Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 634
  • 774
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 4 936
правихте ли Isic (мисля, че така беше името) карти?
Къде се правят и има ли смисъл от такива?

# 136
  • София
  • Мнения: 1 107
Здравейта на всички!  bouquet  Чета често тук и ето, че дойде и нашият ред да се информираме.
Моля за следното инфо - дали има добри програми на английски в университети в Германия/Австрия. Първоначалният ни план беше, младежът да учи немски в у-ще и после Uni в Германия, но така се получи, че не можа да продължи езика и сега е само с английски и базово ниво на немски.
Все пак знам, че има унита в Германия/Австрия с програми на англ. език. Интересувам се дали знаете за програми в областта на математиката и финансите/бизнеса.
И също така дали си струва да накланяме към DE, тъй като една от консултантките на изложенията за образование в чужбина, направо ни заяви, че Мат + английски в Германия било много компромисен вариант. Също така тя ни спомена, че има нова специалност в TU Munich на англ. - Business & Technology, https://www.wi.tum.de/programs/bachelor-in-mt/ , но нямаме повече инфо, а и синът ми не иска с насоченост програмиране или каквото там включва technologies.
Сега дилемата е Англия или програма на АЕ в Германия. Но пък поради Брекзита не се знае какви ще са условията в UK догодина (когато ще кандидатства). Също така не е без значение и почти нулевата цена на обучението в DE, в сравнение със заемната система в UK.  newsm78

# 137
  • София
  • Мнения: 18 023
Има специалности на английски с икономическа насоченост. Пуснете си страницата на DAAD или на  Studies online и задайте исканите критерии - специалност, вид учебно заведение(университет или хохшуле), език на преподаване, провинция. Системата ще ви извади варианти, отговарящи на зададените критерии. После ги проверете един по един на сайтовете на унитата. Там вече детайлно ще можете да видите  каква е спациалността, дали се взима степен  Bachelor of Science или Bachelor of Arts, каква е продължителността на обучението, има ли задължителен семестър в чужбина (понеже на места има), какви точно дисциплини се изучават в курса на обучение. Конкретно за ТУ Мюнхен, да, има специалност такава, но тя е изцяло на английски само ако профилирането в технологичната част е  свързано с компютърно инженерство. Явно има опции и за други профилирания, не съм задълбавала (на  пръв поглед са химия, информационни технологии, информатика, механотехника, възобновими енергии), но тогава обучението става автоматично билингвално, в отношение 11:9 в полза на немския.
https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/studiengang/de/
https://www.studis-online.de/StudInfo/studieren.php?aufklappen=alle

Последна редакция: сб, 10 ное 2018, 14:14 от пенсионирана русалка

# 138
  • Мнения: 943
BFF, в Холандия има голям избор на програми с английски. Може да разучите и за там.
За ТУМ ние проучвахме точно тази специалност, която споменавате и дъщеря ми беше приета там /но избра друго да учи/. Да, там трябва да се знае и немски, независимо от профилирането в технологичната част от програмата.
Пак от проучване от миналата година - добро бизнес училище е това е Ройтлинген. Дъщеря ми кандидатства там Международен бизнес. Изпратихме академична справка, защото срокът беше 15.04.,  но получи отказ с указание да кандидатства за летен семестър , за да може да предостави диплома. Има и други специалности, които са с нормалния срок за кандидатстване - 15.07.
Относно колебанията между UK и Германия... Често срещам мнения, че UK е добро за безнес специалности, а Германия - за технически. За съжаление нямам лични впечатления все още.
Успех в избора!

# 139
  • Мнения: X
Да, Русалка е права, тази тема я дъвкахме другаде (по случайност) - при нас в миналото имаше такава дилема за програма на английски , но накрая успя да си вземе ДаФ и да учи на немски, защото категорично не искаше икономка/бизнес. За бизнес има, ето един такъв сърч, бакалаври само на английски,  бизнес/икономика, включени са и хохшулета, без такси излизат 24 резултата -можете да си ги проверите :
https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/international-pr … t#tab_result-list
и същото във вид на карта:
https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/international-pr … ap#tab_result-map

Като цяло моето впечатление е за много ограничен избор, но за технически/АйТи изборът е никакъв, така че все пак е по-добре. 

Последна редакция: сб, 10 ное 2018, 19:02 от Анонимен

# 140
  • Мнения: 1 870
Здравейта на всички!  bouquet  Чета често тук и ето, че дойде и нашият ред да се информираме.
Моля за следното инфо - дали има добри програми на английски в университети в Германия/Австрия. Първоначалният ни план беше, младежът да учи немски в у-ще и после Uni в Германия, но така се получи, че не можа да продължи езика и сега е само с английски и базово ниво на немски.
Все пак знам, че има унита в Германия/Австрия с програми на англ. език. Интересувам се дали знаете за програми в областта на математиката и финансите/бизнеса.
И също така дали си струва да накланяме към DE, тъй като една от консултантките на изложенията за образование в чужбина, направо ни заяви, че Мат + английски в Германия било много компромисен вариант. Също така тя ни спомена, че има нова специалност в TU Munich на англ. - Business & Technology, https://www.wi.tum.de/programs/bachelor-in-mt/ , но нямаме повече инфо, а и синът ми не иска с насоченост програмиране или каквото там включва technologies.
Сега дилемата е Англия или програма на АЕ в Германия. Но пък поради Брекзита не се знае какви ще са условията в UK догодина (когато ще кандидатства). Също така не е без значение и почти нулевата цена на обучението в DE, в сравнение със заемната система в UK.  newsm78

