Малко трудна тема.... за болестта рак - тема 3

  • 83 566
  • 774
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 5 113
И на мен ми предстои ПЕТ в Александровска,може ли да ми кажете сега за кои дати записват?Миналата година ми дадоха час за след 3 дена.Аз не съм от София и гледам да съчетая ПЕТскенера с една рехабилитация.На гишето служителката беше възрастна и беше много любезна и даже изпрати санитарка да ме заведе до сградата откъдето се вземат резултатите. За тези,които не са от София и ходят на ПЕТ в Александровска мога да кажа,че на 100 метра от сградата на скенера има хотел.Мръсен е,но иначе е много удобен като местоположение.

# 601
  • Мнения: 10 716
За 2 март записваха, но аз исках за 9 март. Майка беше седмия човек за 9.

# 602
  • Мнения: 76
Добър ден,
Днес се обадих в АПОЗ и ми казаха, че трябва да имаме второ хистопатологично мнение. Когато представихме документите и епикризата, за разглеждане в болницата, никой не ни каза това. Започваме отначало.
Биопсията е направена във ВМА - София. По всяка вероятност второто мнение ще бъде в Токуда/Аджибадем/.
Не живеем в София и не съм сигурна дали е добра идея да ѝ правят втора биопсия в Бургас или Стара Загора.
Разговарях и с Елена Банова от фондация "Неогенезис" - попита ме на кой орган се намира саркома? Обясних, че проблемът е на двата крака. Отговорът беше "Ракът се намира на един орган. Това, което са ви казали са глупости".
Не знам на кой да вярвам. Възможно ли е резултатът след вторите изследвания да е различен?!

# 603
  • Мнения: 5 113
Възможно е.На мен първо ми казаха 4стадий,после 1.

# 604
  • Мнения: 10 716
Няма нужда от втора биопсия. Изпратете материала от първата за второ мнение.
Какво е написано в епикризата и в резултата от хистологията по отношение на заболяването?

# 605
  • София
  • Мнения: 3 292
+1 за мнението на зиги. Взимате си материала от ВМА и го носите за ново хистологично изследване (стига да е възможно, ако е само биопсия без операция е много вероятно да няма парафинови блокчета, тогава не съм сигурна дали и какво може да вземете)

# 606
  • Мнения: 10 716
Могат да си вземат стъклата - така се казва.

# 607
  • Мнения: 76
Буболина73, Зигизаги, Мариша/не съм сигурна дали изписвам правилно/ - проблем ли е да изписвам на български?
Включвам се късно, но сега се прибирам от работа

Резултат от хистопатолагично изследване
Хистологичното изследван на получения на 10.01. 2020 г.
материал за биопсия: ляво бедро
с клинична диагноза:Obs. Sarcoma Kaposi
показа:
Хистологичната картина отговаря на Sarcoma Kaposi
14.01.2020  г.
проф. Обрешкова,         доц. Брощилова

Епикриза
Клиника по кардиология
Диагноза: Изострена хронична сърдечна недостатъчност IП ФК. Артериална хипертония III степен. Перманентно предсърдно мъждене. Лекостепенна аортна инсуфициенция.Умерена митрална инсуфициенция. Високостепенна трикуспидална инсуфициенция. ХМСБ. Сарком на Капоши.
Консултации: Дерматолог - взет биопсичен материал. Сарком на Капоши. Дадени препоръки. Съдов хирург - Няма съдов проблем

Исках да пусна снимки  - не мога да се справя с това предизвикателство

Последна редакция: пн, 10 фев 2020, 22:15 от Петя Дачева 655949

# 608
  • Мнения: 5 113
Щом не сте от София,занесете стъклото в най-близката онкология за второ мнение и не им казвайте резултата от първото изследване.Не се лъжете,че в София са най-добри.Ориентирайте се към един лекар,който да я следи и лекува.

# 609
  • Мнения: 10 716
Няма проблем как изписвал името. Само редактирай поста и изтрити името на майка си.
На тази госпожа, която ти е казала, че ракът е на орган, й кажи, че кожата е най-големият орган!
Саркомът на Капоши е клинично заболяване на кожата, развитието на което може да трае с месеци и дори години. Названието на това заболяване го дава унгарският дерматолог Мориц Капоши през 1872 г. Заболяването засяга хора в напреднала възраст между между 50 и 70 годишна възраст. Прочети още на: Сарком на Капоши - редкият рак на кожата | Puls.bg - https://www.puls.bg/aktualno-c-6/sarkom-na-kaposhi-redkiiat-rak- … a-kozhata-n-22146

# 610
  • Мнения: 6 266
Зачетох статията за този сарком на Капоши понеже от около 13г имам една синина на крака, която не минава и близо до нея сега има друга, която е от доста време, може би месец и не минава. Нямам възможност да обикалям лекари, защото гледам дете с увреждане, но мога да отскоча до някоя лаборатория рано сутрин. Въпросът ми е има ли някакво кръвно изследване, което да е предпоставка лекар да се насочи към тази диагноза. Тъй като майка ми я оперираха от РМЖ и преди и след операция не е имала повишен туморен маркер предполагам, че туморния маркер не е диагностично изследване. Ако трябва да се прави биопсия колко време отнема престоя в болницата/лабораторията?

