Малко трудна тема.... за болестта рак - тема 3

  • 84 287
  • 774
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 10 789
В Пета градска, Токуда и Болница Вита има палиативни грижи. Сигурно могат да направят нещо, за да се чувства по-добре Hug

# 586
  • Мнения: 528
Здравейте.. аз съм дъщеря на жена болна от РАК на дебелото черво.. на 10.12.19г е оперирана.. операцията беше много тежка, премахвато е цялото д.черво, матка и ректум..матката е премахната, цащото фисура около д.черво и ректум е пробила задната и стена и се изхождаше от две страни..Sad сега е с колостома..беше си слаба, а сига сигурно е буквално 20кг..на връх нова година беше на път да направи белодробна емболия.. овладяхме положението с хапчета за сега.. но от 4 дни е с разстройство..и нищо не помага..не знам как да и помогна.. хирурга дето я оперира не вдига, пък и след операцията каза, че нямаме работа вече при него.. дори проф.преглед не и минала, защото той каза, че няма нужда.. не знам какво да направя.. останала е кожа и кости..пробвахме с ориз, картоф, смекта..нищо не помага и това я убива.. вече губа надежда,че ще се оправи..

# 587
  • Мнения: 5 176
Обърнете се към лекуващия лекар където е диспансеризирана.Тоя хирург много нагъл.Кой я следи и прави прегледите след операцията?

# 588
  • Мнения: 528
Обърнете се към лекуващия лекар където е диспансеризирана.Тоя хирург много нагъл.Кой я следи и прави прегледите след операцията?
прегледите прави личната.. имаше право на 2 прегледа след изписването..звъняхме му и той каза, че няма нужда от прегледи при него, направо в онко да я записваме..тъкмо щяхме да я запишем и се влоши драстично.. всички казват че ще е чудо ако оцелее..вече дори не изпитва глад..неиска да яде.. операцията е извършена в ИСУЛ от доктор Георги Желев

# 589
  • Мнения: 5 176
Не губете надежда и не оставяйте жената без лекарска помощ.С нея трябва да се заеме хирург.Заведете я в онко диспансер при хирург,те знаят какво да правят.Може да и прелеят кръв,на и назначат необходимото лечение,да и следи операцията.Личният лекар не е компетентен и нищо не може да помогне.Недопустимо е два месеца жената да е без лекарска помощ.На опериращия лекар сигурно не сте му дали допълнително пари и затова ви е разкарал.Ориентирайте се към някой хирург от онкология,давайте му по някой лев всеки път когато я водите да се заеме сериозно и ще я оправи.Много е жалко,но лекарите са станали много алчни и за без пари те отпращат.Не стойте,а действайте,положението не е неспасяемо.И не разчитайте на лечение от ЛЛ.Щом е премахната и матката може да отидете и на онко гинеколог и те са хирурзи и те разбират.Трябва да и се направи и скенер за да се види има ли разсейки.Ако няма разсейки другото е поправимо.Никой ли не ви каза,че още щом се приберете трябва да я запишете в диспансер и да я следят?

# 590
  • Мнения: 76
Добър ден на всички! Момичета желая ви много търпение и късмет в борбата с тази ужасна болест!
Регистрирах се отдавна, но все не намирах смелост да пиша, защото не съм сигурна дали въпросите ми са подходящи за тази тема. Става въпрос за свекърва ми. Преди около месец /14.01./ и поставиха диагноза Сарком на Капоши - рак на кожата. От ТЕЛК комисията в УСБАЛО София казаха, че няма пътека по НЗОК за лечение на тази болест и не може да бъде хоспитализирана. Необходимото лекарството не се предлага в България /Проспидин -  произвежда се в Рисия/ и ние трябва да си го набавим.
Молбата ми към вас е да ми дадете насоки в този кошмар.
По какъв начин според вас може да бъде поръчано това лекарство.
Благодаря на всички отзовали се! Още веднъж да ви пожелая успех!
ПП. В случай че съм допуснала някаква грешка, моля да ме извините. Това е първият ми опит за публикуване.

# 591
  • Мнения: 5 176
Иди и питай направо в касата или на горещия телефон на министерство на здравеопазването.Има го на официалната им страница в интернет.

# 592
  • Мнения: 10 789
Петя, ако не е непосилно скъпо това лекарство, идете и си го купете в Русия. Проверете дали го няма в Украйна или друга руска република. Понеже аз дълго търсих едно лекарство, което тук е 120 лв, а там 30, имах намерение да пътувам до Одеса с автобус или със самолет до Киев. От скоро има евтини полети и до Санкт Петербург. Трябва да проучите какъв е редът за отпускане и да се снабдите с рецепта.
Обадете се в Търговска лига, мисля, че те предлагаха внос на лекарства от други държави.

