Малко трудна тема.... за болестта рак - тема 3

  • 83 197
  • 774
  •   1
Отговори
# 615
  • SMOLQN
  • Мнения: 27
Много благодаря Uncommon! Определено ще  ни е от полза. Стискам палци.

# 616
  • Мнения: 957
Здравейте, за съжаление се регистрирах, за да се присъединя към тази тема Sad
Майка ми е с меланом на десен крак и разсейка в мозъка. На 13.02. оперираха тумора в мозъка в Токуда, сега чакаме хистология.
Аз живея от години в София, но с родителите ми сме от малък град в Пловдивска област. Разбрах, че диспансеризацията на онкоболни става по местоживеене. Няма ли някакъв начин да се консултираме с онколог тук в София и евентуално тук да направим химио?
И как протича тази диспансеризация,  задължително ли е присъствието на пациента, или може да бъде направено и от близките само с документи?

# 617
  • Мнения: 10 661
Може да се лекува и диспансеризира, където ви е удобно.
Диспансеризация се прави след няколко месеца, не веднага (доколкото си спомням).
Сигурно ви е много трудно, но искам да ви дам кураж. Задочно (чрез работата си) познавам жена с меланом на крака и метастази в главата,открити 2017 г. Минала е операция, химиотерапия, лъчетерапия. Не е в идеална форма, но е жива, движи се сама, продължава лечението си. Не губете надежда, с добро лечение майка ти може да бъде още време с вас! Hug

# 618
  • Мнения: 1 538
Здравейте ! Ако някой може да даде препоръка за добър уролог и ендокринолог ще бъда благодарна. Става въпрос за тумор на надбъбречна жлеза при възрастен  мъж, който тумор подлежи на доуточняване. Чакат се резултати от образно изследване.

# 619
  • Мнения: 804
Мога да ти препоръчам ендокринолог в Александровска болница, а ако е за рязане на тумора, отивайте при д-р Георги Тодоров във втора хирургия - пак в Александровска.

# 620
  • във фурната
  • Мнения: 596
Здравейте ! Ако някой може да даде препоръка за добър уролог и ендокринолог ще бъда благодарна. Става въпрос за тумор на надбъбречна жлеза при възрастен  мъж, който тумор подлежи на доуточняване. Чакат се резултати от образно изследване.
Проф.Нейков в Онкологията в Дървеница- уролог онколог

# 621
  • Мнения: 51
Здравейте,
Налага се да се присъединя и аз към темата.
Първо, изчетох каквото можах от постовете ви за това, през което преминавате вие и близките ви, и искам най-искрено да ви пожелая още повече сили и кураж в нелеката борба!
За съжаление, майка ми е диагностицирана с РМЖ и предстои операция на гърдата в УСБАЛ по онкология в гр. София.
Разбира се, новината ме свари съвсем неподготвена, затова имам нужда от малко помощ и информация: назначени са й множество изследвания и консултации с различни специалисти за евентуални придружаващи заболявания: кардиолог, алерголог, пулмулог, рентгенография, ехография на коремни органи и черен дроб, кръвни изследвания. Въпросът ми е: има ли едно място в София - болница, клиника, мед. център, където можем да направим всички тези процедури накуп, защото сроковете са много кратки, операцията е предвидена за сряда другата седмица, трябва всичко да е готово. В диагностично-консултативния блок на УСБАЛ по онкология не открих пулмулог, а както казах, ми се ще всичко да е на едно място, нямаме време за губене. Не съм наясно как стои въпросът с тези прегледи и изследвания по НЗОК - какво направление може да издаде личният лекар?
Може би въпросите ми са крайно "безпросветни", но наистина не мога да се ориентирам и ще съм благодарна за всеки съвет и информация.

# 622
  • Мнения: X
Попитайте в онкологията- в местната такава не зачитат изследвания от другаде и всичко, се прави при тях наново. Не са ми искали направление от ЛЛ- отидох на място с бележката от доктора който установи проблема, планираха ме за приемане и ме пратиха на кръвни в деня преди постъпването, след приемането ми дадоха талони и отидох на рентген на бял дроб и ехография на коремни органи, а след това в отделението дойдоха интернист, кардиолог и още някакъв доктор- мисля анестезиолог които ме консултираха. При последващо лечение ми дадоха талон и за тест за алергии( тъй като направих алергична реакция към едно от лекарствата, а дотогава нямах доказани такива)...като за нищо от изброените не съм плащала( здравно осигурена съм, но доколкото знам и на неосигурените не им искат пари, просто искат бележка че са си платили осигуровките). Но, това е в нашия КОЦ. Най- добре е да се обадите там, къдет ще я оперират и те ще ви обяснят всичко.

