Малко трудна тема.... за болестта рак - тема 3

  • 83 902
  • 774
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: X
Бирена мая може да пие всекидневно. И ядки- всякакви. Дори и кайсиеви ядки, може по няколко на ден. Също така, може да й вземете бразилски орехи- и те са по няколко на ден- до 5бр.- те съдържат селен.Семена от сорта на чия, киноа, амарант, сусам..... Яйца под всякаква форма и колкото се може повече пресни плодове и зеленчуци. Да хапва и месо- поне по веднъж седмично- естествено да не е от тия наблъсканите с хормони и антибиотици. И да пие много вода. С лимон, с джинджифил...Много ще й е трудно, но трябва да има сили организма, да се справи.

# 301
  • Мнения: 10 760
Жабче, има протеинови шейкове за онкоболни. Готови напитки или прахчета, които се разреждат. Потърси в нета, аз бях писала преди 2-3 седмици името им, но вече не помня в коя тема. Бяха ги препоръчали на моя близка.
Нормално е майка ти да се чувства така, химията скапва.

# 302
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 997
Благодаря ви много за съветите, ще се борим, няма да се предаваме. Тя се е поотчаяла, но поиска от мен да й потърся информация в интернет и да й дам да чете. Пенсионирана медицинска сестра е, не е като да няма представа какво я чака ... Само да яде, че още 5 курса химиотерапия има предписани. Ходи в хематологията в Пловдив.

# 303
  • София
  • Мнения: 96
Във фейсбук има група за взаимопомощ към българско сдружение лимфом и повечето пациенти са с тази диагноза.Ще намерите много полезна информация.

# 304
  • Мнения: 10 760
Не знам дали е добра идея да й дадеш да чете чисто медицински неща, защото те са стресиращи. По-скоро й кажи, че си чела теми, в които пишат болни и близките им, че медицината напредва всеки ден и ракът вече се превръща в хронично заболяване
https://www.jenatadnes.com/po-zdravi/shte-se-prevarne-li-rakat-v … chno-zabolyavane/

# 305
  • Мнения: X
Ако ползва интернет, прати я в темата ни- в този подфорум. Там цари позитивизъм и се обменя опит.....а понякога върви и лаф мохабет.
И не се притеснявай- в Пловдив, аз съм доволна от химиотерапията в онко-то, надявам се и в хематологията да е на същото ниво.

# 306
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 997
Благодаря ви много за съветите и подкрепата!
Не ползва интернет, затова поръча да й разпечатам. Аз нямах намерение да й давам чисто медицински неща, по-скоро за храненето, за терапията, за какво да внимава, че е лечимо... Не искам да я натоварвам, и без това я виждам, че е уплашена и отчаяна. И половината неядене е от това, че й се е свил стомахът от страх.
Мисля да й напиша на лист какви въпроси да зададе на лекаря си. Брат ми се оплака, че не е успял да говори с лекар също, само на нея каквото са й казали. Но тя го сервира на порции, като понякога си противоречи.
Много е отслабнала, но се оказа, че не се е хранила добре последния месец, направо е плашеща картинка, с едни големи черни кръгове под очите, съсухрена, кожата й виси. Sad  За 4 седмици време /колкото не съм я виждала/, се е променила адски много.
Личният й лекар първо я е лекувал от грип, защото е поддържала някаква температура малко над 37. Отпаднала е била, не е яла съответно. После се сетил да й пусне ПКК, излезли много завишени левкоцити, нисък хемоглобин. Пратил я на хематолог, правили й рентген, още изследвания. И й дали направление за хоспитализация. Там 6 дни са й правили изследвания, кръвни всеки ден, скенер, пункция на костен мозък, ехография. Правили са й вливания. Каза, че се е чувствала добре, но храната била лоша и не ядяла. След като й поставили диагноза, веднага са поискали да започнат с химиотерапията. Мислела да отказва и да се предава, но лекарят и други пациенти я убедили.
Химиотерапията била с много високи дози, първите две вливания ги е понесла добре, но след третото рязко се е почувствала отпаднала, без апетит. И както не се е хранила добре последния месец, едва говореше и не можеше да стане от леглото. Иначе нищо не я боли, но не може да спи добре. След два дни 3*2 бирена мая, повече течности /домашна лимонада с мед, домашен сок от бъз цвят, вода с малко лимон/ и по-стабилно хапване, се съживи и се вдигна на крака. Надявам се да продължи да се храни добре, защото следващата химиотерапия е в края на септември. Каза, че преди това ще й правят скенер и кръвни изследвания. Чакам да ми даде епикризата, за да видя пълната картинка.
За жалост няма как да съм постоянно край нея, живея и работя на 150 км. Брат ми поне е наоколо, но през деня само баща ми е край нея, а и той е доста възрастен, недочува и типично по мъжки хич не го бива в грижите за болен, още повече че е свикнал него да обгрижват.

