че съм чак толкова против компютрите. Сега моята я водя на плуване и уроци по рисуване, стремя се и често да я събирам с кварталните дечурлига да лудува, чета й всяка вечер, събота и неделя, ако времето е хубаво -задължително извън София. Колело и ролери има и съответно опитвам да впиша и тях в програмата. А както писах, през делничните дни имаме по 3 ч. заедно, събота и неделя пък бабите и дядовците искат да я видят. Просто компа е едно от нещата, което може да се отложи във времето за сметка на гореизброените. Някак не ми се вярва да иска да и чета след няколко години или пък да се научи лесно да плува в пубертета. Но компа е интересен за всяка възраст. Няма да ни подмине, независимо от желанията ми.

# 19
  • София
  • Мнения: 13 206
Ооо, Лекси, разбира се!!!! Трябва да има баланс! Не може само компютър.... моята щерка още е малка, но като стане на съответната възраст със сигурност ще я запиша на разни неща като танци, рисуване.. абе каквото иска тя...

# 20
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Не ограничавам, дори поощрявам.
Сайтът на Дисни например има толкова много обучителни игри, които са страхотни просто и развиват страшно много неща. Дъщеря ми всеки ден ползва сайта на Дисни, и съм изключително доволна от този факт. Това не означава, че не рисува, не знае стихотворения, песни, че не играе и прочие.
Но в днешно време да ограничаваш едно дете от компютър е все едно навремето майка ми да не ми е купувала книги.
А и е ужасно смешно, като гледам моите колежки на по 20год момичета в момента(доста по-малки от мен Mr. Green) 3 курс момичета не знаят как да си създадат folder например....е какво да говорим повече.....

# 21
  • Мнения: 2 700
Напълно съм съгласна с Маленна и Лекси. Има много по-полезни и приятни неща от компютъра и заниманията с него. За мен и РСто и интернета са само средство за работа, а не лична необходимост.
За да не се чувства дъщеря ми неграмотна спрямо съучениците си съм я записала на курс в училището, където изучават основни работни умения. В къщи нямаме интернет и не възнамерявам засега да прокарвам, за да не си създавам излишни емоции. Вярно, Линда не знае да чати и не си играе он-лайн, но чете книги, рисува, играе с деца, танцува, играе с нас на занимателни игри.
Всеки има право да гледа и възпитава детето си по свой вкус и подобие, но мисля, че компютърните занимания в ранна детска възраст по-скоро ограничават развитието на децата и са подходящо оправдание на родителите, че имат глътка спокойствие, но не са инвестиция в бъдещето на самите деца.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 242
Да дам един пример /не особено на място/: Цалото семейство в последно време играем на мемори и разни игри със зарчета. Детето спокойно може да го прови и само на комп-а, но в случая това е повод за "семейно събиране", много смях и разговори. Вярно е, че понякога ми се ще да остана "на саме", но предчувствам, че ако прибягна до услугите на компютъра за целта, тези вечери, от които, надявам се, на детето ще му останат хубави спомени, няма да ги има... Вярно е, че компютъра дава много възможности, но и отнема част от личните контакти. Предполагам, че повечето деца, играли на компютърни игри, не биха намерили нищо привлекателно в една партия "Не се сърди, човече" с реален противник. На дакато играят, играчите и контактуват, което при компа го няма.
Сигурно нямам основания, но обвинявам основно компа и липсата на детски площадки за това, че по-големите  децата вече не играят така, както сме го правили ние...

# 23
  • Мнения: 7 263
Много си зависи и от детето.
Малкия ми син дори като гледат филмче от време на време става и казва "Уморих се" и отива да си играе или нещо друго да прави.
Но големия ако го оставя  и 24 часа няма да се отлепи от компютъра и телевизора.
Така че него го поограничавам - защото просто няма мярка.
Според мен децата не трябва да се спират да имат достъп до компютъра, но трябва да се следи да не е прекалено. Примерно час или два на ден максимум.

