Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 7

  • 48 319
  • 741
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 17 851
Аз скоро ги започнах и не съм, но какво трябва да се изследва?
Би ли споделила?

Елора, на мен една съфорумка ми каза, че Метформинът действа само около 2г. Но не съм се интересувала подробно, защото не смятам да го пия толкова време. Четейки една стара тема за хиперинсулинемията, смятам, че май не помага особено. 

# 511
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
С метформин трябва да се следят бъбреците по-скоро, отколкото черния дроб. Урея и креатинин на 6 мес.

# 512
  • Мнения: 4 042
Само да кажа, че си извадих УКД за достъп в здравното досие, но вътре нищо не пише. Само издадени направления. Аз много се надявах да открия нещо повече за ПКЯ, които имах преди 10 години, резултатите от тогавашното обременяване, дали от тогава не е имало индикации за ИР, защото упорито си дебелеех и много трудно, почти невъзможно отслабвах. Но няма нищо, първата въведена информация е от 2010 г, направление пак. Какъв е смисълът от този достъп до здравно досие - не разбрах. Уж да засича човек дали има злоупотреби. Аз злоупотребата, която я засякох - беше ми писал ендото на талона за ЛЛ, че ме е преглеждал с ехограф, а не ме прегледа - въобще не е отразена в досието. Очаквах, че ще има въведено всичко от прегледа, защото медицинската сестра въвеждаше през цялото време нещо в компютъра. Не мога да разбера защо правят такива половинчати работи - като идея е хубаво, ама направете го като хората... Най-малкото като отиде човек на преглед и какво се сети, какво не се сети да каже, но да отвори лекарят досието и да види история на заболяванията. Направления и рецептурни книжки - само това им е в главите. И пари. Здравето някъде там между другото.

# 513
  • Мнения: 32 014
Аз скоро ги започнах и не съм, но какво трябва да се изследва?
Би ли споделила?

Елора, на мен една съфорумка ми каза, че Метформинът действа само около 2г. Но не съм се интересувала подробно, защото не смятам да го пия толкова време. Четейки една стара тема за хиперинсулинемията, смятам, че май не помага особено. 

Не вярвам. Аз го пия повече от две години. С тая хипогликемия от миналия път, няма как да не е виновен той  Laughing

Вие с хапчетата, чернодробни изследвате ли?

Хич не съм  newsm78
Ама аз го спирам.
Иначе какво да изследвам. Да знам следващия път. И с направление може ли или се плаща отделно?

# 514
  • Мнения: 4 042
Не си ли изследвате кръв направо в пакетно изследване? Аз така правя и винаги ми излизат и АСАТ и АЛАТ, а понякога и ГГТ. Но си ги плащам изследванията де, не по здравна каса. 18-19 лева струва пакета, понякога има на промоция разширен пакет с включени електролити и други показатели.

Последните два месеца доста се изследвах, че метаболитният панел беше на промоция.

Понякога седя и се чудя дали не се лекувам всъщност с древния метод - кръвопускане Grinning

Последна редакция: сб, 01 сеп 2018, 22:45 от Бледолилава

# 515
  • Милано
  • Мнения: 956
Само да кажа, че си извадих УКД за достъп в здравното досие, но вътре нищо не пише. Само издадени направления. Аз много се надявах да открия нещо повече за ПКЯ, които имах преди 10 години, резултатите от тогавашното обременяване, дали от тогава не е имало индикации за ИР, защото упорито си дебелеех и много трудно, почти невъзможно отслабвах. Но няма нищо, първата въведена информация е от 2010 г, направление пак. Какъв е смисълът от този достъп до здравно досие - не разбрах. Уж да засича човек дали има злоупотреби. Аз злоупотребата, която я засякох - беше ми писал ендото на талона за ЛЛ, че ме е преглеждал с ехограф, а не ме прегледа - въобще не е отразена в досието. Очаквах, че ще има въведено всичко от прегледа, защото медицинската сестра въвеждаше през цялото време нещо в компютъра. Не мога да разбера защо правят такива половинчати работи - като идея е хубаво, ама направете го като хората... Най-малкото като отиде човек на преглед и какво се сети, какво не се сети да каже, но да отвори лекарят досието и да види история на заболяванията. Направления и рецептурни книжки - само това им е в главите. И пари. Здравето някъде там между другото.
Тук в Италия сме с електронни здравни карти и електронни досиета от доста години-информацията е всички изследвания,снимки,ехографии,прегледи...всичко е вътре.И има две опции-да
позволя  достъп до досието ми на личният ми лекар и други лекари или не.

