Университети в Германия и други държави с немски език 13

  • 44 812
  • 746
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 3 242
АКТУАЛНО за 2019 г.: Работещите студенти в Германия, независимо от дохода, са задължени да се осигуряват в Германия, без значение, че българската ЗК ги осигурява като студенти. Това важи за тези, които ще започват работа и за вече работещите. Ако сте работещ студент и все още нямате здравна осигуровка към немска ЗК, в най-бързо време подайте заявление. Имайте предвид, че е възможно да ви искат всички невнесени осигуровки със задна дата.

За кандидатстващите в края на тази учебна година: В някои градове може да се кандидатства за общежитие още преди да сте приети или дори кандидатствали. Проверете и подавайте още в 12-ти клас, за да имате по-голям шанс за място.

ОТКЪДЕ ДА СЕ ИНФОРМИРАТЕ ЗА СЛЕДВАНЕТО В ГЕРМАНИЯ И АВСТРИЯ
Скрит текст:
ДОЙДОХ, ВИДЯХ, КАНДИДАТСТВАХ – Много полезен сайт, в който ще намерите пълна информация за кандидатстването, университетите, различните специалности и възможностите за реализация. ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА за всеки, запътил се към Германия
ФЕЙСБУК ГРУПИ – Там може да видите отговор на почти всеки въпрос, който ви вълнува
  ПОМОЩ ПРИ КАНДИДАТСТВАНЕ В ГЕРМАНИЯ/АВСТРИЯ
ДОЙДОХ, ВИДЯХ, КАНДИДАТСТВАХ ВЪВ ФЕЙСБУК
ЗАЕДНО ФОРУМ НЕАКТИВЕН
Ако ви интересува конкретен град, потърсете фейсбук групата на студентите там!
 


ТЪРСАЧКИ И КЛАСАЦИИ
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

СЕРТИФИКАТИ ЗА ВЛАДЕЕНЕ НА ЕЗИК

СТИПЕНДИИ
КАНДИДАТСТВАНЕ

ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ
Скрит текст:
В Германия при нужда от спешна и неотложна помощ може да се лекувате с ЕЗОК.
При кандидатстване е необходимо да представите документ, че сте осигурен в БГ Примерен текст на писмото – пост 372
За документ от АОК, че сте здравноосигурен може да пишете и на този имейл: Philipp.Kleinert@nordost.aok.de Актуална информация от 2019г. вижте тук пост 261
Какво да направим при спешна нужда от лекар в Германия – пост 573


Здравноосигуряване на студентите в Германия от ЗК в България
Скрит текст:

1.   Всеки семестър студентът си изважда уверение за студентските си права – Studienbescheinigung.
2.   Уверението се изпраща на родител в БГ, ако студентът не е в момента тук.
3.   Уверението се превежда на български от лицензирана преводаческа агенция. Добре е да работите с една агенция и да ги помолите да съхранят файла, като само сменят периодите всеки семестър – би трябвало да ви вземат по-ниска такса.
4.   С уверението и заверенoто пълномощно, което студентът ви е оставил, отивате в местното НАП и подавате молба да бъдат признати здравноосигурителните права на студента.
5.   Това се прави два пъти годишно – за всеки семестър.



