Пубертетът при момичетата - как да подготвим децата ? (Тема 3)

  • 70 387
  • 747
  •   1
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 6 183
Ааа хартиеният ще го загуби на втория ден. Не стига, че само питам къде ѝ е картата за градския транспорт. От другия месец трябва и личната карта да контролирам. На "дните за зачеване" не им обръща голямо внимание, а пък ако обърне ще се радвам да изясним проблема. Онзи ден ме пита защо някои семейства имат по 5-10 деца без да са желани, а не ползват презервативи. Та ѝ обясних най-различни причини, включително и как се появява някой младеж и казва: "Ама без презерватив е много по-истинско, аз ще те пазя". Тя ми отговаря: "Аз тогава ще си пия хапчета". Викам: "А предпазване от болести? Толкова ли пък не можеш да му се опънеш малко" Wink
Та се радвам всеки път когато нещо я предизвика да говори с мен по тези теми.

# 646
  • addicted
  • Мнения: 1 083
По повод мобилните апликации за следене на цикъла - не знам точно кой My calendar използвате, изненадах се колко апликации излизат в резултатите, когато търся с това име. Но аз използвам ето този:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.popularapp.per … alendar&hl=en

и в Settings>Show/Hide options могат да се изключат известията за овулация и благоприятни дни за зачеване; ако използвате някоя от другите - може би и те имат такава опция.

# 647
  • София
  • Мнения: 6 183
Точно този CaffeCat,  с розовото дневниче

# 648
  • Мнения: 4 312
Моят е period calendar мн съм доволна с него,ще и препоръчам същия.Не е натруфен изобщо.Има и календари за тийнове,освен че са по-шарени,незнам да имат друга разлика-не съм ги разглеждала

# 649
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Clue ползваме ние, доволна съм, детето стриктно си отбелязва всичко без напомняне от моя страна.
Косми маха само на мишници, почна с епилатора, мина през кремовете, сега се е почнала с бръсначката. Мисля, че лятото вече ще се налага и краката да оправя, досега нямаше нужда. На почти 14 е. Догодина, живот и здраве, я водя на лазер и да мирясваме.
Малката ми е на 9, бяла и руса, няма косъм, няма наченки на гърди, бебето ми е още.

# 650
  • София
  • Мнения: 6 183
Да споделя за акнето нещо ако за някой е от полза.
Моята е с много, много проблемна кожа. Вече година е на акнеаут и още година и половина сигурно на всякакви други уж маркови серии против младежки пъпки. Ходихме и на дерматолог. Всекидневно лицето сутрин и вечер се мие, а след училище се почиства и пак картинката е ужасна. Но какво да очаквам и аз и съпругът ми сме с проблемни кожи, моята и на тази преклонна възраст е мазна и много рядко ползвам крем.
Та когато аз бях пубертет нямаше толкова много козметика и се налагаше да пробвам чисто натурални, бабешки методи. И когато станах на 18-19 най-после един такъв ми помогна. Но след години си казах, че най-вероятно хормоните на тази възраст са се поуспокоили, аз съм излязла от пубертета и затова проблема с акнето се е решил.
Но вече от нямъне на къде реших да го пробвам върху дъщеря си. За сега, 15-на дни има невероятен ефект. Много се надявам да не е чисто съвпадение и състоянието да се подобрява.
Та бабешката рецепта е 1 чаена лъжичка лимонов сок и 1 чаена лъжичка прясно мляко, се разбъркват и получената течност се нанася на чисто лице с памуче или тампон за грим. Не се измива. Лимоновият сок стяга порите и подсушава, а прясното мляко подхранва и образува тънък филм върху кожата, който възпрепятства всичките боклуци от въздуха да попадат директно върху кожата. Подходящо е за мазна кожа. За сега маже само сутрин, но се изкушавам и вечерното мазане със специализирана козметика да го заменим с това.