# 24
  • София
  • Мнения: 13 206
Не ограничавам, дори поощрявам.
Сайтът на Дисни например има толкова много обучителни игри, които са страхотни просто и развиват страшно много неща. Дъщеря ми всеки ден ползва сайта на Дисни, и съм изключително доволна от този факт. Това не означава, че не рисува, не знае стихотворения, песни, че не играе и прочие.
Но в днешно време да ограничаваш едно дете от компютър е все едно навремето майка ми да не ми е купувала книги.
А и е ужасно смешно, като гледам моите колежки на по 20год момичета в момента(доста по-малки от мен Mr. Green) 3 курс момичета не знаят как да си създадат folder например....е какво да говорим повече.....


Направо не вярвам на очите си..... Crazy Crazy Crazy Отдавна не си се включвала   bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 13 206
Лекси с нещо не съм съгласна... ние работещите малко виждаме децата си, обаче те също имат нужда да правят опредлени неща сами или да останат насаме със себе си и заниманията си... искам да кажа, че не бих организирала дадени игри за да сме заедно на всяка цена... Александра не винаги иска да правим нещата заедно... и аз я оставям... но пък това зависи от характера и на родителите и на детето...  Hug

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Насърчавам!  Peace
Пускам детски образователни и занимателни сайтове, както и филмчета. Каката от много малка проявява интерес към тях, което само ме радва. Малката също все почесто се задържа пред пц-то Grinning

# 27
  • Мнения: 603
Когато беше по-малък много искаше да се занимава с компа. Пусках му едни бебешки игрички, които изтеглих от тук. Имаше си собствена клавиатура /която не е включена/.
Постепенно взе да губи интерес. Сега посяга към компютъра, само ако аз съм седнала пред монитора. Харесват му някои картинки, обича да гледа снимки и това е.
Мисля, че ако не ни вижда да работим там, въобще няма да се сети за него.

Като порасне и започне да играе игри, смятам да купим ЛСД.
Истина е, че забранения плод е най-сладък.
Но при всички случаи е и до характер и и интереси. Ще поживеем, ще видим.

# 28
Компютърът може да бъде прекрасен помощник на всяка мама. Моят син обича да кара колело, да рисува, да четем енциклопедии, да прави разни формички от гипс, да разхвърля и да беснее както само той може. Но когато се изморя да бърборя с него и да му приставам на акъла, благодарение на компютъра в къща настава мир и спокойствие. Или гледа филмче, или играе /доста добре/ на няколко игри, или дори се е научил да разглежда страниците в един сайт като му отворя /pez.com например/. И няма да ви казвам колко ми е кеф да го гледам колко добре се оправя с компа. Аз когато хванах за първи път мишка я държах все едно всеки момент ще ме ухапе. Simple Smile
Дори миналия месец за рождения му ден търсих да му купим детски лаптоп, че станахме много маймуни на клона за домашното РС. Обаче има само някакви бебешки машинки с английската азбука, много дървени. Ама догодина може и да го огрее с истински лаптоп.
Не съм съгласна за пристрастяването на децата към компа. Те толкова трудно задържат вниманието си към едно нещо, че е практически невъзможно да стоят цял ден на компютъра. Виж като попораснат, сигурно ще го правят. Но тогава със сигурност няма да ни питат дали разрешаваме.

# 29
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Компютърът може да бъде прекрасен помощник на всяка мама.
....
Не съм съгласна за пристрастяването на децата към компа. Те толкова трудно задържат вниманието си към едно нещо, че е практически невъзможно да стоят цял ден на компютъра. Виж като попораснат, сигурно ще го правят. Но тогава със сигурност няма да ни питат дали разрешаваме.

Тенкю, баба, че ми спести толкова писане  bouquet  Heart Eyes

Да не говорим пък колко се радвам на Google Earth, благодарение на която географията не се учи, а е забавление... на игрите в BBC, с които с лекота се учат цифри, букви, думи и песнички...и спирам да изброявам защото ще се отплесна:)

Общи условия

Активация на акаунт