Работещите студенти задължително трябва да се осигуряват в Германия. Ако работят до 20ч. на седмица и са студенти, могат да плащат минималната здравна осигуровка, която е около 105-108 евро на месец.
ПРОФЕСИОНАЛНО ОРИЕНТИРАНЕ
БЪЛГАРСКИ ОБЩНОСТИ, СТУДЕНТСКА ВЗАИМОПОМОЩ
КОЛКО СТРУВА ДА СЕ УЧИ В ГЕРМАНИЯ
НАСТАНЯВАНЕ – ОБЩЕЖИТИЯ, КВАРТИРИ И ХОСТЕЛИ
Как се кандидатства за общежитие?
Скрит текст:
1.   Проучете сайта на местната организация Studenenwerk в града, в който ще кандидатствате и се информирайте за сроковете за кандидатстване. Търсете „Studentenwerk + името на града“ или “Studierendenwerk + името на града“. В Германия общежитията са по градове, а не по университети.
2.   Имайте предвид, че в някои градове може да кандидатствате за общежития преди да сте приети или дори да се кандидатствали в университета. Ако това е така – кандидатствайте при първа възможности – например в началото на 12-ти клас. Така попадате в листата на чакащите и до началото на първи семестър може да ви излезе късметът.
3.   След като сте подали молба за общежитие всеки месец ще получавате имейл за да потвърдите участието си в класацията. Тези имейли идват на различни дати, така че проверявайте и напомняйте, ако не получите такъв. Ако не потвърдите участието си в указания срок, изпадате от листата и трябва да кандидатствате наново.
4.   След като получите документите за прием, започнете по-активна кореспонденция със Studentenwerk  по всички канали – имейл, телефон, лично – за да им напомните за себе си. Най-ефикасни са личните срещи с отговорниците за общежитията. Подходящи аксесоари – голям куфар + сърцераздирателна история. В Германия е по-трудно да получите място в общежитие, отколкото да ви приемат в университет, но с упоритост и навременно кандидатстване нещата се получават.
5.   Потърсете и места в частните общежития – по-скъпи са, но все пак са вариант.
КВАРТИРИ И ХОСТЕЛИ
БАНКИ, БАНКОВИ ПРЕВОДИ
Скрит текст:
СЪФОРУМКИ СЪС СТУДЕНТИ В ГЕРМАНИЯ
Скрит текст:
I am the same - Аахен,  компютърно инженерство
bissitа - Аахен, медицина
buba67 - Аахен, медицина
Ironic – Вюрцбург, медицина
Роксалана – Мюнхен, LMU, медицина
inadd - Мюнхен, LMU, стоматология
mami21 – Карлсруе, строително инженерство, и Щутгарт, архитектура
bety - Мюнхен, Технически университет, архитектура
mama Tin – Кьолн, FH Koln, застраховане (завършила), ТУ Берлин - Информатика
Таня67 - Кьолн, икономика, и HCU Хамбург, архитектура
ORS - Манхайм, икономика, завършила
Ива* - Берлин, Свободен университет (Freie Universitaet), БВЛ
sasi6 – Берлин, Технически университет, програмиране
*Sunny_smile* - Йена, мехатроника в хохшуле
vanian – Карлсруе, КИТ-информатика
irenapleven - Мюнстер, психология
Did - Мюнстер  /Лудвиг Максимилиан Университет/, магистратура по информационни системи
КатяП - ТУ Берлин Икономическа информатика
pergola - Карлсруе - КИТ - електроинженерство
Blanka – ТУ Берлин – Архитектура
kara.k - HTW Берлин - Приложна информатика
vale3000 - RWTH Aachen - медицина
Ясмина - RWTH Aachen - медицина
liebesbaer - Манхайм - медии и комуникации
liwanova74 - RWTH Aachen – информатика
NeliM – Uni Passau – информатика
Stangel7 – Нюрнберг - Internationale Betriebswirtschaft
danien - Мюнхен ТУ - TUM-BWL
The Game - LMU
Altalune_ - ТУ Дортмунд - строително инженерство
Пенсионирана русалка - Нюрнберг - икономическа информатика, Манхайм - икономическа математика, RWTH Aachen - медицина
pe6exodka - Тюбинген- психология
Teodora Tropcheva - RWTH Aachen, информатика
Yonka123 - Heidelberg-Mannheim, медицина
синята лагуна - WSH Zwickau - бизнес администрация с китайски език
slavina_S - RWTH Aachen - стоматология
ВАЖНИ НЕЩА В ГОДИНАТА НА КАНДИДАТСТВАНЕ
Скрит текст:
Наред с проучване на университета, подготовка за изпитите за езикови сертификати и др., нека споменем важните неща, които трябва да се направят преди самото подаване на документи за кандидатстване в учебната година, в която ще се кандидатства.
от Октомври - Ноември - > Кандидатстване за общежитие в избрания град (ако е възможно) – търсете местната организация Studentenwerk
Декември - > изпит за DSD (за тези, които учат по тази програма).
от Януари - > кореспонденция с избраните университети, която да се предостави при легализация в немското посолство.
най-късно Април-Май -> Явяване на DAF (за да може резултатите да пристигнат навреме до края на юни)
края на Март - > получаване на резултатите от DSD
юни-август ->Издаване на ЕЗОК
юни -> получаване на диплома за средно образование. Тук е описана подробно цялата процедура по превода и легализацията.
15 юли -> краен срок за доставяне на документите в Германия за специалности с класиране и препоръчителен за специалности със свободен прием
 
