Малко трудна тема.... за болестта рак - тема 3

  • 83 329
  • 774
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 10 692
Момичето си е предприели действия за образно изследване. Както писаха по-нагоре, повишението на този маркер може да се дължи и на ендометриоза. Едно е маркерът да е завишен три пъти като при пациента с рак на простатата, друго е от 35 да е 55. Като излезе резултат от образното изследване, ще се изяснят нещата.
Във форума има една друга тема, в която момичетата са компетентни по гинекологични въпроси:
https://m.bg-mamma.com/?topic=1090753.255

# 166
  • Велико Търново
  • Мнения: 162
След два дни е костната сцинтиграфия на баща ми. Искам да попитам веднага ли се разчита резултата? Дават ли някаква снимка, която евентуално да бъде погледната и за второ мнение? Възможно ли е лекаря да сбърка резултата....
Сегашния лекуващ му изписа хормонални таблетки, още преди да мине костната сцинтиграфия, което пък изключвало операция.

# 167
  • Другата България
  • Мнения: 37 654
На съпругът ми не излиза веднага, а след ден-два.
Говоря за Сити Клиник. Дават диск, който може да занесеш навсякъде, ако пожелаеш за второ мнение.
Къде ще е вашата?

# 168
  • Велико Търново
  • Мнения: 162
Велико Търново.

# 169
  • Другата България
  • Мнения: 37 654
Стискам палци да са наред нещата! Peace

# 170
  • Велико Търново
  • Мнения: 162
Merri An Благодаря! Опитвам се да не се настройвам преди резултата.... чета за лечението при метастази.

# 171
  • Другата България
  • Мнения: 37 654
Не е задължително да има метастази.

# 172
  • Мнения: 126
Здравейте,
Изчетох темата, но не открих подобен на нашия случай. Моля, да ме извините, ако постът не е за тук. Ще съм благодарна за всякакъв съвет или мнение, а ако мога да помогна на някой с написаното или по какъвто и да е друг начин, ще се радвам.
Баща ми е на 67 г. Всичко започна преди малко повече от месец със стомашно разстройство, отказваше както винаги да иде на лекар, не е много лесен характер и трудно се излиза на глава с него. Изплаши се, когато започна да пожълтява и в крайна сметка личния лекар му пусна изследвания... чернодробните му показатели бяха ужасни - билирубин 593, АСАТ 276, АЛАТ 127.  Изпрати го в гастроенерология с диагноза неуточнена цироза. Там лежа 5 дни, на 5 тия ден му направиха скенер и откриха карцином на черни дроб с размери 87мм. Няма да обяснявам как ни съобщиха диагнозата, как сме се молели да го изпишат защото в последствие разбрахме, че карцинома притиска жлъчните му пътища и спешно трябва да се оперира, а бяхме намерихме добър чернодробен хирург, при който бъезахме да идем, тъй като бяхме уговорили ден, но който катерично каза, че не подлежи на операция с тези стойност и ако я предприемат черния му дроб няма да я издържи. Пратиха ни при друг специалист, който му сложи стендове в жлъчните канали за да дренира дроба, като се сетя с какво облекчение и надежда разбрахме, че манипулацията е била успешна... той е много едър, доста са се измъчили, но успяха.
Условието за операция на карцинома беше билирубина да падне под 250. Докато лежа в онкологията, където правиха тази манипулация имахме някаква надежда защото стойностите падаха макар и бавно. Минаха 13 дни и го изписаха, помолихме да назначат вливания и докато е у дома, включително и албумин, който му беше занижен. Изписаха го от онкологията с диагноза първичен чернодробен (холангиоцелуларен карцином) Т4NxMx. Не са му взели биопсия, дори това е било опасно в неговото състояния ( има придружаващи заболявания, застойна сърдечна недостатъчност).
И така правихме вливания вкъщи, но крайниците му отекоха и след като пуснахме и контролни изследвания след седмица видяхме, че стойностите пак са се завишили. Отново в онкология, отново вливания и след като изтекоха седемте дни, колкото е явно някоя клинична пътека, го преместиха в палиативни грижи. Спря изобщо да прави опити да ходи и преди му беше трудно. Писна ми да чувам "не се надявайте", че кой не би се надявал.
Той продължава да очаква да паднат стойностите и да отиде на операция, а ние продължаваме да го лъжем, че има киста на дроба и чакаме добри показатели. Той продължава да се залъгва, че е това, че всички там са болни от рак, само той  не. Вече не знам какво да му казваме, като пита кога ще го оперират. Чувствам се виновна, че не знам какво да направя, че по-рано не успяхме да го накараме да си обърне внимание, толкова се карахме и не си говорихме с месеци. Майка е страшно отчаяна. Живеем в друг град и те от години са само двамата. И тя не спира да се надява и да пита няма ли кой друг да се съгласи да го оперира. Чувствам се като предател, когато казвам не. Ядосана съм му, че не взе мерки навреме.
Не ми се мисли, като изтече полагаемия престой в палиативни грижи, ако изобщо го преживее. От там нататък..... не знам. Баба (майката на майка ми) почина от рак на панкреаса. Сега отново е подложена на този ужас. Не знам как да и помогна. Още не мога да повярвам колко бързо се разви всичко и че човека, в болничното легло, който не прилича на някой, който познавам е татко.

# 173
  • Враца
  • Мнения: 1 017
Не зная откъде сте. А зная един добър лекар проф. Димитрова от Първа хирургия на Александровска. Нищо не ви пречи да се консултирате.

# 174
  • Мнения: 126
Благодаря, от Варна. Притесняваме това, че щом след стендовете не се подобряват показателите освен тумора, черният дроб е в критично състояние.  Имате ли някакви координати? Страхувам се, че с който и да се консултираме, ще каже да приемем нещата каквито са, но как.....

# 175
# 176
  • Велико Търново
  • Мнения: 162

Не знам дали се качи изображението...
Излязоха резултатите на баща ми.
Ако не се чете нищо ще препиша епикризата. Има и снимки от сцинтиграфията. Ще се срещне с лекаря си чак в понеделник.

# 177
  • Мнения: 10 692
Съмняват се за метастази в костите.

# 178
  • Велико Търново
  • Мнения: 162
А как ще установят дали има? Пише, че е съобразено с PSA, което е много много висок. Аз нищо не мога да разбера...
Баща ми е падал зимата на ръката си, боляла го е много, но чак сега каза, че е падал. Тя видимо слабее. Аз мислех, че след костната сцинтиграфия ще се знае има ли метастази?!

# 179
  • Другата България
  • Мнения: 37 654
Ами дефакто това е изследване именно за метастази в костите, които са много често срещани при този вид рак.
А и туморния маркер е доста висок. Какво ви казаха, какво следва?
Написах ти вече как при ММ дегенеративните проблеми ги бяха объркали с метастази.

Общи условия

Активация на акаунт