# 611
  • SMOLQN
  • Мнения: 27
Здравейте момичета! Отдавна не съм писала, но чета! Искам да ви кажа,че темите тук много ми помагат. Майка ми се подобри с вашите съвети. Сега обаче пак имам нужда от помощ. Трябва да започне химиотерапия на 25 февруари в Пловдив. Проблема е, че никой не обяснява как трябва да се подготви. Какви препарати може да приема против гадене(тя е с премахнат стомах)и какви добавки може да приема преди,по време и след химиото.Ако някой може да ми помогне с информация ще съм много благодарна! Изпращам ви много положителна енергия и целувки!

# 612
  • Мнения: 10 716
Рори, не се вкарвай във филми Hug
Най-добре е да идеш на кожен лекар, ако много се тревожиш. Кожната биопсия обикновено отнема няколко минути и не изисква престой в болница. Резултатите излизат между 3 и 14 работни дни в зависимост от натоварването на съответното лечебно заведение.

Mortishka, заедно с химията се влива зофран и/или деган против гаденето. Повечето лекари са против добавки. В дните на химията и непосредствено преди и след нея, не се взимат добавки.
Майка в взимала Маоло, полимакс, Вит. Б17, бирена мая, вертера. Отделно фрешове от морков и цвекло, бъз. Не яде сладко , а месо много рядко. Тези неща ги правим на своя глава. Лекарите препоръчаха само бирената мая.

# 613
  • Мнения: 76
Рори72, извинявам се за закъснялото включване/аз по принцип рядко си проверявам пощата/
Няма кръвни изследвания, които да те насочат към тази диагноза. Ние отидохме в кардиология и там направиха изследванията, защото проблемът не е сърдечен, не е за съдов хирирг - всички вени са проходими/дано съм ти била полезна/.

# 614
  • Мнения: 12 875
Намерих книгата "Анти рак" на Дейвид Сербан-Шрайбер на руски. Поне голяма част от книгата. Ето я:
https://azbyka.ru/zdorovie/antirak-david-servan-shrejber

По-рано има обсъждания, дали се плаща за прегледи, химии и прочие. Аз даже за първичен при онколог не съм плащала нищо, имах направление от личния лекар. За първата операция във ВМА ми взеха пари за болничния престой и за избор на екип, но откак се оказа, че е рак, вече не ми взимат и стотинка никъде в БГ.

П.П. Дописвам за храненето по време на химиотерапия. Източниците са най-авторитетните, американската ракова асоциация и от сорта.

https://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/eating-well- … er-your-treatment

https://www.webmd.com/cancer/features/eating-treatment

https://www.roswellpark.org/cancertalk/201805/whats-best-diet-cancer-patients

https://www.cancer.org/treatment/survivorship-during-and-after-t … ng-treatment.html

Понеже са на английски, давам кратко описание: Храненето трябва да е най-вече балансирано. Да се яде месо (за предпочитане пилешко или телешко),  мляко/сирене, въглехидрати (като по възможност да се набляга на пълнозърнест хляб, кафяв ориз и т. н), както и зеленчуци/плодове. Трябва да се избягва/ограничи захарта, т. к тя подпомага възпалителните процеси, както и разтежа на клетките. Също да се избягва много мазна/тежка храна, кисело и люто, т. к те също водят до възпаления. Препоръчва се да се избягват/намалят и ядките, т. к съдържат алергени, както и боб/леща.
За боба и лещата, може и да се приемат, ако не водят до неприятно подуване на стомаха.

Който ползва английски, наистина нека се запознае с тези материали от линковете, или поне с първото, което е от най-авторитетния източник. Дадени са ми от специалист в областта (завежда лаборатория за изследване на противоракови лекарства в чужбина). Същият мой много близък човек ми написа следното за добавките:

"Относно добавките, съветвам те да внимаваш с тях. За момента е добре да не взимаш нещо извънредно (витамини, добавки, т. н)  ако не ти е нужно, един вид ако не знаеш, че имаш недостиг или ако лекар не го е предписал."
На мен онкологът ми предписа Регенил (аз боря разсейки в черния дроб от аденокарцином), бирена мая, рутаскорбин заради това, че ми тече понякога кръв от носа от химията.

Утре започвам лъче, моля, на който са му свободни ръзете, да ми стиска палци от 10 до 10 и половина преди обяд. Wink

Последна редакция: вт, 18 фев 2020, 21:39 от Uncommon

Общи условия

Активация на акаунт