Погледнете и Jacobs University в Бремен,  там изцяло се учи на английски език. Частен университет, но е много реномиран в Европа. Сред първите 300 в рейтинга на универстетите в света.  Има  стипендия за успех и стипендия според дохода, също отлагане на таксата след завършване. Хубавото е, че студентите са малък бройъ и всички са на общежитие в универстета. Самото уни е насочено към бизнеса  и подготвя специалисти  директно за големите компании. Дъщеря ми учи там, ако се интересувате питайте.

# 141
  • София
  • Мнения: 18 023
Едно питане  към майките с деца, следващи медицина, така и не разбрах чисто математически разминаването в сметките по абибесте, аоттам и по другите квоти. Примерно ако местата са 176, 20 % трябва да са някъде към 35. Ясмина още преди време беше обърнала внимание, че не са. Чудя се дали разминаването не се дължи на прием на Zweitstudienbewerber, тоест на тези, които вече зад гърба си имат една диплома за висше. Някой, чисто информативно, има ли инфо какви преференции ползват те и при коя квота?Или са редом с останалите? Но въпросът ми беше по-скоро друг. Ясмина беше споменавала за някакъв ранг при абибесте, аз все си мислех, че на чиста лотария се разпределят на абибесте максималните оценки. Но ако има такъв ранг, как се формира той в точки, при положение че тук професионални обучения и ТМС не играят роля? Пратих голямата да пита в Zulassungsstelle-то, оттам й отоворили  много уклончиво, тъй като класирането по тази квота си е изцяло на хохшулстарт. Но една от дамите споделила, че май гледали освен дипломата и биография. И ако е така, кое нещо в CV-то би донесло бонуси за този ранг и как се оценява - доброволчество, класирания на олимпиади, практики, участия в проекти...  Хич не ми се струва логично това.

# 142
  • Бургас
  • Мнения: 1 453
Аз също се интересувах какво още освен диплома е важно. Разбрах, че е хубаво да имат стаж. Да ама как да я пратя в отделението например по травматология в болницата, без значание частна или държавна. Нещо не ми е ясно. Държи се и на доброволчеството, ама и тук широко понятие.

Единственото смислено което открих е, че след като я приемат местни организации и фондации въз основа на по-горните факти отпускали допълнителни стипендии.

# 143
  • Мнения: X
BFF_, аз сега обърнах внимание, че не искате икономика, а математика И финанси, тоест математически финанси, което си е част от приложната математика. В такъв случай мисля, че консултантът ви е прав, че е компромис - има 3-4 програми, които се приближават -до applied mathematics и те основно са в източната част, като изключим Бремен, която е платена 10000 е/семестър.
В Университет Еразъм в Холандия има бизнес програма с математика  и статистика, също има такса, но е малка.
https://www.eur.nl/en/bachelor/international-bachelor-economics- … s/study-programme
Висшето образование в Холандия е платено, но със субсидирана такса и е доста по-евтино от това в ОК.

Последна редакция: сб, 10 ное 2018, 21:08 от Анонимен

# 144
  • София
  • Мнения: 1 107
Много благодаря за отговорите! Дадохте ми доста материал за проучване.  Hug

дали се взима степен  Bachelor of Science или Bachelor of Arts,

Може ли разяснение каква е разликата между двете Степени и какво значене има.

Да, Русалка е права, тази тема я дъвкахме другаде (по случайност) - при нас в миналото имаше такава дилема за програма на английски ,
може ли линк към дискусията   Praynig

От единия линк излезе FH Aachen University of Applied Sciences • Aachen, някой има ли повече инфо за него?

Poppea, да, точно, търсенето ни е в посока Math&Finance като напр. тази програма https://www.essex.ac.uk/courses/UG00168/1 или тази http://www.lancaster.ac.uk/study/undergraduate/courses/financial … /#course-overview



# 145
  • София
  • Мнения: 18 023
Еквивалентът на търсеното е Wirtschaftsmathematik, но тази специалност, поне в бакалавърската й част, е само на немски. Точно това ще кандидатства едната ми близначка. Simple Smile

# 146
  • Мнения: X
BFF_, дискусията  е в последната тема за частните училища, но не вярвам да ти е полезна, защото там няма повече инфо, а от друга страна стана прекалено личностна Simple Smile. Ние бяхме на подобен на вашия етап и аз писах някои неща от опит, но се получи недоразбиране и прехвърчаха малко искри. Като цяло от нашето проучване тогава - бакалаври с мат, технически/АйТи, в Германия са на немски -говорим за тези без такса. По тази причина моят, който искаше такава специалност в Германия (с мат), се стресна (преди разчиташе, че може да му се размине,тоест да я учи в Германия, но на английски) и си седна на  д-то, и си вдигна немския до ДаФ 4Х4. Но той е от немско училище, все пак, карал е подготве и имаше основата да надгражда, просто му беше по-лесно на английски, който му е първи език. Това е в общи линии нашият опит, на база на който казах, че няма програми на английски в Германия безплатни, като имах предвид точно програми с мат, или ако има, са компромисни. Утре ще сложа линк към дискусията
Не знам коя гледаш в Аахен, ако е тази програма, за която си мисля - https://www.fh-aachen.de/studium/angewandte-mathematik-und-infor … ik-bsc/bewerbung/ , обучението е на немски.
Специалността е много интересна, но ако държите на нея и да е на английски, мисля, че не е Германия мястото.