# 651
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
Внимавай с лимоновия сок. Прави кожата фоточувствителна и има риск от петна ако самата кожа е склонна към такива. По-добре вечер

# 652
  • Мнения: 18 516
А това засъхнало мляко по лицето няма ли да започне да завъжда бактерии?

# 653
  • София
  • Мнения: 6 183
Ще имам предвид това с фоточувствителността, последните дни е все у дома, а и навън е все още доста мрачно, добре че го научих преди да е грейнало слънце.
А за бактерии, се надявам да не успява толкова бързо да завъди млякото, а може би и заради комбинацията с лимона -не знам. Аз естествено клепам и себе си като опитна мишка и доста добре ми се отразява, но с годините си дадох сметка, че кожа с кожа са толкова различни, че добро за един е крайно неподходящо за друг.

# 654
  • Мнения: 8 952
Чудя се да влезна ли в темата, да не влезна ли... Да питам ли нещо или не....

Малката ми дъщеря е на 10г. Последната година изведнъж израстна много. Като физика се промени, като държание. Вижда се вече, че настъпва началото на края на детския период.

Някои от приятелките й са си направили профили във ФБ, за което смятам, че е изключително рано.  Аз  се опитвам по всякакъв начин да я държа далеч от подобни социални мрежи. Има профил в Инстаграм, защото е много запалена по актуалните в момента български изпълнители като Павел и Венци Венц и иска да ги следи. Забранила съм й да публикува свои снимки, като се опитвам да й обясня, че в интернет има всякакви хора и по-добре да не се набива много на очи.

От друга страна и децата в училище започнаха да стават много "разтропани" -  онзи ден ги чух да се шегуват нещо за правене на тройка. Rolling Eyes Четвърти клас са.

Иска ми се по някакъв начин да я подготвя за истинския живот. Но пък не ми се иска да я стресна.
Тя все още не се интересува от момчетата. Докато те я заглеждат.
Косата й е дълга до кръста и определено прави впечатление. Мисля си дали да не я подстрижа....

По мое мнение момичетата са доста по-уязвими от момчетата. Много искам да я предпазя от негативни преживявания.

Вие как се справяте?

# 655
  • Мнения: 3 071
Недейте да я подстригвате, освен ако самата тя не е съгласна. Ще го приеме като нежелано вмешателство, ще ви се разсърди. Знам за какво говорите. И ние с баща й вече внимаваме много къде и как стъпваме, все е начумерена и мисли, че ние сме против нея. Когато забранявате нещо се обосновавайте добре и с нагледни примери. Правя така, че да си мисли, че не забранявам, а я моля и уж оставям тя да реши за някои неща. Фейсбук няма да разреша скоро и аз. Само Инстаграм и то без лични снимки. Промяната и при нас е огромна само за една година и за жалост осъзнавам, че малкото дете вече го няма.

# 656
  • Мнения: 8 952
О, за забраните ми е ясно.
Слава Богу, че тя самата не е изявила желание за регистрация във ФБ, та изобщо не сме го и дискутирали. Но със сигурност скоро ще разбере, че другите момичета от класа имат профили и тогава ще трябва да го обсъдим. По принцип е разумна и засега все още ме слуша. Доста е страхлива от непознати в интернет и се надявам това още известно време да я спира.

# 657
  • София
  • Мнения: 1 826
Не се притеснявайте за Фейсбук. Напоследък не е много на мода сред пуберите. Сега актуален е Инстаграм.
Но да споделя. Аз й направих профил във Фейса точно на 10. Но при нас беше малко по-различно. Тя играе тенис и на турнирите намери много приятели от всички краища на страната. Тогава за тях това беше начина на си контактуват. Условието беше, че приема приятели само хора, които познава лично и че аз ще имам достъп до профила. Почти четири години по-късно все още изпълнява и двете условия. Лошото е, че понякога неприятните случки стават и с приятели.