ТЕМА 1 ТЕМА 2 ТЕМА 3 ТЕМА 4 TEMA 5 TEMA 6 TEMA 7
ТЕМА 8 TEMA 9 TEMA 10 ТЕМА 11
ТЕМА 12

Последна редакция: пт, 08 ное 2019, 08:01 от Ясмина

# 1
  • Варна
  • Мнения: 3 242
Пренасям тук дискусията за здравните осигуровки в Германия.
chrissy Когато дъщеря ми почваше работа, изрично е казала в АОК, че уверението ѝ трябва за пред работодател. Вчера служителка от АОК си е признала неофициално, че преди са си затваряли очите и не са били стриктни. Целта им е била да привлекат потенциални клиенти, защото щом веднъж си отишъл при тях за уверение, като трябва да сключиш осигуровка, пак при тях ще отидеш (както и стана впрочем Simple Smile ). В последно време обаче се е засилил натискът да прилагат задължителното осигуряване и е започнала масираната кампания за издирване на нередовните осигурени.
Ние, разбира се, сме доволни, че няма да плащаме за минали периоди. Но пък и не мога да не се възмутя как други студенти при същите условия са задължени да плащат една доста солена сума, ако и да е без лихви. Трябва всички да са при равни условия. Освен да препоръчам на хората с "честитките" да ходят да се разправят в касите. Но пък и зависи при кой служител ще попаднат.

Ако искате нещо да се добави/премахне от първия пост на темата, казвайте, че времето за редакция е ограничено.

# 2
  • Мнения: 622
Извън темата за осигурителните вноски,  интересувам се от посредник за кандидатстване в университет в Германия. Знам , че повечето във форума са действали сами, но нещо като паралелно следене на това което ще се случва, даване на съвети и т. н.
Ако имате информация моля да я споделите.

# 3
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ясмина, важното е, че за вас нещата са завършили добре. Успех на всички пишещи в новата тема - кандидатстващи и кандидатствали. 😃

# 4
  • Мнения: 5 271
.
Ние, разбира се, сме доволни, че няма да плащаме за минали периоди. Но пък и не мога да не се възмутя как други студенти при същите условия са задължени да плащат една доста солена сума, ако и да е без лихви. Трябва всички да са при равни условия. Освен да препоръчам на хората с "честитките" да ходят да се разправят в касите. Но пък и зависи при кой служител ще попаднат.
[

Мисля, че с  малко повече комуникация, писане  на  мейли, и прилагане на документ от БГ ЗК, че са били осигурявани тук, децата ще се разминат с плащане на стари задължения.  При кръщелницата ми още на пролет мина този стрес - първо й бяха обявили нечовешка суми, след няколко месечна комуникация АОК  й опростиха стари задължения. Представи и докумет от нашата ЗК.

Извън темата за осигурителните вноски,  интересувам се от посредник за кандидатстване в университет в Германия. Знам , че повечето във форума са действали сами, но нещо като паралелно следене на това което ще се случва, даване на съвети и т. н.
Ако имате информация моля да я споделите.

