Злобата и завистта

  • 8 872
  • 72
  •   1
Отговори
# 45
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 244
Грешката ти е, че пусна темата от 1л. ед.ч. в бг- мама. Трябваше да напишеш нравоучителна притча и да я пратиш да я удобрят за учебника по литерарура за 6- ти клас. 
Щом толкова държиш да предпазиш младите, нали.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Защо не може да има вече една тема без злобни подигравки към автора? Кажете си мнението без обиди.

Към автора - мисля, че никой не е виновен, че ти не си спазил плановете да спестяваш 1) защото си се изкушил от благата или 2) защото си искал да им се харесаш на компанията. Това ще ти е за урок. От цялата описана история за мен дразнещото и несправедливото е, че са те завлекли с пари. Но това не ги прави злобни и завистливи, прави ги...други, няма да пиша какви, за да не обиждам на свой ред.

# 47
  • София
  • Мнения: 38 473
Наистина е смешно да се кръсти темата Злоба и завист.
Аз съм била в подобно положение като автора - бях в чужбина, изкарвах пари и харчех като луда. Имаше някои наистина завистливи същества, но те не работеха с мен. Една живееше с мен и ми крадеше парфюмите. После ми спретна и интрига. Това е то злоба и завист.
Но автора май го гони носталгията по хубавите времена. Човещинка! Mr. Green
Защо страда и се мъчи? Пропуснати ползи? А как иначе щеше да види света?
Гледай по-позитивно на нещата!

# 48
  • Другата България
  • Мнения: 37 205
Към автора - мисля, че никой не е виновен, че ти не си спазил плановете да спестяваш 1) защото си се изкушил от благата или 2) защото си искал да им се харесаш на компанията. Това ще ти е за урок. От цялата описана история за мен дразнещото и несправедливото е, че са те завлекли с пари. Но това не ги прави злобни и завистливи, прави ги...други, няма да пиша какви, за да не обиждам на свой ред.
Ако трябва да съм сериозна към темата, това е и моето мнение.
Авторът, млад си, животът е пред теб и дано си научил урока си, макар и по трудния начин.
Тия пари никакъв начин ли няма да си ги върнеш?

# 49
  • София
  • Мнения: 8 348
ама то повечето в първите си отговори не сме се подигравали.
А и да кажеш, че разсъжденията и поведението са инфантилни не е подигравка или заяждане. Както ще кажеш на някого, че се е изцапал на място, което не вижда, така ще му кажеш и че греши в разсъжденията си.
Само да му съчустваме няма да помогне да се замисли, че нещо не е наред и то не е ходенето по екскурзий и в хората, които са му показали различен живот.
Не е проблема и в това, че после е съжалил, че е попилял толкова пари по живот, а не ги е спастрил за нещо си.
Проблема е в детинската драма и патос, които струят от постовете, поуките които се вадят, и тълкуването на събитията постфактум.
Или постхарчум, иначе казано.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Да, но се обърна на бъзици, например от VickyTaylor да напишел поучителна история. Адекватен коментар ли е, когато някой съжалява за нещо и страда. Почти във всяка тема все някой пише със заядлив тон, преди години форумът не беше чак така.

# 51
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 244
Извинявай, ама какво точно е страданието на автора? Пожелавам му никога да не разбере какво точно е страдание.
Това да профукаш някой лев на младини, подведен от хлапашкия си акъл и да се жалваш години след това не е страдание.
Пито- платено. Животът продължава.
За пари и кофти компания не се страда.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Извинявай, ама какво точно е страданието на автора?

Това, че не е някакво мащабно и наистина сериозно, не значи да омаловажаваме чувствата на хората. Твоят коментар дали му е помогнал да се почувства по-добре или го е разсмял? Може да страда за нещо несериозно, но го преживява драматизирайки, това е характерно за всеки човек в някакъв период, когато е чувствителен към нещо.  

"Това да профукаш някой лев на младини, подведен от хлапашкия си акъл и да се жалваш години след това не е страдание." - страдание е в периода, когато осъзнаваш грешката си. Когато порастваш, боли. Нормално е.  После ще му мине, но сега му е кофти.

# 53
  • София
  • Мнения: 8 348
Само да попитам, а какво ще стане ако наистина се случи нещо лошо?
Човека ще е парализиран от вина, самосъжаление и затънал в блато отобвинения към околните завистници и злобари.
ИИ мой син дабеше, и най-вече ако ми беше син, щях даму кажа, че пише, говори и мисли глупости поглупав начин.

Щеше да е съвсем друга реакцията ако беше влязъл и написал
Не правете като мен, вместо да спестя и да си помогна за бъдещето, аз профуках всичко по живот.

Ма не, то не бяха лоши хора, завистливи компании, сложни кроежи да го затънат, тежки периоди в живота сега.

Съвсем не по темата, ама ако може, дали би казал каква сума си дал на заем.

# 54
  • Мнения: X


"Това да профукаш някой лев на младини, подведен от хлапашкия си акъл и да се жалваш години след това не е страдание." - страдание е в периода, когато осъзнаваш грешката си. Когато порастваш, боли. Нормално е.  После ще му мине, но сега му е кофти.

Така е. И ние с ММ все си викаме "Ееех, ако ни върнат парите от заведенията...", но няма. Такъв е животът и сега тъгуваме.

Госпожо Манолева, дръжте се по-сериозно и не проваляйте смешната тема.

# 55
  • Мнения: 29 310
Разбирам да ги е профукал на хазарт, да се самосъжалява. Той пътувал, видял свят, сега....ама скъпо било, подведен бил.... ooooh! ooooh! ooooh!

Точно пък за нещо подобно да се съжалява!?!?! Ако имах един сигурен доход , среден например, даже не и нещо много, нямаше да спирам да пътувам... Whistling

# 56
  • Мнения: 30 802
Къде е драмата? Пиши ги парите в графа "дадени за образование", тоест житейски уроци.

Ако си добър в професията си, ще си ги направиш пак парите, споко. И загубите може да ти се видят малки дори. Те не са и загуби всъщност.

А твоите приятели са пропуснали да ти кажат най-важното: че не са харчили пари от заплати, а от продажба на биткойните си. И не са те светнали за далаверата. Сега може да те е яд вече истински, щото има вероятност да са милионери.

# 57
  • Мнения: X
Абе, че злоба и завист има при нашата нация, има.
Но автора си е податлив на маниполация, това е видно.
Че многото пари развалят човека, така е, при това видно е и от темата на героя ни.
Но за съжаление, автора си е виновен. След като имаш амбиция, преследваш я, а не говориш за нея.

# 58
  • Мнения: X
Аз още не съм разбрала как многото пари развалят човек. А в случая колко да са много?

# 59
  • Мнения: 3 732
Авторе, на колко години си? 20 - 25 ли?

Първо лошите приятели, дето ти откраднаха парите, сега и злобните репички дето не те разбират. Горкия ти!
Искаш ли да пораснеш или не?

Общи условия

Активация на акаунт