# 593
  • Мнения: 76
Госпожи благодаря за отзивчивостта. Извинявам се за закъснението с отговорите.
bubolina73 - от МЗ ми дадоха тел на Агенцията по лекарства /ИАЛ/. От ИАЛ ми казаха ,че лекарита от УСБАЛО трябна да изпратят писмо до ИАЛ във връзка с Наредба 10/2011 г. за лекарства.
zigizagi - намерихме познати в Русия и Украйна, но до момента няма конкретен отговор. Разговарях с Търговска лига и Стинг/доставка на лекарства/, но работят само с лекарства одобрени от ИАЛ.

# 594
  • Мнения: 5 176
Отивай в онкологията и не ги остасвяй на мира докато не изпратят каквото трябва.Сигурно ще се опитат да те разкарат,но не се отказвай. Длъжни са да осигурят лекарство и то безплатно.

# 595
  • Мнения: 76
Съпругът ми ще отиде, но се опасявам че пак ще ни върнат /нали веднъж вече ни изгониха/.
Съгласна съм да поема разходите за лекарства. Дано да успеем да се преборим с цялата бюрокрация.
Не мога да повярвам как е възможно такова бездушие от страна на лекар и то онколог. Лошото в цялата система е, че гледат на нас /имам предвид всички пациенти/ като на банкови сметки.

# 596
  • Мнения: 5 176
Те гонят всички,които не им дават рушвети.Ако трябва да се кара,ако трябва да отиде в частния кабинет на лекаря да му даде някой лев,но да вземе нужния документ.Не всички лекарства се купуват само с пари,за някои се иска рецепта или протокол.Питайте и в диспансера,където е диспансеризиран.Ако всякъде ударите на греда,подаваш жалба в министерството,тогава действат бързо.Ама е по-лесно и по-бързо,ако дадете някой лев на лекуващия лекар.Лъчетерапия няма ли изписана,как го лекуват.

# 597
  • София
  • Мнения: 3 538
Петя Дачева, преди години исках да помогна на едно младо момче, на което не отпускаха скъпо животоспасяващо лекарство и писах на Евгения Адърска. Тогава тя много помогна, лично ходи при здравния министър и отпуснаха лекарството (беше преди около 15 години).
Опитай. Като напишеш в google АПОЗ, излизат тел., mail и т.н.

# 598
  • Мнения: 76
bubolina73 - към момента изчакваме. Лекарите от Онкологията в Дървеница не препоръчват лъче и химиотерапия заради съпътстващи заболявания.
AnyHr - благодаря за изпратените координати. В понеделник ще се чуя с тях и ще пиша какво са казали.
Последните дни се чувствам ужасно, вие ми вдъхнахте глътка свеж въздух!

# 599
  • Мнения: 10 789
Много ми е мъчно и имам нужда да споделя с вас... Днес отидох да записвам час за пет скенер. На пейката срещу гишето стоят момче и 60-65 годишната му майка. Водят разговор със служителката на гишето. Който е ходил там, знае, че тя не е от най-любезните и услужливите. Тя им обяснява как няма абсолютно никакъв шанс да запише час и да имат резултати до сряда, а те са отчаяни и само повтарят как докторът така им е казал. Момчето пита има ли другаде такъв скенер. Решавам да се намеся и казвам за Пета градска. Те ме питат къде е тази болница. Оказва се, че момчето живее в София от известно време, а иначе е от провинцията. Казвам им, че може да пробват и в Панагюрище, защото там има шанс да стане по-бързо, а и резултатите дават същия ден. Докато чакам служителката да обработи документите ми, намирам телефона на Пета градска и на Панагюрище и им ги диктувам. Звъннаха в Пета градска, но въпреки че това е телефона за информация за пет скенер, им казали да идат на място. Не бяха сигурни как да стигнат и тръгнахме заедно към спирката. Оказва се, че тази седмица е излязъл резултат от биопсията на момчето, онкологът им дал направление за скенера, пратил ги в Александровска и казал, че до другата сряда трябва да донесат резултат. И ме питат: Той не знае ли, че се чака 2-3 седмици за записване и още една за резултат?!? Попитах какъв е случая, защо до сряда, операция ли ще има. Не, онкокомитет. Казах им, че онкокомитет има вероятно всяка седмица или поне през една, защо толкова бързат....Не знаят хората... Толкова жал ми стана, че като се разделяхме си казах: Майната му, знам, че  лекарите мразят  да им се  раздават мобилните телефони, ама ще им го дам. Да се обадят на завеждащия образна диагностика, да се примолят, че става дума за млад човек и дано направят изследването бързо.... Момчето каза, че лекарите са го наплашили за развитието на болестта... дори не беше успял да запомни диагнозата... Такава мъка ме обзе, защото ми стана ясно, че ако Господ/Съдбата/Късмета не го спаси, с тая здравна система и безхаберни лекари е изгубен...
Преди това бях прекарала 30 минути в чакалнята на Надежда с поне 40 души, които чакаха за прием... Тоя рак вече е някаква епидемия, по-страшна от всеки грип!

Общи условия

Активация на акаунт