Висше образование...специалност?!

  • 7 222
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2
Здравейте! Следващата година ми предстои да завърша и да кандидатствам, но нямам идея с какво искам да се захвана. Буквално през 2 дена си сменям мнението. Мислех си за криминална психология, но се учи много време. След това се чудех само за психология, но не съм чувала да е много търсена професия. Сега разглеждам икономиката и логистиката. Някой ако е учил някоя от тези четири специалности или е запознат може ли да ми даде някаква информация. Като например заслужава ли си, с какво се кандидатства на тези специалности, каква работа може да се търси после и всякакви полезни неща...?

# 1
  • Мнения: 2 817
Който не знае какво да учи избира икономически специалности Simple Smile Поне моите наблюдения са такива.

# 2
  • Мнения: 514
Само мое лично мнение - аз много обичам психологията, но никога не съм искала да кандидатствам, защото ми се струва трудна реализацията, има прекалено много психолози, а и в нас не е широко разпространено да се допитваш до психолог.

# 3
  • Мнения: 4 380
Първо помислете кое ви върви най-много в училище. Кой предмет ви е най-силен, за да кандидатствате с него. После може да стесните кръга на търсените специалности.
За психологията....психолог се става трудно и после работа има само за добрите, които лесно се отсяват. Също така за да станете присхолог трябват доста пари и не говоря за самото обучение в университета. След завършване психолозите самите те подлежат на психотерапия, за която заплащат на терапевта си и чак след този процес на себеосъзнаване и познаване, може да започнат работа. А за екзотики като криминална психология е добре да си дадете много добра сметка дали сте способна да го работите това, защото е вързано с работа с криминално проявени за какви ли не престъпления и това прави работата неподходяща за жена поне според мен.
Също така питате с какво се кандидатства...очевидно имате интернет, може лесно да проверите по сайтовете на университетите, където има тези специалности.

# 4
  • Мнения: 2
1. Заради това, че осъзнах че в психологията няма реализация се отказах. Криминалната психология се учи и доста време и също не е оферта.
2. Проверих доста сайтове и информацията, която предоставят, почти винаги е неточна и се обяснява се само колко е престижна тази специалност. Опитах и с предметите които най-много ми вървят, но все още нямам реална идея относно всичко. Честно да кажа, чудех се и за специалността "Химия и английски", но още се чудя дали бих искала наистина да стана учителка. Заради това питам за мнения от хора, които може би имат по голям поглед над нещата.

# 5
  • Мнения: 12 014
Химия и английски език добър вариант. Не е задължително да станете учител, но си струва:
- заплатите започват да растат. Ако Б.Б си изпълни обещанието до края на мандата учителите ще вземат основна заплата около 1500лв.
- регламентирано работно време
- 48 дни платен годишен отпуск + 8 дни, ако станете синдикален член
- възможност за допълнителна работа под формата на лекторски, частни уроци или нещо друго в свободното време
- двойна специалност като химия с английски ще даде възможност за работа в езикова гимназия
- докато завършите доста учители ще се пенсионират, т.е ще има търсене на учители и възможност за реализация
Обмислете по-сериозно  тази възможност.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
От икономическа до икономическа специалност разликата може да е много голяма. Сега университетите бълват всякакви безумни специалности, само и само да привлекат студенти. В този ред на мисли в икономическите ВУЗ-ове специалностите, които си струват отделяне на време, са не повече от 2-3. Също има значение и университета, защото вече във всяко селце и паланка има икономически факултети.
Ако точните науки са ти по вкуса, аз бих насочила към някоя инженерна специалност и то пак след по-внимателна пресявка.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 548
Отвори сайтовете на университетите. Там много ясно пише с какво се кандидатства. Гледай в секция Прием. Има минималните балове. Прецени къде ти е силата и за коя специалност имаш шанс. Набележи определени специалности и разгледай учебните им планове. Там пише по години какво се учи. В 12 клас наблегни на подготовката за изпитите.

# 8
  • Мнения: 147
Как се изчислява бала за диплома за средно образование?

# 9
  • София
  • Мнения: 4 548
Зависи къде ще кандидатстваш и къде учиш средното.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 248
Здравей, съветвам те да помислиш още. Аз например реших какво ще уча когато бях последна година в гимназията. Тъй като членувах в журналистическия клуб на школото, отделно и в клуба по литература се насочих към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет. Исках да уча специалност, в която няма висша математика и икономика, тези материи са ми доста чужди. Съответно обожавам литературата и ми се получава писането, обичам и да комуникирам с хора. И затова записах Връзки с обществеността, задочно, за да мога и да работя и да трупам стаж и опит. Бяха едни прекрасни четири години, пречупих начина си на мислене и всичко, харесвам си специалността. В момента дори има още по-интересни и търсени специалности. Погледни в джобса какво се търси, кои са професиите на бъдещето, помисли какво ти се работи, каква позиция ти се заема и съответно в какво си добра.

Съветът ми е да изкараш матура, която няма да ти трябва после за кандидатстване, ако имаш висок успех.

Пожелавам ти успех да намериш това, което ти харесва и да имаш едни прекрасни студентски години и професионална реализация след това!

# 11
  • Мнения: 580
Икономика - Финанси е много добър избор.
Психология също. А вече в НБУ има и специалност - Криминология - магистърска степен.

# 12
  • Мнения: 5
аз па обмислям самоубийство вече съм 12ти клас и се въртя напред назад. Толкова малко време ми остава - мислех архитектура, после ИТ, после пък рисуване, 3д анимации, гледам в чужбина и абе въобще главата ми е навсякъде. Майка ми много не отделя внимание, нито гледа и тя университети, нито ми помага да търся курсове.... Моля ви се помогнете ми в пълна дупка съм, мисля накрая право да се запиша в СУ има голям шанс да ме приемат, но пак нямам време трябва да ходя на курсове....

# 13
  • Мнения: 4 380
Много ми е интересно как ще запишете нещо просто ей така...изпити трябват, високи оценки, класиране и приемане. Като имате толкова разностранни интереси подайте документи за повечко изпити, имайте предвид, че се плащат, кандидатствайте на много места и дано ви приемат. Ама вие се лутате между архитектура с приемни изпити математика и рисуване, ИТ с приемен изпит математика, право с приемен изпит история и литература...ще ме извинявате ама няма толкова надарени хора. Рисуване хората учат по 2 години, за да влезат архитектура, а математиката във УАСГ е една от най-трудните.

# 14
  • Мнения: 5
Добре мерси за гадния отговор. Просто ще избера право в крайна сметка тъй като съм такава хуманитарна паралелка, пък и архитектурата няма никаква реализация в България. От 16 годишен се лутам и е ужасно трудно да се избере, защото веднъж избрал трудно можеш да се прехвърлиш другаде. Математиката, колкото и да съм любознателен, съм пропуснал ужасно много в тази тъпа паралелка в която нямахме и един свестен учител по математика от 8ми клас. В чужбина пък много от моите другари са се насочили там, но кой знае какво може да стане там - дали ще им омръзне и ще се върнат, дали ще ги смачкат таксите и т.н. Каквото и да правя съм в задънена улица, живота не е лесен, но няма такъв вариант в който да се откажа.

# 15
  • Мнения: 4 380
Извинявай ако ти се струва гаден отговора, но не ми е това целта, а да съм реалистична.
Има предварителни изпити, които ако не се лъжа започват скоро и може да се пробваш там и да си свериш часовника. Преди повече от 10 години, когато аз кандидатствах ходих на предварителни изпити и изкарах 6-тици по математика в два университета, те ми дадоха увереност да си правя каквото искам, защото желанието ми не беше да уча математика, но да кажем нямах избор (родителите ми не подкрепяха желанието ми, защото не е голяма реализацията). При тази солидна подкрепа на шестиците зад гърба ми си седнах на задните части и готвих друг предмет за редовен изпит  и тогава родителите ми казаха, че ако вляза това мога да се запиша...май не вярваха, че ще успея. Все пак този предмет ми е бил любим и през годините и знаех практически всичко, просто си го припомних. На редовен изпит изкарах и по него шестица и отидох да уча каквото всъщност исках.
Ахрхитекти млади познавам и се реализират ужасно трудно, защото трябва да работят няколко години под опеката на архитет, за да имат пълни права. Правстите също се реализират много трудно по същата причина. В чужбина кандидатстванията започват по-рано, поне така беше преди години и не съм сигурна дали не си закъснял тази година. Освен това има много държави, в които образованието е безплатно, например Финландия, но пък живота е скъп и повечето хора се депресират, защото са далеч от близки и приятели. Разгледай хубаво сайта на СУ, има много специалности, които могат да се кандидастват с хуманитарни предмети.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Нереализирани специалисти има във всички сфери. Образованието не гарантира нищо без адекватен начин на мислене и характер. Фалирали и безработни бол заради липса на икономически познания, но усещане за изключителост и престиж на избраната специалност.
Много добре си помисли на заплата ли искаш да изхранваш семейството си някой ден или си предприемачески тип, така избери специалност.

# 17
  • Мнения: 5
Извинявай ако ти се струва гаден отговора, но не ми е това целта, а да съм реалистична.
Има предварителни изпити, които ако не се лъжа започват скоро и може да се пробваш там и да си свериш часовника. Преди повече от 10 години, когато аз кандидатствах ходих на предварителни изпити и изкарах 6-тици по математика в два университета, те ми дадоха увереност да си правя каквото искам, защото желанието ми не беше да уча математика, но да кажем нямах избор (родителите ми не подкрепяха желанието ми, защото не е голяма реализацията). При тази солидна подкрепа на шестиците зад гърба ми си седнах на задните части и готвих друг предмет за редовен изпит  и тогава родителите ми казаха, че ако вляза това мога да се запиша...май не вярваха, че ще успея. Все пак този предмет ми е бил любим и през годините и знаех практически всичко, просто си го припомних. На редовен изпит изкарах и по него шестица и отидох да уча каквото всъщност исках.
Ахрхитекти млади познавам и се реализират ужасно трудно, защото трябва да работят няколко години под опеката на архитет, за да имат пълни права. Правстите също се реализират много трудно по същата причина. В чужбина кандидатстванията започват по-рано, поне така беше преди години и не съм сигурна дали не си закъснял тази година. Освен това има много държави, в които образованието е безплатно, например Финландия, но пък живота е скъп и повечето хора се депресират, защото са далеч от близки и приятели. Разгледай хубаво сайта на СУ, има много специалности, които могат да се кандидастват с хуманитарни предмети.
мерси, този отговор беше много добър. Права си за всичките неща, особено за архитектура и право в България. Въобще цялата работа е много депресираща и е много трудно особено ако родителите ти не те подтикват от малък, пък после и за връзки. Едно от нещата които ме отказаха от архитектурата бяха трудното намиране на работа след завършване и най-вероятно нужните връзки. От друга страна имам малък шанс с правото тъй като баща ми е адвокат и аз от малък покрай него се интересувам от история, политика, литература. Просто не сме математическо семейство, но и той трудно е пробил в адвокатския бизнес.

# 18
  • Мнения: 4 380
Щом има някакъв "гръб" за правото би било по-лесно и пак казвам предварителните изпити са скоро и е добре да се пробва. Ако не се лъжа право има и на други места. Наплива за право в СУ е огромен и много трудно се влиза, трябва солидна подготовка.

# 19
  • Мнения: 24 467
Нереализирани специалисти има във всички сфери. Образованието не гарантира нищо без адекватен начин на мислене и характер. Фалирали и безработни бол заради липса на икономически познания, но усещане за изключителост и престиж на избраната специалност.
Peace

Много харесвам  западния модел, според който доста завършващи или завършили средното си образование ученици си вземат година почивка от ученето и започват работа, вкл. в чужбина - да придобият реален опит, да се поосвестят и да се понамерят. Че тук нашите училища отделят човека от реалния свят в голяма степен. И той не знае кой е и какво иска.

аз па обмислям самоубийство вече съм 12ти клас и се въртя напред назад. Толкова малко време ми остава - мислех архитектура, после ИТ, после пък рисуване, 3д анимации, гледам в чужбина и абе въобще главата ми е навсякъде. Майка ми много не отделя внимание, нито гледа и тя университети, нито ми помага да търся курсове.... Моля ви се помогнете ми в пълна дупка съм, мисля накрая право да се запиша в СУ има голям шанс да ме приемат, но пак нямам време трябва да ходя на курсове....
Чак пък толкоз! Голям залък хвърли..., дето се казва...
Щом толкова са ти разнородни мислите - за теб година почивка вероятно ще е най-доброто, което можеш да направиш.
Иначе в доста наши университети и да се запише нещо да се учи, то си се явява реално почивка. Като гледам как се копунясва нон-стоп и се вземат изпити с еднодневно четене и преписване. Та каквото и да запишеш - все тая. Важното е някога да ти улегне някоя конкретна идея.
Не е работа на твоята възраст родителите ти да "гледат университети" или "да ти търсят курсове". Това е специалитет на българската майка-квачка, но лично за мен е голям минус. Това си е ангажимент на този, дето ще учи. Та вие сте възрастни пълнолетни хора.
А дали имаш лично ти "голям шанс" да те приемат в СУ "Право" - това можеш да го установиш едва като се явиш на изпити и си видиш резултатите. Засега нищо не се знае. И не е задължително да се ходи на курсове за целта.

# 20
  • Мнения: 6 699
Щом има някакъв "гръб" за правото би било по-лесно и пак казвам предварителните изпити са скоро и е добре да се пробва. Ако не се лъжа право има и на други места. Наплива за право в СУ е огромен и много трудно се влиза, трябва солидна подготовка.

Тази година приятелско дете влезе Право още на първо класиране с тройка на изпита по история и четворка по български, та не смятам, че се влиза трудно.
Минималният бал беше 19 от 30 максимален, нещо такова..

# 21
  • Мнения: 4 380
Ха, толкова ли е паднало нивото Grinning

# 22
  • Мнения: 24 467
А къде е влязло детето? Понеже има значение. 😎

# 23
  • Мнения: 6 699
А къде е влязло детето? Понеже има значение. 😎

В Юридически факултет, СУ.

В групата на кандидат-студентите успях да открия минимален бал за 2018 г. второ класиране - 17,79 от максимален 30, което означава средно 3,05 на изпита по история и 3,05 на изпита по български (ако кандидатът е имал шестица в дипломата като балообразуваща)...

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 23:43 от marinadp

# 24
  • Мнения: 24 467
А публикуват ли официално баловете по специалности?
 В Стара Загора, например, го правят от години и така човек може да се информира обективно и никой не може да си измисля информация.
Иначе навсякъде баловете са ниски. Лекарите влизат с 4 и под, но има официална информация на сайта, за който писах. Няма студенти. ВУЗ-ове у нас бол. Но няма млади хора. Много отиват в чужбина и тук всеки буквално може да стане студент и да завърши. Качеството на образованието е вече много ниско.

# 25
  • Мнения: 4 380
Много е паднало нивото навсякъде! Иначе се публикуват баловете и в СУ.

# 26
  • Мнения: 24 467
Много е паднало нивото навсякъде! Иначе се публикуват баловете и в СУ.
Може ли да дадеш линк? Не откривам за СУ, точно.

# 27
  • Мнения: 1 970
В момента е пълно с млади юристи, търсещи работа, ама на килограми... Системата е - първо се дипломираш и с дипломата на юрист можеш да започнеш единствено стаж, като стажант - юрист , заверената стажантска книжка за изкаран шестмесечен стаж в Районен/Градски или Окръжен съд (по местоживеене обикновено), както и в съответните прокуратури, отделно в следствието, в нотариат, Агенция по вписванията, има си план за стажа, та това е необходимо условие, за да те допуснат на изпит за придобиване на юридическа правоспособност. Без правоспособност шансът ти за работа е нищожен. Стажът е 6 месеца и естствено не е платен. Изпит за правоспособност се провежда всеки месец , от Министерството на правосъдието, има две дати в месеца, на които се явяват по 50-100 души. Значи смятайте, само за пследната година са взели правоспособност не по-малко от 2400 юристи, като после на конкурси за магистрати, нотариуси, в администрацията и на места в адвокатските колегии назначават няколко десетки годишно, не повече. Останалите отчаяно търсят работа или работят като младши юристконсулти, младши адвокати, евентуално в следствието и заради огромното предлагане на работна ръка заплатите са меко казани ниски...
Това е положението с правото в момента, драма....
 

Последна редакция: ср, 30 яну 2019, 12:45 от StefanB

# 28
  • Мнения: 6 699
Много е паднало нивото навсякъде! Иначе се публикуват баловете и в СУ.
Може ли да дадеш линк? Не откривам за СУ, точно.

От миналата година действа регламентът GDPR за защита на личните данни и СУ спряха да публикуват балове.

Минимални балове могат да се видят във фейсбук групата “Кандидат-студенти СУ”, където след класиранията повечето от децата бяха качили снимки от техните онлайн профили.
т.е. СУ така го измислиха, че само кандидатите, които са написали дадена специалност в желанията си, могат да видят минималния бал за нея през системата.
 

# 29
  • Мнения: 4 380
Ето тук, например: https://forum.uni-sofia.bg/forum/viewtopic.php?f=183&t=24593

С търсачката излизат за всяка година.

# 30
  • Мнения: 24 467
Много е паднало нивото навсякъде! Иначе се публикуват баловете и в СУ.
Може ли да дадеш линк? Не откривам за СУ, точно.

От миналата година действа регламентът GDPR за защита на личните данни и СУ спряха да публикуват балове.

Минимални балове могат да се видят във фейсбук групата “Кандидат-студенти СУ”, където след класиранията повечето от децата бяха качили снимки от техните онлайн профили.
т.е. СУ така го измислиха, че само кандидатите, които са написали дадена специалност в желанията си, могат да видят минималния бал за нея през системата.
 

Никакви лични данни няма да изнесат - това са оправдания. В Стара Загора си имат подробни таблици без имена - само номер и пол, както и бал и специалност. Но ориентирът е супер. Има и за трите класирания такива таблици. Никой не им ще имената. Само че много университети нарочно крият информация, за да не се види колко падат баловете.  Sunglasses

Ето тук, например: https://forum.uni-sofia.bg/forum/viewtopic.php?f=183&t=24593

С търсачката излизат за всяка година.
Мерси. И това е нещо, подробните таблици са си по-добри, но и това е все пак ориентираща добра информация.
Но това е форум. Би било добре СУ да имат официална информация на своя си сайт. Както и всеки друг уважаващ себе си университет.

# 31
  • Мнения: 4 380
СУ имаше преди, сега не знам защо се губи тази информация!

# 32
  • Мнения: 24 467
Да бе, аз мислех, че нещо аз не я откривам - ровичках да видя и нищо не им намерих в сайта.

# 33
  • София
  • Мнения: 281
Здравейте ,не открих темата която ме интересува, но да питам тук .Какво ви е мнението за направление Политически науки в УНСС? Сина ми се интересува от политика , математиката му е слаба а му вървят езиците.

# 34
  • Мнения: 514
Здравейте ,не открих темата която ме интересува, но да питам тук .Какво ви е мнението за направление Политически науки в УНСС? Сина ми се интересува от политика , математиката му е слаба а му вървят езиците.

Нямам мнение за тази специалност, но като цяло в УНСС знам, че е лесно. Учебната им програма също е добра и специално подготвена за техните студенти (поне специалност икономика).
Не мога да кажа нещо друго, което да не е спам Simple Smile

# 35
  • Мнения: 256
Какво мислите за специалностите Финанси, Маркетинг и Управление на бизнеса и предприемачеството?

# 36
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Погледнете Дни на отворени вртаи в университетите, мисля че са през февруари. Направени са за кандидат студенти и родители, точно за да се информирате, да видите мястото, атмосферата. По-късно мига да сюожа линкове към предсроящи такива събития. Скоро гледах по е в два университета.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 818
Какво мислите за специалностите Финанси, Маркетинг и Управление на бизнеса и предприемачеството?
първите две според мен са много добър избор. Завърших едната, а другата винаги ми е била интересна

# 38
  • Мнения: 1 842
От икономическа до икономическа специалност разликата може да е много голяма. Сега университетите бълват всякакви безумни специалности, само и само да привлекат студенти. В този ред на мисли в икономическите ВУЗ-ове специалностите, които си струват отделяне на време, са не повече от 2-3. Също има значение и университета, защото вече във всяко селце и паланка има икономически факултети.
Ако точните науки са ти по вкуса, аз бих насочила към някоя инженерна специалност и то пак след по-внимателна пресявка.

Единствената инженерна специалност, която дават че се търси и ще се търси е в сферата на електрониката. Адски ме съмнява да се насочи натам.

Общи условия

Активация на акаунт