Колкото до косата, в никакъв случай не я режете. Ако иска да я скъси, нека тя го поиска. Но няма как да се скрие хубавото, независимо с каква коса е.

При мен подготовката се изразява в това, че съм готова да говоря с нея заз всичко, което я интересува. Тя го знае и поне за момента обсъжадме всякакви теми, за които много хора се притесняват - алкохол, цигари, секс, наркотици...

# 658
  • Мнения: 18 516
Лятото 10-годишната ми щерка си направи сама ФБ профил, с видими всичките ѝ данни, докато гостуваше на баба ѝ. Беше изпратила покани на родителите на съучениците ѝ, на класната и на баща ѝ (аз нямам). Joy  Всички ѝ бяха приели поканата, даже беше писала много мило съобщение на класната ѝ. Отне ми цяла вечер да го деактивирам, като последната стъпка е да не се влиза цял месец и чак след това акаунтът се премахва. И инстаграм тогава си е направила, последвала Гери-Никол и покрай нея някакви мангали. И някакви подобни я последвали нея. След като блокирах всичките странни субекти, реших да ѝ го оставя и доста поговорихме на темата онлайн безопасност. Периодично го проверявам обаче. Както и другите подобни приложения за клипчета, снимки и т.н.

# 659
  • София
  • Мнения: 6 183
Много зависи от детето. Доколкото разбирам вашето е по-плахо и не толкова отракано. Такава беше и все още е и моята дъщеря. Има ФБ профил поне от 3 години (в момента е на 14) като аз и го направих със съответните опции за сигурност, но почти не го ползва. Както се каза не е на мода много. Ползва изключително вайбър, имат група на класа. Но влиза и в разни международни чатове където си говори на английски с всякакви хора. Не мога да я следя навсякъде и по всяко време, затова предпочитам да говорим. На принципа съм по-добре рано, отколкото късно.
 Беше втори клас, когато едно момче от класа им нарисува комикс с всякакви нестандартни секс истории и го показал на всички. В последствие и ние го видяхме на родителска среща. Ами седнах и обясних всичко видяно в прав текст. Реакцията на това 8 годишно тогава същество беше: "Бляк гадно". После баба ѝ гледаше някакъв турски сериал, където съвсем бегло (според изискванията на турския СЕМ), загатнаха някакво изнасилване. Но тя се загледа в телевизора и аз я атакувах: "Разбра ли какво се случи?" Беше схванала, но беше удобен случай и аз да си изпея песента: че никой, по никакъв повод няма право да я опипва, да иска секс от нея, да я манипулира, за да се съгласи. Подчертах, че всичко това е подсъдно, че ако все пак се случи, защото мъжете са физически по-силни от жените, няма място за срам, трябва да се каже, за да се спре насилника да не навреди и на други...абе майчиния репертоар. При всеки подходящ случай споменавам нещо и тя вече знае, че говорим с баща ѝ свободно по темата.
Беше ни намерила презервативите преди 3 години. И направо си попита: знаела за какво служат, но не и как успяват да се съберат в толкова малки пакетчета (сигурно си е мислила, че са твърди). Та вадих, показвах, обяснявах смисъла. Непрекъснато дудна за сигурността в нета и реала и се опасявам, че вече съм я наплашила повече от необходимото. Тя не е кипра по принцип, облича се спортно, ама то едни тесни дънки на едно 14 годишно дупе веднага ще предизвикат мераци у някого. Дълго стана, но мисълта ми беше - говорете открито. Децата растат, собствените им очи се отварят и за другия пол. В един момент ще изпитат и физическа потребност от секс, което е напълно нормално, но нека до тогава да сме имали достатъчно време да им напълним главите с ценностната система такава каквато ние я разбираме. Но и чисто физически, доколокото мога, пазя. Последните месеци се налага да излиза в 6:50 сутринта за курс в неделя. Улиците зимата са пусти и тъмни, така, че си я водя до спирката и я качвам в автобуса лично.

Общи условия

Активация на акаунт