Въпроси:
Бразилският орех суров ли трябва да е или може и печен?
Сок от бъз може ли да пие /плод/? Имам съмнения, тъй като е имуностимулатор. Иначе е домашен.
Къде мога да прочета повече за храненето по време и след химиотерапия?
Ваксина за грип удачно ли е да се направи, предвид наближаващият сезон? Това ще я накарам да пита и лекаря си.

# 307
  • Мнения: 435
Жабче, пожелавам ти сили и ти изпращам положителна енергия. 

Аз съм следвала съветите за хранене от тази книга , но е малко объркана и трудно се намира информация за самия хранителен режим.

Ще ти изпратя на лични режим и инфо, които съм направила за себе си - ако намериш нещо полезно и лесно за следване ще се радвам да ти е от полза.

# 308
  • Мнения: X
Жабче, ядките е по-добре да са сурови. Аз съм си намерила едно магазинче на производител и оттам си взимам- жената казва, че са пресни....доколкото могат да са, все пак идват от далече. В Лидл има едни смесени в плик- на касите са и обикновено са на промоция и от тях си взимам редовно. Ако и е проблем дъвченето, може да си ги смила с блендер и да си ги слага в кисело мляко, мюсли или каквото прецени. Аз си правя за закуска мюсли с плодове, ядки и чия, но го кисна от вечерта в кисело мляко- това само като идея.
Можеш да попрочетеш и за алкалните храни- има доста информация в интернет. Като цяло е добре да набляга на тези с алкализиращ ефект. И най- вече, да хапва......по- често, по-малко да не ѝ става лошо, но да хапва. 

# 309
  • Мнения: 10 760
Ядките е хубаво да са накиснати и обелени. Има инфо в нета коя ядка колко часа се кисне. Така стават истонска жива храна.

# 310
  • Мнения: 490
Здравейте!Майка ми е оперирана на 22.08 от аденокарцином на стомаха.Чакаме протокола от онкокомисията за да започне химиотерапия. До колко дни след операцията трябва да започне химиотерапия , чета нещо за 21, а ние няма да успеем 😐

# 311
  • Мнения: X
В деня в който Ви дадат протокола от онкокомисията, отивате и я записвате. От отделението по химиотерапия ще Ви кажат кога ще започне, но трябва раната да е напълно зарастнала. Няма срокове, но принципно се действа доста бързо. Но, няма как да започнете химио, без да имате предписание. Може би чакат резултатите от хистологията и затова се бавят.....знам ли?!?

# 312
  • Мнения: 22
Здравейте , от доста години имам РН урина   8,  и въпреки това  имам рак на гърдата.

# 313
  • Мнения: 1 916
Здравейте искам да попитам дали някой е минал през това, което минаваме ние, за да сподели опита си. Свекърва ми претърпя голяма операция от рак на дебелото черво, опитва се да се възстанови, но не се много получава може би защото има разсейки в 50% от черния дроб, като най-големите са по 6 см. Записахме я при онколог в Сити клиник доктор Великова сега чакаме за химиотерапия, но тя е много отпаднала, и пребледняла, а и много бързо се уморява. Има и болки високо между ребрата, възможно ли е всичко това да е от метастазите? Моля ако някой се е сблъскал с подобен проблем да сподели.
Благодаря предварително!

# 314
  • Мнения: 838
Здравейте, искам да попитам някой в темата знае ли случайно за какво точно е маркер CRP - С реактивен протеин - и дали непременно се увеличава при рак или може да остане в норми?

Общи условия

Активация на акаунт