# 147
  • София
  • Мнения: 18 023
Скрит текст:
Oт тази дискусия нищо няма да излезе, понеже всеки изхожда от собствената си гледна точка.Попея в нея доуточни впоследствие, че е имала предвид само "елитни" немски университети в изказването си за липса на специалности на английски. Да, ограничен е изборът на английски програми за бакалаври, но го има, особено в хохшулета, а все пак не всеки се е запътил към  ТУМ, КИТ и подобни.  Хора разни, някои си имат своите доводи за избори, различни от по-по-най унитата. Тазгодишната ми кандидат-студентка например няма да пише  ЛМУ дори и като последeн, шести избор за медицина, нищо че университетът се спряга за един от по-по-най,  за Шарите важи същото. Oceans, ако четеш, оказва се, че е разглеждала с интерес девойката онова баварско градче, в което твоята докторка изкара толкова години, и смята да го пише на някоя от позициите по квотата AdH.  Питам я за довод - брей, изненада ме.. "Ако въобще ме приемат, един малък град е  идеалното място за учене на такава специалност - спокойно, не толкова динамично като живот и все пак близко (относително) до по-големи градове, ако на човек му изгърмят бушоните от зубрене  и търси разнообразие."
Ама нека го караме стъпка по стъпка ние, първо ДСД (мале, остават 15-16 дни дотогава), после ТМС, после матури и после подредби евентуални..За слагане на тиган е много рано, рибата е още  дълбоко в морето Wink

Последна редакция: нд, 11 ное 2018, 01:05 от пенсионирана русалка

# 148
  • Мнения: 5 335
Така е,  рано е още,  и аз не смея да влизам в дискусии с моя младеж,  покрай предстоящия изпит е напрегнат и много ангажиран.  Единствено досега влезе в класиране за общежитие в Аахен и Щутгарт,  за Мюнхен е рано. Потвърдиха му кандидатурата и от двете места,  макар,  че Аахен  май  му отпада като вариант-Щутгарт е най - атрактивен с бакалавърската си програма по автомобилостроене.  На другите места ще трябва да прави бакалавър общо машиностроене,  и на магистър да конкретизира.   А и близостта до подходящи  стажове не е за подценяване,  и тук Аахен губи.  За транспорта и логистиката да не говорим- не са приоритет,  но не  са и за подценяване.
След ДСД  ще го наръчкам да си проучи обстойно процесите по кандидатстване.

# 149
  • Мнения: X
Русалка, ние сме гледали елитни ТУ, но това не значи, че не сме имали и план Б, и план Ц, и не сме проучили и по-средна класа университети, но не и най-изпадналите, все пак - под изпаднали имам предвид не толкова в малки градове,колкото с недобро реноме, а тези в източните, особено извън Лайпциг и Дрезден, за мен са си точно такива. И изводът беше точно този, който е казал консултантът и който и аз написах - за програми с мат  в Германия безплатно няма - е, консултантът се е изразил по-евфемистично от мен. За мен висшето образование трябва да покрива определен стандарт и затова опциите под него на теория може и да са, но на практика  НЕ СА опции. Затова и написах това, което написах.
И пак уточнявам, ти самата нямаш и не си имала никога такава дилема - на английски в Германия-къде? Може да си гледала за други, може да го знаеш от обща култура, но е друго, когато човек направи за своето дете сериозно и дълбоко проучване, както в моя случай.
Така или иначе, приемам, че ти си права и в Германия може да се учи на английски - сега на BFF_ на собствен гръб й предстои да разбере дали е така Wink
BFF_, нашето проучване го правихме още в гимназията, когато стоеше дилемата да натиска ли за ДаФ или да разчита на английския. И след проучването младежът разбра, че ако иска да учи каквото иска в Германия, ще трябва да си вземе ДаФ. Резервните варианти бяха на английски, но извън Германия  - единият беше точно тази програма в Еразъм Ротердам, която ти постнах. Той на първо място искаше техническа/АйТи, но по-широкото множество беше "програма с мат", извън него изобщо нищо не сме гледали. Ако вие сте вече на етап да не можете да си вдигнете немския до ДаФ 4х4 или поне до общо 16, разгледайте тези 3-4 програми,които излизат в ДААД (аз там не бих си пратила детето, но вие си знаете)  и вижте и платената в Бремен, и си преценете сами.

Последна редакция: нд, 11 ное 2018, 10:00 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт