Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 676
  • 774
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 11 703
Здравейте!
За съжаление се налага да пиша тук.Пиша за съжаление,понеже касае здравословен проблем.
От няколко дни синът ми има болки в корема и стомаха,които ту се появяват,ту се успокояват.В аптеката са му дали капки Иберогаст,които не знам доколко му помагат предвид това,че са билкови.
Как стои въпросът с посещението  при лекар с ЕЗОК?Къде трябва да отиде?Трябва ли да бъде спешен случай или ако каже,че го боли от няколко дни,то ще го върнат или ще го накарат да плати?
Извинявам се за глупавите въпроси,но явно няма да се размине визитата при лекар.Няма и много лекарства в него,освен но-шпа и биогая с изтекъл срок на годност.
Предварително благодаря!

# 121
  • София
  • Мнения: 3 167
Щом не му помагат капките, да отива на лекар. Щом е с болки е спешен случай. Ще му признаят картата ЕЗОК. Да попита колеги къде точно да отиде.
Бързо да оздравява!

# 122
  • Мнения: 592
Здравейте!
За съжаление се налага да пиша тук.Пиша за съжаление,понеже касае здравословен проблем.
От няколко дни синът ми има болки в корема и стомаха,които ту се появяват,ту се успокояват.В аптеката са му дали капки Иберогаст,които не знам доколко му помагат предвид това,че са билкови.
Как стои въпросът с посещението  при лекар с ЕЗОК?Къде трябва да отиде?Трябва ли да бъде спешен случай или ако каже,че го боли от няколко дни,то ще го върнат или ще го накарат да плати?
Извинявам се за глупавите въпроси,но явно няма да се размине визитата при лекар.Няма и много лекарства в него,освен но-шпа и биогая с изтекъл срок на годност.
Предварително благодаря!
Може и да зависи от лекаря, но дъщеря ми ходи на личен лекар, защото я болеше гърлото и нямаше никакъв проблем с ЕЗОК, дори ходи втори път защото почти не и бяха дали лекарства , а на нея не и минаваше. Каза само, че са и дали някакви документи да подпълни. Дори е ходила профилактично на гинеколок и каза,че не е имала проблем пак с ЕЗОК.

# 123
  • Мнения: X
И нашият опит е такъв, беше с болки в ухото, отиде и го прегледаха, не е плащал нищо.
Бързо оздравяване!

# 124
  • Мнения: 327
При възможност да потърси личен лекар. От спешното няма да го върнат, но ако само това са оплакванията, по-скоро не е за там.

Относно дали е спешен случай - спешен е до толкова, че да го приеме личният лекар без приемен час. Най-добре е да звънне и да ги пита кога ще е най-удобно да намине или да провери кога са приемните часове на практиката.

# 125
  • София
  • Мнения: 11 703
Много благодаря на всички отзовали се на въпросите ми! Hug
Натиснах го моя младеж да разучи,там на място,къде може да отиде,както и да види какви налични лекарства има за възникналия проблем.
Сменил е лекарството и уж е понамаляла болката,в последствие и изчезнала.
На лекар,така и не е отишъл,въпреки моето настояване.Поне е разбрал къде може да отиде.
Тази вечер пак ще го преслушам,че инфото ми е малко старо,от неделя.

# 126
  • Мнения: 592
Попаднах на публикация, която би било добре да  информираме децата си според мен.
https://www.facebook.com/groups/stuttgart.office/permalink/1129344527233211/

# 127
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Попаднах на публикация, която би било добре да  информираме децата си според мен.
https://www.facebook.com/groups/stuttgart.office/permalink/1129344527233211/

За какво става въпрос? Групата е затворена и не се вижда публикацията.

# 128
  • Мнения: 592
Попаднах на публикация, която би било добре да  информираме децата си според мен.
https://www.facebook.com/groups/stuttgart.office/permalink/1129344527233211/

За какво става въпрос? Групата е затворена и не се вижда публикацията.
Копирам текста, но имаше и две снимки ще се опитам да ги кача и тях:

 Много важно за българските граждани които ще ползват мед.услуги в Германия чрез ЕЗОК.Въвежда се нов формуляр който ще си вземате от каса по избор в Германия и после лекаря ще си оправя сметките с немската каса, а тя ще си търси парите от българската.Всички вие ползвате телефони затова ви съветвам да архивирате тези две снимки и при нужда да ги показвате.Влиза в сила сега от октомври.
Скрит текст:
Скрит текст:

# 129
  • София
  • Мнения: 217
   Здравейте момичета,
вчера препратих към сина ми поста на big_67 за ЕЗОК, той го прочете и намери оригинала на документите, които касаят тези промени.
След внимателно прочитане ми обясни, че тези промени не се отнасят за нас, като граждани от Европейския съюз, при случаите на спешна помощ, за които се ползва ЕЗОК.
Доколкото разбрах се отнася за лица дошли с цел лечение в Германия.
Качвам това, което ми прати синът:

Скрит текст:
Статията онлайн вариант http://www.kbv.de/html/1150_37292.php

инфорация пак от kbv, по-достъпно и детайлно написана
 http://www.kbv.de/media/sp/Praxisinformation_krankenversichert_Ausland.pdf

Този документ е само за хора, който идват за лечение в Германия.

Откъс от нея, страница 2 началото:

"Vorgehen bei geplanten Behandlungen
Patienten, die in einem anderen EU-/EWR-Staat oder der Schweiz versichert sind und explizit nach Deutschland reisen, um Gesundheitsleistungen in Anspruch zu nehmen, brauchen vorher die Genehmigung ihrer Krankenkasse im Heimatstaat.
Diese Patienten erhalten dann von der Kasse ein Formular (Vordruck E 112 oder S2). Diesen Anspruchsnachweis müssen sie vor Behandlungsbeginn zunächst bei der von ihnen gewählten deutschen Krankenkasse am Aufenthaltsort gegen einen Nationalen Anspruchsnachweis eintauschen. Falls die Krankenkasse im Heimatstaat den Behandlungsumfang eingeschränkt hat, ist auf dem Nationalen Anspruchsnachweis vermerkt, auf welche Leistungen sich die Genehmigung bezieht."

Случая за хора с EHIC (ЕЗОК), пребиваващи в Германия (студенти етц.) са описани на  края на първата страница. За тях няма промяна, просто се представя ЕЗОК-а на лекаря

# 130
  • София
  • Мнения: 18 034
KaraK ме изправари Simple Smile Пратих вчера снимките на девойката без да прочета какво пише в тях (мързел, какво да се прави).  Казах й внимателно да чете и да  попълва, каквото трябва, демек отчетох се. След малко получих отовор  - "Като си толкова напориста със съветите,  да беше погледнала все пак кого касае промяната". Simple Smile

# 131
  • Мнения: X
Даже не си направих труда да питам сина Simple Smile - той сам си следи нещата с мед. обслужване, а и не само. Аз се меся само ако изрично бъда помолена.

# 132
  • Бургас
  • Мнения: 1 454
Честито на новоприетите! Чета ви и се вълнувам с вас. Ние сме в момента на подготовка за ТМС. Решихме м.Май да ходим на тест. По-добре сега в 11 клас да го минем. Още избираме локацията къде да е.
Кандидата чете, ама има нужда и малко от учителска подкрепа. Превежда някои неща ходи пита по математика, по физика госпожата. Има мотивация и ентусиазъм, ама като са свикнали така е трудно.
Няма още изградени навици за самоподготвка и съответния тайминг. Чудя се за тези курсове онлайн и на място дали има смисъл. Знам, че са разходи, но го приемам като вид инвестиция.

Хубав ден от мен !!!

# 133
  • гр.София
  • Мнения: 94
Здравейте!

Като студенти ползват ли намаление при закупуване на самолетни билети, например?

# 134
  • София
  • Мнения: 11 703
Здравейте!

Като студенти ползват ли намаление при закупуване на самолетни билети, например?
Не съм чувала за такова намаление,но може и при мен да е грешката.

Общи условия

Активация на акаунт