Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 698
  • 774
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 349
slavka70 От все сърце ви желая скоро да се успокоите с една изгодна оферта за общежитие. Той сега има ли къде да спи?

G.D. И при мен се случва да не ми пристигне кода по телефона. Затова от известно време пускам потвърждение на email, пристига светкавично. Не ползвам мобилното приложение, но там само по телефон ли може да се получи потвърждение?
П.С. И аз за наема превеждах днес. На 1-во число го теглят при дъщеря ми.




да, при мобилното приложенмие няма опция със съобщение по пощата. Но пък е толкова удобно при превод!  Както и да е, прозвъних им вчера, и до следобед получавах смс-и. Много са отзивчиви и сърдечни хората в тази институция.

# 91
  • Мнения: 5 349
Да, Ясмина, и мен ме изнервиха днес. Точно когато превеждам наема...  Освен това на приложението на телефона ми искат код който пускат като  смс, само че такъв не получавам...Както и да е, след няколко прозвънявания оправиха всичко.
GSNA, Ясмина е обяснила, но нека и аз да се опитам да опиша процеса, защото и аз съм в Булбанк. Влизам в платформата на пейсера, цъкам преводи, Посочва ми няколко банки, моята не е от тях, цъкам  - други. Дава ми поле - получи инструкции, отварям го, там е всичко - сметката в пощенска, и кода който посочвам като основание. Влизам в уникредит и правя превод на посочената сметка с посоченото основание. До час два парите са в сметката ми, виждам ги в пейсера платформата. После превалутирам, и превеждам на който искам. Хубаво е, че направиш ли един превод до даден обект, после данните се запазват и само сменям сумата ( ако е различна) и основанието.


G.D. Разбрах! Страхотно обяснение Simple Smile) т.е. всичко правиш онлайн без да ходиш до банката, а такса за превода от Уникредит към Пощенска има ли или някакви други?

Да, всичко онлайн, от телефон, но може и от комп. Таксата за междубанков превод е стотинки. Ясмина е обяснила всичко страхотно!

# 92
  • София
  • Мнения: 1 654
Ясмина, благодаря за разяснението за Пейсера! Аз не успях да накарам госпожицата да го ползва за захранване на немската сметка. Внася ги на ръка. Офисите на двете банки били един до друг и не я затруднявало.
От 1.10 започва работа в унито. Ще поддържа страницата на спортната организация на университета. Ще работи от вкъщи. Има и някакви часове за работа в офиса-принтиране, копиране подобни задачи...10ч седмично за 450евро. Подписала е документите, не са и поискали немска здравна застраховка.
За превода на уверението нямах идея че не е нужна легализация. В сайта на НАП пишеше легализиран превод и затова...Имаше печат от норариус Simple Smile И като за 33лв имаше грешка -вместо до 31.01 семестър, го бяха написали до 31.07 😕 Добре че жената в НАП беше свястна и не ме разкара за ново, а го поправи на място.
Успех на всички младежи, които чакат общежитие! Много труден момент още в началото, но в крайна сметка нещата се нареждат!

# 93
  • Варна
  • Мнения: 3 245
liebesbaer Откъде ги тегли парите? Предполагам, че става въпрос за БГ сметка в Уникредит, от която дъщеря ти тегли без такси в Германия от банкомат на HVB?
Иначе може ти директно да ѝ захранваш немската сметка с Paysera.

Когато дъщеря ми почна първата работа (за 450Е), не са ѝ искали здравно осигуряване в Германия. Сега подписа за втора работа и пак не се поискали,  мина с ЕЗОК. Не си спомням имаше ли някакъв праг, над който задължително трябва да се осигуряващ към немска ЗК?

# 94
  • гр.София
  • Мнения: 94
Тъй като синът ми е малко разсеян, знаете ли дали банковата сметка е същата като номера, който е на самата банкова карта. Става въпрос за Шпаркасе..Германия

# 95
  • Наблизо
  • Мнения: 6 083
Не,не е същия.

# 96
  • гр.София
  • Мнения: 94

трябваше да ми напише номера на банковата сметка, той ми е дал номера, който е отпред на самата карта...значи номера на самата  сметка трябва да са му я дали на някакъв лист, нали така

# 97
  • Наблизо
  • Мнения: 6 083
Да,в документите трябва да го има на няколко места IBANa  и да почва с DE

# 98
  • Мнения: X
Аз идвам с едно питане . Simple Smile Някой чувал ли е за град Линц, Австрия и по-специално университета там дали си струва ?

# 99
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

трябваше да ми напише номера на банковата сметка, той ми е дал номера, който е отпред на самата карта...значи номера на самата  сметка трябва да са му я дали на някакъв лист, нали така
Завиис от картата. По номер на сметката и BLZ можеш и сама да намериш айбана, отделно на моята карта например, отзад си имам директно написан айбана. Впрочем, масово новоиздадените карти имат номер на айбан на тях.

# 100
  • Наблизо
  • Мнения: 6 083
Моята е стара,само номер и име има.Не знаех,че ги слагат вече.Удобно.

# 101
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Моята е на 9 години, май получих нова пластика преди 4-5. 90% съм сигурна обаче, че и старата пластика имаше айбан.

# 102
  • Мнения: 1 970
Chrissy, говорите  май за различни неща, ти за немска, а тя за българска карта.
Не съм видял досега българска карта с отпечатан ай-бан на нея.
Холандска, немска - да, но българска - не.
На българската има само номер на картата и кардхолдера с валидността й отпред и ЦВЦ кода отзад.

Ай-бана се взима или от банката, или в електронното, ако имате, ще си го видите, само трябва да съобразите, особено в Райфа и ДСК ги водят с част от него в електронното, следва да разровите в електронното за място, където е изписанан целия, с БГ като начало, две цифри, четирибуквения идентификатор на банката и после вече самата вътрешна сметка, общо са там 16 или 18  знака....  С BLZ и номер на картата не съм пробвал за българска карта...
Това за българска карта, за немска, би следвало да го има на самата карта, различава се от номера на картата по това, че започва с DE, има две цифри и после четири  букви и останалото са цифри.

Последна редакция: чт, 27 сеп 2018, 10:31 от StefanB

# 103
  • Наблизо
  • Мнения: 6 083
Не,моята е немска,но нямам ИБАН.Може би специфика не знам.
Картата ми изглежда така.
https://cdn-images-1.medium.com/max/2000/1*N8ID5-1gZCD6pJaLPHXQkw.png
Както и да е - щом има ИБАН на някои,толкова по-добре Simple Smile

# 104
  • гр.София
  • Мнения: 94

трябваше да ми напише номера на банковата сметка, той ми е дал номера, който е отпред на самата карта...значи номера на самата  сметка трябва да са му я дали на някакъв лист, нали така
Завиис от картата. По номер на сметката и BLZ можеш и сама да намериш айбана, отделно на моята карта например, отзад си имам директно написан айбана. Впрочем, масово новоиздадените карти имат номер на айбан на тях.

На синът ми е нова, на картата си пише IBAN и номера , който започва с DE. Оказа се, че това си е и номера на сметката

Общи условия

Активация на акаунт