# 516
  • Мнения: 416
Вие с хапчетата, чернодробни изследвате ли?

Да, аз изследвам постоянно, заради стар проблем с един от чернодробните ензими - ГГТ. В момента пия само метформин и спазвам правилата на ВМНВХ в омекотения вариант, до 50г вх. Обаче обикновено не стигам и 40г дневно. Откак съм на режима, АСАТ и АЛАТ влязоха в норма още на първия месец, само с ГГТ все още не можем да се разберем, доста висок е. Но това при мен си е до голяма степен и наследствено обременяване. Просто се надявах, че и той ще влезе в норма с режима. Дано и това стане.

# 517
  • Мнения: 7 759
Бледолилава, моите кръвни изследвания ги има в здравното досие, прегледите -също
Не знам какво се изследва, питам вие дали знаете

# 518
  • Мнения: 54 638
Сега отивам и аз да гледам, имам ПИК за всичко! Simple Smile

# 519
  • София
  • Мнения: 17 851
Къде се гледат тия здравни досиета?
едит: Намерих, ама трябва да отида да ми дадат този УКД

# 520
  • Мнения: 54 638
В сайта на НЗОК. https://www.nhif.bg/

Нищо не открих, само от дентална помощ, ама аз по принцип ходя с карта от ДЗО и затова.

# 521
  • някъде в България
  • Мнения: 65
Аз съм на мерформин от около месец и онзи ден направих жестока бъбречна криза. Сега се чудя дали да ги спра веднага или постепеннонда ги намаля. Дозата ми е 3 по 850мг., но напоследък се хранех по 2 пъти и по толкова взимах мерформин. Сега може още около седмица да взимам 2 по 1/2 хапче, след това още една седмица 1 по 1/2 и да ги спра съвсем. От друга страна в неделя заминаване в Турция, та се притеснявам и там да не направя някоя криза и се чудя дали изобщо да продължавам да ги пия. Иначе стриктно си спазвам диетата и даже по-голямата ми дъщеря имаше рожден ден на 30-ти и направих две торти, като едната беше вариация на френска селска торта, но с тиквени и сусамово брашно, мед вместо захар в блатовете и стевия в крема ( маскарпоне и сметана), а другата беше Гараш без никакво брашно с мед и черен шоколад от лидълдкия 81% и на Линд 95% беше май. Страхотни торти станаха, само дето заради бъбречната криза за малко да отложи е събитието.

# 522
  • София
  • Мнения: 16 208
И никой не ти каза да се храниш 5-кратно, да ядеш малки количества ядки (не големи количества ядки)  и  да пиеш повече вода???И каква точно беше бъбречната криза? Пиелонефрит, което е бактериална инфекция?

# 523
  • някъде в България
  • Мнения: 65
И никой не ти каза да се храниш 5-кратно, да ядеш малки количества ядки (не големи количества ядки)  и  да пиеш повече вода???И каква точно беше бъбречната криза? Пиелонефрит, което е бактериална инфекция?

За храненето никой нищо не ми каза. Много искаха да ме приемат, но трябваше да празнуваме рожден ден и затова отказах. На ехографа видяха камък около 5-6мм. Казаха повече течности да пия и ми изписаха спазмалгон и но-шпа. Изследванията не бяха готови в когато си тръгнах, та в понеделник ще разбера как са.

# 524
  • Мнения: 25 712
Добре де, този камък не ти се е образувал от метформина. А и много хора правят бъбречни кризи, без да са пили някога метформин.
Защо реши, че е точно заради него?

Общи условия

Активация на акаунт