Аз мога да дам сигурен човек, работи по скайп или вайбър, посещенията могат да се сведат до минимум - само при окомплектоване на документите. Лично проверен, работи отлично.   Ако имаш интерес, пиши ми на лични.

# 5
  • Мнения: 476
Благодаря за темата !

Аз да попитам нещо във връзка отново с тези здравни осигуровки - когато става дума за Pflichtpraktikum - синът ми прави такава задължителна практика преди два семестъра ( за период от шест месеца ), тогава с ЕЗОК я направи и удостоверението от АОК, че е здравно осигурен - та дали няма да го търсят за този период да си плаща здравните ?

# 6
  • София
  • Мнения: 17 921
Ясмина, благодаря за темата Simple Smile
Доказа се днес още веднъж тезата ми, че е решено да се активират, да вкарат нещата в ред, като пускат тези честитки = стресиращи писма,  без обаче да налагат после при явяването ти в касата плащането на задължения със стара дата. Сега, ако човек не си потърси правата и  е готов безропотно да плати и всичко старо, едва ли ще му кажат не. Дъщеря ми е споделила перипетиите си от последните ден -два (четене на наредби, писане на мейл, ходене в АОК) със съученик бивш в друг град, работещ също отдавна само с  ЕЗОК. Днес е отишъл въпросният в АОК и също е минал на немски здравни осигуровки от този семестър, тоест от средата на октомври 2019.

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 13:10 от пенсионирана русалка

# 7
  • София
  • Мнения: 1 364
Както винаги тук може да се намери информация, споделен опит Relaxed
Скоро не бях следила темата, чак се чудя как съм ви изпуснала от поглед Satisfied

# 8
  • Мнения: 5 271
До тук добре, ама аз пак по моята болка да питам - сега като сключат децата договор с немска ЗК, ще ги отпишете ли от нашата? Факт е, че при сключване на застраховка никой застраховател не изисква формуляр, че работещия студент  не се осигурява в друга държава от ЕС.   Т.е отписването от нашата ЗК е оставено на доверие. И какви са рисковете един ден това двойно осигуряване на изграе лоша шега на двойно застахования и да се наложи връщане на застрасховките по българската ЕЗОК.
Между другото, новата ЕЗОК която децата ще получат от немския застаховател е едно към едно с българската им карта. Същия формат, същия цвят и дизайн. Само номера и държавата която я издава са различни. Демек -- една система...само дето няма връзка и взаимна информация  между държавите членки .

# 9
  • София
  • Мнения: 1 364
Тук мога да отговоря.
След като не се плащат осиг. в България,в един момент /след 3 месеца/ лицето е с прекъснати права.
Така си стои докато не се наложи да се "завърне" към бълг. здравна каса. Тогава се представя формуляр от държавата, в която се е осигурявал и задълженията се изчистват.
Тове е сигурно, защото сме го правили.
Не може да заявиш предварително, че се отписваш, което е малоумно според мен, но така процедират.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 3 242
Потвърждавам казаното от mami21. Просто не носете уверението, че е студент в НАП и след 3 месеца ще е с прекъснати права.
А ако дойде тук по време на ваканция да речем с немската карта, не би трябвало да откажат здравна помощ, нали?

# 11
  • София
  • Мнения: 17 921
Тук мога да отговоря.
След като не се плащат осиг. в България,в един момент /след 3 месеца/ лицето е с прекъснати права.
Така си стои докато не се наложи да се "завърне" към бълг. здравна каса. Тогава се представя формуляр от държавата, в която се е осигурявал и задълженията се изчистват.
Тове е сигурно, защото сме го правили.
Не може да заявиш предварително, че се отписваш, което е малоумно според мен, но така процедират.