# 623
  • Мнения: 10 661
Преди 4 години на нас също ни поискаха преглед от кардиолог, който правихне извън УСБАЛ, а в деня, в който я приеха за подготовка за операция мина пак през кардиолог, алерголог и белодробен лекар в диагностичния блок на самата болница. Това си е част от приема за операция. Може би е най-добре да отидете или да се обадите да попитате.

# 624
  • Мнения: 957
moximoxi, тези изследвания се правят в самата болница след приема. За да ви приемат не ви трябва нищо друго освен лична карта  и направлението за хоспитализация.
Нашата операция беше в Токуда и там в деня на приема минахме първо на рентген на бял дроб. После майка ми я настаниха в отделението и дойде една сестра, която и направи кардиограма и взе кръв. На следващия ден дойде кардиолог, който и направи ехокардиография, и още един лекар, не съм сигурна анестезиолог или алерголог. Консултация с пулмолог и коремна ехография не са и правили.

# 625
  • София
  • Мнения: 194
Здравейте,
моят брат го диагностицираха този месец с рак на пикочния мехур.
Чакахме до днес издаването на епикризата от Окръжна болница, София. Това пише в нея:

Умерено диференциран (G2) папиларен преходноклетъчен карцином без инванзия в мускулатурата.
Статус Пост Ту-Тур(електрорезекция за хистологично изследване)
Стадий 1 пише в решението на Онкокомитета, а в Епикризата пише стадий 2
pT1MxTo

Сега трябва да решим по кой път да поеме:
-Онкокомитета препоръчва: интравезикална химиотерапия(вкарва се през уретата химията само в пикочния мехур)
-Лекуващия го лекар му препоръчва не химиотерапия, а лъчетерапия в Сити клиник. Лекуващия го лекар му е дал телефон в Сити клиник и той си е насочил среща за следващата седмица.

Според вас по кой път да потегли? Дали да не отиде на консултация и в Онкологията в Дървеница? Бихте ли препоръчали доктор в съответната болница?

# 626
  • Мнения: 10 661
Stela, съжалявам, че се налага да се включиш при нас Sad.
Моя приятелка е с подобна диагноза. Взе второ мнение в чужбина, което беше същото като това в България - споменатата от теб химиотерапия. Тя направи 6 курса. Искам да ти кажа, че тази терапия не е като другите, с които се лекуват повече хора и не причинява  ужасните им странични ефекти. Моята приятелка всъщност нямаше никакви проблеми. Процедурата е кратка, не се лежи в болницата и не се променя ежедневието на човек. Правиха й няколко контролни цистоскопии и всичко е наред. Надявам се и при вас да е така, особено като се има предвид, че е открит навреме.
Задължително идете на второ мнение, щом се колебаете между двата вида лечение. Ако ви е удобно в Младост, може да идете в Онкодиспансера при д-р Мангалджиев.

# 627
  • Мнения: 1 913
Здравейте, свекърва ми е с рак на дебелото черво 4 стадий в момента и свършва 6 месечния курс на химиотерапията и предстои скенер. Това което искам да питам е нормално ли е да има зверски апетит, яде и през нощта и за 4 месеца качи 10кг.? Дали е на добре?

# 628
  • Мнения: 5 096
Лошо е като спре да се храни.

# 629
  • Мнения: X
Не знам дали е  нормално, но ми се струва, че е по-добре че има апетит и да дебеле, отколкото да слабее....След химиите има един такъв момент, в който почваш да усещах отново вкусът на храната и  всичко да ти се услажда. Поне при мен беше така, а цял живот съм била злояда и  съм яла колкото да не съм гладна....И, да- и аз бях качила 12кг, но вече си възвръщам нормалните параметри- но съм вече 8 месеца след химиите. Имайте в предвид, че ако пие и лекарства, бирена мая, витамини....те също отварят апетита и напомпват.

Общи условия

Активация на акаунт