Мами21,  според мен ГД пита друго. При липсващ преведен документ в НАП е ясно какво става. Въпросът е друг. Примерно дъщеря ми си е подала Immatrikulationsbescheinigung-a в НАП преди да замине и е здравно осигурена понастоящем в БГ. Е, да , де, ама вече е оисгурена и в АОК, тоест и в Германия. На практика е осигурена паралелно на две места, а това се води нарушение. Няма връзка между касите  и съответно никой не установява, засега поне, дублирането. Дали обаче, ако бъде установено, ще има санкции от бг страна? Няма кой да ти каже.. Отделно  по-назад писах, че дъщеря ми няма договор за  летните месеци август и септември в унито и ако се махне от НАП посредством непредставяне на документ, ще остане или неосигурена никъде за този период, или ще трябва да ходи  да подаваотделна  молба в АОК за доброволно плащане по 105 евро за два месеца, в които иначе няма работни отношения. Да кажем, че го направи, ще се води напълно осигурена, ОК. Ама тогава идва друг проблем. Приятелката ми е с дете, следващо в Холандия, държи го осигурено и тук, понеже откровено споделя, че ако при нея като действащ стоматолог дойде младеж с немска/холандска осигурителна карта, ще го върне от неосведеоменост какс е процедира, понеже няма как релано да направи справка дали е осигурен. Вероятно картинката е такава и при лекарите. Как ще са сигурни, че прегледът/лечението и сие ще им бъдат  впоследствие покрити от едикоя си каса, без да знаят дали лицето реално е осигурено. Представянето на карта не означава осигуреност..

И точно това е дамата, за чието дете говорих преди няколко поста. Макар  и осигурено на две места, при пожар в общежитието му в Холандия олекна с 600 евро за линейка, от която е нямало никаква нужда.

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 16:36 от пенсионирана русалка

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 305
Не съм студент, родител съм  и от години имам немска здравна карта. Никога не съм я ползвала в България. Немската карта на територията на друга държава едно, че е само за спешни случаи и второ много от лекарите просто не знаят какво да правят с нея. Възможно е някои някъде да е успявал да се прегледа с нея, но аз не съм чувала за такъв случай.

# 13
  • Мнения: 5 271
Точно, Русалка. Зачи, първо подаваме заявлението в НАП. Месец след това той сключва паралелна застраховка. Отиваме веднага в НАП и обясняваме ситуацията, питаме как да му спрем правата. Обяснението е - докато представяте документ че е студент, тук ще му се поддържат здравноосигурителните права.  И сега - какво следва от тук нататък. Ако догодина, 2020-та,  не подадем документ в НАП  че е студент, ще му спрат правата, до тук ок, но в момента Х той ще се върне в БГ,  и ще иска да си ги възстанови. Тогава ще представи документ, че е бил здравноосигурен в друга държава  от 2019-та. Значи, имаме дублиране на година и повече. И ето ти проблем.
Ние просто не трябваше да подаваме тази есен уверение че е студент, защото предполагахме, че ще започне работа. Както и стана. Аз след много умуване реших, че следващите две години ще подавам и тук документ че е студент. Като завърши, ще го мислим. А при малкия тази грешка няма да допускам.

# 14
  • София
  • Мнения: 17 921
Не съм студент, родител съм  и от години имам немска здравна карта. Никога не съм я ползвала в България. Немската карта на територията на друга държава едно, че е само за спешни случаи и второ много от лекарите просто не знаят какво да правят с нея. Възможно е някои някъде да е успявал да се прегледа с нея, но аз не съм чувала за такъв случай.

Ей точно това имах предвид. Без бг осигуровката нямат право и на направления за специалист тук. Въртят се в един затворен кръг. Хем ще плащат солидна за един студент сума за здравни в Германия, хем при нужда тук ще прибягват до преглед/лечение само на частно, ако са с прекъснати права в НАП. Ако пък решаат да поддържат и двете, съществува рискът някога да бъдат санкционирани за паралелно осигуряване...

Общи условия

Активация на акаунт